Plaća programera početnika

Junior bi bio netko sa barem 2god iskustva, onda mozda 5k, inace 3-4k

[quote=“hudo”]mi imamo par ljudi sa veleri-a, i uglavnom su dosli bez ikakvog znanja, tako da su trebali krenuti od For petlja i If-a, pa pokoji algoritam (znaci nisu naucili niti Kaluzu sa 1.god), pa malo o webu, html-u i css-u, pa onda na neki web framework. A to traje i traje. Firma nema neki program obuke (imamo problemske zadatke jedino), i sve je na developeru koliko ce brzo ic.

Osobno, ako nekoga zanima programiranje, sam ce doma procitati nesto o tome, probati napraviti neki sajt ili slicno, a ne doci iz vedra neba u firmu i izlanuti “ja bi bio programer”, a nema pojma o ama bas o nicemu. Njima niti ja ne bi dao vise od 3k. Ako se pokaze da zna barem nesto i da ga to zanima, onda mozemo pricati o 5k i vise.

Npr dosta ljudi samo sjedi i ceka, i kada zapnu negdje ne probaju ni zaguglati gresku. Pravi geek/web developer ce se i doma igrati sa razvojnim alatimai proucavati problematiku!

eto :)[/quote]

Identicna iskustva i kod nas. U potpunosti potpisujem.

Za sve one koji zele naci posao u ovoj struci sto prije, ako pratite ovo sto je Varagic napisao znam dosta firmi koje ce vas primiti odma:

http://www.draganvaragic.com/weblog/index.php/3015/predmet-kako-se-zaposliti-posle-studija/

http://www.draganvaragic.com/weblog/index.php/3027/odnosi-u-industriji-industry-relations/

Ja znam kada sam dolazio na prvi programerski posao, nisam uopće pitao za plaću jer sam bio spreman i besplatno raditi.

Moram li reći da sam dobio taj posao. :slight_smile:

Moj prvi posal u IT branši je bija operaterski. Kako san u to vrime bija zaštitar nisan pita apsolutno ništa osim oće li me zaposliti. Odgovor je bija potvrdan a dali su mi 2.5 zaštitarske plaće. To je bila davna '83.

potpisujem @trnac, isto iskustvo samo malo drugačije okruženje, rad s cnc strojevima, bio spreman raditi bez plaće dok ne naučim, u početku radio za minimalac, goglo, tražio podatke vezane za problematiku, ušo u štos, dobio povišicu.Definitivno je problem kod ‘novih’ u potrazi za poslom, da sede i čekaju da im padne s neba super poso a onda će učiti. Treba raditi na svojim projektima u bilo kakvom fahu, steći sigurnost i praktično znanje, da kad dođeš sebe prezentirat za posao, imaš o čemu pričat, osim o tome da u školi nisi ništa naučio, a imaš zvanje.

Potpisujem, a jedino što su me zeznuli je to da sam ko luđak nosio kući iz firme papire za učenje, vezano uz programiranje CNC strojeva, a na kraju mi nisu dali posao cnc programera. Na to je mjesto došao neko, moram li napomenuti preko veze, koji nije imao pojma o pojmu pa sam ja morao njemu pokazivati direktno na liniji neke stvari. 2 mjeseca nakon toga sam ja dao otkaz, a on nakon 3 dobio.

Nakon toga sam ošao raditi kod našeg moderatora, :slight_smile: , ali nikako nismo mogli naći zajednički jezik što se tiče samog programiranja :slight_smile: , inače mi je ovako bilo super, a plača? Ma bio sam sretan da sam dobio posao, koga briga za plaču!?

Svi bi neku plaću, u vrijeme ovolike nezaposlenosti budite sretni što uopće radite.
Kakva je kriza, uskoro će mrvljenici umjesto mirovina dobivati slobodne dane.

[quote=“ePips”]Svi bi neku plaću, u vrijeme ovolike nezaposlenosti budite sretni što uopće radite.
Kakva je kriza, uskoro će mrvljenici umjesto mirovina dobivati slobodne dane.[/quote]

Koga boli neki organ za krizu, kada se zapošljava nekog onda taj isti koji se prijavljuje za taj posao očekuje da ima posla, a ako nema posla onda nemoj nikoga ni zapošljavati. Te priče o krizi su super dobar izgovor za smanjenje ili ne davanje plača, a realnost je nešto sasvim drugo. Vidim u svom okruženju kako stvari stoje.

Posla uvijek ima i uvijek će ga biti.
Sada je jedan od većih problema naplate.

Kažu “Svaki dobar posao završava se naplatom”.

[quote=“trnac”]Posla uvijek ima i uvijek će ga biti.
Sada je jedan od većih problema naplate.

