Potencijalno novi Webmajstori, vaše mišljenje?

Čekaj malo, pročitaj ponovno ovaj dio:

  • Kako bi potaknuli korisnike na kvalitetnu interakciju to funkcionira po principu investiranja. Npr. uložiš pola vingda kako bi objavio svoj odgovor, a ako je dobar osvojit ćeš višestruko više vingda. Za odgovore možete dobiti nagradu od 0 (nedovoljno, ako si baš nešto izvalio :grin: ), 3 (dobro), 6 (vrlo dobro), 10 (izvrsno) i 20 (savršeno, razvalio si i tvoj odgovor ide među tutorijale) vingda. Za pitanja je moguće dobiti 0, 1, 2, 3, 5 i 10 vingda, ovisno o njihovoj kvaliteti.

Jasnije? To u principu znači da bi ti pomnije pročitao uvodni post i razmislio prije nego napišeš nešto.

Slažem se s trncem, forum služi za informacije i ljudi ne dolaze tu radi dizajna ili novih opcija već samo radi informacija, prošli forum je otjerao najstarije i najbolje korisnike, ostalo je nas par još od onih starih. Ovi ostali ako su i dalje tu, ja ih više ne razlikujem jer su sa novom skriptom izgubili identitet, nemaju više svoje avatar, broj postova, linkove u potpisu… i ja ih jednostavno više ne razlikujem nikoga, meni ste svi tu broj niti više znam s kime se dopisujem. Da se mene pita, vratio bi stari forum.

Ova promjena bi bila kraj foruma. Ja sad trebam pitati neko pitanje i moram gledati jel imam nekih novčića? Ma daj, kako da ne.

Neke dodatne opcije na vanjskim linkovima - da, ali diranje ovoga - ne. Npr chat ubaciti, to može, ili dodati na wmforum.geek.hr/nešto pa tu onda na tom linku možete graditi neke dodatne opcije i pokušavati nešto, to je druga stvar, ali ovaj prijedlog bi ugasio forum.

5 Likeova

Da, staromodan sam po pitanju webova i dizajna. Ako ti je to glavni argument u raspravi samnom, OK, pobjedio si. Imaš najjači argument.

1 Like

Al zašto bi ja morao svaki puta smišljati post s kojim ću se nekome ulizati. Pa meni je svaki drugi post. “Ok” - “Super”… zašto bi netko bio kažnjavan za to.

Postoje lajkovi ili reputacije i to je to. Čemu ti novčići, što može netko s njima?

1 Like

Ono sto trebe uraditi jeste unaprijediti skriptu i pronaci moderatore koji ce da vode racuna sta se pise i kako.

Pored toga sastaviti dobar pravilinik i striktno se voditi po njemu.

Kad se rijese spameri koji su tu da se samo izreklamiraju i bumpaju teme, odmah ste dobili kvalietniji forum, jer ste samim tim sprijecili spamere, trollove, klonove i ostale sorte da ruse reputaciju foruma.

Prosto - mislim da izmjene pored onih sto sam naveo nisu potrebne.

@trnac sto se tice smajlija stvarno si zaostao :smile: Emoji su danas trend na internetu i ne vidim nista lose u njima.

@belmin, A na koji način bi ti to točno uradio? Da moderatori glume policajce? Da se lupaju banovi i brišu objave? Ili upravo gore predloženim metodama koje su sada predmet rasprave.

@bugi, ne bilo ti teško, pogledaj kako to funkcionira na Barometru ili Tribini. Ne mogu se raspravljati s nekim tko ne zna o čemu piše.

@trnac, da, jest neki argument. Znači da značajno kaskaš i za trendovima i za razvojem tehnologije. Uglavnom, ova rasprava je totalno kontraproduktivna. Nisam ovdje da se natječem s tobom, ni da se raspravljam o tvojim kompetencijama. Siguran sam da ti dobro radiš to što radiš i da si zadovoljan sobom, a ja u to neću ulaziti.

Predajem se

3 Likeova

Kako molim te funkcioniraju drugi forumi ? Zasto na Sitepointu nema gluposti, a koristi se ista skripta ?
Pa nije ovo jedini forum na svijetu i da njegovo uredjenje predstavlja problem koji nije rijesiv.

Mislim da si pristupio ovome na fazon “E ja cu kupiti pola foruma, idem postaviti temu na forum i napisati sta zelim, ali me realno boli ona stvar sta ce clanovi reci, to sam napisao samo onako”.
Ja ti kazem sta ja mislim i ovo uopste ne predstavlja neku mudrost.

Ne znam kakva je to logika da bi mene bolila ona stvar za najveću vrijednost koju ovo mjesto ima - članove. Taman kao kada bi ja kupio udio u forumu sve rastjerao i sam čamio ovdje.

Jedino dosada mogu reći da sam malo razočaran kako ljudi koji se bave IT-om ovdje dosta usko razmišljaju. I ovdje vlada jedan zabrinjavajući nivo negativnosti…

Pa iz prilozenog se vidi da, ovo clanova sto se javilo ovdje, i nije za te neke izmjene.

