Pitanje vezano za porez

Čim ti provučeš karticu kroz hr bankomat (a polako i druge zemlje, zbog sve vece i cešće razmjene informacija) itekako ti porezna moze nesto, jer su tvoji podaci sa kartice prilikom transakcije zabilježeni negdje. Ipak nije John Doe na kartici. Ukoliko mislis ‘vjecno’ uzimat iole znacajne novce, bez plaćanja poreza, bolje da se zamislis, da ti nebi jedna dan dosla kazna za sve neplaćeno.

Da, ali je opce pitanje dali je on uopce obavezan platiti porez. Buduci novci nisu u Hrvatskoj nego u USA. To su ti nejasni zakoni koje nitko nezna, pa ni sami poreznici i enebi me zacudilo da je to ko sa postama, nekad naplate porez a nekad ne i niti oni sami neznaju kada se naplacuje a kada ne.

Npr. Kome placa porez gastajbajter? Znaci neko tko radi vani, a zivi u HR? Npr. zidari koji rade za njemacku firmu.

u slucaju da drzave nemaju sporazum o dvojnom oporezuvanju onda u obadvije drzave, a s obzirom da se kod gore navedenog radi o USA ja se nebi zajebavao.

2013-2014 mi je jedna osoba koja je radila softver za poreznu upravu pogledala sto porezna sve vidi vezano za moj oib. Vidio se jedino dug koji je ostao od bivseg obrta. Nije se vidjelo podizanje adsense zarade preko western uniona,kao ni dizanje na bankomatu sa payoneer karticom. Moje je misljenje da smo nevidljivi sve dok nas netko zlonamjeran ne prijavi. Porezna kad krene kopat mogu iskopat sve do zadnje lipe. Takodjer bi bilo dobro kad bi mogli dobiti svjeze insiderske informacije,pa tako ako nekome teta,ujna,strina,baba,susjeda radi u poreznoj neka malo pogleda. Jos me zanima i to koja je solucija najbolja za mene odnosno kako bi ja mogao platit porez a da mo drzava ne uzme 40-50 % ? Da li je bolje otvorit obrt,j.d.o.o. ili nesto trece ? Ili jednostavno platiti porez i doprinose na zaradu iz inozemstva ? Ako se placa porez na zaradu iz inozemstva,drzava nam u najboljem slucaju uzme 40 % , sto je abnormalno,tim vise sto meni ova drzava nicim nije pomogla da ja zaradim te novce.

1 Like

Ne dam stoki 25% svojih zaradjenih novaca, nema sanse.

Upravo sam si napravio taj payoneer, zanima me kak to funkcionira, mogu dic na bilokojem bankomatu? Kolko mi uzimaju novaca npr ako bi dizo 5000 kn, inace imam visa electron u pbz banci i kad dizem na njihovim bankomatima nema nikakve provizije, al me brine taj porez sad i to?
Jel mogu s paypala stavit novce na taj payoneer i kako, znam da se inace treba otic u banku po onaj popis transakcija, kako cu to ovdije napravit?

Dodji u Bosnu, mozes 'ladno 20k KM provuci, niko ti nece nista reci :))

Kak 25%? To bi bilo jos dobro, mislim da se radi o 40% ili tu negdje, plus kako je entko napisao da ako nema sporazuma ond aplacas i tamo i doma, pa ispadne i vise, drugim rijecima nepostoji Hrvat koji radi u USA a zivi u Hrvatskoj.

Ako ima onda je u ilegali ili mi nesto tu krivo tumacimo.

ako imate veću zaradu najbolje je da otvorite offshore tvrtku

jel netko otvorio i ima aktivnu offshore tvrtku pa da napise tocno postupak i troskove oko otvaranja i odrzavanja

Ajd kad smo vec tu da pitam vezano za paypal, jel ima kakvog poreza tu?
Nemam tu nesta previse novaca, oko 1000$ u zadnja 2 mjeseca.
To mi je zarada sto prodajem one viralne skripte za facebook, planiro sam se i prosirit jos pa i povecat prodaju, a svi ljudi dosada su naravno koristili paypal.

Znaci imas mjesecno 10-15k kn na Payonner, Paypal nemas nesto previse novaca 1000$ u zadnja 2 mjeseca, ma sta bi plačao porez uopce.

Pa ako mogu birati izmedju placanja ovih uhljeba i drzanja novaca za sebe radije bi izabro ovo drugo. Da su nam porezi normalni i da novci idu za nesta dobro ne bih imao problema.

1 Like

Pa zato ja i pitam koja je najbolja solucija,jer placanje poreza na dohodak u inozemstvu u najboljem slucaju odnese 40 %. Da li je bolje otvorit obrt,j.d.o.o. ili nesto trece ? Gdje su najmanji troskovi ?

