Pitanje za iskusne programere

Imam par pitanja za ove iskusnije programere, a i generalno ako neko imao slicnu situaicju kako ja i istrajao u planu utisci su dobrodosli. :smiley:

Nakon 12-13 godina u poslu koji nema veze sa IT jednostavno sam postao nezadovoljan, mislim lova je super u rangu ozbiljnih programera i vise, ali radno okruzenje i sam profil ljudi s kojima se saradjuje je katastrofa i jednostavno dosao u fazu da ti muka kad moras ustati jbs sve pare, jednostavno nisi srecan…

Iako nisam studirao IT i programiranje, dugo vremena sam u vodama online poslova pri tom misleci na stvaranje i odrzavanje nekih poprilicno uspesnih sajtova, marketing itd. Generalno sam zadovoljan prihodima ostvarenim od toga iako sam zapostavio vecinu u zadnjih par godina (zbog posla).

Ozbiljno sam odlucio da se prebacim u IT bez obzira koliko trajalo posto zaista vidim sebe u tom okruzenju bez obzira sto bi u godinama koje dolaze morao raditi za manju platu nego sada.

Trenutno u planu je edukacija na kursevima FTN-a (fakultet tehnickih nauka u NS) gde oni nakon zavrsnog testa onima koji osvoje preko 65 poena daju preporuke u IT firmama s kojima saradjuju.

Naravno sto veci score jaca mogucnost, do sada znam 3 osobe licno koje nisu imali veze za IT sektorom i preko ovog sistema sada rade u programerskim firmama (2 kao QA tester i jedna kao junior java developer) i par slucajeva koje ne znam licno.

Da na pomenem da imam solidno znanje HTML5 i CSS3, trenutni plan na FTN je:

  • Osnove programiranja kao uvod u bilo sta dalje.
  • Tokom osnova izabrati dalji pravac kao QA tester ili Java developer.

S obzirom da to krece krajem 8 meseca cilj mi je do tada poraditi i na samoeducakciji preko online kurseva, zanima me da li mozete da preporucite nesto za pocetnika, a da je kvalitetno uradjen program? Ne zanima da li je free ili se placa, pare nisu problem samo zelim kvalitet.

Ima mnogo toga na YT ali haoticno poredjano i mnogi kursevi prekinuti na pola posto ih izgleda smori da snimaju ili sta vec.

Gledam neke kurseve na udemy i pitam se da li ih je iko koristio? Nekako su mi bar na prvi pogled suvise kratki po 1-2 sata.

Takodje me zanima misljenje iskusnijih da li imaju neku drugu preporuku, prespektiva izmedju QA testera i web i java developera?

Tnx za svaki info. :smiley:

udemy, a osobno, javu ne bi.

ja licno preferiram knjige jer mi je lakse se skoncentrirat u slucaju da mi misli odlete lakse mi je vratiti se na taj dio, i uglavnom puno vise stvari ukljucuje nego video klipovi lako je za traziti ono sto te zanima ili nesta sta zaboravis, ako se odlucis za to u vecini slucajeva je bilo koja knjiga dobra nebitno dal je free ili paid

1 Like

Ako sam dobro skužio, imaš posao koji je jako dobro plaćen, citiram: “u rangu ozbiljnih programera i vise” i sada bi napustio to i počeo se baviti programiranjem? I spreman si raditi za puno manju plaću, da bi postao programer, možda čak i ozbiljan programer, i imao šta? Istu plaću?

Jasno mi je da želiš promijeniti radno okruženje, ali nemoj se zavaravati i misliti da je programiranje jednostavan posao i da ćeš zarađivati više novaca nego sad.

Iako je sasvim legitimno okušati se u ovome zbog možebitnog kasnijeg zaposlenja za “dobre novce”. Svima onima koji ulaze u ovaj svijet zbog novca preporučam da si uštede vrijeme i da se ne pate. Poznam momka koji studira na privatnom fakultetu ( roditelji plaćaju ) i jednostavno ga ne ide, a ušao je u ovo zbog novca.

Naravno, to ništa ne znači i svi smo mi jedinke same za sebe. U tvom slučaju možda za par godina budeš rasturao u svemu tome. Najbitnije je da postoji velika želja sa tvoje strane, on istinska želja za znanjem i onda nemaš brige. Imaj na umu da će biti uspona i padova, od situacije da si misliš koji k će mi ovo u životu, pa do toga da se diviš sam sebi kako si pametan, i tvoji kolege isto :joy:

To iskustvo ti vrijedi samo za to područje, bilo online, ili offline. To nema veze s programiranjem, niti ti je to prednost za baviti se programiranjem. Ali svako iskustvo dobro dođe u životu.

