Poseta na sajtu mi je slaba i zeleo bih je poboljsati

Pozdrav svima. Smatram da mi je poseta na sajtu dosta slaba i zeleo bih je poboljsati. Sajt sam otvorio pre 40 dana i rezultati po pitanju posete su sledeci:

Total Clicks: 40

Total impressions: 164

Avarage position: 35.8 (S tim da imam ukupno 12 postova i da je najbolji rangirani post na poziciji 18.9)

Kao sto rekoh na stranici imam 12 postova i trenutno najbolji rangirani je na poziciji 18.9. Ne koristim drustvene mreze za promociju svog sadrzaja, bih rado ali ne mogu da udarama na 2 fronta. Smatram da pisem dosta kvaitetan i informativan sadrzaj, postovi mi imaju od 1200 do 3000 reci ali u proseku svaki ima oko 2000. Mislim da imam samo 2 posta koji se nalazi okej rangirano (na drugoj stranici kada se pretrazuje kljucna rec). Kao glavni seo orijentir koristim SEO plugine (Yoast plugin) i tu gledam da ispum skoro sve koliko mogu, ne sve ali vecinu da. Dakle kljucnu frazu spomenem u prvom paragrafu, u naslovu, nekoliko puta u samom tekstu u podnaslovima, dodam unutrasnje i spoljasnje linkove, dodajem slike i video snimke, i boldujem slova po potrebi. Primetio sam recimo da u jednom postu u kojem naslovu imam brojeve, kada ga pretrazim preko kljucne reci, nadjem ga na nekoj mozda 8-9 stranici, dok kada dodam 2021 (posto ima 2021 u naslovu) iskoci mi na prvoj, tako da me i to zanima kako funckionise. Svaki post kada ga objavim prijavim u google search console tj postavim zahtev za indeksiranje, to praktujem mozda 15ak dana tako da nisam to stigao da uradim “na vreme” sa svim postovima. Sajt mi je takodje indexiran oko 15 dana. Lep pozdrav

1 Like

Moje skromno misljenje je da si na dobrom putu, samo treba strpljenja, sadrzaja je puno pa novi sajtovi idu u sandbox 4-6 mjeseci, tek onda krenu rezultati.
Ono sto znam da se moze uraditi jeste da se ulozi u backlinkove, ali kvalitetne, budući da losi mogu da daju kontra efekat. I tu naravno napraviti plan na nacin da backlinkovi izgledaju organski, a ne ocigledno kupljeni.
Ostalo si rekao sam, kvalitetan sadrzaj, formatiranje teksta, i dobre slike. (obratiti paznju da su slike u dobrom formatu, i da je sajt optimizovan, provjeri na developers.google.com)

Sve mi se cini da se izlazi iz faze SEOa gdje gugl kaznjava ako igras po pravilima i ako je kvalitetan sadrzaj

I da, socijalne mreže, cisto zbog legitimnosti, i tu naravno kvalitetno

Ostavi mi link sajta u inbox ako zelis
Puno srece

2 Likeova

Hvala ti Vladane. Cenim svaki dobronameran savet. Svestan sam da mi je potrebno strpljenje, i imam neki plan da radim do kraja godine i da krajem tog perioda imam neku ok posetu. Ali generalno mislim da nije dovoljno samo “cekati”. Sada se bas intezivno edukujem o SEO Optimizaciji jer ciljam organsku posetu i misim da mi je interakcija sa iskusnijim ljudima najbolji trening. E da, sto se tice slika, video sam da postoje plugini za optimizaciju istih, ne znam bas koliko je to prakticno. Pokusao sam sa nekim imagify pluginom da optimizujem slike na sajtu, nisam siguran da li se to bas tako radi.Jos jednom hvala ti mnogo.

Preporucio bih ti jedan domaci YT kanal gde mozes zaista puno toga nauciti oko SEO. I takodje imaj puno strpljenja. :slight_smile:

Kao sto je kolega gore napisao, trebas biti aktivan i na drustvenim mrezama, ali kvaltetno aktivan. Kada kazem drustvene mreze ne mislim samo na Facebook, Twitter i Instagram, mislim takodje na Pinterest, Tumblr, VK, TikTok, Reddit itd. Sve su to mreze odakle mozes vuci puno poseta svakoga dana. Zeim ti puno srece. :slight_smile:

