Poduzetnici - što ćemo?

Dolazi jutros obavijest, da ce nam davati punu platu iduca 3 mjeseca i da nema otpustanja :slight_smile:
Cim dode plata odmah 5000kn ide u btc :slight_smile:

2 Likeova

Neće se ništa posebno dogodit kad “uđe” MMF.

Samo je pitanje sad taj kreditni rejting kojeg spominju mnogi pa o tome ovisi koliko će naše eventualno zaduživanje biti skuplje (kolika će biti kamata). To je njegova svrha.

evo malo Šonjinih razmišljanja, IMO jedan od jacih hrvatskih ekonomista

2 Likeova

100% karantena nema smisla, osim ako se nebi izvela na globalnom levelu. A kao društvo nemamo još takve globalne organe …a i ono što se ide ka istima, popraćeno je raznim teorijama zavjere o nekoj eliti koja želi globalnu vlast.
A zapravo za rješavanje globalnih problema je nužna i globalna organizacija, ili ti globalna vlast.

Ako bi se lokalno tako zatvorio u karantenu … tek bi pripomogao izumiranju tako izoliranog sistema koji više nebi mogao pratiti korak okoline.

Trenutno je nužno da se zarazi tko se zarazit mora… samo da je krivulja zaraze što blaža radi mogućnosti kontroliranja situacije …koliko se već može.

3 Likeova

Nisam baš stručnjak u tom polju, ali mislim da krivo gledate na MMF.
Nije to da mi tražimo mali kredit od MMFa, mi njih zovemo da nam daju veliki kredit.
A tu leži i velika razlika.

MMF će nam dati veliki kredit, al to ne ide na lijepe oči. Oni kažu: može, spasit ćemo vas i dat ćemo vam novca koliko god želite (u pitanju budu milijarde eura).

Eh, nakon što MMF da svoje novce da nas spasi, oni neće čekati da te novce javna uprava razdijeli među svojom rodbinom i da onda proglasi bankrot. MMF mjere su vrlooo rigorozne i dovode do masovnih otpuštanja u javnoj upravi, jakog rezanja svih mogućih javnih troškova.
Ukratko, država u koju uđe MMF godinu dana izgleda kao država u kojoj vlada građanski rat.
Nakon početnih mjera rezanja, država kreće politikom poduzetništva i jačanja ekonomije… prebacivanja uhljeba u privatne firme.
Nakon što taj postupak uhvati maha, MMF izlazi iz države i mirno čeka povrat uloženog novca.

Možete dosta o tom pročitati na ne tako davnom primjeru kada je MMF ugasio nogom u Grčku koja je zbog (jedan od glavnih razloga, ne i jedini) rođaka iz države upravo doživjela bankrot.

To bi se trebalo desit i bez mmfa… Hrvatska uzima oko 40% BDP-a kroz poreze (ne mislim bukvalno BDP-a, nego poreza u visini 40% BDPa) a ima budzetski deficit… U Bosni situacija i gora- preko 40%. Svakako da se potrosnja treba smanjiti i da se pun ■■■■■ ljudi koji rade direkt za drzavu treba otpustiti, a dobrom dijelu smanjiti plate- ali to niko nece uraditi dobrovoljno jer je to politicko samoubistvo… a na kraju krajeva, prednosti sredjivanja se ne vide za vrijeme jednog mandata nego dugorocno- a zasto bi to bilo koji politicar radio kad je njega briga da on izgleda dobro dok je na vlasti a ne da pomogne onom ko ce ga naslijediti

1 Like

da da, autor mnogih mojih makroekonomskih knjiga na faksu

Naravno da bi

Zato se u pomoć zove MMF… da taj posao obavi umjesto političara.

Al kad se spominje MMF odma rulja skoci i vice “duznicko ropstvo” “oni ce kontrolisati kako trosimo novac” itd :smiley:

Mogu vikat koliko hoće…

Ja osobno nisam pobornik kapitalizma (dužničkog robstva), ali sam veliki pobornik pravde (svima iste startne pozicije). Ono kako je naša trenutna država uređena je daleko od pravde i nama je potreban MMF ili rigorozne mjere vlade.

Kapitalizam je slur, tj pogrbna rijec za slobodno trziste (ekonomska sloboda individualaca). Vjerujem da si ti nesvjesno zapravo veliki ljubitelj kapitalizma a mrzis mjere koje su protiv slobodnog trzista (ovo sto je drzava neuredjena pa se mjesa svigdje i otezava svima… osim onima koji u samom aparatu imaju veze)

Moguće da sam se krivo izrazio. Ja ne volim ljude kojima novac postane centar svijeta, kada zbog novca ljudi prestanu bit ljudi i postanu zvijeri… a to je ništa nego li produkt surovog kapitalizma koji otkriva najgore strane ljudske pohlepe.
Nažalost, svejstan sam da je gotovo nemoguće pronaći sredinu između te dvije strane… ali bih volio kada bi mi bilo mogućeno da ja tu sredinu pronađem i napravim u svom poduzeću i u životu oko sebe.