Kažu “Svaki dobar posao završava se naplatom”.[/quote]

potpisujem, tako istinito

[quote=“ePips”]Svi bi neku plaću, u vrijeme ovolike nezaposlenosti budite sretni što uopće radite.
Kakva je kriza, uskoro će mrvljenici umjesto mirovina dobivati slobodne dane.[/quote]

Gazda kad će plaća?
A gazda odgovara budite sretni kaj posla ima! :slight_smile:

nažalost strahovito crno humoristična istina. (sve potpisujem)

meni isto smeta u hr sto je razlika izmedzu juniora i seniora u par k kn max.
Iz iskustva mogu rec da je kvalitetan senior 5x produktivniji od “vulgaris” juniora, a to obicno sefove bas briga.
Kvaliteta kôda hr aplikacija je isto na vrlo niskoj razini, jednim djelom sto management to uopce ne interesira, oni samo zele da taj feature bude gotov sutra, a jednim djelom sto programeri nisu motiviranu za samousavrsavanje i ucenje.

Zato, svi korisnici ovog foruma su pokazali interes za ucenjem i povecanjem svoga znanja vec samim dolaskom na forum, i ja bi im, da sam sef, odma dao povisicu :slight_smile: !

Šala, ali eto u Ri, koliko kod netko “dobar” web dev bio, u istom je loncu sa ekipom koju to posebno ne interesira i radi to jedino zbog place …

[quote=“hudo”]meni isto smeta u hr sto je razlika izmedzu juniora i seniora u par k kn max.
Iz iskustva mogu rec da je kvalitetan senior 5x produktivniji od “vulgaris” juniora, a to obicno sefove bas briga.
Kvaliteta kôda hr aplikacija je isto na vrlo niskoj razini, jednim djelom sto management to uopce ne interesira, oni samo zele da taj feature bude gotov sutra, a jednim djelom sto programeri nisu motiviranu za samousavrsavanje i ucenje.

Zato, svi korisnici ovog foruma su pokazali interes za ucenjem i povecanjem svoga znanja vec samim dolaskom na forum, i ja bi im, da sam sef, odma dao povisicu :slight_smile: !

Šala, ali eto u Ri, koliko kod netko “dobar” web dev bio, u istom je loncu sa ekipom koju to posebno ne interesira i radi to jedino zbog place …[/quote]

Nažalost ništa drugo ne možeš niti očekivati u ekspanziji Joomla i Wordpress “web developera” koje baš briga što je u pozadini. Koga to zanima?, ma samo idiote! Meni je bitno da je stranica online u roku 3 sata napucana kojekakvim igricama i par desetaka adsense blockova. Pa čovječe treba odraditi 200 takvih stranica da bi moga preživjeti mjesec. Mislim to su argumenti 90% korisnika ovog foruma. Žalosno ali istinito, a ja sam u par navrata pokušao na to ukazati i onda sam ostao popljuvan. Znaš li što je najgore, takav će doći u IT firmu tražiti posao i reći kako mu se ne isplati dići iz kreveta za ispod 5k kn, a ne zna napisati niti jedan običan conditional comment u zaglavllju html stranice ili občnu for petlju u nekom od odabranih jezika(php, c#, c++, c, vb itd) i još usto priča okolo kako ovi web developeri i web dizajneri precijenjuju svoj rad jer on to njihovo složu u 2 sata. E to je žalosna stvarnost. Hiperinflacija wannabe programera ubija industriju totalno.

@CC, to sve ide u valovima.
Ako se sjećate prije 10-15 godina, svaki klinac je programirao u Clipperu i imao je program za dućane, popularnu kasu. Tu je tada bila lova.

Tako je sada lova u šarafljenju joomli i wordpressa.

Ne smijemo biti licemjerni i biti protiv tih današnjih klinaca jer smo i sami nekad bili ti isti klinci. :slight_smile:

Ja sam se radio i prije zavrsetka faksa i to za vecu paru od ove koje spominjete. Iskustva sam imao jako malo, znao sam osnove, ali u firmama obicno se treba znati i vise. U firmi u kojoj sam se zaposlio me nisu stedili, bacili su me u vatru i bacili su me lavovima (neki ih zovu klijenti :smiley: ) i uspio sam se snaci i sve projekte zavrsiti.

Mislim Junior programera treba dobro platiti ako je covjek potencijalan buduci radnik u firmi. A za razne prakse i sl. bi pripravnici trebali firmi platiti. Koliko god to zvucalo smijesno, nije daleko od istine. :wink:

Ako ne platiti, barem volontirati. I za volontiranje poslodavac ima troškove, tek toliko da se zna.

Nisam baš razumio što je pjesnik htio da kaže… Netko tko štanca sajtove u wp-u se smatra programerom? Ili joomli?
Ne vidim povezanost između programiranja i izrade sajtova,bilo pojedinačno bilo masovno.

[quote=“iggysick”]Nisam baš razumio što je pjesnik htio da kaže… Netko tko štanca sajtove u wp-u se smatra programerom? Ili joomli?
Ne vidim povezanost između programiranja i izrade sajtova,bilo pojedinačno bilo masovno.[/quote]