Ja kao korisnik zelim uredjen forum, gdje mogu diskutovati o stvarima koje me zanimaju iz sfere web developmenta, neko voli dizajn neko nesto 10, uglavnom sve sto je vezano za “webmajstorstvo”.
Ne zelim da citam prepucavanja hosting provajdera ili oglasnik na forumu.

Trazim mnogo ? :smile:

Može ukratko, daj mi tri stvari koje tražiš od foruma, a da te tri stvari nema moj predloženi model koji btw jednostavno rješava problem prepucavanja.

Svaka promena kao što i ovaj forum ima tendeciju ka tome, mora imati analizu od strane investitora/partnera i njegovo sagledavanje cele situacije u kom pravcu može forum da ide, jedan primer je predstavljen “Prelazimo na malo drugačiji pristup uz motivaciju korisnika kroz razne dodatne mogućnosti”, ali anketa nikako nemože biti realan pokazatelj pravog smisla šta korisnika zaista želi (ankete su glupost jer nisu realne).

Neću puno komentarisati sam princip i sistem koji je zamišljen, ali me prosto fascinira da neko u svom prvom izlaganju dopusti korisniku foruma da iznese svoje mišljenje, a posle kako tema ide svojim tokom krene da oseća ličnu prozvanost tj. shvata sve lično i krene u agresivnije odgovaranje. Zaključak na ovo: Korisnik već sam vidi negativni pokazatelj u kom smeru može da se odvija celokupna stvar i sam projekat, ako smo spremni bez promene da shvatamo lično neke stvari onda šta možemo da očekujemo kada krene u produkciju.

Drugo merilo i pokazatelj koji može korisniku ovog foruma lepo predočiti i drugu strane priče jeste i na psihološkoj barijeri pamćenja reči “KAZNA”, odmah negde imamo i drugo merilo da je korisniku stavljeno do znanja “Ako ne ispuniš cilj, ili kreneš u pogrešnom smeru, nećeš imati drugu priliku, dobićeš kaznu”, i eto nas ponovo na samom početku i reagovanje korisnika “Ako sam izneo lični stav ili u odgovoru slučajno ili namerno izneo nešto što ja mislim tako, a ubeđen sam da nisam napravio ništa loše po integritet osobe, neko može da me kazni”.

I još nešto za kraj da kažem “Ako korisnike ovog foruma nije podstaklo da kvalitetno pišu tutorijale za novčanu nagradu, onda budući investitor mora da se zapita i reši glavni problem, a to je analiza same teme kao i gde je zapravo nastao problem kod takvog podsticaja”. Jednostavno analizirati psihološki profil, pitanja koja su postavljanja kao glavni faktor “Šta je to tačno odbilo korisnike da učestvuju u pisanju saveta, tutorijala i slično”…

Psihološki gledano glavni okidač i cilj je bio “realan novac” koji bi pokrenuo korisnike na kvalitet, ali taj cilj je otišao na sam start, okidač nije upalio i sve je utihnulo.

Vec sam napisao u svom prvom postu u ovoj temi.

I evo još jednog odličnog pokazatelja upotrebe reči i srozavanja tj. pucanja po svim šavovima korišćenjem neprikladnih reči u redovnoj komunikaciji koja svakako nije na nivou jednog potencijalnog investitora.
Svako ko bude ovo pročitao odmah može sebi reći “Čekaj, ako on kritiku neće da prihvati ma kako onda zvučala i ulazi u raspravu, šta možemo posle da očekujemo od njega”.

Iskreno kako tema ide svojim tokom sve se svodi “Ja sam upravu, neću tuđe mišljenje da prihvatim jer sam to tako zamislio i baš me briga i boli ona stvar”…

Ovo nikako nisu “napadi” na investitora, nego realno sagledavanje situacije iz nekog drugog ugla.

1 Like

Ako pogledaš post na koji ja odgovaram, kolega je upotrijebio izraz “ona stvar”, te sam ga ja samo citirao.

Inače, ja nigdje nisam direktno napisao ništa ad hominem, dok si se ti dobro potrudio oko mene. Bilo bi mi drago kada bi barem pola tog vremena utrošio da još komentiraš stvarnu temu.

Logično je da ću ja braniti svoju stranu, ovo je debata. Ali ja sam barem predstavio rješenje, dok su ostali predstavili probleme i rješenje u vidovima jedne rečenice bez potrebne argumentacije i analize. Ovo je projekt koji zahtjeva ipak malo više od toga.

Ja sam ti već napisao odmah u startu šta je problem, a što se lično pronađeš uvređenim pa lako je to shvatiti, realno to svako vidi, ja sam ti naveo odlične pokazatelje, a verovatno i kod samih korisnika već dovoljno izazivaš revolta takvim stavom, pravdanjem da je to ipak “debata”, a u prvom postu nešto sasvim drugo prezentuješ.

Ja prosto neverujem, ako sam dao slobodu ljudima na ovom forumu da imaju kritički stav, onda sam spreman da tu kritiku i primim, a ne po svaku cenu da branim i ulazim u raspravu sa tim istim korisnicima sa kojima želiš da otvariš konkretnu komunikaciju i saradnju.

