Pocetniku potrebna pomoc :R

Ovako kao sto i sam naslov kaze , potrebna mi je pomoc u vezi web stranice , Imam 16 god i zelio bih da saznam sve sto je moguce kako napravit dobru stranicu ,
u kojim programima da radim , kako da izgleda sto bolja i zanimljivija i najvaznije kako se zaradjuje na tom …
hvala svima :smiley:

potrebni programi:

  • dreamweaver (ne nasjedaj na one web publisher i sl. gluposti)
  • photoshop
  • puno volje i truda
  • poznavanje barem osnova engleskog jezika (preporučujem jer će ti lakše bit pratit tutoriale)
  • w3schools.com

kako zaradit para:

  • dovuć što više posjetitelja na stranicu prateći par dobrih tema vezanih za SEO (možeš i ulaganjem love, što je lakša varijanta :zubo:)
  • informiranjem o adsense-u i etargetu, eventualno prosperio (nisam probao pa neznam)…imaš i o tome na ovom forumu više u temama :slight_smile:

ugl. moj savjet kako tek imaš 16 godina (bio i ja u tim godinama i bilo samo u glavi kako namlatit lovu da do 18 imam ferrarija ;D) polako počni pravit web stranice, skuživat html/css (ja ti mogu pomoć koliko znam a i na ovom forumu su ljudi darežljivi po pitanju prenošenja vlastitog znanja) pa tek kasnije razmišljaj o zaradi… :wink:

eto to ti je moj savjet…samo laganini…

hehe svi bi do velike love za kratko vrijeme :R

MOLIM TE HAJ MI RECI STA JE SEO , 3232x sam se susreo sa tom skracenicom za ovih pola sata sto sam ovdje :S

sto se tice engl. to znam dovoljno
a htlm eo sad gledam na ovim stranicama i djeluje mi extramno tezak al hajde polako ima vremena :smiley:

Search Engine Optimization iliti kako bit što bolji na pretraživačima :wink:
znači izradit stranicu što “bezbolnije” s što manje grešaka i sl. pratit “poznate” algoritme za uspjeh na google-u, djelit linkove s ljudima (razmjena linkova) i sl. :slight_smile:

nije html težak, čini se, jbg svaki početak je težak :))

[quote=“PeGO”]potrebni programi:

  • dreamweaver (ne nasjedaj na one web publisher i sl. gluposti)
  • photoshop
  • puno volje i truda
  • poznavanje barem osnova engleskog jezika (preporučujem jer će ti lakše bit pratit tutoriale)
  • w3schools.com

kako zaradit para:

  • dovuć što više posjetitelja na stranicu prateći par dobrih tema vezanih za SEO (možeš i ulaganjem love, što je lakša varijanta :zubo:)
  • informiranjem o adsense-u i etargetu, eventualno prosperio (nisam probao pa neznam)…imaš i o tome na ovom forumu više u temama :slight_smile:

ugl. moj savjet kako tek imaš 16 godina (bio i ja u tim godinama i bilo samo u glavi kako namlatit lovu da do 18 imam ferrarija ;D) polako počni pravit web stranice, skuživat html/css (ja ti mogu pomoć koliko znam a i na ovom forumu su ljudi darežljivi po pitanju prenošenja vlastitog znanja) pa tek kasnije razmišljaj o zaradi… :wink:

eto to ti je moj savjet…samo laganini…[/quote]

Osim jedne sitnice, sve ostalo potpisujem, a ta sitnica je Dreamweaver.
Što kaže moj punac: “Đe me nađe?” tako i ja tebi sad “Đe ga nađe?”

Preporučam kao totalnom početniku da se uhvatiš notepad++, ili čak običnog notepada, tako ćeš nabolje naučiti gdje što stoji, i zašzo nešto negdje stoji, a kad se ufuraš onda ti preporučam Aptana studio koji je besplatana, a miljama je daleko od Dreamweavera, ili možda Eclipse studio + plugin za HTML, CSS, JavaScript.

@PEGO: daj me skype-ni za nekih sat, dva u vezi onih wordpress predložaka.

[quote=“CreatifCode”]Osim jedne sitnice, sve ostalo potpisujem, a ta sitnica je Dreamweaver.
Što kaže moj punac: “Đe me nađe?” tako i ja tebi sad “Đe ga nađe?”

