Porez na freelancing

Dragi kolege, vjerovatno imam najludji razlog zbog kojeg ovo pisem. Naime, sanjao sam sinoc kako me porezna lovi, ne znam sam ni kako ni zasto ali eto, sanjao sam i sta ja tu mogu. I otkako sam ustao pa sve do sad, istrazivao sam o placanju poreza na internet zaradi. Aktivno radim vec cca godinu i pol kao freelancer i primanja mi stizu preko Paypala. Dio novca potrosim na ebay, steam i slicno dok veci dio tog novca stavim na studentski tekuci racun u pbzu. Do sada nisam imao nikakvih problema sa poreznom a i ukupna primanja kroz tu godinu i pol ne prelaze cca 25000 kuna. Citao sam mnogo toga, vise ni sam ne znam sta tocno, proveo oko 10 sati danas istrazujuci sta i kako, i moram priznat da nisam nista blize odgovoru nego kad sam krenuo. Realno gledajuci, bar koliko sam ja skuzio, da legalno placam porez ostao bih sa cca 50% zarade, no je li to nuzno ukoliko su mi primanja ovoliko malena na godisnjoj bazi? Citao sam i Payoneeru ( bas sam pricao s klijentom iz hrv o toj opciji te sam nakon tog razgovora i registrirao racun te narucio karticu ) i svemu tome, ali nemam pojma jos uvijek sta i kako.
Vidim da svi znate sta radite te bih vas srdacno zamolio da pomognete kako znate i umijete :smiley:
Hvala vam unaprijed.

15 posts were split to a new topic: PayPal i Payoneer

Hvala na odgovoru. Od sad cu i raditi preko payoneera jer koliko vidim nema mi druge. No, zanima me da li bih mogao upasti u probleme zbog dosadasnje zarade od 25k kuna tokom zadnjih godinu i pol ukoliko ne isplatim cca 12tak k kuna uhljebima? Drugim rijecima, sta mislite kolike su otprilike sanse da prodjem ispod radara za taj iznos? Zvucim paranoicno znam, ali trenutno si ne mogu pomoci. Overthinking my way out of this mess :smiley:

Preporučam: http://www.netokracija.com/oporezivanje-dohotka-iz-inozemstva-freelance-108681

Savjeti tipa - dobro se sakrij i nemaš brige - su odlični ako se želiš igrati skrivača.

1 Like

Hvala na savjetu. Naletio sam danas na taj clanak i fino si ga bookmarkao za svaki slucaj, zlu ne trebalo :smiley:
Koliko sam shvatio, Hrvatska je potpisala sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Austrijom, a vecina mojih primanja dolazi bas iz Austrije (porezna stopa 25%), ukoliko je moj klijent platio porez u Austriji (a poprilicno sam siguran da je) to onda znaci da na dohodak od njega placam samo 5%, ili sam u velikoj zabludi?
Jos jedna zanimljiva opaska na koju sam naletio


Za drugog klijenta koji je iz SADa znam da nije platio porez, zasto sam ja kao primatelj odgovoran pred poreznom u svojoj drzavi ako on kao posiljatelj nije platio u svojoj? Zakon je zakon, i sve to stoji, ali nije nimalo logican…

Jesu li te Austrijanci tražili tvoj OIB ili nešto slično? Znam kada se u HR isplaćuje honorar nerezidentu da on mora imati OIB i onda idu petljancije s JOPPD-om i tako to.

Ako ti nije tlaka, pitaj ih.

Druga stvar, rekao si da primaš lovu na studentski račun. Znači da si uzdržavana osoba, odnosno tvoji roditelji koriste tebe kao poreznu olakšicu (koeficijent 0.5). Ne znam točan iznos koji osoba mora prihodovati godišnje da se ne može smatrati uzdržavanom osobom. Nešto mi se mota cifra oko 15.000 kuna godišnje, ali nisam siguran. Ako si imao većih prihoda od limita, a tvoji su te koristili kao olakšicu - mogući problemi.

