Porezna uprava zove da se javimo

Nije problem nedostatak novca. Uzmi 10ak minuta, procitaj clanak na drugom linku, pa daj zakljucak jer ces skuzit da novca ima. Ja bi radije placao 20x vise, ali da placam iskljucivo ono sto mi treba, a ne da cijeli zivot placam zdrastveno, pa kad mi nesto treba, opet moram platiti privatno jer ne mogu doci na red ili zdrastveno ne pokriva bas ono sto meni treba.

Ako si zaposlen i imas zdrastveno koje placa poslodavac, zdrastveno ti je placeno, ali ga opet moras platiti ko freelancer, a to nema smisla. Znaci, u tom slucaju je zdrastveno za jednu osobu placeno 2 puta.

1 Like

Ako si zaposlen za dobru platu placas zdravstveno za 3 osobe tom logikom jer je zdravstveno % a ne fiksan trosak na platu. Ajmo opet, ako platis 4% na platu i 4% na ove druge prihode, koliko si % platio od svojih prihoda za zdravstvo?

Imamo univerazalno zdravstvo. Sad placas vise nego sto koristis, kasnije ce biti obrnuto.

Zamisli slupas auto, i onda odes u osiguranje, platis osiguranje i uzmes pare za auto koje je vec slupano. E tako je i to kad mislis “necu placat osiguranje, al ako budem trebao ici doktoru/na operaciju onda cu uplatit taj mjesec”

Procito sam clanak i prije prethodnog posta i opet kazem korupcija je svakako dio, ali ne glavni razlog. Glavni razlog je manjak para, a korupcija pravi problem vecim. Bas u tom clanku na koji se pozivas se pise o postotku budgeta bolnica koji ide na zaposlene… Da li mislis da su nam zdravstveni radnici debelo pretplaceni jer to se sugerira ovdje s obzirom da se u samom clanku u svakom primjeru nalaze zaposleni bolnice kao glavni i vecinski trosak.

Odeš doktoru naruči te za tri mjeseca :frowning:

Znam decka koji je 7-8 puta bio na razlicitim operacijama i od toga je 4-5 puta pao s motora i svaki put je bio kriv. Jel fer da mu svi mi to placamo? Oprosti, ali ko ga hebe, ako je nesposoban voziti se na motoru nek se ne vozi na motoru ili si nek sam placa operacije. Takvih primjera ima koliko hoces.

Npr baba slomi kuk, operira ga na nas trosak, sve zajedno kosta cca 80000 kn, mora strogo mirovati mjesec dana + samo laksi poslovi sljedecih 6 mjeseci, ali ona nakon 2 tjedna ode na vrt, kuk se ne zaraste kako treba i opet ide na operaciju koja opet kosta 80000 kn na nas trosak.

Jel to normalno? Jel da zaradujem novce da sa njima pomazu ovakvim debilima?

Po tome je najlakse ne raditi nista jer ce ti drzava dati od ovih koji se bore za sebe. Pored toga svega, bolnica napravi javni natjecaj u kojem traze toaletni papir pakiran u plavi najlon kojeg prodaje samo jedna firma u drzavi koja je naravno od necijeg kuma. Jel nemres obrisati dupe sa papirom iz prozirnog najlona?

Od kad sam si sam morao platiti 2200€ skidanje dioptrije, nemam vise socijalne solidarnosti jer je za mene u zdrastveni sustav vec do sad uplaceno daleko vise od toga, a nisu mi dali da to iskoristim.

To je realnost siromasne drzave i malo novca u zdravstvu. Nazalost imas takve situacije i u Britaniji ili Svedskoj kad je recimo u pitanju zamjena kuka- pa imas ljudi da cekaju po 10 mjeseci kao i kod nas…

u USA mozes dobit novi sledece sedmice ako treba, pod uslovom da si osiguran il da ces iskesirat, al ce te kostat jako jako mnogo $$$ (75% svih ovih gofund mi su za bolnicke racune).

Jeste, ali i on placa osiguranje. Dio poreza na cigarete bi trebao ici u zdravstvo jer su pusaci veci teret zdravstvenom sistemu od nepusaca.

