Porezna traži ugovor iz Irske za legalizaciju Adsense zarade

kaj intuitivno?? - pa napisala sam postotke u točnim iznosima

mazohizma glede - da, čim uđem u konzum odmah se osjećam mazohistički - i tako otkad “imamo Hrvatsku!!”

Nisi upila, buš kasnije :smile:

ma jesam, jesam … samo ne hodam po birtijama :slight_smile:

Da, ono dobis 40% zarade, is ad se idi tuc s indijcima i kinezima. CRO Online zajednica treba sindikat. Mozemo mi palcati sve te poreze i ostale nebuloze, otvarati OPGE, Orbe, JDDO, JEPOVE, JEBOVE, ali neka nam daju isto tako i poticaje. Pa zaboga gdje je taj ministar financija i taj Vucic ili kako se vec zove ovaj Lihvar iz HNB-a.

Zar on nezna kada mi dovodimo novac u lijepu nasu da mi zapravo bildamo nase gospodarstvo. Bit ce zanimljivo ako ove nebuloze zastvarno zazive koliko ljudi ce raditi za 40% zarade. Ja osobno, idem sadit krumpire radje. Em cu dobit poticaje, em cu imat sto za jesti i cijena krumpira je trenutno dobra.

2 Likeova

Uzima li ovaj obrazac u obzir trošak koji mi imamo pri zaradi 70€ (npr.) na adsensu? Recimo da plaćaš 10$ hosting mjesečno, da platiš za neku promociju itd.

Ja nebudem placao nis dok me ne ulove, a to mozda bude sutra, mozda nikada. Osobno to ne smatram svojom obavezom jer u mene su ulozili nista, ili jako malo, a do kraja zivota od redovne place cu to visestruko vratiti. Osnovna skola je obavezna, znaci moraju me skolovati, a i roditelji su jako skupo placali knjige na koje ionako ide porez, srednju su moji roditelji otplatili kroz davanja od svojih placa, a privatan faks (na kojeg sam opet platio porez) sam otplatio od interneta. Sad imam redovan posao u privatnoj firmi i drzava dobije jos skoro pola moje place kroz doprinose. Za moju internet zaradu nisu ulozili niti lipe, zasto bi im dao bilo sto od toga? Njima je to ionak samo klikanje, ak je tak lako, zakaj njima nitko u proracun ili vanjski dug ne klikne koju milijardu?!

2 Likeova

Mislim da to nije regulirano. Netko zaradi npr. 1000$, od toga na host potrosi 10, clanke 100, adwords i fb oglase 200, na struju koju komp potrosi 20, internet 40, 30 na nove domene… Ostane ti netto 600, a ti platis ko da si zaradio 1000.

4 Likeova

definitivno se slazem s tobom, al’ ipak me je strah kazni ako me uhvate da nisam platio porez :confused:

Napravio sam aplikaciju i zarada mi dolazi od reklama iz nje (adsense), ako se ne varam to nije nikakav problem za pausalni obrt?

Ja bi samo jos dodao da ako drzava zeli kakav porez neka nam lijepo daju bespovratna sredstva za anse stolne John Deereve.

Takodjer dok Google promjeni pravila igre i mi dozivimo elementarnu nepogodu, takodjer zelimo od drzave da nam lijepo isplati naknadu za elementarnu stetu.

Takodjer bi htjeli da drzava regulira vrijednost clicka, da click u lijepoj nasoj kosta barem priblizno kao recimo iz EU. Neka lobiraju, neka izbace ove nepotrbne ministre koji nicemu ne sluze i postave ministra interneta koji bi sve to lijepo podesio.

8 Likeova

preselite se u bosnu, u nas neće doći taj sistem još sigurno 10-15 godina

2 Likeova

Mutavi (čitaj: Karamarko) bi to sve lijepo digitaaaa… šta ono, kako ide…aaa…lizirao, digitalizirao :slight_smile:

Evo odlične ideje. :blush:
Ako se ovo uskoro dogodi (to misle samo najoptimističniji), znamo i odakle je ideja. Tada ćemo tebe dragi kolega barem za pomoćnika ministra, a nije ni to loše. :smile:

Moze, mogu i u sabor na par dana da dobijem onu debelu penziju pa evo obecajem da necu postavljat adsense oglase do kraja zivota.

I eto,kad covjek hoce sve na posteno ispada da ce mu drzava uzet minimalno 50% zarade. Nije ni cudo onda da nitko ne misli nista prijavljivat i da se radi na crno. Dajte nam neke normalne poreze i davanja pa ce biti puno vise para u drzavnoj blagajni,recimo 25% bi bilo cisto u redu.