2 Likeova

… I ne samo posjete, vec i neki social proof, zivim u uvjerenju da Gugl to voli

2 Likeova

Za social proof koristi nas free alat TNTBoost.com

A nudim ti i link building kampanju na 25 sajtova :slight_smile:

1 Like

Hvala na kvalitetnim savetima. Inace Vladane, hvala ti sto si spomenuo to za slike. Skinuo sam neke plugine za optimizaciju slika i sada bi trebalo sve da bude kako treba. Takodje su se poboljsali rezultati po pitanju posete, ne puno ali svakako se vidi napredak. Jucer sam imo 22, prekljuce 14 nije bog zna sta ali svakako je napredak za meen. Poceo sam da gradim fb stranicu i takodje pravim snimke na youtubu pa cemo videti kako ce i to ispasti. Hvala vam jos jednom.

1 Like

Iskreno, čini mi se da bi se Google sandbox mogao i produžiti sa tih 4-6 mjeseci, na čak 8-12 mjeseci. Malo više ljudi se bavi bloggingom u zadnjih nekoliko godina, i konkurencija je jednostavno veća. Naravno, ovisi i o niši kojom se baviš, ako ima više konkurencije, duže će ti i trebati.

Ono što je najvažnije je da trebaš pisati puno članaka. Ja sam tu griješio, i koliko vidim iz iskustva, prvih 5-6 mjeseci treba objavljivati 8-10 članaka mjesečno, a onda možda možeš smanjiti na 5-6 članaka mjesečno. Osobno ću sa sljedećim sajtom probati prvih 12 mjeseci objavljivati po 8 članaka mjesečno.

Također, pripremi se da čekaš, jer je samo u tome spas. Znam da svi žele odma vidjeti da li ispravno rade SEO optimizaciju, ali jednostavno moraš pričekati.

Kako god okreneš, 12 članaka nije ni približno dosta da te Google uopće primjeti, šibaj članke… Probaj 2 tjedno, mislim da svatko to može napraviti, pa i ako nemaš puno vremena.

A ono najvažnije, prvih 50-60 članaka moraš pronaći low targeted keywordse za koje nema konkurencije, na taj način ćeš najbrže steći autoritet. Također, kada pišeš članke, nemoj se bazirati čisto na Yoast plugin, već napiši članak najbolje što možeš kako bi krajnji posjetitelj bio zadovoljan.

Što se tiče slika, ne koristim nikakve pluginove. Imam Canva PRO pretplatu, tamo imam jako puno slika koje mogu koristiti. Kada pravim slike, ne pravim prevelike, cca. 800x600, i smanjim kvalitetu na Canvi na 75%, i uvijek mi ispadne dobro. Nekad radim i u photoshopu pa tamo smanjim kvalitetu, gledam da mi nijedna slika nema preko 100kb, ali ciljam na nekih 50-60kb.

Nisam još uspješan u ovome, ne zarađuje mi sajt puno, ali to su sve stvari u kojima sam griješio. Vjerujem da ću sljedeći sajt (planiram ga pokrenuti krajem ove godine) puno brže i uspješnije podići na razinu da mi zarađuje solidnu svotu.

p.s. ne ulažem ni u backlinkove, niti u društvene mreže. Znači čisti organski posjeti s Google i Binga.

