Porezna uprava zove da se javimo

Imao sam, ali sam siguran da ne mogu da naplate retroaktivno iz razloga sto je taj problem ima preko 100k ljudi. A to nije 100k bilo kojih ljudi, to su uglavnom mladi ljudi koji ako krenu u proteste moze jako nezgodno da bude za vlast. To su pismeni ljudi, puni ideja, kreativni ljudi tako da nije bas pozeljno imati takvog protivnika. Tako da verujem da i vlast sve to zna, i da nece da se igra vatrom.

Nadamo se da je ovo sve po principu app.

Između ostalog, hvala što si podelio svoje iskustvo, kao i prethodnici. :wink:

1 Like

Kad tih 100k kreativnih do sad nije naskodilo AV, nece ni ako mora nesto retroaktivno da se iskesira, iako ne sve.

Voljela bih da nisam u pravu, poznajem X ljudi koji bi bili pogodjeni ovim, i svaku banku su zaradili iskljucivo svojim znanjem i umijecem. Tipa posao u skoli da predaje engleski je izgubila, nakon 2 god. rada na odredjeno, na to mjesto dosla klinka iz partije. I sad radi preko Upworka…
No to je “sica”, ima ih dosta koji imaju pozamasne plate, preko 5k mjesecno, rade za americke firme a prijavljeni kao samostalci i na minimalac. E tu ima sta da se “dere”, i cisto sumnjam da nece bas nista pokusati da utjeraju retroaktivno.

1 Like

Pa stvar je u tome sto frilensere nije doticao truli sistem toliko, zato niko se nije ni interesovao za politiku. Zaradjuje se iznad proseka i onda te bas zabole sta se desava, ali stvari su se promenile i mecka je zaigrala i kod svih nas koji radimo online.
A “napadnuta” grupa ima strucnjaka u oblasti medija, oglasavanja, xy portala, pisci itd Znaci grupacija koja zna itekako dobro da osmisli i kreira sadrzaj u svoju odbranu a napad na stoku sa vlasti.

Ima i država medije i novine koje finansira, što bi narod reko ne isplati se sa rogatim bosti. :grinning:

Zna li netko kako se ispravno postupa? Na primjer ako vam je poslato na racun 100 dolara, tokom transfera na racun banka skine npr 5 dolara, da li placam porez na 95 ili 100 dolara? Hvala

Sta je ovo nitko ne zna :joy:

Pa koliko si primio…

trebalo bi biti na $ 100, jer nemaš odbitak troškova.

Plaća se na ono što sjedne u plus, kod mene je ta brojka zelena znači samo na to plaćam, a ono što je minus npr naknada paypala i sl to ništa

Nisi u pravu.

Druga situaciju, pausalni obrt.
Radis preko upworka, platis $ 100 njima od $500 sto si zaradio.

Na tih $100 moras platiti pdv, jer je to usluga/trosak, a kod pausalnog obrta se ne priznaju troskovi.

nije se @Dali izjasnila odakle je, pa sam iznjeo ono što ja radim u bih…
i pitala je za POREZ a ne za pdv

1 Like

problem ove teme je sto u nekim drzavama nije isto ni za cijelu drzavu (na tebe gledam Bosno) a ovdje se prica kao da je isto za sve drzave u regionu :smiley: Zato je bitno reci ko je odakle… Msm da je Dali iz federacije bih

1 Like

Iz Bosne, Zenica. Kako ti obracunavas? Ja obracunala za 1-11 mjesec , a nisam odbijala sto mi banka oduzme kad legnu pare na racun :roll_eyes:

Kod adsensa nema odbijanja, kolko legne tolko platis, paypal na 190km koje legnu uzme cca 1,9km… Meni je banka Raiff pa mi piše zelenim brojevima pare što su legle…

Ma ja, a sad nastavis jednom mjesecno …

Meni na primjer legne 100, banka uzme 6 najmanje(dolara), zato pitam da li da racunam i ubuduce prije nego banka uzme svoje

puno je to ako sa paypala ide na domaći tekući … sparkasse uzima 1% za konverziju … pa feeovi kod daleko slabijeg payoneera su, kada se sve sabere, ~5€ po transakciji

bude tu svakakvih konverzija, možda se negdje tu dolar pretvara u euro pa euro u domaću valutu … možda ovako da probaš … ako ti na paypalu nije primarna valuta dolar, piši paypalu da ti stave primarnu valutu dolar, otvori devizni u dolarima, uzmi visa debit karticu za taj račun, poveži sa paypalom … kontam da ćeš tako izbjeći opasne konverzije … i promijeni banku, otvori u sparkasse :smiley:

Ma nije problem naknada :slight_smile:
Ionako više ne šaljem na paypal nego na revolut, nema poreza a ni naknada :slight_smile:

kako iz bih otvoriti revolut?