Plaćate li porez?

Dali plačate porez na zaradu od adsensa, preprodaje domena ,itd…?

Iznad koje cifre se smatra utaja poreza kao kazneno djelo?

Bilo je vec tema… Ali onak bezveze da objasnim.
Adsense zarade su oko 100$ vecinom i sad kako da platis porez?
Vecina ljudi ceka po 2 mjeseca cak i tri da se to nakupi i sad da odu se setat gradom da ispunjavaju obrasce za pisljivih 100$ na 3 mjeseca plus da plate porez koji ce im uzeti pola od toga. Dakle ostane ti 50$… A veliko je pitanje dali uopce treba platiti porez, em se sve odvija na netu, nek su serveri u inozemstvu, domene u inozemstvu, nek je sve u inozemstvu… pa na sto da ti onda platis porez? Jer si ti vrlo vjerojatno taj porez platio u inozemstvu, a porezi se ne placaju dva put…

A preprodaja domena slicna stvar… sve ide prek recimo godaddya i kak da sad ti platis porez… Ako drzava zeli taj porez nek ga uvede… Zamisli da odes u ducan kupis zvakace i sad moras platiti 25% pdvea na njih, ali to moras otic do knjizare da kupis obrazac, ispuniti ga i onda uplatiti dio u banci… Oces i dalje kupovat zvakace?

EDIT:
Ako pak tvoje zarade su $XXXXXX onda bi se trebao javiti ministarstvu financija i traziti neki poticaj… vrlo vjerojatno bi ti ga dali jer pridonosis stabilizaciji kune i njezinom jacanju naspram euru, a ne da placas porez :wink:

:nono:

[quote=“dadaas”]A veliko je pitanje dali uopce treba platiti porez, em se sve odvija na netu, nek su serveri u inozemstvu, domene u inozemstvu, nek je sve u inozemstvu… pa na sto da ti onda platis porez? Jer si ti vrlo vjerojatno taj porez platio u inozemstvu, a porezi se ne placaju dva put…
[/quote]

:nono:

:nono:

:srednji:

Treba li plaćati porez? Treba.
Može li se izbjeći plaćanje poreza? Može.

Ako platiš porez, onda si pošten.
Ako ga ne platiš, ostane ti više novca.
Što veća utaja, veća vjerojatnost da će te uloviti i kazniti.
Tvoj izbor.

[quote=“kres0”]Iznad koje cifre se smatra utaja poreza kao kazneno djelo?[/quote]Sve iznad cifre 0,00 kn. Osim ako nisi neka poznata ličnost, onda ti samo naplate što si usfalio prijaviti i ne gone te kazneno.

Porez treba placati, a kad ga svi napokon pocnu placati, onda ga vladajuci mozda i napokon smanje.
Mada mislim da bi obrnuta logika bila funkcionalnija, da vlada prvo smanji porez pa da ga svi mogu placati.

@ninhor:
Ti si gori od nasih novinara, kako si me zrezao… pa naravno da treba placati porez, samo porez se nesmije placati 2 puta. Znaci primjer, ja sad kupim zvakace u sloveniji i platim naravno porez tamo, i sad kad dodjem u hrvatsku dali trebam platiti porez i u hrvatskoj? netrebam.

E sad postavlja se pitanje, ako si ti kupio domenu u engleskoj a prodao je u africi, kome ti moras platiti porez? Pretpostavljam engleskoj, a to si napravio vec u racunu… I nevidim razloga zasto bi ti placao porez u hrvatskoj…

Covjek je postavio pitanje na koje se vec davno odgovaralo, a ovo mahanje prstom je spamanje i trolanje… mogao sam sad ja tebe citirat i oept mahat prstom i tako bi si mahali prstom dok nas boojicu nebi banali…

[quote=“SteelMaiden”]Porez treba placati, a kad ga svi napokon pocnu placati, onda ga vladajuci mozda i napokon smanje.
Mada mislim da bi obrnuta logika bila funkcionalnija, da vlada prvo smanji porez pa da ga svi mogu placati.[/quote]

ako se do sada nisu stavili u granice prihoda, opterecujuci x generacija
kreditima radi svoje potrosnje, nemarnim odnosom prema drzavnoj
imovini, nepotrebnoj rasprodaji zlatnih koka, radom protivno interesu
drzave i naroda, bez ikakvog uticaja ili kredibiliteta u odnosu na nikog
relevantnog u svijetu, bez volje ili zelje da plati i angazira sposobne
ljude jer bi dovela sebe u neugodnu poziciju zasto bi se davala
sansa ili povjerenje odnosno ocekivalo bilo sto ? Pitanje da li uopce
vlada i vlast postoji ili se radi o ljudima koji se bude, nesto kao
odlucuju i rade zbog toga sto ih netko placa svaki mjesec ?