A čuj, ako si mlad i nadobudan, ni ne treba ti preporuka. Za ljude od 30+, teško je upasti u ove vode bez prethodnog iskustva. Bitno je da imaš nešto za pokazati, nešto svoje. Onda je puno lakše. Moj ti je savjet da šta god budeš radio, stavljaš sve na git. Ne ide to preko noći, i budi siguran da će trebati proći bar 1-2 godine da bi mogao upasti negdje kao junior i raditi ovaj posao za novce.

To me podsjetilo na neka prijašnja iskustva, nevezana za ovu temu. Često puta sam bio na razgovorima s kandidatima za posao, i nevjerojatno je koliko ljudi lažu ili govore poluistine. Jedan lik je klonirao sve moguće tutorijale koje je našao, kao neki example projekti i to sve stavio na svoj git. Bilo je tu angulara, reacta, laravela, jave, etc. A lik nije imao pojma o tome, al doslovno. Na moja dva, tri pitanja vezana za te “njegove projekte”, nije znao dati odgovor. Ni blizu. Nije čak ni znao o čemu pričam :smiley:
Drugi se pak hvalio s radovima koji nisu njegovi :man_facepalming:
I tako, svašta ima.

Ovisi šta te zanima, šta želiš naučiti. Moje osobno mišljenje je da se ti kursevi isplate. Knjige su isto dobar izvor.

QA tester, hm… ovo je po meni jedna prekaljena iskusnjara koja piše automatizirane testove, čitaj developer. Ti vjerojatno misliš na UI/UX testiranja. Za UI i E2E testove postoje masu dobrih library-a kao npr. Cypress. Ostalo može raditi tko hoće, a to najčešće radi customer support ( ako ga ima ).

Java je okay izbor, ali ne za web. Možda malo overkill za početnike.

2 Likeova

Imaš i tu nekih razmišljanja pa pogledaj

1 Like

Ja sam u ovom poslu od kad sam shvatio da nije bitno koju školu imaš, koju školu ćeš upisati, ko ti je babo, ko ti je mama.Tako da ovaj dio za školu je po meni totalno gubljenje vremena i novca, koji bi možda uložio kasnije u svoj projekat.

Sve već postoji na internetu, od raznih tutorijala, dokumentacija, pa do ozbiljnih projekata i ne treba uopšte ništa plaćati. Sve je stvar volje, želje, neprospavanih noći, testiranja, ispravljanja, učenja, pretraživanja, gubljenja živaca, puno kofeina i zbog toga volim ovo raditi - sloboda.

2 Likeova

Ja radim u Javi, poslovne aplikacije. Taman je u izradi jedan SAAS za veterinarske stanice, ambulante…

Ako je netko zainteresiran za suradnju neka se javi…

Točno.
Vjerojatno jedina struka u kojoj te ne pitaju koje papire imaš nego što znaš raditi.

Formalno obrazovanje ti treba ako se namjeravaš zaposliti u državnoj upravi. Privatni sektor te prerešeta i vrlo brzo vide šta sve znaš.

Iz mojeg iskustva fokusiraj se na ono što voliš raditi, a ne na ono što bi moglo donijeti neke novce.
Postoji anegdota da sam (prilično davno) dobio posao u firmi koja je radila bankarske programe samo zato što nisam pitao kolika će mi biti plaća :slight_smile:

2 Likeova

Vidi bicu iskren, ja sam gradjevinski tehnicar, u principu ovo je posao koji mi je oduvek donosio puno para (gde god da radis plata je iznad proseka), trenutno se krecem od 1200-1600e sa bonusima na mesecnom nivou u Srbiji (sto nimalo nije lose).

Problem je sledeci: ja nikad nisam voleo taj posao, ali ono placa dobra i sta ces radi se nisam od onih koji kukaju. U zadnjih par godina posao je postao katastrofa pre svega zbog ogromnog nedostatka radne snage i bice gore iz godine u godinu. Uz sve to da budem iskren i ono ljudi sto ima uglavnom zemlja place gde hodaju koliko su sposobni, a filozofiraju kao da imaju 2 filozofska faksa.

Nekada je tu bilo dobrih majstora i radnika s kojima se radio ozbiljan posao, danas je sve bukvalno:

  • Radi se 57-60 sati nedeljno.
  • Konstantan fizicki napor zbog nedostatka radne snage.
  • Konstantan stres zbog neogovornih i neobrazovanih saradnika.
  • Naravno minimalac na racun, ostalo na ruke.
  • Prijava ko zna kako se placa, bolovanje zaboravi jednostavno ovo je Balkan, itd.

Sad poceli da nam guraju i turke masovno koji su verovali ili ne 10x gori od balkanaca.

