Postojanje Isusa

Dok se ovaj članak bavi detaljima oko dokaza jel Isus uskrsnuo ili nije, ja ću se osvrnuti samo na dio koliko je uz sve te dokaze zapravo očigledno da je Isus postojao. (Dok mnogi ljudi misle da je sve to bajka)

Sretan Uskrs svima.

Postoje dokazi za postojanje Djeda Mraza dok mnogi misle da je to bajka.

5 Likeova

A Uskršnji zec, ja vidio više njih na okupu, možda se dogovaraju di će sakriti jaja.

3 Likeova

IMG-20210404-WA0003

Da ne otvaram novu temu, kad je već Isus posjetio ovu :wink:

Svima sretan Uskrs želim, pun sreće i mira, bogat zdravljem i prepun ljubavi, i tako neka se nastavi i u budućnosti.

3 Likeova

Hvala. Sretan Uskrs svima koji slave

2 Likeova

To je zanimljiva tema i pitanje ali nažalost tu ne možemo dokučiti da li je postojao ili ne. Da ne ulazim sada u desetine analiza i razmatranja koje sam radio godinama unazad dok sam tu temu istraživao zajedno sa brdo drugih tema, samo ću reći kratko:

Ja NE ZNAM da li je fizički postojao ili ne i svako ko kaže da ZNA da nije ili da jeste samo iznosi svoje MIŠLJENJE a to nije nužno i ČINJENICA.

4 Likeova

sad ce jos neko rec da roditelji ostavljaju poklone umjesto djeda mraza…

Upravo tako. Isus je istorijska figura po hriscanstvu/islamu, ali po normalnoj istoriji- njegovo postojanje, opisano kao u religijskim knjigama, je jako upitno.

Npr, prester John se smatrao “istorijskom” figurom ljudima tog vremena… on je trebao biti patrijarh Indije (koja nije bila hriscanska naravno) a Portugalci su ga trazili na kraju i po Etiopiji i Sudanu

1 Like

Danas su ljudi pametni, a glupi.
Ti pametni, glupi ljudi, nek objasne tko je stvorio svemir i materiju u svemiru, ako nema Boga.

Sretan Uskrs.

1 Like

Zevs i Thor se igrali klikerima

Nisam znao da je Bog stvorio svemir. Sad sam nesto naucio.

bog nije čikica sa bradom na nebu, ljudi su pogrešno razumjeli pojam Boga, vjerski autoriteti im ne znaju ispravno objasniti pojam Boga … tu je kvaka

2 Likeova

gledam neku emisiju o svemiru i ubrzivačima čestica i naravno sve je prožeto pitanjem svih pitanja -veliki prasak šta je bilo tik poslije velikog buma… i kako tim akceleratorima iz energije mogu napraviti materiju! Znači sudarom čestica stvaraju materiju. S jedne strane ulazi energija s druge je nema - nastala je materija. igramo se stvarima iliti bolje reći čačkamo po samom rubu materijalonog. No naučno je rečeno da je sve nastalo iz jednog - buma, bila je svetlost i ogromna energija koja se 'pretočila u materiju iz koje je nastao svemir?!
Iz tog bi se mogla izvući i paralela sa teološkim tezama o nastanku -zemlje.

2 Likeova

Tocno tako. Ako se složimo da je Bog uzrok svega (stvoritelj svega) … onda je dovoljno da zaključimo da postoji tvorevina i da postoji uzrok tvorevini.

Ako smo taj uzrok nazvali riječju Bog … o njemu i dalje ništa detaljno ne znamo… ali znamo onda sigurno da postoji. I znamo ono glavno o njemu, da je on uzrok svega.

Tako da je nepobitno da postoji uzrok svega… a kako ćemo to nazvati…dođe i nebitno.

1 Like

Neupitno je da je postojao. Postoje židovski i rimski spisi o tome, a najpoznatiji je možda izvještaj iz tog vremena od Rimskog senatora Tacita u kojem se spominje Isus.

1 Like

Kozmološki argument ima smisla ako se stvari postave crno bijelo, međutim to i nije baš tako jednostavno. Prava istina je da ne znamo. Naša osobna istina je nešto drugo.

Mene fascinira savršenstvo u svim aspektima svijeta koji nas okružuje. Ljudi uzimaju zdravo za gotovo neke stvari, a nisu svjesni da sve šta vidimo oko sebe je izuzetak, a ne pravilo.

Koliko stvari se trebalo posložiti da budu baš kako treba da bi sve ovo oko nas, a i mi na kraju, bilo uopće moguće. Nevjerojatno. Od samog širenja svemira, da je bilo mrvicu brže ili sporije, sve ovo ne bi bilo moguće. Ne bi se stvorili svi elementi koje imamo sad i život ne bi bio moguć.