Preporučam kao totalnom početniku da se uhvatiš notepad++, ili čak običnog notepada, tako ćeš nabolje naučiti gdje što stoji, i zašzo nešto negdje stoji, a kad se ufuraš onda ti preporučam Aptana studio koji je besplatana, a miljama je daleko od Dreamweavera, ili možda Eclipse studio + plugin za HTML, CSS, JavaScript.

@PEGO: daj me skype-ni za nekih sat, dva u vezi onih wordpress predložaka.[/quote]

Početniku preporučuješ da započne s programiranjem u Notepadu umjesto u nekom WYSIWYG editoru poput Dreamweawera? To ti nema nekog smisla…

Ja sam započeo sa Dreamweaver-om koristeći ovu knjigu:
http://www.profil.hr/knjiga/brzi-vodic-kroz-dreamweaver-mx-2004/27826/
. Knjiga je prejebena za početnika. Točno ti govori gdje, što, kako i zašto. Trebalo mi je samo sat i pol da ju pređem i napravim svoju prvu stranicu.

Kodiranje preporučujem kasnije, kad pohvataš osnove.

zato i ja preporučujem dreamweaver jer je lakše nego s notepadom radit, kasnije kad skužiš o čemu se radi onda počneš radit s notepadom :slight_smile:

@CreatifCode tek sam sad vidio, javim ti se danas tokom dana sad imam nešto posla :wink:

Upravo i je poanta da se sve radi kroz kod, sigurno je sporije prvi tjedan, ali kasnije je daleko bolje brže i jasnije što, kako, zašto, gdje i zbog čega, nako takvog pristupa nećeš imati problema s IE6 i raznim bugovima koje proizvode razni preglednici. Ovo je vlastito iskustvo, a znam i za mnoge druge koji su počeli isto ili preporučuju isti pristup. Ja bih WYSIWYG pristup preporučio kasnije kada znaš što se događa iza “scene”, a dreamweaver je glomazno smeće isto kao i što je to frontpage od MS-a koji producira masu beskorisnog koda.

Ako sam dobro shvatio , stranica se pravi u ovom dreamweru. a gdje se tu nadoveze HTLM ?

botina, tvoje pitanje je bilo ok kad si pitao “sa kojim programom raditi stranice” ali ne možeš putem foruma naučiti kako se i radi sa tim programom.

Ako te interesira Dreamveawer, skini si demo verziju:
https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=dreamweaver
i probaj naučiti iz tutoriala na netu ili knjige koju sam naveo…

Super. Ovo samo pokazuje koliko sam u pravu kad sam predlagao drugi program, a isto vremeno odvraćao od gore spomenutog Dreamweavera.

  1. krivo si shvatio. Stranica se ne radi u dreamweaveru. Zašto? Dreamweaver je razvojno okruženje koje ti olakšava pisanje i održavanje koda vezanog za određenu stranicu. Ovo olakšava shvati uvjetno jer kako sam već rekao dreamweaver je glomazno smeće koje enerira hrpu nepotrebnog koda, a tebi cijeli proces čini još nerazumljivijim nego što on u svojoj biti i jest.

  2. stranica se počinje razvijati na papiru evo malo detaljniji koraci.
    http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213459&postcount=10

  3. stranica se počinje “praviti” u jednom od programa namijenjnih za grafiku, daleko najupotrbljivaniji u tu svrhu je Adobe Photoshop, ja osbno prporučam Adobe Fireworks, a tu je još i Gimp (Linux), Corel Draw, Illustrator od Adobe, Incscape(linux također kao Gimp), Xara, Pain Shop Pro, itd.

  4. Gotov dizajn(izgled stranice, u što spada grafički izgled stranice, raspored elemenata, tipografija, itd.) potrebno je “izrezati” i posložiti u funkcionalnu stranicu

    1. korak se radi u sprezi sa alatima kojima si izradio grafički dio i razvojnim okruženjem za pisanje koda. Taj dio se sastoji od pisanja HTML-a i CSS-a. Nije dobro(ili bolje rečeno preporučljivo) upotrebljavanje tzv. WYSIWYG( What You See Is What You Get = Što vidiš je ono što i dobiješ) editora. Zašto? Zato što kao prvo ne znaš što se događa u pozadini, a samim time dolazi od nerazumijevanja same srži problema, a kao drugo postoji izvjesna mogućnost jednakog ne funkcioniranja stranice u svim browserima. A s obzirom na prvo navedeno onda postaje teže ispravljanje nastalih grešaka.
  5. Nakon što si odradio prijelom i sve uradio u HTML-u i CSS-u ostaje ti da dodaješ razne funkcionalnosti i, kako se popularno na engleski kaže, eye candy features-a na stranicu. To odrađuješ u JavaScriptu i/ili nekom od popularnih “programskih jezika” za web, ali to je već druga tema.