Poenta price je da meni nije problem odgovornost, pritisak, ucenje, ali nemam s kim da funkcionisem normalno, jednostavno nisam srecan i kad zamislim sebe za 10-20 godina na ovom poslu dodje mi da se bacim pod prvi kamion s materijalom koji dodje. :sweat_smile:

E to je razlog zasto sam ja spreman ici za manju platu u startu, posto ma koliko nekom smesno zvucalo (i meni je pre 10 godina) nije sve u parama.

IT je moja velika strast i vidim sebe u tom poslu.Svestan sam da bi u idealnim uslovima bilo potrebno minimalno 1-2 godine rada i ucenja samo da se ukaze prilika za neku nizu poziciju u firmi, to mi nije problem ne planiram ja da sutra dam otkaz, ali hocu da predjem u pozitivnije okruzenje gde se vidim i u buducnosti.

Svestan sam toga, 34 godine sada, i tako sam i planirao, zelim da naucim i zato sam pitao za smernice kako poceti od iskusnijih ljudi ovde. :smiley:

Za sada dok ne krene kurs na FTN sam uzeo na udemy da savladam (s obzirom da sam vec dobro upoznat) Html5 i CSS i vrlo sam zadovoljan kako je kurs prilagodjen pocetnicima od osnova i objasnjenja ka nekom naprednijem nivou. Bar sto se tog dela tice upijam kao spuzva. :smiley:

Ovi testeri sto sam spomenuo da znam oboje poceli sa 30+ godina (sa srednjom skolom) i koliko smo pricali kad su zavrsili kurs na FTN obezbedjen im bio razgovor u partnerskim firmama gde su odmah upali (jedan odmah posao, druga cura prvo praksa nesto malo i zatim posao). Njihova definicija testera je testiranje aplikacija na bugove i opterecenje pod raznim uslovima, bukvalno haos sta sve pada na pamet da rade s aplikacijom, vodjenje logova, izvestaja itd.

Jos nisam usao u to i ne znam sad tacno sta rade na trenutnoj poziciji.

Imas neki predlog? Takodje hvala za detaljan post, bas info kojem sam se nadao. :+1: :smiley:

Jedan od razloga zasto me privlaci.

Istina, ali nije mi problem platiti za konkretan kurs o nekoj temi cisto da bi imao sve poslozeno i ustedeo vreme trazeci okolo posto da budemo realni lako je traziti kad imas predstavu o cemu se radi i sta ti treba, a druga stvar kad tek pocinjes pa se zatrpavas raznim sadrzajem po ne bas pravom redosledu i pregoris pre nego si i poceo. :smiley:

2 Likeova

Moras se odluciti , da li ces raditi backend ili fronted. Full stack je u vecini slucajeva na papiru.
Koja tehnologija, sto te zanima?

Jer full stack nije samo backend i fronted, nego i baza i OS i security i hw arhitektura itd…

1 Like

Mislim da su to dobri novci za tu poziciju i u Hrvatskoj. Ali da, razumijem te. Imaš stresan i odgovoran posao i dosta ljudi s kojima radiš su jbg. građevinari.

Uglavnom, točno znam šta ti prolazi kroz glavu jer i moja branša primarno nije bila IT, već mi je programiranje bilo hobi s kojim sam počeo prije više od 15 godina. Nekada mi je još djeluje nestvarno da me plaćaju da radim ovo :smiley:

Super je šta imaš jaku želju i viziju sebe di želiš biti za 10-20 godina. I uopće ne sumnjam u tvoj uspjeh na putu da postaneš developer.

Da, to je neka osnova koju bi većina developera trebala znati ako se opredijele za web. Dosta mladih programera danas rasturaju React, a nemaju pojma CSS. Čak se bore i s HTML-om - za ne povjerovati.

Nakon šta svladaš to, moj savjet je probati savladati JS. Jako puno dobro plaćenih poslova možeš dobiti s znanjem JS-a, pogotovo ako nadogradiš svoje znanje s nekim front-end frameworkom kao React. JS se koristi jako puno i na backendu, tako da s njim ne možeš pogriješiti nikako.

Ako ti JS djeluje malo zbunjujuće u početku, bez brige, svima je tako. Nakon JS-a, ili čak prije, probaj i PHP. Jako jednostavan jezik za naučiti, dosta fleksibilan ( to mu je i mana ), ali za početnike idealan.

Rezultat rada u bilo kojem od ta dva jezika će biti odmah vidljivi, jer ne treba se zafrkavati s kompajliranjem i tim stvarima. Tako da, to je moja preporuka za početak. Nakon toga ćeš već i sam skužiti šta te više zanima, front-end ili back-end. Moj je savjet da ne praviš striktnu razliku u svojoj glavi oko toga jer ćeš se samo limitirati bez veze. To je sve programiranje, nebitno koji jezik koristiš i u kojem okruženju radiš, to je samo alat i sredstvo u ispunjenju tvog cilja.