Nadalje, naš planet. Samo da se stvore preduvjeti za podržati bilo kakav oblik života su fascinantni. Postoji na tisuće, ako ne i više, uvjeta od koji svaki od njih mora biti ispunjen da bi život uopće mogao opstati na ovom planetu.

I onda dolazimo do još većeg čuda, život. Živa stanica, koja sadrži informaciju kako izgraditi samu sebe i druge stanice i druge tipove stanica i na kraju povezati sve u jedan sustav, jedno biće.

Informacija, odakle se ona stvorila? Činjenica je da informacija ne može nastati slučajno. Informacija je uvijek proizvod uma.

Sretan Uskrs svima!

1 Like

možda bi se stvorili neki drugi elementi i život koji je prilagođen tim elementima :smiley:

nisu elementi nastajali naspram nas, već smo mi nastajali i razvijali se naspram elemenata :smiley: ali se slažem da je sve to fascinantno, dosta toga ne znamo, dosta toga ćemo saznati a dosta toga nikad nećemo saznati … ko zna, možda smo mi ustvari modifikovani majmuni, možda su vanzemaljci apgrejdali majmune pa nastali mi … jer je dobar period razvoja čovjeka potpuno nepoznat današnjim naučnicima i čovječanstvu :smiley: u Islamu se spominje da je Muhammed a. s. “vatrenim kočijama” otišao na neki svijet, s druge strane po pećinama postoje crteži raketa, u južnoj americi postoje linije koje su jasno vidljive samo iz svemira itd. itd. :smiley: ali to je sve prepušteno našoj mašti i našem tumačenju

Pozdravio te Erwin.

Potpisujem sve.

Samo bih se osvrnuo na ovo…

…točno je i to …i uopće nije potrebno da znamo pravu istinu. Mi ako znamo za nekakvu iluziju, moramo svjesni biti da postoji uzrok i tome što gledamo u iluziju.

Kako god okreneš, u našem poznavanju svijeta mora postojati uzrok, pa čak i da je taj uzrok dio iluzije koju gledamo. Jer u “pravoj” realnosti možda stvari nisu urzočno posljedične, kako ih doživljavamo u ovoj našoj percepciji, gdje imamo vrijeme… a tako prije i poslije… gdje onaj “prije” prouzročuje ono “poslije” …

I kako god okreneš, u našoj percepciji postoji uzrok…a mi Boga nastojimo definirati unutar naše percepcije,a ne unutar nekakvog apsoluta koji nam je nepojmljiv kao što je ribi ocean nepojmljiv.

Ono što pokušavamo definirati (Boga) …on će svakako u svakom pogledu izmaknuti našoj percepciji u svojoj pravoj stvarnosti, ali unutar naše percepcije, ako imamo posljedicu (nas + svemir i sve što opažamo) …onda se moramo složiti da postoji nekakav uzrok tome. To je slično onome poznatome: “Mislim, dakle jesam”.

Samo je igra riječi da zaslugu onome iz čega je to sve nastalo, nazovemo “Bog”.

I tu nema onda dileme jel takav Bog postoji ili ne …samo velim, ostaje puno toga sakriveno u vezi tog Boga. (Ja tako ovdje ne pridodajem tom Bogu gotovo nikakve religijske epitete … mada kada se dalje traga … izvire tu svašta … i osobno dobivam osjećaj da sve religije tako njuškaju koliko-toliko zajedički trag o upravo tome… o “uzroku svega”.)

Štoviše, uvjeren sam da neke religije to jako dobro dotiču kroz filozofiju … no ljudi većinom jako plitko ulaze u tu temu i onda im je najlakše zaključiti “Sve je to bajka”.

Ponavljam, nepobitno je da uzrok svemu postoji. Name it kako god… :slight_smile:

A zašto bi postojao samo jedan scenarij? :smiley:

Što ako postoji onoliko istina o ovom svemiru, koliko si ih sposoban izmaštati? Svaka od njih kao ravnopravni potencijal mogućnosti … pobjeđuje ona koja u najviše mašte bude aprovana? Logički konzistenta, održiva kao ideja.

… eto, to je samo još jedan scenarij o svemu, haha.

1 Like

hahah da, postoji zapis iz tog vremena, koji je napravljem samo 100 godina posle tog vremena.

Za neupucene, Tacit nije zivio u vrijeme isus, tacit se nije rodio kad je isus razapet (rimljanu su razapinjali mnoge, a mnogo je isusa hodalo tim krajem- igrom gluvih telefona dodjes do situacije gdje citav svijet misli da je onaj Marilyn Manson izvadio sebi rebra da moze sam sebi davat felacio ), a njegov rad na koji se “ajme” poziva je napravljen skoro 100 godina nakon sto je isus umro i vaskrso

na kraju, kad se ispitije istorijsko postojanje Isusa, ne misli se samo na bukvalno postojanje covjeka koji se zvao Isus i koji je razapet jer takvih je svakako bilo mnogo