I baba je osiguranik.

A koliko je tesko napravit plavi najlon da bi zadovoljio pravila natjecaja? Jel ogroman trosak?

Jel si skidao dioptriju u drzavnoj bolnici?

Ta baba i taj decko da zive 200 godina nece uplatiti zdrastveno za te operacije.

Ne kuzis poantu. Natjecaji su namjesteni da dobije samo jedna firma, ali po X puta visoj cijeni od trzisne. Odvoji malo vremena i procitaj onaj gore clanak pa ce ti sve biti jasno.

Ne jer to ne nude ko opciju. Doslovno kazu: ko te hebe, nosi naocale. Ocni odjeli su posebna prica. Dioptriju mjere na uredajima koji su debelo zastarjeli, doktori su trebali odavno biti u mirovini, ali nisu jer su svi mladi specijalisti otisli van, ceka se na pregled po 4-5 mjeseci za pregled koji traje 10ak min, uzas. Tj. 10ak min traje u drzavnoj, a 45 min u privatnoj jer tamo rade i 5-6 testova na boje, a u drzavnoj samo mijenjaju ona musava stakla.

Nazoves privatnu polikliniku, na redu si sljedeci dan, pogledaju ti oci sa uredajima ko da ides na na Mjesec, platis i cao.

Siguran sam da zbog ova gore 2 primjera ja dobijem losu uslugu u drzavnim ustanovama.

Zato se zove osiguranje a ne plati sto ti treba.

Opet- jasno sam rekao vec tri puta da ima korupcije. Da je samo u pitanju amabalazi to nije nikakav problem.

Znaci placao si zdravstveno osgiuranje po kojim si osiguran za X, y i z stvari… i onda ti je krivo sto ne mozes te pare povuci da platis nesto drugo?

To je kao da se zalim sto placam osiguranje na autu, a ne mogu te pare da iskoristim da napravim garazu.

S obzirom koliko se uplacuje za zdravstveno, ovo je kamilica. Da imamo americki sistem onda bi bila kuknjava-" a sto moram platiti zenin porodjaj 30,000$?"

1 Like

Ne, nego oni to mogu raditi, ali ne zele. Jel te zanima koju subvenciju daju za naocale? 90 kn, a treba ti cca 1200 da ne budu neke najjeftinije. Znaci, meni treba operacija oka koju ne zele napraviti i umjesto toga mi ponude 15 puta manje novaca da si napravim naocale.

Da imamo americki sistem, ovom gore decku nebi palo na pamet da divlja s motorom, a ni babi da sa tek operiranim kukom ide u vrt.

Placaj zdrastveno i 10 puta ak zelis, ja necu. Neda mi se vise raspravljati jer vidim da te ne zanima stanje u ex yu drzavama, korupcija i sve ostalo zbog cega zdrastveni sustav u kolapsu.

Opet ti o ovoj babi koja je slomila kuk, i decku koji se polomio s motora.
Upamtila sam ovo, evo ovdje:

Ne mozes babi halaliti kuk, bas ti je sjela na zulj (novcanik)?

Po tvojoj predstavi i penzoneru koji zive podugo su neisplativi. Vid onaj tamo vise uplatio a riknuo na vrijeme, sto li je ova baba oduzila, i jos mijenja kukove svako malo :roll_eyes:

Pri tom (posto je tema ovdje opet (ne)placanje poreza, stani pred ogledalo pa reci jesi li bas sav prihod prijavio i platio u kasu fakat toliko da se zestis za babin kuk? I ako nisi, nek nisi, al pusti babu i njen kuk na miru, i ako je luda, ima pravo.

2 Likeova

A ne bi ni nekom propucanom da zove hitnu, jer mu se ne isplati rizikovat, kad mu dodje racun morace se upucat svakako :slight_smile:

Koliko kosta insulin u Americi?

Kojom nisi pokriven. Mozes i auto slupat al ti nece stetu nadomirit zdravstveno osiguranje jer ga ne pokriva.