Volio bih još jednom istaknuti da ti je važno da kreneš odmah od početka razvijati svoje stranice u potpunosti bez pomoći WYSIWYG editora.

Drugo što bih volio napomenuti je da se što je više moguće oslanjaš na čisti CSS za izgled stranica, a manje na grafiku(slike, ikonice, tekstove u obliku slika, itd.). Ovo je super važno radi ubrzavanja učitavanja stranica, kompatibilnosti s danas sve većim brojem uređaja za pregled internet stranica, i sl.

Treće prvo bih ti preporučio izradu jednostavnih stranica koje se neće oslanjati na ništa drugo, osim na html, css, i grafiku. Kada si to uradio onda možeš krenuti sa “dinamiziranjem” stranica uvođenjem nekog od web jezika, a tek na samom kraju ti preporučujem uvođenje i JavaScript-a za dodavanje nekakvih efekata i sl. To se zove progressive enhancement ili gracful degradation. (ako neko zna hr. prijevod bio bih zahvalan)

Eto toliko od mene ukratko.

Par linkova:

http://www.cssonlydesign.com/

http://www.w3schools.com/css/

http://www.w3schools.com/html/default.asp

http://www.webdesignfromscratch.com/

  • moja preporuka

http://www.thefreecountry.com/webmaster/htmleditors.shtml#htmleditors

P.S. prije svega, ali stvarno prije svega ovo:


http://www.w3.org/standards/


http://www.w3.org/TR/CSS21/


http://www.w3.org/TR/xhtml11/

Po čemu ono dokazuje da si u pravu? On je kao početnik zatražio neki alat i mi smo mu ponudili za početnika najjednostavniji - dreamweaver! Ubaci par tablica, slika, pozadinu, tekst i eto ti stranice.

On ne zna ni kako se piše “html” a ti mu ponudiš notepad?!

Kad je postavio navedeno početničko pitanje i nadovezao ga sa “… najvaznije kako se zaradjuje na tom”, odmah sam se sjetio sebe. Cilj mi je napraviti stranicu što brže i jednostavnije i puknuti gore affiliate linkove, AdSense ili vlastiti proizvod i baciti se na marketing.

Botina, ako ti je cilj zarađivati kao Web dizajner (da drugima radiš stranice) onda započni sa savjetima koje je rekao CreatifCode al ako ciljaš na AdSense i affiliate zaradu onda se drži Dreamveawera i zaboravi kodove, CSS i slično. Što se tiče HTML koda, Dreamveawer ti ga sam napravi tak da ne trebaš znati ništa o kodu za početak…

[quote=“gogo777”]Po čemu ono dokazuje da si u pravu? On je kao početnik zatražio neki alat i mi smo mu ponudili za početnika najjednostavniji - dreamweaver! Ubaci par tablica, slika, pozadinu, tekst i eto ti stranice.

On ne zna ni kako se piše “html” a ti mu ponudiš notepad?!

Kad je postavio navedeno početničko pitanje i nadovezao ga sa “… najvaznije kako se zaradjuje na tom”, odmah sam se sjetio sebe. Cilj mi je napraviti stranicu što brže i jednostavnije i puknuti gore affiliate linkove, AdSense ili vlastiti proizvod i baciti se na marketing.

Botina, ako ti je cilj zarađivati kao Web dizajner (da drugima radiš stranice) onda započni sa savjetima koje je rekao CreatifCode al ako ciljaš na AdSense i affiliate zaradu onda se drži Dreamveawera i zaboravi kodove, CSS i slično. Što se tiče HTML koda, Dreamveawer ti ga sam napravi tak da ne trebaš znati ništa o kodu za početak…[/quote]

Odustajem. Uzaludna je borba s vjetrenjačama. Nije cilj kvantiteta, nego kvaliteta. S kvalitetom dolazi i novac, puno veći nego s kvantitetom.