[quote=“dadaas”]@ninhor:
Ti si gori od nasih novinara, kako si me zrezao… pa naravno da treba placati porez, samo porez se nesmije placati 2 puta. Znaci primjer, ja sad kupim zvakace u sloveniji i platim naravno porez tamo, i sad kad dodjem u hrvatsku dali trebam platiti porez i u hrvatskoj? netrebam.

E sad postavlja se pitanje, ako si ti kupio domenu u engleskoj a prodao je u africi, kome ti moras platiti porez? Pretpostavljam engleskoj, a to si napravio vec u racunu… I nevidim razloga zasto bi ti placao porez u hrvatskoj…

Covjek je postavio pitanje na koje se vec davno odgovaralo, a ovo mahanje prstom je spamanje i trolanje… mogao sam sad ja tebe citirat i oept mahat prstom i tako bi si mahali prstom dok nas boojicu nebi banali…[/quote]

kao sto u hrvatskoj tako i vani postoji minimalan iznos kupnje s
osnova kojeg mozes potrazivati povrat njihovog poreza. Dakle
duzan si platiti domaci porez i carinu. Za ovo drugo sto te
interesi si isto u krivom ali mi se ne da pisat :slight_smile: a u ostalom
mozes poslati upit u min. financija pa ti oni fino objasne stavke,
osnove, stope i rokove obzirom da su strucni i za to su placeni.

po meni je doslo vrijeme da se ne podrzavaju virtualne stvari
i jedino sto sam mogao “zrezati” je pricu odmah u pocetku da
li se u nasem slucaju radi o vlasti, drzavi, poreznom nadzoru
i slicno kako bi relevantno i ozbiljno razgovarali o institucijama
koje su servis gradjana i imaju funkciju dobrog i sigurnog zivota
odnosno okruzenja sto u nasem slucaju niti je istina niti isto
rade. Da je suprotno porezi koji bi se prikupljali od gradjana,
obzirom na raznovrsne potencjale i danasnje mogucnosti bi bili
zadnja rupa na sviralu i dobio bi duju da hebes organ pitanjem
jel moras platit ili sakrit 0,99 kn od zvake. Jeble te zvake :slight_smile:

Placas na razliku, na zaradu…osim ako nisi prodao za manje nego sto si kupio. :slight_smile:
Uracunas sve ulozeno, odbijes od zarade i kad vidis da si i dalje u minusu, ne platis porez. :slight_smile:

Ali i inace, za razliku od hostinga i slicnih web poslova, domene ne ulaze tako cisto u ovu pricu jer se i vani vodi vec godinama diskusija da li su one nesto poput nekretnine ili nesto poput dionice. A kod nas se na potonje ionako ne placa porez - osim ako se porez nije promjenio. Pojednostavljeno: Koliko je platio poreza Luka Rajic kad je prodao kompaniju?
Recimo kad sam pred par godina prodao par dionica firme u kojoj sam radio, nisam platio nista.

Uostalom, ionako ne prodajes domenu. :slight_smile: Ustupas pravo na zakup domene a ne samu domenu. Cak i vlasnik domene nije vlasnik nego zakupac. Pa eto dodatnog kompliciranja u prici…

S obzirom da se ionako uvodi porez na sve zivo i mrtvo, uskoro ocekujmo da nece postojati niti jedna takva kategorija nego ce se placat sve cim zines da udahnes zrak.

Jel može netko promijeniti naslov u “Da li plaćate porez?”

Moooolim vas, strašno me bode za oči :slight_smile:

Ja bi ga promijenio u “Plaćate li porez?”, ali ispravljanje tuđih grešaka je uzaludan posao. :rolleyes:

Bio sam dužan 3000kn i nakon malo od manje 3 mjeseca dobio “prijetnju” sa ovrhom. Platio…
Dužan sam im dvije godine već 300kn ne javljaju se…
Mislim da u roku od dvije godine ako nema niti jednog poreznog akta (mislim da se to tako zove) sljedi zastara.
Tako da tih 300 kuna je vjerovatno država (porezni ured) otpisao.

Poanta cijele priče je da treba gledati birokraciju kroz sustav prioriteta, eto izašla vijest da velike firme se uopće ne kontroliraju.
Sada se prioriteti izgleda mjenjaju.
Više neće biti važno dali si riješio 100 problema već koliko si naplatio u tih 100 problema.
Ako hrvatska ide u tom smjeru onda mislim da manji prihodi od adsensa će ostati ispod radara.

Zato je bilo situacija da su se drugim krivičnim postupcima otkrile bakice bez prihoda sa 6 miljuna € imovine, a na drugoj strani birokrata ispunio svoju normu.