Podsjeti me na ovo pricu oko korone… “sto ekonomija da propada zbog penzionera (jer se tad pricalo da samo oni umiru), oni su svejedno net-negativni sto se budzeta tice, samo vuku pare iz penzionog… dve musice jednim udarcem” :smiley:

Nisam, niti ni mislim jer sam siguran da nece zavrsiti tamo gdje treba. Imam poslodavca koji mi placa zdrastveno i pored toga mi vise ne pada na pamet uplatiti niti lipe.

Da su davali 300€ za kvalitetne naocale, a ne 12€, nebi isao na skidanje dioptrije. To je ko da su ovoj gore babi stavili drveni kuk. Zamisl8, daju 12€ subvencije da kupis naocale s dioptrijom 🤦

Pa nije mi jasno sto si onda, za to sake jada koje je tvoj poslodavac uplatio, zap’o za babu?

A izabrao nik “need help”. Ironija.

Od tih para sto si maznuo (velis da jesi) od te iste drzave, plati sebi privatno i ne pricaj o nepravdi socijalnog sistema. Sigurno si ga zakinuo vise nego baba sa 4 smart kuka

1 Like

Mislio sam da si malo pametnija. Na 5000 kn place poslodavac mora uplatiti 8000, na 7000 11000, na 10000 preko 15000. Eto, bas je saka jada. Ne radimo svi za 300€. Nisam maznuo od drzave jer drzava u mene nije ulozila niti lipe.

Jos koji mjesec i ljudi ce poceti umirati jer nece dobivati potrebne lijekove jer drzava nema love da plati veledrogerijama dugove, a nemaju zato jer kradu i trose na ovakve gore slucajeve.

Odustajem od daljnje rasprave, a vi samo i dalje hranite parazite na drzavnom proracunu.

PS - u Bugarskoj su ukupna davanja na placu manja nego u HR na studentski ugovor

Problem je sto on ima benefite socijalnog sistema i kad ga ne koristi… uporedi cijene lijekova u US i ovdje- dzabe sto si neosiguran, opet dobijes stvari 20x puta jeftinije a sve zato sto nije ekonomska anarhija…

I ako se neosiguran kasnije lijeci u drzavnoj bolnici procice jeftinije zbog sistema koji ne radi zarad profita- sto znaci opet prednost zato sto ljudi drugi placaju

1 Like

Baš me zanima kako bi izgledalo da privatni sektor organizuje zdravstvo sa parama koje se uplaćuju za obavezno zdravstveno osiguranje, tj da država sa tim nema puno posla. Vjerujem da bi za jedan dio stanovnika to bilo daleko bolje, međutim za većinu bi to bila katastrofa.

Evo primjer za državno zdravstvo. Lik boluje od raka i treba čekati 3-4 mjeseca da ode na snimanje. Dok prođu ta 3-4 mjeseca i plus što još nakon toga treba raditi dodatne nalaze pa opet čekati, dok krene da se liječi, bolest uznapreduje… To bi se možda moglo riješiti kad bi država odvojila dodatne pare pored onog što izdvaja (od PDV-a npr, uplate za zdravstveno nisu dovoljne ni za osnovno - plate, opremu, terapije) da uloži u moderne uređaje, proširi kapacitete, uloži u doktore itd…

Kad bi zdravstveni sektor bio privatan, taj lik bi vjerovatno došao odmah na red za snimanje, međutim dao bi 3-4k za jednu terapiju, a tih terapija npr bude 5-6 ili više u toku liječenja. Ko na našim prostorima može da plati toliko, jer sumnjam da bi trenutne uplate za zdravstveno (kad bi se uplaćivale u privatan sektor) mogle da budu dovoljne…

Ima i drugih primjera… Sin slomio lakat prije koju godinu, bio 7 dana u kliničkom centru i imao operaciju a nakon toga mjesec dana bio u bolnici na rehabilitaciji plus još kasnije išli na terapije u lokalni dom zdravlja i preglede u bolnicu nakon toga nekoliko puta. Ja tad plaćao zdravstveno mjesečno 30 ili 40 eura, ne znam tačno. Samo za te dane što su bili u bolnici (bio je sa majkom) bi morao platiti barem 2000 eura + za operaciju + terapije u lokalnom domu zdravlja + pregledi nakon toga… Osim tih 30-40 eura mjesečno nisam ništa dodatno platio.

