Postojanje Isusa

To ne rješava ništa, “problem” i dalje postoji. Tko je stvorio vanzemaljce? :wink:

Nisam siguran da razumijem na šta se točno referiraš, ovo?

Ok, da li se slažeš sa mnom da je Poncije Pilat stvarno postojao i da je povijesna ličnost?

A odkuda energija?
Sama od sebe se stvorila?
Ako zakon kaze da je energija neunistiva i prelazi samo iz jednog oblika u drugi.

Izvanzemaljci su prerušeni demoni.

Da. Na osnovu izvora je svakako veca istorijska licnost nego biblijski Isus, medjutim i on je bio upitan kao istorijska licnost.

Ono sto ga potvrdjuje jesu arheoloski dokazi koji potvrdjuju njegovo upravljanje regijom, najvazniji naravno onaj na kome pise kako je neku gradjevinu obnovio Pontius Pilat, a datira upravo iz datog vremena

Zanimljivo, za Poncija Pilata znamo iz istih izvora koji spominju Isusa. Nigdje drugdje se ne spominje, a tako “važna” ličnost. Kako to objašnjavaš?

Razlika je “samo” u toj nađenoj ploči koja potvrđuje priču. :wink:

Cuj iz istih. Pa bukvalno sam ti rekao za plocu koja je najveci dokaz njegovog istorijskog postojanja. Bez postojanja ploce, njegovo istorijsko postojanje je skoro upitno koliko i Isusovo

Bukvalno si citirao i odgovorio sam sebi haha

Kvantne fluktuacije. :grin:

Kažeš za Pilata da je upitan, a našli ploču na kojem piše njegovo ime? Pa dobro, jel postojao ili nije?

A mogu li biti anđeli?

aja ti cirkusa…

Jedno ne iskljucuje drugo. Upitan je jer je zivio prije 2000 godina i nemamo dobre pisane izvore. Medjutim zahvaljujuci arheoloskim nalazistima mozemo reci da je sansa da je postojao jako dobra.

Cak i izvori koji spominju i jednog i drugog su bolji za Pilata jer neko iz Rima vjerovatno zna bolje ko je upravljao citavom rimskom provincijom nego koliko mlijeka daje krava iz Dacije

Takodje, o Pilatu imamo i vise izvora ljudi koji su zivjeli kad i on, i zivjeli u provinciji gdje je on upravljao

Reako bi da je obrnuto, da idu u prilog Isusu jer on je u to vrijeme bio neprijatelj Rima. Nema bolje potvrde od potvrde neprijatelja, jer im to nikako ne ide u prilog.

U vrijeme kad je Tacit pisao svoje radove vec je postojalo 50-100k sektasa koji su “pratili” isusova “ucenja”

Svakako bi Tacit bolje znao ko je upravnik rimske PROVINCIJE, nego sta neki hipik radi za kog nema nikakvih izvora nego je sve igra gluvog telefona

Okay, po tebi je on nevjerodostojan. Ali pustimo sad Tacita, ima i drugih. Šta znaš o Josip Flavije?

Cijeli jedan život Šredingerove mačke zavisi od slučajnosti.
I to dok god se posmatrač može strpiti da ne pogleda u kutiju.

1 Like

Sta te konkretno interesuje?

Al to je “state” mačke, mačka već postoji :smiley:

Uglavnom, mislio sam na “codebase” koji sadrži DNK, odakle je došla ta informacija? Ako je po tvom primjeru, da nikad nismo uzeli mikroskop u ruke, nikad ne bi ni otkrili DNK. I nikad ne bi našli informaciju u njemu jer ona ne postoji dok je ne gledamo? Isto možemo primijeniti na sve. ( Ovo me podsjeća na prikazivanje dugih lista npr. u Reactu. Svaki dev koji drži do sebe će optimizirati to. Nema potrebe da se prikazuje komponenta koja trenutno nije u viewportu :smiley: )

Mene zanima “state” u kojem postoji informacija.

Možeš nam objasniti, koristeći svoj primjer, od kuda je informacija došla?

Pa i on je spominjao Isusa, a rodio se 2 godine nakon šta je Isus razapet.

Htio sam ukazati tim primjerom da pozicija (situacija) obitava nezavisno od tj. bez posmatrača.
A u tom i takvom kontekstu, informacija je tek opis pozicije.
Naglašavajući da je sama pozicija superskup te informacije.
Odnosno da informacija može biti samo podskup pozicije pa samim tim da je sama pozicija vrijednija filozofiranja od informacije. :smile:

1 Like