Porezna uprava zove da se javimo

1 Like

I ovaj put pustas da se drugi bore za tebe? :slight_smile:

Izgleda da je tako
Ja sam zaposlen i radim od 6h,ne znam sta drugo da kazem.

Danas isao da platim porez i traze izvode iz banke za sve uplate za prosli mjesec iz inostranstva, porez 14% da se plati, svaki mjesec uredno placam bez problema i svih ovih godina nije bilo problema sa bilo kakvim istraznim organima, na pocetku je neki stariji covjek radio i kad sam objasnio sta radim, kaze samo uzimaj pare, ne znam ja to oporezovati… Sad radi neka skolovana zena, kaze da za sve se uplate treba dati 14% jer to stoji u zakonu.
Jel i vi placate porez?
Ovo je u BiH kod mene ovako.

Kako misliš svaki mjesec plaćaš, a ne znaš da je 10% porez + 4% zdravstveno?

Ja sam platio već nekoliko puta.

Blago vama u Bosni.Kod nas u Srbiji traže( do duše nisu još uveli u zakon i ne daj bože da uvedu) misle da traže od 12% pa sve do nevervoatnih 71% ( gledati donju tabelu)

Htjeli su i kod nas da uvedu preko 40%,sigurno će uvesti nešto. Kod nas zakon iz 2009. godine.

1 Like

kod nas Bosna kasni 10tak godina :D, sto kaze kolega Almir i kod nas su htjeli…
Znam da je 4% zdravstvo i 10% porez, placam i ja odavno, samo sam napisao da vidim jel Bosna dobra po porezu u odnosu na druge zemlje

1 Like

Kažu da se u RS ne plaća do 10k, kada pređeš plaćaš 10%. Ne znam da li je to tačno.

Pa jašta ste dobri vi Bosne ( iz oba entiteta) ! Freelaseri u Makedoniji ( mislim da plaćaju 10 % na zaradu, od koje su prethodno odbijeni troškovi rada (normirani troškovi) još od 2015

ja sam bas juce iso u poreznu i onako “nesigurno” kazem da u RS do 10k nema poreza, kaze ovo ti je ko druga drzava, plati il ce doci da ti naplate, onako drsko mi rece zena.

nije tačno, meni su u poreskoj rekli 100 km ako ti stigne iz inostranstva, 10 km moraš uplatiti poreza

član 6 zakona o porezu na dohodak republike srpske

mislim da kod nas neće mijenjati zakon, 10% poreza fizičkim licima je sasvim solidno i državi i frilenserima, ko hoće zdravstveno i penziono, neka registruje s. p.

ja se baš spremam da počnem da plaćam, i sve više ljudi plaća to da znate

ja placam sve uredno, samo mi nije jasno to da radi u poreznoj a nema pojma, prvi covjek gleda i ne vjeruje sta mu pricam… ali uglavnom 14% placam od prve zarade i tako svaki put.
Nebi nikom odgovaralo da povecaju porez, sto je logicno.

Mi se opet zalimo, ne placamo, puno nam 14% :smiley:

Glupo je sto se mora placati tih 4% za zdravstveno na koje nemas prave…To 10% je hajde ok.

Provjeri opet mislim da je ovo nešto novo. Da ne plaćaš bezveze.

Kod nas od opštine do opštine drugačije, svaki kanton država za sebe.

zdravstveno dobijes preko socijalnog?

Nemam ni na to pravo…

Zasto nemas pravo na to zdravstveno? Odakle zdravstveno nezaposlenima u federaciji

Ja sam se prijavila za placanje poreza prije pola godine. I placam svaki mjesec redovno 10+4%, na birou sam i svejedno moram placati 4% kantonu i federaciji. Bilo ko da zarađuje kao freelancer mora placati i tih 4 % zdravsrveno, bio osiguran ili ne, tako i u zakonu nažalost stoji, da se nema pravo na koristenje tog zdravstvenog, to je eto kao poklon -potpora državi :joy: :joy: