Porezna traži ugovor iz Irske za legalizaciju Adsense zarade

Problem je šta iznos zarade na Adsense čeku ne predstavlja dobit (razliku između prihoda i troškova). Mislim da ne postoji webmaster koji na 100$ zarade pomoću Adsensa ima čistu dobit 100$. Ako si uložio 50$ da bi zaradio 100$ na Adsensu, na koji se iznos plaća porez, na 100$ ili 50$? Ako je na 100$, onda bi samo mazohisti bili spremni plaćati porez.

PS: Da se ne zavaravamo, nema tog iznosa koji mi možemo platiti, a da bismo pomogli Hrvatskoj. Da se svi mi skupimo i prodamo sve stranice, prodamo organe i damo sve što imamo, to bi vladi bilo dovoljno za jedno pola dana jer političari troše tuđi novac. Jedna izgrađena dvorana koja stoji prazna cijelu godinu košta više nego sav porez koji ćemo mi na ovom forumu platiti u životu.

1 Like

Ja imam otvoren obrt i na 10,000 kn zarade imam 1,600 kn poreza + ostala davanja, mirovinsko i zdravstveno, Nisam u sustavu PDV-a + prijavljem sam za stalno u firmi tako da mi je obrt “dodatni”. 220 kn * 4 + 800 kn porez za tvrtku su mi ostala davanja tokom godine. Da bi izbjegao placanje 1,600 kn poreza moram preko poslovnog racuna od obrta platiti racune u toj vrijednosti.

To se radi o pausalnom obrtu?

Nisam znaod a se preko pausalnog obrta mogu raditi IT poslovi. Ajd nam potvrdi ili to radis u nekoj sivoj zoni?
Tipa imas obrt na stolariju a preko nejga radis IT?

Imam cjelogodisnji obrt. Posto sam prijavljen u jednoj firmi za stalno otvorio sam obrt. Posto mi firma daje placu i placa doprinose ja placam porez i doprinose na moju zaradu od izdanih racuna. Sve ove djelatnosti mozes otvoriti bez skole.

Inace da se javim oko pausalnog. Nisam bas pro oko tih tema ALI imam npr frenda koji je pausalni otvorio i radi IT. Imam poznanike u firmi di su SVI do zadnjeg dobili pausalni preko firme (nastranu ta prica opcenito) - i rade SVI IT.

Mislim da mijesate kruskice i jabukice.
Pravni subjekti su to, nema veze za sto. Zasto se nebi s pausalnim dakle, cisto onako logicki, dalo radit IT? Mislim da je zbunjenost visoka.

Jedina kolko znam stvar za pausalni je da nema konstrukcije troska. Npr ako je 230.000kn godisnji limit, dakle oko 18-19.000kn na mjesec, ako trosite 17.000kn na posao ili samo 17 kn, njima je svejedno tamo u poreznoj. Pausalni je u mojoj glavi neki oblik flat rate biznisa - imas tolko i tolko troska fixnog, porez je jako mali i bok.

I inace da, “trosak” je frendu kao oko 1300kn na mjesec doprinosa i to. Ovo poreza kolko je je smijesno, brijem da se plati par tisuca kuna na svih 230k kao bas “poreza”.
No to se placa iz apsolutno bilokakvog uredjenja radnog, ne vidim kako je DOPRINOS za mirovinu (kakvu takvu) i zdravstvo - TROSAK.

Da, zato je pausalni najprimamljiviji, ali negdje sam naletio kao da IT nemoze, ali ako kazes da moze…

A nije ni JDOO tako lose. Ono zaradis 100 000 kuna pa kupis auto na firmu pa ne platis nista poreza buduci si imao trosak (auto), lol (jel to funkcionira tako?)

Pa se tek onda vidi kakve smo mi budale ako cemo placat porez na adsense u kojem nisu uracunati troskovi.

