Porezna uprava zove da se javimo

u srbiji ima ona fora da moras dokazati “samostalnost”, sta god to bilo. Tako da ako tipa radis za upwork, moras platiti svejedno sve. Msm napravili su ljudi sve da uzmu sav kes. varijanta je offshore kompanija ili neka muljaza sa karticama (black cat card, ili nesto slicno). E sad i sa karticama je problem jer ne podrzavaju bosnu a ni srbiju. Tako da, ostaje samo offshore :D. ugl tu ima neka sema sa kiprom, ne znam tacno, ali pokusavam saznati (ugl advokat iz srbije valjda rjesava sve te stvari). Dalje sam cuo za semu sa hong kong-om, to ugl rade ovi sto se bave affiliate-om, ali tu bas nikakve informacije nisam saznao.

1 Like

preudzetnistvo bi trebalo biti isto sto i obrt koliko znam… ili barem u praksi dodje na isto

U hr ima i pausalni obrt koji je jeftin, pogotovo uz zaposlenje i redovni ugovor o radu.

Evo bas sada pricam sa jednim prijateljem koji je inace sudski vestak iz oblasti ekonomije i on mi kaze da je ovo sto poreska trazi cista pljacka i prevara gradjana i kaze da ne mora da se placa taj porez. On mi kaze da sto se Srbije tice, svaki gradjanin koji je nezaposlen, tj. fizicko lice, ostvari za godinu dana MILION dinara ili vise , duzan je da plati porez na dohodak gradjana 10% sve ispod milion dinara nije duzan da plati. Ni firme DOO ne placaju koje nisu usle u PDV , tj, koje nisu zaradile odredjen novac. Znaci pljackasi obicni…

3 Likeova

Ako je on sudski vjestak to vise govori o sudstvu nego o trenutnoj situaciji haha Ovo sto se spominje brojka od 10%- treba se napraviti razlika izmedju poreza na prihod i onoga sto ce ti otici na doprinose. Kad se spominje cifra od 40% tu se radi o zdravstvu, penzionom, porezu i boga pita cemu jos. Znaci nije to sve porez od kog ne vidis nista (to je ono sto sam ja napisao gore da placam 2% sve dok ne prebacim 50,000 prometa godisnje)

1 Like

Da, ali da bi placala doprinose ja moram da budem zaposena negde, tj. ta drzava koja mi trazi te doprinose bi trebalo da mi obezbedi posao, ili bi trebala da imam privatnu firmu, pa da na osnovu toga placam doprinose. Posto ja to nemam, nego radim honorarno kao fizicko lice i na osnovu toga ostvarujem neku zaradu nisam duzna da placam nikakav porez ukoliko ne predjem milion dinara zaradu.

Zasto bi placao penziono ako sam fizicko lice?

1 Like

Pa ja to i kazem , kod nas u Srbiji ovo ne mora da se placa, sem ako neko ne ode sam i dobrovoljno ne pristane i sam sebi obracuna porez da placa. Oni u poreskoj cak i ne znaju koliko trebaju da naplate, evo neki ljudi su hteli da placaju, zale se da su isli i da su im oni rekli da sami trebaju da odrede koliko treba da plate. Ma strasno , ovo je haos.

Generalno, porez na dohodak gradjana, fizickog lica, ako ovo ispod vazi, mozda i ne treba da se placa do odredjenog iznosa? Mozda ovo vazi samo ukoliko se ti obrti prave u zemlji, a ne na prihode iz inostranstva:

ZAKON O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA: Do 15. maja 2020. godine prijava poreza za zarade veće od 2,7 miliona dinara

Svi oni koji su tokom 2019. godine zaradili više od 2.729.304 miliona dinara ili oko 22.881 evro u obavezi su da najkasnije do 15. maja ove godine podnesu poresku prijavu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana.

To znači da su oni mesečno zarađivali oko 1.906 evra.
To je na ovom linku, ko se bolje razume, neka protumaci:

1 Like

To vazi za svako lice koje nije zaposleno , a ostvari odredjenu novcanu zaradu po bilo kom osnovu. Onda je to lice duzno da plati taj porez, ovako nije duzno da placa nista, ali oni naravno to precutkuju i navlace ljude da bi ih registrovali u poreskoj evidenciji , a kada vam jednom ubeleze sajtove , gotovi ste posle kada vam se nakaci poreska na vrat.