1 Like

Pa 25% vec uzimaju na PDveu.

Sto nama treba je ovo gore, bespovratna sredstva, stimulansi, poticaji, povrati poreza i tako. Kada nam to daju ond amozemo i 60% placati proeza.

Ono kupis si komp za 30 000 kuna, nejbrzi wireless net koji postoji, najbolji moguci server na trzistu, das si delati najbolje moguce teme i sve to sa bespovratnim sredstvima. Znaci nista te ne kosta, i onda lako mozes platiti 50% poreza.

1 Like

Ma sve je jasno! To je po novom poreznom zakonu koji vrijedi od 1.1.2017.
Međutim do kraja 2016. država je uzimala dvostruko više za doprinose, tj na kraju bi dao državi ukupno 59% zarađenog (a meni je baš ta 2016 napeta).
Znači ako sam u 2016. zaradio npr. 100.000kn (kad platim doprinose, porez i prirez) ostaje mi 41.000 kuna (a 61k uplaćujem u državni proračun!)

Od ove godine (o kokoj si ti pisala) je bitno povoljnije, ali još uvijek je bezobrazno puno! Ne bi trebalo biti nikako više od 30% ili da barem postoji neoprezivi dio kao kod radničke plaće. Ali o tom možemo sanjati:wink:

Btw. napisala si da ti od 500kn ostaje 322kn. Na istu sumu do 1.1.2017. ostalo bi ti 207kn.

I 30% je puno previse obzirom koliko su u nas ulozili. Kakvo je stanje u drzavi, trenutno bi im iz samilosti dao eventualno 5%, vise im nek daju oni kojima daju milijune kune poticaja

1 Like

Jedna vrlo bitna stvar;

do 31.12. na drugi dohodak iz inozemstva se plaćalo za MIO 20% (15% za I stup, 5% za drugi), na ostatak porez 25% i na tih 25% poreza prirez prema boravištu (zg recimo 18%).

Nakon 1.1.2017. kako si i napisala ide za MIO I stup 7,5% i MIO II stup 2,5%. Na ostatak ide porez 24% i na to prirez prema boravištu (meni zg 18%).

No međutim od 1.1. ove godine plaća se i zdravstveno na drugi dohodak iz inozemstva u iznosu od 7,5%, a što se do 31.12. prošle godine nije plaćalo.
Ovu informacija je provjerena izravno s poreznom. Slao sam pisanim putem upit da imam trag.

Molim vas pokušajte i vi tražiti potvrdu pisanim putem.

Također ovdje je vrlo lijepo sve pojašnjeno.

Sve kada se zbroji na kraju je ustvari vrlo mala razlika…

UKIDANJE OSLOBOĐENJA OD OBVEZE
PLAĆANJA DOPRINOSA
Ukida se iznimka od obveze doprinosa prema sljedećim vrstama
primitaka:

  1. naknade za isporučeno autorsko pravo i/ili srodna prava
  2. naknade za isporučeno umjetničko djelo
  3. primici od kojih se utvrđuje drugi dohodak isplaćen
    umirovljeniku

Za sve primitke po osnovi drugog dohotka obveza doprinosa se
određuje uz primjenu stopa:

  • iz primitka – 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje; ako je osoba
    osiguranik II. stupa tada 7,5% za prvi i 2,5% za drugi mirovinski
    stup
  • na primitak – 7,5% doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje

http://www.e-profi.hr/wp-content/uploads/2016/12/PlaCe-i-drugi-dohodak-najavljene-izmjene-Marija-Zuber-HZ-RIF.pdf

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. točke 1. ovoga članka, za osiguranika po osnovi poljoprivrednik iz članka 9. stavka 1. točke 14. ovoga Zakona, za osiguranika po osnovi poljoprivrednik upisan u upisnik kao nositelj ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva iz članka 9. stavka 1. točke 14.a ovoga Zakona, za osiguranika po osnovi svećenik i drugi vjerski službenik vjerske zajednice iz članka 9. stavka 1. točke 16. ovoga Zakona, prema primitku od kojega se utvrđuje drugi dohodak iz članka 9. stavka 1. točke 20. ovoga Zakona i prema utvrđenoj godišnjoj osnovici osobi koja obavlja drugu djelatnost iz članka 7. točke 6. ovoga Zakona doprinos za zdravstveno osiguranje obračunava se po stopi od 7,5%.

  1. primitak od kojega se utvrđuje drugi dohodak – obvezno osigurane osobe prema:

– članku 17. Zakona o mirovinskom osiguranju i

– članku 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju;

http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1096