Plaća programera početnika

Zanima me kolika je za očekivati početna plaća programera bez radnog iskustva (dakle prvi posao)?

Prventsveno mislim na programere u Microsoft tehnologijama ali može i ostalo.

6.5 ± 1.5 k kn

Nemoj se iznenaditi i sa 4 kkn - neke veće firme koje masovno zapošljavaju inžinjere znaju imati manje pripravničke plaće. Kod nekih onda to raste, kod drugih opet teško, pa su te firme “protočne” za stjecanje prve prakse. Iako, možda je inflacija podigla te početničke plaće.

U doba ove ekonomske krize malo mi je to prevelika placa za pocetnika, ako gledamo sa +1.5K

Kod nas u BiH su krizu “pravo” iskoristili pa .NET i DB arhitekt sa 3-4 godine iskustva, tesko nadje dobro placen posao.
Bas sam skoro bio u King ict i plata od 750€ je bila prevelika za njih, dok prije krize bez problema sa ovakvim iskustvom je isla preko 1000€.

Trenutno u BiH pocetnici su sretni ako imaju 500€, mada je u vecini slucajeva plata manja.

Mislim da je Škugor previše napisao. Ja bih rekao 5.000 - 6.000 koliko sam upućen, ali može se i puno bolje proći, sve zavisi o jedinki.

ivan, nerealno mi zvuci 8OOO za prvu placu za prvi posao. dakle govorimo o placu osobe bez iskustva radnog a ne placi nakon povisice il dvje

ovisi od firme do firme i koliko znaš.

raspon je od 3500 kn do 6500 kn.

OVISI OD GRADA!!! ovi purgeri jedini imaju veće plaće ostatak Hr ima puno manje, to se isto treba riješiti!!!
ako u nekom drugom gradu imaš 4k kn plaću u ZG-u očekuj 6-7k kn plaću :frowning: žalosno
Mislim da će tiizvan Zg-a početna plaća biti oko 4-5k, u Zg-u kao što reče ivan.skugor

Kao što Kečko kaže, uvelike ovisi o lokaciji.

Prema stanju kakvog vidim u Osijeku:

Programer bez iskustva - nema prve place, neces naci posao
Programer u Microsoft tehnologijama - neces naci posao
Programer x-code (Mac, iPhone, iPod, iPad) - moci ces pregovarati o placi pošto ima više zainteresiranih firmi

Iskusan php / MySQL programer - vrlo vjerojatno ces naci posao, prosjecna placa u privatnom sektoru

@Kečko
Činjenica je da je život u ZG skuplji proporcionalno većim plaćama. Studiram u ZG-u pa to jako dobro vidim.

Opcenito, problem je u tome što poslodavci imaju prevelike i često nerealne zahtjeve. Ne bih se iznenadio da danas/sutra nađem oglas u kojem se traži programer sa dozvolom za upravljanje podmornicom :slight_smile:

Po situaciji, programer pocetnik MS tehnologija ce u bilo kojem gradu naci posao. Bez imalo sumnje!

U zg prema pricama kolega pocetnicka placa se krece oko 4-5k kn, u Ri oko 4k. Ovo 6.5k kn jos nisam cuo, nikada, a stalno se druzim sa kolegama programerima. Zg je cca 20-30% veca.

Kod nas u firmi nema neke razlike izmedzu php i .net developera, barem ne u placi, iako imamo .net arhitekta, gdje u slucaju php-a ne postoji takva pozicija, jer sa php-om ne radimo slozene poslovne aplikacije.

I da, ako ima zainteresiranih .NET programera za rad u Rijeci ili Istri, slobnodno me PM! Ogromna primanja garantirana :wink:

Pozdrav ljudi,

student sam na trećoj godini informatike u Rijeci i u drugom semestru treće godine sam dužan odraditi 300 h prakse.

Zanima me ako netko zna u kojoj tvrtki u Rijeci bi to bilo moguće?

U obzir dolazi programiranje, web dizajn, računalne mreže…

Hvala!

p.s. znate i sami da su nas na faksu naučili samo neke osnove…zato je realno očekivati na kojoj bi razini moglo bit moje znanje…

[quote=“ReneRi”]Pozdrav ljudi,

student sam na trećoj godini informatike u Rijeci i u drugom semestru treće godine sam dužan odraditi 300 h prakse.

Zanima me ako netko zna u kojoj tvrtki u Rijeci bi to bilo moguće?