Tako mi jedan gazda birtije pričao da redovito mu dolaze i oderu neku kaznu. Toliko da ga oderu…

Mislim to je stvar politike ako čovjeka koji je ukrao bicikil i vratio ga, imaju namjeru tužiti i dobi godinu dana zatvora, onda očito nemaju što pametnoga za raditi…

Tako da ako vjerujem prema sadašnjem vjetru koju puše iz ministrastva gospodarstva i financija, uvoz preko adsena a i drugih resursa nebi trebao zadavati glavobolje poreznoj upravi.

Uopste nemam ideju kako funkcionira zakonodavstvo po tom pitanju u BiH al ne plaćam nit ikad mislim plaćati. Živim zivot paralelan u odnosu na drzavu. Ja zaradjujem pare iz Amerike, tata radi u Njemackoj, mama ne radi nigdje, ja sam zavrsio privatni fax, nista u zivotu nisam dobio dzaba i nemam potrebu da njoj dam ista. Čak i zdravstvo plaćam.

U biti jako je moralno ne plaćati :gitara:

I jednan surovi primjer stvarnosti:
Kolega na 60000kn uz lošeg računovođu platio 6000kn poreza na dobit.
Jedan od najvećih studija u HR sa prihodima oko 30-40 milijuna kuna i kojih 60 zaposlenih platio oko 1000kn poreza na dobit.

Mislim jel to treba komentirati!?

[quote=“gorrc”]Mislim da u roku od dvije godine ako nema niti jednog poreznog akta (mislim da se to tako zove) sljedi zastara.[/quote]Ako nema nikakve pravne radnje, tj. pokušaja naplate. Međutim, po trenutnom zakonu, oni mogu pokrenuti ovrhu kada god žele, ali se ti moraš pozvati na zastaru ako je nastupila (tj. pobijati ovrhu u cjelosti temeljem zastare) i to u roku žalbe, unutar 8 dana od pokretanja postupka. Ako propustiš rok, onda se ovrha provodi, tj. ne nastupa zastara.

Vrlo, vrlo uskoro će novi ovršni zakon, pa treba provjeriti da li taj princip ostaje isti. Nvj. da će ostati, možda se rokovi promjene i način provođenja ovrhe.

Taman sam mislio napisati da se slažem sa gorrcom, a onda ga usere u zadnjem postu :smiley:
U firmama imaš prihode i rashode, pa nema veze ako si imao 40 milja prihoda, ako imaš 39,99 milja rashoda. Tj. ostane ti na ovom mom primjeru 10.000 kn dobiti i na to platiš porez.

Ali uglavnom slažem se sa 2 bitne stvari koje sam pročitao.
a) treba plaćati poreze iznad 0,00 kn
b) da, najvjerojatnije vas neće kontrolirati za te male iznose osim ako se nekome ne zamjerite. Meni je npr. apsurd da je na onoj ozgloglašenoj crnoj listi podignuta letvica jako visoko (mislim da je za firme 300.000 kn i min. 3 mj. neplaćanja). To znači da svatko tko je 1 kunu ispod toga, nije na listi i sa te firme je barem na 6-12 mjeseci skinut fokus javnosti i Porezne. Siguran sam da ima hrpetina firmi koje su dužne od 10.000 do 299.000 kn poreza i da su zasad prošli neokrznuto, a bez problema bi i oni mogli malo napuniti proračun.
No to je sada politika i druga tema - ima milion firmi koji imaju jeben razlog dugovanja - a to je da je država dužna i njima puno veće novce.

A da li je itko pročitao ikakave uvijete od AdSensa i sličnoga? Možda tamo piše da je porez već plaćen i da dobijate samo netto iznos? Ja nisam pročitao njihove uvijete, ali sam siguran da baš ne dijele lovu samo tako po bijelome svijetu jer bi to bilo pranje love. Zamislite da smisle 10.000 fiktivnih osoba i da “svatko” mjesečno zaradi 100$…hmmmm…

[quote=“ex_profa”]Taman sam mislio napisati da se slažem sa gorrcom, a onda ga usere u zadnjem postu :smiley:
U firmama imaš prihode i rashode, pa nema veze ako si imao 40 milja prihoda, ako imaš 39,99 milja rashoda. [/quote]

Pa da država ide na ruku da ti imaš čim veće rashode jer se pretpostavlja da se većim rashodima ne izvlaći dobit već potiče novo ulaganje.
A ustvari što se događa u praksi ostaje pitanje.

sto se tice ove teme mogli bi zaparafirat “vodi(o)m sam privatni posao” ili
"radnik vulgaris, prije 09:00 i poslje 17:00 me boli jedna stvar za posao i
firmu"

Eh mislim da sam se malo preračunao, još nisu prošle dvije godine, ima još koji mjesec, baš me zanima dali će nešto učiniti po tom pitanju jer ispostava ima oko 300 milijuna kuna duga samo po onoj listi.