EDIT:
Bio sam blizu, limit je 13.000 kuna.

Primam na studentski racun ali otac je drzavljanin BiH a s majkom nemam bas neki kontakt tako da cisto sumnjam da me koristi kao poreznu olaksicu.
Sto se tice austrijanaca i OIBa, nisu me trazili OIB, ali mi isplacuju rad po satu putem Paypal Invoicea. Striktno su trazili invoice pa sam s toga pretpostavio da placaju porez na moj rad. Ne znam vise sta da radim, imam osjecaj da sam predugo cekao na ovo istrazivanje o porezu. Kad sam krenuo raditi nisam mislio da cu doci do dosta velikih cifri (cca 2 do 5k kuna mjesecno u zadnje vrijeme) tako da se nisam obaziro na porez. Ne znam znaci li ista ali, 90% ostalih primanja (znaci ne brojeci Austrijanca) preko Paypala su za Friends and Family. Plus, ovo mi je jedini izvor prihoda, tek sam zavrsio faks i nakon bezuspjesne potrage za poslom odlucio sam se za freelancing. I gle kako me drzava tretira. Brutalno…
U biti ne znam da li prestati raditi preko neta (uz ovu opciju se mogu komotno upucati jer onda nemam ni za stan ni rezije ni hranu nit ist a “pravi” posao u hrv ne mogu dobit cak ni sa zavrsenim faksom) i praviti se da ove zarade uopce nije bilo (valjda me nece na robiju zbog 25k kuna tokom godine i pol), ili nastaviti raditi te povlaciti “sitne” iznose od 2 - 4k kuna mjesecno, odnosno koliko mi je potrebno za kolko-tolko normalan zivot; ili se poceti raspitivati u poreznoj sta i kako. Najvise me strah da bi mogao upasti u ozbiljne probleme s poreznom ako im banem na vrata oko primanja jer sam se ovako kasno sjetio… All advices are well appreciated! :smiley:

I sta cete sad kad vise payoneer ne funkcionira s paypalom? Cete dat godisnju prijavu uhljebima ili ne?

@Pofi ako te tjesi, 25k kuna u godini dana nije novac za kojem se okrecu glave. To je cifra koju u ITu zelis zarađivat mjesecno. Nemas panike oko prijave, ali dugorocno skrivanje nije nikakvo rjesenje. Procijeni koliko stalnih ili redovitih primanja (u prosjeku naravno) mjesecno mislis da mozes zarađivat, i budi izraziti pesimist pri procjeni. Onda na osnovu tih podataka vidi isplati li ti se vise otvorit pausalni obrt ili jdoo.

I kad nađes posao (ako ga budes trazio), uvijek postoji opcija da te buduca firma ne zaposli direktno, nego recimo preko tvoje firme ko kontraktora. Minus je sto nisi zasticen ko radnik s ugovorom na neodređeno, ali mislim da u ITu to i nije toliko bitno, pogotovo sto si mlad. Plus je sto dobijas bruto na racun firme, i imas razlicitih opcija za upravljanje tim brutom prije nego drzava uzme svoj kolac.

1 Like

@leffe Hvala puno na savjetu, I appreciate it! Slazem se da dugorocno skrivanje nije nikakvo rjesenje jer evo, ja se jucer zabrinuo i nisam oka sklopio cijelu noc. Ne volim kad mi je zakon za vratom, izgleda da sam velik pi*ka po tom pitanju. :smiley:
Posto nemam bas nekog znanja o pausalnim obrtima i jddou, znas li sta bi bilo isplativije za cca 3 milje mjesecno? Koliko sam citao, obje solucije su bolje od placanja poreza kao fizicka osoba jer u tom slucaju oko 50% odlazi drzavi, ali sam isto tako citao da nastaju problemi ukoliko prodje mjesec dva kad ne uspijes zaradit nista, a sto se meni zna dogodit s vremena na vrijeme.
Svjestan sam da su ovo pitanja vise za poreznog savjetnika ili neku strucnu osobu, al’ ruku na srce strah me otici tamo kad znam da sam im duzan. Svaki savjet / informacija su vrlo dobro dosli.
Hvala jos jednom.