Vezano za BiH, najbolji način koji sam ja uradio je otvoriti d.o.o. Jeste procedura, brdo papirologije, ludosti, ali na kraju plaćaš samo sebi doprinose (oko 350KM) i to je to. Oslobođen si plaćanja PDV-a od 17% do 50 000KM godišnjeg prihoda. I na kraju trebaš još platiti 10% poreza na dobit, ali ima brdo legalnih načina da se prije toga “izvuku” novci pa tako da na kraju platiš sitniš i to je to. Uglavnom, gotiva. :slight_smile:

P.S BiH ima skoro najmanju stopu poreza, tako da nemamo razloga da se bunimo što se tiče toga. U USA i zapadnoj Evropi poreske stope su MNOGO više. Čak mislim da je i u Hrvatskoj mnogo veći porez na dobit.

Da li znaš koja je procedura da zatvoriš d.o.o. (a i to će doći jednog dana - mislim da nisu samo doprinosi koje treba plaćati 350 KM. Gde ti je taksa za istaknutu reklamu, i još +++ toga)? Pa sad na osnovu ovoga što si napisao da je to “najbolji način” - pitam još nekoga da li postoji bolji način od toga što si ti predstavio?

Zatvaranje d.o.o je malo komplicirana stvar, pa tako da nije preporučljivo ga otvarati ukoliko nemaš stabilne prihode. Ja sam rekao samo da je ovo najbolji LEGALNI način, eh sada možda je “bolje” biti u sivoj zoni kao privatno lice. Istaknutu reklamu čega? Naravno uz to na mjesečnoj bazi imaš troškove knjigovođe 200KM otprilike, održavanje računa neki sitniš bla bla… Šta znam, moji troškovi vezano za firmu iznose oko 1000KM mjesećno, doduše tu je uračunat ured i ovi popratni troškovi.

Ja sam mislio da je ovo strašno i malo zeznuta igračka, ali poslije skontaš da je sve to normala. Ništa strašno.

P.S Dvije stvari zbog čega je d.o.o mnogo bolja opcija od obrta je što te kao obrt niko ne shvaća ozbiljno, posebno ako konkurišeš na neke ozbiljnije stvari. Čim neko vidi da je obrt, to se uopće ne uzima u razmatranje.

Druga stvar je što kao d.o.o ti ne odgovaraš svojom privatnom imovinom. Dok kao obrt odgovaraš, pa tako što god da se desi ako si obrt, tntnt, svi privatni računi dolaze u razmatranje.

Ok, to je mozda tako u BiH. Ali kod nas u Hrvatskoj je to puno drukcije. Kao prvo, za otvaranje d.o.o. moras imati temeljni kapital a minimum je 20.000 kn sto po sadasnjem tecaju iznosi 2666 € . Je, dobro ste vidjeli, 2666 EURA . Drugo, moras sam sebe zaposliti kao direktora i davati si svaki mjesec placu i placati doprinose. Tako da za nas u HR, kao sto vidis i sam, d.o.o nema nikakvog smisla.

U BiH za otvaranja d.o.o temeljni kapital iznosi minimalno 2000KM (1000€). Naravno ista je stvar, ti si direktor i uplaćuješ sebi doprinose i plaću (plaća i nije trošak, jer to dolazi tebi na račun). Šta znam, i ja sam dugo vremena radio kao privatno lice, ali kada su se prihodi ustabilili i dosegli pristojnu razinu onda sam se i odlučio na ovaj korak. Mislim da bez minimum 1000€ mjesećno stabilnog prihoda (poželjno je više) se ne isplati na Balkanu otvarati d.o.o

Koliko sam primetio mnogi uspešni registruju se kao samostalni obrtnici. Nisam siguran, ali mislim da d.o.o. mora imati min. 2 uposlena. Kad se sve sabere i oduzme izgleda da su mnogo veći troškovi za d.o.o. i da je sve komplikovanije (otvaranje i zatvaranje + poprilični troškovi).
“Druga stvar je što kao d.o.o ti ne odgovaraš svojom privatnom imovinom. Dok kao obrt odgovaraš, pa tako što god da se desi ako si obrt, tntnt, svi privatni računi dolaze u razmatranje.” Ovo je i suviše dikutabilno što si napisao. Nemislim ništa loše, ali samo kažem da je diskutabilno i ne daj Bože da dođe do toga.
Za konkurisanje, ako si kvalitetan grabi će se za tebe i tu uvek postoji rešenje.
A ono što sam napisao za taksu na istaknutu reklamu firme to si obavezan da platiš (nesećam se koliki je iznos - plaća se godišnje, ali moraš postaviti reklamu i platiti taksu, ako postaviš dvije reklame uvećava se iznos :slight_smile: ). Troškova za d.o.o. čini mi se da ih ima koliko hoćeš i stalno nešto dodaju - bar što čujem od mnogih koji imaju d.o.o. a rado bi zatvorili, ali kažu da je mnogo skuplje zatvoriti i komplikovanije nego neznam ti šta. Ovo je samo jedna dobronamrena diskusija koja bi trebala olakšati mnogima neku dilemu koja je neminovna, a u skoroj budućnosti je neizbežna.