Tako da je ovaj sistem gledano za većinu, sasvim solidan.

Evo primjer za RS, ~oko 10.000 zaposlenih u zdravstvu, neka je prosjek 1.000 eura po zaposlenom (plata i doprinosi) to je oko 120 miliona godišnje. 270.000 zaposlenih neka plaćaju po ~40 eura mjesečno za zdravstveno (mislim da je prosjek i manji od toga, možda 30 eura, neka me neko ispravi ako griješim) to je oko 130 miliona godišnje za zdravstveno. Dovoljno za plate i struju :smiley: Još možda 500 miliona izdvoji država od poreza i PDV-a kako bi to funkcionisalo kako treba.

Znači kad bi privatan sektor to sve vodio, opet bi država morala godišnje izdvojiti barem nekoliko stotina miliona u vidu subvencija ili čega već, znači više-manje bilo bi sve isto što se tiče troškova. Doduše bilo bi organizovanje i vjerovatno bolje čim bi privatan sektor sve vodio…

Kako god okrenemo, problem je što smo mi nemamo para, djelimično i zato što se krade na sve strane.

Ali opet kažem, šta je za jednu državu odvojiti godišnje dodatnih 100 miliona (od poreza i PDV-a) i kupiti najmodernije uređaje i uložiti u ljude koji rade u zdravstvu (obrazovanje i oprema) pa da se ne čeka na neke operacije ili preglede mjesecima.

Predsjednik vozi auto od 200k maraka ili npr onaj međed leti helikopterom ili npr koriste avione da idu na ljetovanje a socijalno kod nas nema osnovne opreme, lik sklapa neki stari kompjuter kupljen prije 10 godina da bi imao na čemu raditi i mene pita kako da instalira Windows…

2 Likeova

Krade se ne lopatama ,ne bagerom ,nego kao u rudniku onim rovokopacom od 500 tona,bez golog otoka nema leka u ex yu drzavama sem Slovenije,
Tako da sve u svemu samo ce biti jos gore za radnike i obicne ljude ,nema nikada vise na bolje,idemo ka neizbeznoj katastrofi cela zemljina kugla,ako je kugla hahahahaha

1 Like

Ma ne krade se. Kako to možeš reći.
Kad se krade, to se radi da se ne vidi i da niko ne zna. Danas je to postalo transparetno i onda to nije krađa … :grin:

Jel na kraju postignut neki dogovor u Srbiji, nakon protesta i svega?
Ja nisam pametan šta raditi, govore mi ljudi da ne plaćam sad ništa jer akoplatim onda ću “trigerovati” sistem pa će da me proveravaju i za ranije godine (gde većinom nisam plaćao porez, od kad sam zaposlen full-time).

I drago mi je da nisam jedini kome je potpuno besmisleno i nejasno to plaćanje zdravstvenog. Ja kao prijavljen u firmi imam redovno plaćeno zdravstveno osiguranje, a kroz ovaj porez za freelancere opet bi trebao plaćati deo za zdravstveno. Čovek bi pomislio da imamo najbolji zdravstveni sistem na svetu, a svi molimo boga da se ne razbolimo, i na kraju plaćamo privatno preglede.

Za sada nije i jeste postignut dogovor . Udruženje radnika na internetu (URI) (imaš ih na facebooku potraži ih obavezno! Tu ti je većina freelancera iz Srbije okupljeno) oni su pregovarali sa vladom Srbije i protestovali pre par dana .Oni su izjavili da je ono što im je predložila vlada jako nepovoljno po pitanju dugova i poreza te su tražili nastavak pregovora. uglavnom da ne bi dužim baci pogled na tu FB stranicu i pročitaj postove i video materijal gde govori predsednik udruženja Pogačar

1 Like