Porez na adsense

Izgleda da cemo od sad svi placati porez na zaradu od adsensa.
Upravo su mi sa WU vratili tiskanicu, odnosno nisu je odobrili, jer sam stavio jmbg, a po novom treba oib.

Dalko je to jos od uređenog :slight_smile: Ili se varam?

I kako ide naplata poreza ako ide, jesu ti odbili 20ak posto odmah ili na kraj godine to ide?

Nisu odma odbili.

Znaći li to da će na kraju godine poslati račun? Ima li netko pouzdan da zna odgovoriti na ovo pitanje.

Uglavnom koliko sam uspio saznati.
Prije si mogao staviti ili oib ili jmbg, jer je to bilo samo radi evidencije, ali sad iako na tiskanici stoji da možete staviti ili oib ili jmbg, vi trebate staviti oib, jer vam neće prihvatiti jmbg.
Sad taj oib ne služi samo kao indetifikacija.
Tako da će porezna uprava imati sve podatke o svim vašim primanjima i na kraju godine moći će vam naplatiti određen porez.
Sad kako će se to pokazati u praksi neznam. Ukoliko netko ima nekog na poreznoj i može saznati informacije iz prve ruke, molio bih da ovo provjeri i da nam da potpune informacije.

Čini se da sam dobio još jedan razlog da ostanem na čekovima…

@gambo
Zar se čekovi mogu sakrit pred OIBom :/?
Ček sjeda na tvoj devizni žr, a potom ga prebacuješ na tekući, a sve transakcije po tekućem su vidljive poreznoj.

Inače ja primam lovu (kao privatna osoba) od adsensa preko WU i svaki puta sam upisao OIB.
Nisam dosada plaćo porez. Otići ću do knjigovođe pa da mi iskopa sve po zakonima vezano uz porez da vidim točno kako stoji stanje sa primanjem love.
Javim vam u detalje koja je situacija sa primanjem uplata od adsensa.

Od kada se za WU ispunjava JMBG ili OIB?

Ja to nikada nisam ispunjavao, tj. jedino što službenik upisuje je serijski broj osobne iskaznice. Npr. u ovome obrascu gdje je dio za JMBG ili OIB
http://www.posta.hr/UserDocsimages/pdf/2011/western-union-obrazac-primanje.pdf

A odkud ti to?

@iggysick
Koliko mi je poznato, svaku uplatu na devizni žiro račun banka prijavljuje poreznoj upravi, a adsense čekovi sjedaju na devizni žiro račun.

Sada vidim da je ono što nedostaje mojoj rečenici:
a sve takve transakcije po tekućem su vidljive poreznoj.

Ispada da kako god okrenemo (ček ili WU), porezna zna za uplatu love izvana.

Još ću se raspitati kakvo je stanje kod transakcija po tekućem, žiro, deviznom, i deviznom žiro računu. Koliku ulogu tu igra OIB, tojest što OIB sve prati.

[quote=“Artanis”]@iggysick
Koliko mi je poznato, svaku uplatu na devizni žiro račun banka prijavljuje poreznoj upravi, a adsense čekovi sjedaju na devizni žiro račun.[/quote]

E sad ja sam morao otvarati poseban račun za valueclick isplatu tj morao sam otvoriti žiro račun stoga smatram da ti adsense (i svi ostali) čekovi sjedaju na običan devizni račun do kojeg pu nemre samo tako.

Za valueclick doznaku samo morao potpisati izjavu od kud i zašto sam dobio tu lovu tako da se banka pokrila tom izjavom.

Čekove iz inozemstva (uključujući AdSense) uplaćujem na devizni tekući račun.
Na devizni žiro račun primam isključivo uplate preko SWIFT-a.

Ja dizao novce sa WU u 11 mjesecu i nema upisivanja nikakvog OIB-a. Ne znam otkud vam to

Ja dižem novce svaki mjesec, pa sigurno ne pričam gluposti.

OOOO care, moj naklon… Sta bi to znacilo, da ja lazem? Na WU formular se upisuje broj osobne, a ne OIB, barem je tako bilo kad sam dizao novce

Ja dižem sa WU otakako je ta opcija otvorena za hrv. korisnike i svaki puta sam morao unjet OIB inače mi WU nije htio isplatiti novac.

Dok sam novac uzimao preko čekova u startu je sjedao novac na devizni račun ali to je zato što djelatnici banke ni sami nisu znali proceduru. Kasnije su forsirali da mi ček sjeda na devizni ŽR i to je bila jedina opcija (bio sam u tri banke i svugdje su mi rekli da novac mora na devizni ŽR).

Meni novac mora sjest na devizni račun. Ali ovo za oib je prvi glas. Porezna vidi samo žiro račun ali tekući ne, ali ako imas $ ili € onda će sigurno vidit jer moraš na žiro :slight_smile:

Da li možeš napisati u kojoj to ustanovi dižeš novac?

Ja dižem od 9 mjeseca 2010. novac preko WU u splitskoj banci i nikada me nisu tražili OIB ili nešto slično. Dakle opet ću se referencirati na WU obrazac koji ustupa Pošta
http://www.posta.hr/UserDocsimages/pdf/2011/western-union-obrazac-primanje.pdf
koji je identičan onome od splitske banke i nigdje nema dijela za upis OIB-a.

Mene zanima gdje ti taj OIB upisuješ u WU formular(ako se možeš referencirati na WU obrazac od pošte) ili na neki drugi obrazac koji nije WU?

uglavnom, teta iz pošte ne želi pričati bez OIBa