Ne mrzim ništa, ali to stvarno ne volim :slight_smile: haha

Ali zelja za novcem postoje u svakom sistemu :smiley: I u socializmu, i u kapitalizmu i u kombinanovaim sistemima (state capitalism) i u feudalizmu, i u anarhiji. Znaci nije produkt kapitalizma nego prirodna stvar, ima nas svakakvih. Staljin jadan nije imao nimalo novca uz svoje ime a bio je prakticno najbogatiji covjek na svijetu :smiley:

1 Like

Evo novih mjera. Ne znam jel sam dobro čuo, ali mislim da su spomenuli da dosadašnje mjere koštaju 30 milijardi kuna. Neki i dalje hvale Stožer i #ostanidoma pizdariju. Neka nastave pljeskati i kada nam krenu naplaćivati sve potrošeno na te mjere. Cigarete već poskupljuju, a sranje nije još ni počelo. Ja bih poskupio cigarete, podigao poreze i sve ostalo što će nas sve zadesiti samo onima koji podržavaju ovo što nam rade, a ostalima koji su protiv bih ostavio postojeće cijene.

Još sat vremena do pljeskanja, brzo svi koji podržavaju ovo što se dešava na prozore pa novi kolektivni pljesak Stožeru i vladajućima, pod krinkom da je pljesak za liječnike.

@mitok, nije mi jasno zašto si toliko ogorčen poduzetim mjerama?

1 Like

Zato sto on poznaje mjere kojim ce se kriza izbjeci, samo totalni karantin 2 sedmice i to je to

Poskupljenje cigareta je najavljeno davno prije korone.

Ukratko, zato što ćemo to na kraju svi mi skupa platiti.

Manje kratko…država nije Caritas da samo tako dijeli milijarde. Naplatit će to od svih nas. Nitko se ne pita odakle sad najedanput sve te silne milijarde, a nije ih bilo za neke ugrožene skupine. Ova kriza je i razlog za novo stvaranje novca bez pokrića (prvenstveno FED i ECB) jer ga ne prati gospodarski rast. Sve to je samo produbljivanje problema koji smo imali i prije korone.

Naravno :smiley: Ako već prodaju priču da je ta korona toliko opasna onda su već mogli napraviti totalnu karantenu iz koje bismo izašli ovih dana i nakon čega bismo svi nastavili sa normalnim životom, bez korona virusa jer bi bio iskorijenjen u Hrvatskoj. Po nekoj mojoj gruboj procjeni za to bi bilo dovoljno milijardu eura, a ovo nas košta koliko? 30 milijardi kuna su teške ove mjere (mislim), a svejedno je hrpa ljudi dobila otkaze, još će hrpa ljudi dobiti otkaze, a uskoro će trebati nove mjere i novo upumpavanje novca.

Stalno se najavljuje i stalno poskupljuju, oduvijek i zauvijek. A ovo zadnje su kao definitivno potvrdili negdje prije 2 tjedna, znači kada su i počeli sa torturom. Tako već sad vjerojatno znaju i s čime će nas naknadno opaliti, ali još ne objavljuju da ne padne podrška koju još uvijek imaju.

Do sada sam uvijek govorio da se samo možemo neslagati, ali nepoznato tko je u pravo … ovaj put sam siguran da nisi upravu.
Da, naravno da će ovo biti naplaćeno svima nama, ali ovo je jedini logičan korak prema tome da ne pocrkamo od gladi.
30 milijardi koliko su trenutno teške vladine mjere je premalo. Treba upumpati još minimalno toliko kako bi se gospodarstvo spasilo i kako bi onda u budćnosti svi mi imali od čega vraćati tih 60 milijardi duga.

Situacija je takva kakva je. Ne volim da nas se uspoređuje sa Švedskom ili USA jer oni rade postupkom surovih kapitalista koji nije LJUDSKI! Ja bi osobno više volio iznijeti dio te krize na svojim leđima nego cijeli život imati u glavi to da je nečiji tata, mama, djed ili baka umro/la od posljedica pandijemije koja se priširila kroz moju tvornicu. Pričaj ti što hoćeš, ali to je tako.
Ljudi su ljudi i ljudstvo je ipak puno važnije od financija.
To što umiru stari ljudi nije nikakvo opravdanje. Svaki dan i svačiji dan na ovoj zemlji je važan i ima neki svoj smisao? Kako bi tebi bilo da se cijeli život boriš za svoje sinove i unučad, a kad dođeš u pozne godine da te oni odjebu i zaraze nekim virusom koji će te 99% koknit; čisto zato što im je novac puno važniji od tebe.
Ja se sasvim sigurno ne želim jednog dana naći u takvoj situaciji i nadam se da svojim primjerom pokazujem da je ljudski životi (makar oni bili u završnim godinama) važniji od novca.

Mišljenja sam da se trenutno u gospodarstvo upumpava novac koji je odavno nastao prekomjernim tiskanjem… no, to je ponovno svera onog gdje kažem da je to samo mojem mišljenje i da ne možemo znati tko je upravu.

2 Likeova

Sta je to totalan karantin?