Ovo što ću ti sada odgovoriti vrijedi samo za firme i obrte ne vrijedi za fizičke osobe i moja ti je preporuka da se slobodno konzultiraš sa knjigovođom u vezi toga…

Firma si ili obrt i dođe ti uplata od google-a…Ti svakako moraš nekako prikazati tu uplatu i naravno da ćeš napraviti fakturu na google ireland sa njihovim podacima i upisati Usluge oglašavanja ili sl…Da npr . živiš u Irskoj i dobivaš uplate od adsense evo ti primjer kako napraviti račun i isti im taj račun poslati:
https://support.google.com/adsense/answer/1322031?hl=hr&ref_topic=1727182

Zašto iz Hrvatske im ne trebaš slati račun na email koji su naveli na web stranici? Jer će oni svejedno na tvoju isplatu platiti pdv, a uostlaom to i piše u njihovim uvjetima i njima tvoja faktura nije potrebna ( a tko će li ga znati kako oni to knjigovodstveno obrađuju). Znači svejedno što im faktura nije potrebna napraviš fakturu sa njihovim podacima ( pdv id broj, adresa i ostalo sve što mora po zakonu pisati na računu i staviš napomenu Prijenos porezne obveze ili Reverse charge ).

Što govori porezna na isto( evo odgovora):
Gdje je mjesto oporezivanja elektroničkih usluga (isporuka web hostinga, udomljavanje internetskih stranica, registracija internetskih domena) koje obavlja hrvatski porezni obveznik?
Mjesto oporezivanje elektroničkih usluga koje hrvatski porezni obveznik obavi u RH drugim hrvatskim poreznim obveznicima i krajnjim potrošačima je RH te je hrvatski porezni obveznik obvezan obračunati hrvatski PDV na tako obavljene usluge i nakon 01. 07. 2013. godine.

Ako hrvatski porezni obveznik elektroničke usluge obavlja poreznim obveznicima neovisno o tome jesu li iz EU ili izvan EU tada na računu za takvu uslugu neće obračunati PDV obzirom da je primatelj usluge obvezan obračunati PDV na tu uslugu u svoj državi.
https://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/Stranice/MjestoOporezivanja.aspx

edit:
U slučaju da radiš amazon affiliate evo što kažu oni:
Amazon does not pay VAT on your referral fees. If you are an EU resident taxable person established outside Luxembourg you are not required to charge VAT to Amazon Europe Core Sarl. Instead Amazon Europe Core Sarl accounts for the VAT due on this supply under the reverse charge mechanism. This is because, under European VAT legislation, the marketing services provided by EU associates established outside Luxembourg are subject to VAT in the country where the recipient of the service is established (refer article 44 of the VAT Directive 2006/112/EC).
Even though the services are not subject to VAT in your own country European VAT legislation generally requires you to issue a VAT invoice for services provided to other companies established in the EU. You would not charge VAT on this invoice but you would need to mention Amazon Europe Core Sarl Luxembourg VAT number on the invoice (LU26375245), include the reason why you do not charge VAT and ensure you meet all the other requirements of a VAT invoice as applicable in your country. If in doubt you should verify the requirements with your local tax office or with your tax adviser. Amazon Europe Core Sarl invoice address is listed below:

Amazon Europe Core Sarl
5 Rue Plaetis
L-2338 Luxembourg

1 Like

Znaci za pausalni je limit mjesecno?
Cini se kao dobra opcija, makar malo cu jos ovako prošvercat pa onda pausalni otvaram.

Paušal da, al ako ti neznam, iznosi variraju, jel ako ne napravim koji hit ovaj mjesec pa i drugi mjesec fulam, meni Youtube promet pada sa 14 tkn na 5 tkn, i manje…i dok sve platiš državi ka koji mi klinac ostaje od svega?! Mislim, za vas “profiće” neznam, vi koji imate konstantu i stabilnu visinu zarade …
I sad koliko vidim, iz svega gore napisanog, očito da WU uplate se ne prate, osim ako te netko ne prijavi, tako da za sada mislim da je bolje ne gurati se previše i uplačivati na silu. Ovo mislim samo za WU isplate, za ostalo se slažem da se porez više nemože izbjeći…
Uostalom, ako sam bez posla, sa računima u blokadi, i da porezna krene na mene, pa od čega da mi išta i uzmu ako nemam ništa??!