Eto za penziono nisam siguran… trebao bi neko vidjeti za sta sve ide ovih 44% sto se spominjalo… ali sam 100% siguran da dio ide na zdravstvo. S tim da mozda posotji opcija da placas a da budes neosiguran hehe

Tako je bilo u Bosni… porezna uvezena s bankama u federaciji. Svima su slali plave koverte da plate RETROAKTIVNO i nisu priznavali vise od 20% troskova… 10% porez i 4% zdravstveno s kojim neces biti osiguran ni nakon sto platis

I kako se to zavrsilo?
Ljudi cutali i jurili u poresku da plate ili … neko platio,a neko prosao bez poreza?

Meni je “najsmešnije” ovi naši iz Srbije (porezska uprava) kažu Samoinicijativno prijavljivanje prihoda ostvarenog iz inostranstva . Ko u fazonu dođi nam na vratanca (šalter) da sam sebi izbiješ iz džepa to crkavice da ti otmemo…šta će tebi to… moraš da motaš kablove u fabrici

Ja još ne nađe tačnu informaciju od koje sume zarade (novca) se počinju plaćaju ti IT porezi od gotovo 50% ( čitaj harač) .Pa eto ako neko je iz Srbije nek napiše…

P.S.Usuput naletih googlajući po netu da na primer mi iz Srbije sa Irskom imamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i još nekim zemljama u svetu (mislim…ima ceo spisak)

1 Like

Pa dosta ih je platilo, ali se i dosta ljudi zalilo jer se naplacivalo retroaktivno zadnje tri godine (umjesto 9 od kad posttoji zakon sto je ajde ok, nego problem je sto su napravili ovu formu za uplacivanje 2018 i naplacivali retroaktivno kao da je ta forma postojala od prije, znaci nisi efektivno ni mogao platiti sve i da si htjeo).

Znaci prvi su platili 14% na sve… Pa kad se mnogo njih zalilo- odobrili su kao da prihvacaju 20% da se odbije na troskove.

Po ovim grupama sto vidim ogroman broj je platio… a i mislim da nije blef s obzirom da mnogi kukaju da ne mogu dobijati neke dokumente zbog tih dugovanja prema poreznoj

daj sta das i slobodan si …

@simeon
Da li je bilo limita ili se moralo platiti na bilo koji priliv pa makar bio i jedan dolar?

Mislim, al nemoj me drzat za rijec, da su koverte slali ovima sto su imali prilive od 10k+ KM u jednoj godini, ili bijese da je u jednoj od zadnje tri godine bila godina sa 10k+

1 Like

Ja sam jedan od tih koji je platio.Al imam kolegu koji je ulagao neke zalbe s ciljem da to ide na zastaru.

Ja u tom momentu sam cekao vizu za njemacku i nisam htio da riskiram tako da sam otiso i platio :slight_smile: Uglavnom nisu uspjeli sve otkriti, tako da su mi trazili samo one godine da platim gdje je primano sa Paypala, uplate na direktan racun su im promakle :crazy_face:

Vec sam dosta pisao o tome, ali tu svotu koju su oni trazili nije uopste bilo puno, medjutim ta retroaktivna naplata je bila totalni debilizam i van svake pameti.Sve u svemu to mi je dalo samo jos vecu zelju da se ispalim i da im ne ostavljam vise ni marke :slight_smile:

3 Likeova

Porez treba platiti na dohodak, ako sebide direktno, onda porezna odere.

Ako se odradi na upworku neki job, na proviziju sto uzme, treba platiti pdv. Jer se smatra rashodom, negdje rashod ulazi u trosak, negdje ne.

@Goci priznali mi to ili ne , mi smo banana drzava, ja ne znam da li je to normalno da se neko muci , radi i da mu onda onaj sto nije nista radio uzme pola zarade, znaci reketasi obicni.

3 Likeova

Evo jednog zanimljivog linka na ovu temu ( prvenstveno za ljude iz Srbije)


meni je “interesantan” to jest, obratite pažnju na dio “Petina ode na poreze”

P.S. Imam osećaj da je naša srpska porezna prepisala “pravila-propise” od hrvatske porezne ama gotovo baš sve!