Poduzetnici - što ćemo?

Evo 2 sata u noći, nisam bio budan u ova doba ne pamtim od kad. Muka natrala, kako se to u nas kaže…

Poduzetnici, znam da vas ima vamo, što dalje?
Državne mjere za spas gospodarstva su nevjerojatano smiješne, tužne, razočaravajuće, ponižavajuće…

Što ćete napraviti, idu li radnici masovno na biro ili?

Ja sam u zadnje 2 godine radio cca 12 sati dnevno, bio sam terenski radnik, “mašinac”, pravnik, organizator, direktor (ništa manje nije bii moj brat) … od svoje firme samo napravili mašinu i pomalo nevjerojatnu situaciju da imamo ljude koji “ginu na terenu”. Što dalje? Sad tim ljudima moram dat otkaz?!

Dajte neko svoje viđenje situacije, zajedno smo pametniji?
Uključite se i ostali u raspravu, ne samo poduzetnici…

U Srbiji ide prica da ko da otkaz radniku nece dobiti pomoc od drzave

Ide i kod nas ista priča, samo što ta pomoć od države nema nikakvog smisla, potpuno je beskorisna.

A ništa, sutra u 8pm opet svi na prozore i balkone pljeskat Stožeru i vladajućima, ups, ovaj liječnicima. Lijepo su naveli ljude da misle da pružaju podršku liječnicima (kojima svaka čast), a zapravo se na taj način indirektno govori (vidi me, doma sam, ne izlazim, nisam klonuo, čuj nas kako plješćemo, svi smo skupa u ovome, imamo još duha, izdržat ćemo, bit će bolje itd).

Državne mjere su koje ono? Isplata minimalca radnicima koji ništa nisu radili i čije firme nisu ništa uprihodile? Jel to zato da se vladari operu i kasnije kažu mi smo dali pomoć, napravili smo sve što smo mogli, sami ste krivi ako to niste dobro iskoristili i sad platite sva davanja i poreze jer smo vas subvencionirali i dali vam vremenu. Naravno da će prešutit da su dekretom oteli ustavno pravo na rad.
Mjera da se odgodi plaćanje davanja i poreza? Pa kad znaju da se ovaj i idućih bar par mjeseci nema od kuda platiti kad su zabranili rad. Te odgođene obveze nisu nestale nego su samo odgođene i čekaju da prođe malo vremena pa da počnu skupljat kamate.
Itd.

Biti će jako zahebano i većina uopće ne shvaća koliko će biti zahebano. Počeli su shvaćat tek oni koji su iskeširali desetke tisuća eura za pripremu sezone i koji su počeli shvaćat da neće otvorit niti za Uskr niti za Prvi maj, a da im je vrlo upitna i glavna sezona i da će banke svejedno tražit naplatu svojih kredita. Znam ih nekoliko koji su cijelu zaradu prošlogodišnje sezone plus lovu koju su imali sastrane plus nove kredite iskeširali za ulaganja za novu sezonu. Sad mi se jedan po jedan javljaju i govore da sam bio u pravu kad sam im prošle godine govorio da malo pripaze s lovom (iako ja nisam računao na koronu nego na raspad radi truleži). Ovi drugih, kojih je većina, sad još uvijek guštaju što sutra ne moraju na posao i što mogu gledat Netflix, Pickbox itd cijeli dan. Pickbox će im ukinut uskoro besplatno gledanje, na posao se neće imat gdje vratit, a neće imat love za platit novu pretplatu na Netflixu i Pickboxu pa će im onda prisjest i ova večernja pljeskanja, i stožer i odmaranje doma ovih dana.

Evo sad sam pogledao, od jučer +800 nezaposlenih. Ali taj brojač neće niko vidjet na masovnim medijima niti će se radit izračuni koliko će biti nezaposlenih za mjesec dana ako se nastavi ovim tempom.

Ne samo da idu radnici na burzu, nego ide i povećanje PDV-a, poskupljenje struje, povećanje trošarina na gorivo, cigarete itd, vjerojatno ide i porez na nekretnine, a vjerojatno i još neki porezi i porezići. Možda, samo možda, se s time pričeka do nakon izbora. Moguće da će onda počet štekat i isplata mirovina. Idu i masovna štampanja eurića bez pokrića, pa će s time malo ublažit pizdariju koju upravo rade, ali kratkoročno.

Zašto to sve ide? Zato što kad netko prigovori ovome što se događa s koronom većina odmah grakne i počne napadat. Da nije tako, ne bi vladari imali muda dekretom oduzeti pravo na rad i pravo na slobodu. Ne sluti na dobro, ali kao kolektiv smo si sami krivi jer smo papci i naivci.

2 Likeova

Firme će prvo poslati ljude na godišnji i pričekat da se vidi šta dalje.

EDIT:
Svatko razuman će pomoć od države imati tek kao zadnju moguću opciju.
I svakako je bolje ne dovesti se (tvrtku) u poziciju da egzistencija ovisi o pomoći države.

Što bi smo točno trebali progovoriti? Sa mnom živi moja baka, 86 godina… ja bi sad trebao hodati okolo i pričati o nekoj svojoj slobodi, pa se vratiti kući i doslovno je ubit?
Živiš u svijetu bez odgovornosti i to je tvoj veliki plus. Možeš reći i napraviti što želiš, nitko zbog toga neće ispaštati, nitko neće biti gladan (osim tebe, možda).
Kada čovjek ima obveze, onda je priča nešto drugačija.