Obrt i doo su poprilicno razliciti entiteti, i isplativost im se ne mjeri samo brojem kojeg moras uplatit drzavi. Kad sam izvukao pausalni obrt i jdoo, mislio sam na nacin da je između svih vrsta obrta pausalni mozda najbolji izbor za takva manja primanja (jako mali troskovi rada), a jdoo pristupacniji/jeftiniji od (obicnog) doo-a u startu, iako su jdoo i doo pravno ista stvar.

Da ne tipkam nesto sto je tisucu puta bolje vec napisano na internetu, guglaj razliku obrta i doo-a. Međutim 3k bruto mjesecno je tako malen novac da je obrt valjda jedina pametna opcija ako mislis da u skorijoj buducnosti neces moc zarađivat vise. “Rupe” u prihodima nisu problem ako si prije toga zaradio dovoljno; zato i pricamo o mjesecnom prosjeku. A detaljnija pitanja je najbolje postavit kvalitetnom racunovođi. On je na tvojoj strani, i posao mu je ustedit tebi novce.

Naglasio je da prima novac iz Austrije. Sa obrtom se moze naplacivati samo unutar drzave jer su obrti uglavnom samostalne zanatske radnje kao frizerski saloni i sl.

AFAIK ne postoji nikakva zakonska odredba koji ogranicavaju obrt na tuzemstvo. Kakve veze ima sto je narucioc sisanja Nijemac ili radis catering za norvesku wedding agenciju, dok se god porez placa u Hrvatskoj?

Vidim da se spominje paušalni obrt, skroz sam mislio da paušalni obrt mora biti vezan uz proizvodnju i prodaju, da li je on moguć za primitke od internet zarade i freelancinga?

Bilo bi lijepo kad bi moderator ove payoneer i paypal postove odvojio od ove teme, jer nemaju nikakve veze sa njom.

A sta je to “internet zarada”? Igrao si online poker i isplacujes si dobitak?

Ako se bavis nekakvim freelancingom u smislu programiranja, ti proizvodis i prodajes softverska rjesenja/programe, izradu dokumentacije, ovo ono, sta sve mislis tuc na racunu. Posavjetovat se s knjigovođom, ali mozda se i konzalting posao moze naplatit pausalnim obrtom, nisam siguran. Pausalni obrt ima poprilicno dobro određene kriterije; ne mozes bit u sustavu PDVa, limitiran si visinom godisnjeg primitka, mora bit samostalna djelatnost i ne mozes se bavit trgovinom i ugostiteljstvom.
http://www.pokreniposao.hr/pausalni-obrti-sve-sto-trebate-znati-prije-nego-se-odlucite/

Ako smo na webmajstorima onda se internet zarada podrazumijeva kao zarada affiliate, adsense i ostala prodaja oglasnog prostora. Mislim da to ne može pod paušalni obrt ići.

Ja sam pitao bas za freelancing ali mislim da to sve spada pod isto.

Freelancing u smislu programiranja, odnosno stvaranja necega, definitivno prolazi. Affiliate, adsense i prodaja oglasnog prostora se meni osobno ne podrazumijeva u nista, ja se time ne bavim. Zapravo je tuzna cinjenica ako se web u hrvatskoj svodi na marketing.
Ali nije potrebno pretpostavljat, bolje je uputit direktno pitanje nekom racunovođi; marketing ne spada ni pod ugostiteljstvo ni pod trgovinu, tako da je mozda i okej. Opet, google, isti site:
http://www.pokreniposao.hr/forumi/tema/obrt-s-pausalnim-oporezivanjem/
Drugo pitanje direktno vezano za internet marketing i usluge, iako odgovor nije najprecizniji, indikativno je da nije receno da se pausalni obrt time ne moze bavit. Kazem, pitat nekog kome je posao da zna.