Ma kakav paušal i varijabilni iznosiiiiiiii? LoL.
De jel ko cita, pita sto, tako, van ovog foruma?

Kolko se blijedo sjecam to vrijedi za d.o.o. i PDV obveznike di se to nekako unapred racuna.
Mislim znanje iz tih stvari mi je ko “programeru” jadno no sjecam se da nije tako sve cudnovato lol.

Za pausalni je sad situacija, naravno kome pase iznos godisnji, sad imho - totalni srok. Nemate bolje. Nitko nis ne pita tak dugo dok si platite doprinose, sto je ful normalno, i dok platite tih par tisuca poreza (na 230/300k od 2018 limit je to smeh).

Sorry, nisam baš sve polovio što si tu izložio, kojim to “programerskim” jezikom se koristiš?! :grin:

Sam polako, ima vremena :wink: Stignes do penzije sve polovit :slight_smile:

bogme nisam niti ja skuzio sta govoris, de slj. put uzmi koju minutu i citko napisi…

Bit će da je neki Bot… piše nešto na random…

Pozdrav svima!

Upravo sam se registrirao na forum pa da i ja napišem nešto iz mog iskustva sa Adsensom…

Ja već nekoliko godina dižem novce preko WU i u prosjeku je to oko 900€ mjesečno (nekada i dosta više). Svaki su puta do sada uzeli OIB a s obzirom na novu poreznu politiku puno bi lakše spavao da to odradim legalno kako spada, naravno uz najmanji mogući iznos koji treba dati državi :wink:

Čitao sam i po ostalim forumima i s obzirom da sam zaposlen na neodređeno ispada da bi i meni bilo najbolje otvoriti paušalni obrt.

@kay-cee
Možeš li malo objasniti kako ide to sa paušalnim obrtom?

Zanima me sljedeće:

  • Kako odradiš to sa računima? Treba li te račune nekamo predavati?
  • S obzirom da sam i ja zaposlen za stalno zanima me koliko treba izdvojiti za mirovinsko i zdravstveno? Koliko sam ja shvatio, ako smo zaposleni to se nebi trebalo plaćati, ili sam u krivu?
  • Pisao si o dodatnim troškovima od 220 kn * 4 + 800 kn. Za što su ti troškovi?
  • Na koji način primaš isplatu? Bankovni račun?

Račune normalno predaješ mušterijama i jednu kopiju sebi spremiš
Mirovinsko i zdravstveno plaćaš samo razliku kad izdaš račun i to određeni postotak od tvoje zarade(nema računa, ne plaćaš ništa).
800 kuna porez na obrt, i 4 puta godišnje plaćam oko 200-220 kn paušal.(ovo plaćaš svake godine bez obzira na račune)
Ja nisam u sustavu pdv-a i nemam fiskalizaciju i sve račune koje izdam moraju mi obavezno uplatiti na poslovni račun.
Iako nisam u sustavu pdv-a mogu nešto kupiti na obrt i sa time smanjiti iznos poreza koji bi trebao platiti.
Za ovakav obrt knjigovođa nije potreban jer jedino moraš imati knjigu ulaznih i izlaznih računa koju je jednostavno za voditi.

Ako je zaposlen za stalno (sto kaze da je), ne mora platit nikakve doprinose jer ih vec placa njegov sef u prvoj firmi.

znaci iako imas pausalni obrt mozes si nabijati troskove i time smanjiti porez koji trebas platiti?

Ne, pausalni obrt placa porez po pausalu. Zato se tako zove. Cak i ako ti je dobit nula, odnosno neki mjesec uopce nemas prometa, platit ces unaprijed definiran porez.

Sve ostale firme placaju normalan porez na dobit, a dobit smanjujes troskovima. Samo porezno priznatim troskovima, jel.

Ja imam obrt bez paušalnog oporezivanja. Ovo što sam napisao vrijedi ako se ne uzima paušalno oporezivanje.

Doprinose mi plaća firma di sam zaposlen za stalno ali oni plaćaju doprinose na moju plaću koju dobivam kod njih, za svaku zaradu preko obrta moram platiti doprinose u odnosu na moju zaradu.