Ovo drugo gore što si rekao za ekonomiju, tu se slažem u potpunosti… ali evo jutros vidim da su se poduzetnici udružili i da će se tražiti konkretne mjere. Ima nade

3 Likeova

Probaj iskoristiti ove mjere.

Naravno, ima papirologije i ne smiješ otpuštati radnike…

Hvala na informaciji :slight_smile:

Nažalost, kao što sam već rekao gore, ova mjera je smiješna i potpuno nesvraihodna.

U Sloveniji su juče pripremljene neverovatne mjere - svima samozaposlenima, koji gube posao se brišu sva davanja drzavi za tri mjesece (zasada) i dobiju dodatno 70% minimalne plače - bez dodatnih uvjeta!

2 Likeova

a znam.
i moja firma je u problemima te ne zna kako s ovom mjerom se uopće prijaviti zbog tih nekih “glupih” kriterija koji se zahtijevaju.

to je vrhunska stvar.

to da u RH naprave bilo bi vrhunski.

Ja kriterije ispunjavam, ali mjera nema smisla. Dovest će do nevjerojatnog broja otkaza u realnom sektoru, a svi (ne baš svi, ali…) oni koju uzmu mjeru će bankrotirati nakon što prođu ta 3 mj. jer će na tržištu vladati rasulo.

slažem se.

najgore je kad samo i pomisliš kakvo će stanje biti za 3 mjeseca

Kako god bilo recesija dolazi jer država nema šanse da ovo održi na životu mjesec dana a, kamoli tri koliko se predviđa da bi ovo moglo trajati.

Osobno zasad nisam pogođen ovom krizom ali vidjet ćemo šta će se dogoditi ako ovo stvarno potraje koliko predviđaju ili duže… Čekam svoju priliku da ljudi počnu prodavati “svašta-nešto” ispod cijene odnosno da ih spuste je su samo napuhane.

Ako vjeruješ da je tako kritično, onda i bez zabrane možeš biti odgovoran i svojevoljno nikud ne izlazit.
Ja ne omalovažavam virus, ali nisam za ovo što oni rade nego sam za jednu totalnu karantenu na 2-3 tjedna koja neće trajat niti sekunde duže i nakon koje će svi biti slobodni ponašat se kao i prije ovoga. To se može izvest i tako se može iskorijenit virus kod nas. Mislim da sam negdje već napisao više o tome pa neću ponavljat. Ovakav teror i ovakvu katastrofu za gospodarstvo neka podržavaju robovi i oni koji uopće ne shavaćaju što se dešava i što dolazi.

Odakle ti to? :wink: To što nemam mentalitet roba i što mi smeta teror ne znači da nemam nikakvu privatnu odgovornost.

Mogu usput tražit i mulatkinje sa palminim listom. Dobit će nešto konkretno možda jedino kad se naštampa još eurića bez pokrića, ali uz razne uvjete i vezanja pa će svejedno loše proći jer će to biti samo kratkoročni spas.

Članak koji sam stavio piše da država ima 19 milijardi eura rezervi. Tako da ćemo nekako izgurati svi skupa.

:smiley:

znakovi…znakovi…

Mjere su im lose kad se naprave usporedbe s ostalim zemljama. Imam nagli pad prihoda od preko 50%, imam honorarce ali nemam stalno zaposlene pa tako ne mogu iskoristiti niti jednu od navedenih mjera.

Ne znam jel za ovaj minimalac mogu aplicirati i vlasnici tvrtki koji sami sebe zaposljavaju…

Mogu ja, a mogu li debili koji misle da je okej da dođu kod mene u goste?

Ja sam isto za totalnu karantenu, 20 dana… ko izađe na ulicu odma s njim u zatvor na 5 godina.
A da neće trajati duže od 14 dana? Hoće!

Kako utjecati na promjenu?

Sorry ako nisam upravu, takav sam dojam stekao kroz ovih par godina na forumu.

Da se mene pita, bile bi to drakonske mjere iznesene pred državu. Bila bi riječ o “životu i smrti” države… no, nisam dovoljno utjecajan, nemam poleđinu, znanja i hrabrosti da budem vođa takvog pokreta. Previše toga mogu izgubiti.

Iznimno mi je drago vidjeti te opet na forumu :slight_smile: . Ne slažem se s tobom uopće što se tiče ove korone. Tj slažemo se samo da nas čeka spaljena zemlja…

Ne, vlasnici ne mogu dobiti ništa.

Danas sam proveo cijeli dan analizirajući mjere i pokušavaju napraviti poslovni plan za idućih 6. Mj.
Mjere su im KATASTROFALNE.

Moja predviđanja su:

  • 300 000 - 500 000 ljudi iz realnog sektora ostaje bez posla u idućih pola godine.
  • 30-35% malih i mikro poduzeća će doživiti bankrot kroz idućih pola godine

Nakon toga ide kompletno urušavanje sistema, ostaje spaljena zemlja, a čekaju nas krv suze i znoj.

Također, USA će imati goleme i nesagledive posljedice… Kina će u potpunosti preuzeti mjesto svjetskog lidera.