Misliš na kvalitetu kao što je tvoj homepage,
http://creatifcode.com
? Preporučio bih i tebi da se držiš Dreamvewera…

To o kvaliteti i kvantiteti stoji, ali kao što sam rekao, ovisi i o tvom poslovnom planu. Meni je glupo gubiti vrijeme na stvarnje stranica sa “savršenim kodom”. To vrijeme radije upotrijebim na testiranje konverzije i marketing, što mi se pokazalo višestruko profitabilnije. Upravo zato su mi Dreamweaver, Joomla i WP na 1. mjestu.

Dosadašnje iskustvo… 5% vremena na izradu stranica i 95% na marketing = $$$

[quote=“gogo777”]Misliš na kvalitetu kao što je tvoj homepage,
http://creatifcode.com
? Preporučio bih i tebi da se držiš Dreamvewera…

To o kvaliteti i kvantiteti stoji, ali kao što sam rekao, ovisi i o tvom poslovnom planu. Meni je glupo gubiti vrijeme na stvarnje stranica sa “savršenim kodom”. [b]To vrijeme radije upotrijebim na testiranje konverzije i marketing, što mi se pokazalo višestruko profitabilnije. Upravo zato su mi Dreamweaver, Joomla i WP na 1. mjestu.

Dosadašnje iskustvo… 5% vremena na izradu stranica i 95% na marketing = $$$[/b][/quote]

Boldano potpisujem. Moj glas ide Wordpressu, zbilja je mocan, a i almighty Google voli Wordpress vise nego ista.

[quote=“gogo777”]Misliš na kvalitetu kao što je tvoj homepage,
http://creatifcode.com
?
Preporučio bih i tebi da se držiš Dreamvewera…

To o kvaliteti i kvantiteti stoji, ali kao što sam rekao, ovisi i o tvom poslovnom planu. Meni je glupo gubiti vrijeme na stvarnje stranica sa “savršenim kodom”. To vrijeme radije upotrijebim na testiranje konverzije i marketing, što mi se pokazalo višestruko profitabilnije. Upravo zato su mi Dreamweaver, Joomla i WP na 1. mjestu.

Dosadašnje iskustvo… 5% vremena na izradu stranica i 95% na marketing = $$$[/quote]

Nažalost nemam vremena da bih se pozabavio svojom stranicom. S dreamweaverom sam se ja raskrstio prije nekih 7-8 godina.

Mišljenja sam da bi svakom u poslovnom planu trebala na prvom mjestu biti kvaliteta. Ali kao što rekoh odustajem, jer uzaludna borba je s vjetrenjačama. Dao sam svoj doprinos ovoj temi, pokušao čovjeka savjetovati, a na njemu je da odluči.

Hvala vam svima

Ovako na meni je da odlucim hocul ovo radit na ova dva programa.Mislim da je najbolje da se napravi mix ovih stvarih koje su nabrojane ,pozabavit se ovim savrenim codovima i ulagat u marketing :smiley: , jer mislim da imam ideju za stranicu , al na meni je prvo da naucim sve ovo nabrojano pa cemo polako :smiley: jos jednom hvala svima :smiley:

Citao sam malo po forumu, pocetnik sam i imam nekoliko pitanja.

Koliko sam shvatio potrebno je znanje HTML,CSS,JavaScript… Mene zanima postoje li neke knjige na hrvatskom (moze i na engleskom) pomocu kojih se moze ovo nauciti. I dalje sto se radi sa CSS, sto sa javaScript… Kako se rade template i sto je potrebno za to. I jos jedno pitanje, recimo da znam HTML,CSS,JavaScript pomocu cega se radi stranica?Dreamweaver?

Znam da je puno pitanja ali volio bih poceti uciti kako praviti web i sve sto ide uz to ali neznam od kud da pođem.

ako znaš html/css, js ne treba ti dreamweaver…možeš i u notepadu radit sajt…treba ti jedino neki grafički alat ako misliš da ti sajt dobro izgleda :wink:

ok, moze jos netko odgovoriti na ona pitanja, najvaznije imaju li kakve knjige za HTML,Java i CSS