5 Likeova

Pozdrav Petre. Znam da si vlasnik bloga Online Zarada procitao sam par clanaka, nisu losi ali mi se ne svidjaju sto previse asociraju na tvoju konkurenciju iz tvoje nise, sto dosta steti tvojim postovima po pitanju originalnosti i autoriteta, ali bilo kako bilo svakako okej je blog i moze se naucit. Zanimame kako ti stojis sa posetom na nekom mesecnom nivou, koliko ti je trebalo da razvijes neku minimalnu publiku (1000). Inace sam strpljiv po pitanju generalnog napredovanja sajta, ali sam voljan uciti pa eto da pitam iskusnije posto svako ima razlicita iskustva. Takodje sam video da imas facebook stranicu od nekih 500-700 lajkova (Nisam bas siguran da si ti, vrv jesi.), pa ako mozes da mi kazes da li se isplati zapocinjati facebook stranica od nule? Takodje ni ja nesto nisam zainteresovan za backlinking vec se uglavnom fokusiram na seo optimizaciju. Danas sam pokusao malo da sredim nesto koliko sam mogao oko brzine sajta, posto sam procitao da to poboljsava rangiranje stranice. Takodje sam procitao da gugl u prvom nekom periodu ove novije stranica “drzi” na 2, 3 stranici sto je i moj maksimum za sada cak i ako dosta ulazem u svoju edukaciju u vezi optimizacije stranice i privlacenja traffica. Sto se tice brzine sajta nisam uspeo nesto puno da promenim, koristim besplatnu wordpress temu, registrovao sam se na cloud flare pa cu da vidim kakve rezultate daje, navodno ubrzava stranicu. Planirao sam da kupim, neku premium temu, neki youtube kanal i facebook stranicu eventualno (ista nisa) kako bi podigao sve na jedan visi nivo, mada se ja uvek zalazem za pocetak od nule i gradjenja vlastitog sadrzaja. Jednostavno, mnogo sam zainteresovan, svidja mi se kako sve funckionise, redovno ucim i nauceno uspesno implementiram u svoj sajt. Svakako svestan sam da mi je potrebno strpljenje, ali eto ne verujem da sve dolazi samo od sebe pa sam odlucio malo da se raspitam kod vas, iskusnijih ljudi, verujem da se legitiman izvor informacija i dragomi je sto imam priliku da ostvarim interakciju sa vama i porazgovaram o konkretnim problemima i nejasnoca. Vrlo sam ambiciozan i zeleo bih da kroz godinu dve, tri… sa sajta predjem na jedan visi nivo, ali daleko je jos to… Uglavnom Petre srecno sa drugim sajtom!

Koji uzitak je citati ovakve odgovore. Svaka cast!

2 Likeova

Hej, imam ja kupljenih premium tema koje ne koristim, a kupljene su unlimited licence. Vidi ovo da li ti je ok: https://the7.io/ i https://mythemeshop.com/ (ovu korsitmo na dosta sajtova lai iamo unlimited paket). Naravno ovo je od nas poklon za trud :slight_smile:

Drago mi je da ti se svidja, a i da ti se ne svidja određeni dio. Online-Zarada je moj sajt da, ali ne radim više na njemu već sam ga pustio da bude online. Ne isplati mi se ulagati previše truda u njega jer su ljudi sa naših prostora teški za išta poduzeti, a kamoli kupiti nešto. Tako da, od njega nemam previše zarade, nešto sitno. ALi ostavljam ga online jer mislim da sam napisao dosta članaka koji mogu pomoći u kreiranju bloga, i zaradom s istiim. Možda jednom opet počnem pisati na njemu, ali za sada pauza. Ja sam čak dvojici bio platio hosting jer su mi rekli da žele ali da nemaju novaca (jednom sam i domenu kupio), znači doslovno ništa nisam imao od toga, još u minusu ali sam htio pomoći. Naravno, niti jedan od njih nije radio niti 2 tjedna, ni traga ni glasa od tada haha.

Iskreno, do 1000 posjetitelja se dođe u roku 4-5 mjeseci, i onda ako si kvalitetno radio, i ako nastavljaš objavljivati dosta sadržaja (redovno), ide brzo. Kako kome, netko vidi 20% napretka svaki mjesec, netko 50% i više. Mislim da je najteže isforsirati se do nekih 5,000 pageviewsa, onda vidiš da sajt funkcionira, vjerojatno već i zarađuješ nešto novca, pa dobiješ poticaj za još više rada. Opet govorim, ovisi o niši.

Facebook stranicu sam bio napravio, možda se trudio jedno vrijeme ali sam prestao i s tim. Vidim da svako malo netko novi lajka tu stranicu, ali kažem ti, mislim da nije vrijedno truda jer Facebook ubija sve što ne plaća oglase.

Što se tiče brzine sajta, treba biti dovoljno brz, ali nemoj se 100% bazirati na to. Znači, tvoj sajt će dobiti bolje rangiranje od nekog drugog sajta ako su u kvaliteti članaka i SEO jednaki, ali tvoj sajt je brži. Najvažnije je da je uporabljiv za mobilne uređaje, i gledaj da ti je brzina na page insights preko 50-60 za mobitel, a preko 80 za PC. Mislim da je to okej, ako ne prikazuješ oglase, lako je postići preko 90 za oboje. Koji web hositing koristiš, i to je jako bitno?

Što se tiče teme, ne znam koju imaš, ali realno ti nema potrebe plaćati premium, baziraj se na kreiranje contenta, to ti je najvažnije. Generatepress, Astra, i Amphibious su odlične besplatne teme koje su brze i imaju praktički sve što ti treba za početak. Kada budeš imao posjetitelja, onda ćeš lako kupiti premium temu.

