Plaća programera početnika

a ima plaća je znanje:)

Da nešto razjasnimo,

Vrijeme ce 100% pregaziti “instaliram WP” a posebno “instaliram joomlu” programere. Nakucat plugin za wordpress kod nas može marketingaš. Od programera se ocekuje da bude DEVELOPER. To u php svijetu znaci, MVC, EAV, objektno programiranje i strukturiranje skalabilnog projekta.

[quote=“w00t”]Da nešto razjasnimo,

Vrijeme ce 100% pregaziti “instaliram WP” a posebno “instaliram joomlu” programere. Nakucat plugin za wordpress kod nas može marketingaš. Od programera se ocekuje da bude DEVELOPER. To u php svijetu znaci, MVC, EAV, objektno programiranje i strukturiranje skalabilnog projekta.[/quote]

Da ovo stoji, i neznam čemu se opterećivati Joomla install gurima, jer ono što može obaviti Joomla install guru ne spada u domenu web developmenta:)
Mislim da je situacija takva zbog ultra jake kune i niske razine WWW upućenosti klijenta/poslodavca.
Ako će raditi web shop, amer će pitati jel će raditi na smartiju, jel ima kakve servise, jel ima ovo, jel ima ono.
Kod nas će pitati koliko kartica prima i to je to.
I tako određena razina developera dobiva “free pass” jer klijenti/poslodavci ili neznaju što mogu ili im developeri jednostavno mogu poručiti nemoguče!.

Osnovni problem je neznanje kupaca i površnost majstora, bio to joomla guru, magento guru, ili neki od VBulletin, SMF, wordpress gurua… pa do programera koji koriste Jquery i Motools, i druge framework-ove koje se vrte.
Pa web mož napravit i u htmlu, mož’ ga optimizirat i rasturit konkurenciju ak imaš ‘šlifa’ i znanja,
ak nemaš neće ti pomoć ni CMS sustav.
Problem su kupci koji ni svoj mail neznaju natipkat a kamoli im objasnit i naplatit web koji ima sve kvalitete.

Kako volite filozofiju lately :smiley:

Placa je onolka kako se prodas, uz par stvari tipa, grad, sirina posla, iskustvo itd koje utjecu na ovo prvo ionako.

Developer nije developer ako ne konta OOP, klase, metode i slicno. To je goli minimum. Moze proci netko i s manje znanja, ali onda se zna - ako si se prodao preskupo, podsukat rukave i radit doma dok ne opravdas lovu i mirno spavas.

WP tu veze nema, sto je WP a nije PHP? Kakve su to gluposti?
Ili OOP, mislim, nema toga u Rubyu, ASu ili Javi?

i p.s. Woot, znam da kod malih work unita ko kod vas programer mora skalbilno bla nesto znati jer nemate izbora, ali u vecim jedinicama postoje sistem arhitekti, product i project manageri i slicno.

Programer vam je, najkrace receno, tajnica 21-og stoljeca. (gdje je programer = developer).

osobno mislim da je za pocetnika placa ispod 4.5k kn degradirajuca…i to samo prvih par mjeseci je ok.
ponudili su mi jednom 3000kn prva 3mj a poslije 4000kn? fala lijepo, za to studirala nisam. ko studentica sam zaradjivala vise…20 kn na sat u drzavnoj firmi, bez stresa, dodjem kad ocu, odem kad ocu…ovako fala ne bih.
neko usporedjuje programersku placu i vele kako ljecnici ciji je zahtjevniji posao rade za manje, pa neki fizikalci koji se isto jadni napate namuce bla bla…njihov problem reci cu…
kao primjer mogu uzeti glumce…kao studentica sam si zaradjivala glumeci.
inace jedan glumac u jednoj nasoj uzasno losoj sapunici koju svi pljuju i govore kak je losa zaradi cca 2000kn dnevno!!! ponavljam DNEVNO!!!
ja sam ko studentica, znaci bez njihove akademije dnevno dobila 500kn, i potrefilo mi se tako da sam na setu max bila ni 4 sata.
ako bi dosla ujutro u 8h na set, doma bi dosla prije podne i nastavila dalje spavat:)
inace imala sam jakooo odgovoran posao…reci par recenica, koje sam naucila na licu mjesta…prije toga su me tetosili, sminkali slozili frizuru…
tako da nemojte usporedjivati placu sa odgovornoscu posla.
mislim da je ljudski za pocetnu placu programera platit 5.5k
oko 2 ionak iovak imam sad a ne delam u nikakvoj firmu
radije cu bit samouka i krenut k tome da svoje nest otvorim neg da programiram za 3k kod nekog 8 sati

Mozda ovi opce prakse. Bivsa cura mi je studirala medicinu i govorila mi je koliku bi placu mogla imati … i nije mala.

[quote=“galatea”]
kao primjer mogu uzeti glumce…kao studentica sam si zaradjivala glumeci.
inace jedan glumac u jednoj nasoj uzasno losoj sapunici koju svi pljuju i govore kak je losa zaradi cca 2000kn dnevno!!! ponavljam DNEVNO!!!
ja sam ko studentica, znaci bez njihove akademije dnevno dobila 500kn, i potrefilo mi se tako da sam na setu max bila ni 4 sata.
ako bi dosla ujutro u 8h na set, doma bi dosla prije podne i nastavila dalje spavat:)[/quote]

Rekao bi moj prijatelj da to nije gluma. :smiley:
Al da, tu su velike pare u igri.

[quote=“galatea”]
mislim da je ljudski za pocetnu placu programera platit 5.5k[/quote]

To je ok placa.
Al ona, IMO, ovisi o zavrsenom skolovanju, razini znanja i sposobnosti. Netko tko ima znanje vrijedi i vise. Nastranu price o “zna se prodati”, to je vezano uz HR i menadzment i njihovu (ne)sposobnost.