Vjerujem da bi me većina developera popljuvala zbog ovih savjeta jer PHP i JS nitko od tih elitista ne voli. Da, ima dosta razloga zbog kojih mi je i donekle razumljivo to, ali većinom takve riječi dolaze od frustriranih developera koji su eto “Bog i batina” u zastarjelim tehnologijama koje malo tko danas koristi.

Mislim, netko tko omalovažava neku tehnologiju bez da je uopće koristi i donosi svoje zaključke na temelju nečeg šta je čuo prije više godina je jako neozbiljan i moj je savjet da se ne obazireš na takve :smiley:

Jedino tko je mjerodavan je tržište rada koje je u ovoj branši globalno.

PHP i JS su otišli toliko daleko da su eto, najpopularnije tehnologije koje se danas koriste na web-u.

1 Like

Ne bi se složio. U svakoj firmi, bar u mom slučaju je bilo tako, “OS i security i hw arhitektura” - za to je većinom zadužen bio sys admin. Naravno, ti mu moraš znati objasniti šta ti treba, a na njemu je da to ostvari. Nisam nikad bio u situacija da baš ja moram pisati Ansible playbook za CD. Mene kao deva ne bi trebalo biti briga kako je deployan neki servis i kako je složen hw, i da li je instaliran zadnji security patch. Ovo šta ti spominješ je više DevOps. Za bazu se slažem, baza je sastavni dio back-enda.

Php je jako kvalitetan za ono, za sto je namijenjen. A to da ekipa slozi app od 1000 modula i nista nije optimizirano i ne radi, to je druga stvar.

JS je isto kvalitetan, ja sam odabrao angular.

Za enterprise recimo, da se rade microservisi, tu bi php vjetojatno otpao.

Za enterprise radije .net core, go, nodejs i sl.

Ovisi.

Najbitnije ti je da ne gledas stare tutoriale, sta god da krenes da ucis.
Javascript je buducnost i sadasnjost - prvo to mora da naucis. Kreni da ucis javascript i to ES6 i TypeScript!

Ako te zanima blockchain, kreni posle toga da ucis Solidity i da se zanimas za Ethereum smart contract-e - usraces se od para, najvise plate ubedljivo trenutno.

Od back-end jezika ti preporucujem Python, Go, Node.js i PHP.

Ko poredi ove jezike i prica koji je bolji uopsteno, taj veze sa mozgom nema.
Svaki jezik ima mnogo prednosti i mana, i zavisi koje su potrebe projekta da bi se odlucilo koji jezik je najbolje koristiti. Vecina velikih projekata zavise od vise razlicitih jezika i tehnologija!

Takodje ovi sto pricaju da je PHP los i ne znam ti ja sta, to su ljudi koji i dalje koriste PHP 5.6 i nemaju pojma da je 2015 izasao PHP7 koji je najveci update ikada i koji je 70% brzi od PHP5, a kamoli to da je izasao PHP8 prosle godine :smiley:

To mi bas nije jasno, realno su dovoljna max. 2 jezika.

Php je dobar za ono za sto je namijenjen.

Za sta je PHP namenjen? Sta si radio u PHP-u da se nije dobro pokazao??

Ja sam radio na PHP projektu od 3.5+ miliona aktivnih korisnika, sa bazom od 1.2 milijarde recorda.
Nemojte se praviti pametni na osnovu nekih tekstova i tutorijala sto ste videli na netu, ako nemate ozbiljnog iskustva na velikim projektima.

Mnogo je bitnije kako se radi deploy nego koji se jezik koristi ili koja baza.
99% ljudi koji pljuju po jezicima, nemaju pojma ni zasto pljuju - jer je u vecini slucajeva problem u bazi a ne u tome da li se kod izvrzi za 30 ms ili 100 ms. Napisu neki budjav kod sa neoptimizovanim pozivima ka bazi, i onda kao vidi ovo PHP smece treba mu 5 sekundi da mi ocita stranicu :smiley:

PHP (Micro service arhitektura) + AWS Lambda + Aurora Serverless

Ajde reci mi ti na kakvom projektu si radio da si imao problema sa scale-om ili sa cime vec na PHP projektu a da ne bi radilo na ovom setupu gore sto sam nabrojao??

1 Like

Na tome bi i Facebook radio :joy:

Smiješno je diskutovati o PHP-u, ako nije neki problem u pitanju. 79% stranica koristi PHP, sve rečeno.

Php je kvalitetan jezik, brz kad je u pitanju spajanje na baze itd…

To je sve ok.

Tu dolazimo do toga, tko je jaci.
Radio sam sa vecom bazom, ali nije bio php u pitanju.

2 Likeova