Imam drugi sajt koji je na engleskom, i u njega ulažem 100% svog vremena. Kad na njemu dođem do željenog broja članaka, onda prelazim na novi, a na ovog malo rjeđe dodavati novi sadržaj i osvježavati stari. Na njemu koristim Acabado temu od Income Schoola, i nije loša, ali nisam ni pretjerano zadovoljan - no, ostavljam ju na sajtu.

p.s. Pratiš li ikakav trening? Obavezno subscribe na Income School, WP Eagle, One Hour Professor, Carl Broadbent, Passive Income Geek, Doug Cunnington - ima ih još, ovo su neki koji su mi odmah pali na pamet.

3 Likeova

Hvala, možda malo nepovezano jer brzinski odgovaram, ali to je nekako što sam ja do sada naučio… I ja sam novak u svemu ovome, ali koliko vidim, tako funkcionira.

1 Like

Hej moze li jedno pitanje posto si presao na engleski. Mi smo ulozili mnogo novca i truda u tekksktove na nasem jeziku. Da l bi mogli sad ate iste tekstove prevoditi i objavljivati na neko engleski fokusiranom sajtu. I da li si nastavio karijeru kao bloger ili affilite neki sajt?

1 Like

Niche site sam pokrenuo, niša je automotive (detailing automobila). Monetizacija oglasi+affiliate (uglavnom amazon).

Koliko sam ja shvatio Google, prevođeni tekstovi se ne smatraju pod “plagiarism”. Naravno, ne smiješ prevoditi tuđe tekstove jer će te prijaviti, ali ako prevodiš svoje tekstove (ili one koje si platio), mislim da ne bi trebalo biti problema što se tiče SEO-a.

Nisam to radio, ali opet ne bi prevodio 100%, već nekih 80%, da ne bude baš isto, nikad ne znaš što može lupit Google algoritam haha.

Hvlaa puno. nasi su tekstovi sve. A pri prevodjnju se svakak moraju prilagoditi :smiley:

Jel to Stackposts kopirao vašu skriptu? Vidim vi preko 5 godina razvijali skriptu, dok Stackposts kreiran negdje u aprilu 2018. godine.

@DusanCvetkovic

Ne zanemaruj posjetu s društvenih mreža, organsku posjetu (da budeš u vrhu) možeš očekivati za par godina, da je ne znam kakav sadržaj.

Nisam nikad koristio WP il Joomla-u, ali na svom CMS-u sam uradio “plugin” za optimizaciju slika tj. veličinu, kvalitet slike, watermark, pozicioniranje, lazyload, konvertovanje novih i postojećih iz jpeg, gif, png u webp.

Za Cache koristim Redis, Gzip za HTML,CSS,JS.

btw slika je za učitavanje početne stranice na kojoj ima ~45 objava.

a ovo za učitavanje objave sa ~2500 riječi.

Slično je i za mobilne uređaje i za desktop.

Smatram da se sve to treba prilagoditi jer korisnik koji uđe na stranicu neće čekati minut za učitavanje stranice, osim ako mu stvarno nije potreban taj sadržaj, pa će čekati i mjesec dana.

Još koristim “plugin” koji objavljuje sadržaj na određeni datum, jer nemam vremena sam objavljivati sadržaj svako malo.

3 Likeova

Bokte ovo su savršeni rezultati, jel prikazuješ oglase na stranici? Ovo nisam dugo vidio

1 Like

Ne prikazujem, neću još da kvarim izgled stranice, a iskreno nisam još odredio polja na kojima bi se prikazivale reklame, da ne smetaju korisnicima, a da su dovoljno uočljive.

Može se to još poboljšati sa Cloudflareom, uzeti malo bolji paket na DigitalOceanu, koristiti neki drugi panel umjesto Virtualmin/Webmin.


1 Like

Evo ja konkretno koristim Cloudflare i primetio sam poboljsanje Medjutim, prvi put kada ulazim na stranicu ucitava mi duze, dok ako je otvorim u novom prozeru opet, dosta brze ulazi. Nisam siguran da li je normalno da se prvi put ceka duze na ulazak na stranicu. Takodje koristim WP Super Cache plugin pa me interesuje vase misljenje i iskustva sa slicnim dodacima tipa (W3 Total Cache itd…). Uglavnom evo sta kaze gt metrix za moj sajt:

1 Like