U obzir dolazi programiranje, web dizajn, računalne mreže…

Hvala!

p.s. znate i sami da su nas na faksu naučili samo neke osnove…zato je realno očekivati na kojoj bi razini moglo bit moje znanje…[/quote]

pitati cu ja dali primamo za praksu u nasem rijeckom uredu (baza je u Labinu).

dali si riteh fax, smjer racunarstvo? Pitam zato sto cu sljedeci tjedan (27.1.) biti na tom faxu …

Ja sam prije 3-4 godine intezivno tražio posao kao (pripravnik) web developer i ponuđene opcije bile su 3000kn.
Jedino kod firma koje služe 40>milja je bila 4500.
Svi ostali su nudili 3000, na jednoj poziciji je bilo čak i 2500kn na crno:)

Kako je danas nemam blagog pojma ali pretpostavljam da je 3500 minimum, sumnjam da si bilo tko osim velikih igrača daje više od 4500kn za pripravničku plaću.
U manjim mjestima -20% pretpostavljam.

[quote=“hudo”]pitati cu ja dali primamo za praksu u nasem rijeckom uredu (baza je u Labinu).

dali si riteh fax, smjer racunarstvo? Pitam zato sto cu sljedeci tjedan (27.1.) biti na tom faxu …[/quote]

Na Veleučilištu u rijeci…

[quote=“gorrc”]Ja sam prije 3-4 godine intezivno tražio posao kao (pripravnik) web developer i ponuđene opcije bile su 3000kn.
Jedino kod firma koje služe 40>milja je bila 4500.
Svi ostali su nudili 3000, na jednoj poziciji je bilo čak i 2500kn na crno:)

Kako je danas nemam blagog pojma ali pretpostavljam da je 3500 minimum, sumnjam da si bilo tko osim velikih igrača daje više od 4500kn za pripravničku plaću.
U manjim mjestima -20% pretpostavljam.[/quote]

Upravo tako do zadnje riječi napisano. Ako znaš što radiš, možeš imati 5k+.

Ovo ponude za 3k mi više zvuče kao uvreda. Puno više kao konobar možeš zaraditi, a da o kvalifikacijama ne pričamo.

[quote=“Gosaric”]Upravo tako do zadnje riječi napisano. Ako znaš što radiš, možeš imati 5k+.

Ovo ponude za 3k mi više zvuče kao uvreda. Puno više kao konobar možeš zaraditi, a da o kvalifikacijama ne pričamo.[/quote]

Da zvući kao uvreda ali ponekad se ne traži ultra super guru (iako to piše u oglasu) već netko tko će obavljati manje važnje poslove a da se “ekipa” može koncentrirati na ono bitno.
Isto tako netko radi u specijaliziranim rješenjima pa im čovjek par mjeseci “beskoristan”.
Tako da može biti puno razloga zašto pripravnička plaća može biti niska.

A mislim ako znaš što radiš možeš bez problema imati i više od 5000+, samo što plaća nije iskljućivo vezana uz znanje, već uz položaj u tvrtci te potrebe firme.
Mislim puno toga igra ulogu kod plaće a ne samo znanje.

Većina studenata koje sam upoznao misli da je diploma dosta da se stavi 8000 mjesečeno u žep a onda budu sretni kada se zaposle u struci (pogotovo sad kod hiperinflacije uzorkovane bolonjom).

Znam za jednu priču (moguće da je mit) o liku koji je radio za oko 5500 tisuća za poslodavca i onda izradio za njega nekakvu rasturačinu. Ovaj to nije znao cjeniti pa lik dao otkaz, pa danas zarađuje stotine tisuća kuna, dok poslodavac još uvijek nije uspio naći zamjenu.
Programiralo se je u jednom rijetkom jeziku a napravljena jako važna stvar teška u milijunima kuna.
Ima svakakvih priča:).

prosjek junior programer cca 5+

mi imamo par ljudi sa veleri-a, i uglavnom su dosli bez ikakvog znanja, tako da su trebali krenuti od For petlja i If-a, pa pokoji algoritam (znaci nisu naucili niti Kaluzu sa 1.god), pa malo o webu, html-u i css-u, pa onda na neki web framework. A to traje i traje. Firma nema neki program obuke (imamo problemske zadatke jedino), i sve je na developeru koliko ce brzo ic.

Osobno, ako nekoga zanima programiranje, sam ce doma procitati nesto o tome, probati napraviti neki sajt ili slicno, a ne doci iz vedra neba u firmu i izlanuti “ja bi bio programer”, a nema pojma o ama bas o nicemu. Njima niti ja ne bi dao vise od 3k. Ako se pokaze da zna barem nesto i da ga to zanima, onda mozemo pricati o 5k i vise.

Npr dosta ljudi samo sjedi i ceka, i kada zapnu negdje ne probaju ni zaguglati gresku. Pravi geek/web developer ce se i doma igrati sa razvojnim alatimai proucavati problematiku!

eto :slight_smile:

Eh junior programer bez staža na probnom radu, malo tko će mu dati te novce.