Inače evo ti odgovara na sva tvoja pitanja i ceo projekat koji si zamislio.

Aaaaaaaa… Ne mogu šutjeti…

Pitanje za investitora, što investitor očekuje od foruma?
Financijski, emotivno, promidžbeno, kako god…

Po mogućnosti što iskrenije. Hvala

BTW, zanimalo bi me što je i steel očekivao kada je uletio u ovaj projekt.

1 Like

jebiga kad si neozbiljan član, posjećuj i čitaj redovno forum pa ćeš znat.

pitaj ga za ocjenu prije posljednje velike promjene

slažem se

Dapače @MojNalog, ovo jest debata. Kao što sam već naveo, nikakav dogovor nije postignut, a ovo o čemu se trenutno raspravlja je ništa drugo nego prijedlog. Naravno da ako se pokaže da zajednica korisnika nije spremna na sudjelovanje, da će se odustati od projekta ili modificirati određene stavke opet prema feedbacku. Kako doći do rješenja ako ne kroz raspravu? Kako dokazati svoju tezu ako ne branjenjem iste? Ja do prijedloga projekta nisam došao tako što sam se jedno jutro probudio i rekao idem napraviti to i to. Ne, nego se do toga došlo temeljem istraživanja i statističkih pokazatelja koje je obavio stručni tim.

Tvoje banaliziranje problema kroz filozofski pristup i nuđenje “rješenja” kroz nekakve izjave kao da su iz kineskih kolačića sreće. Spominješ psihološki profil korisnika, jedan od vodećih UX stručnjaka je analizirao User persone i target skupinu prema kojoj je napravljen cijeli prijedlog. Moram naglasiti da je istraživanje bilo na globalnoj razini. Dvije stvari su stoga moguće, prva: moj stručnjak je ipak nije toliki stručnjak i potpuno je promašio. Druga: Mi debelo odudaramo od svjetskih standarda.

@trnac, očekujem više beneficija, a uključuje sve od tvojih navedenih plus možda i najbitniju koju nisi - networking. Plan nije pravljen za danas, nego za sutra.

Moje jedno misljenje iako nisam bas aktivni clan foruma ali svakodnevno citam objave.

Kao prvo meni cak ovaj dizajn foruma nije ni los. Moderan je. Al mislim da sto se tice ove tematike dizajni uopce nije bitan. Komotno je mogao biti bulletin ili mybb nebitno. Mislim da je vecini ljudi koji dolaze ovdje a to je da nadju rjesenje za svoj problem. Ili da pitaju za savjet vezan za ideju ili projekt koji pocinju.

Drugo meni je super kad se ukljuci u raspravu ili odgovara na moju temu neki korisnik koji ima preko 1000-e postova. sto mi odmah pokazuje da ima iskustva da nije tu da pljuje po svemu itd… Forum mi je donio dosta pro i con stvari da li da pokrenem nesto ili ne. Jer sam citao neka iskustva koja su ostali korisnici pisali. Ovime zelim reci ako se nesto npr promjeni i odu stari tj iskusni korisnici tko ce nam onda davati savjete, ljudi koji otvore forum samo da popljuju neku mrezu ili nesto, nedaj boze konkurencija.

Definitivno sam za uvodjenje reputacija i ocjenjivanja korisnika. Losa usporedba al tipa ebay. Gdje imas feedbek o svakom korisniku i ocjenu. Bilo bi dobro da se to moze. Onda bih znao da je neki korisnik iskusan i zna o cemu prica.

Sto se tice chata, nakon uvodjenja fejsa svi su chatovi propali. Ako su ovdje ljudi koji rade na netu 24/7 ili provode samo par sati mislis da ce im se dati tipkati s jos nekim ljudima koji ce ih spamati i postavljati svakakva pitanja a pored toga jos da moraju biti na skypu ili nekoj drustvenoj mrezi. Moje misljenje da to nece bas zaziviti. Pohvala za ideju.

Poznata izreka iz serije How i met your mother kaze “New is always better” no poznato je da ljudi tesko prihvataju promjene. Tesko smo se navikli i na ove zadnje promjene al forum i dalje radi. Vjerujem da ce raditi i ako se nesto novo uvede.

Dalje sto se tice tog uvodjenja virtualnog novca ne znam cemu svrha toga. To se sve moze rijesiti reputacijom, clanovi koji zasluze neki cin trebaju imati i neke pogodnosti naravno. Sami pogodnostima cete i poticati ljude da pišu.

Meni je najgluplje kad netko stavi neko pitanje i post se otvori 200-300 puta nitko ne odgovori nista. Razumijem da ljudi nesto ne znaju al me cudi da ne komentiraju ljudi koji znaju. Svi smo mi bili pocetnici al nekad ti znaci pojedini komentar. Kad ti netko da svoje misljenje. Drukcije je kad pitam prijatelja i kad postavim ovdje na forumu. Ljudi su ovdje iskusniji i razlicitiji i to je dobro.

Nadam se da nisam smorio ovom pricom, to je samo moje misljenje.

2 Likeova