Potencijalno novi Webmajstori, vaše mišljenje?

Za ubijanje foruma…

Odlično, ponovo na konsultacije sa “stručnim timom” koji mora prvo da krene od ponašanja korisnika tj. njihovih navika, a kao što su ti već objasnili ovde korisnici koji su od početka rada foruma i lepo ti naglasili neke stvari, kao i da njihove predloge niko nije prihvatio, šta onda mogu da očekuju kada cela koncepcija dobije promenu. Nema tu nekog nagađanja korisnicima je stavljeno jasno i glasno da forum više neće postojati i da je gotova priča, novi sistem i princip ako hoćete Vi se uključite, a ako nećete šta da radim.

Drugo argumentovano sam ti dao smernicu i jasno napisao, što nigde ne kapiram da je jedan “stručni tim” preskočio u analizi jeste “Zašto ljudi na ovom forumu nisu reagovali na pravu novčanu nagradu”, a dovoljan ti je pokazatelj kako će tek da reaguju na “virtuelno nagrađivanje” pa ako sam dovoljno zaradio ja ću moći da odgovorim, ako nisam šta da radim više sreće u drugom izvlačenju.

Vodeći stručnjak, odlično poštujem što je takva analiza urađena, ali navika korisnika pogotovo na Balkanskom području nikako nemože biti porediva sa tim stručnjacima koji rade analize na određenom broju anketiranih korisnika, ali kada krenu u produkciju za određeno područje sve te analize stručnjaka padaju u vodu.

Treća stvar ovde su korisnici već bili primorani na promene, i evo par korisnika je već reklo šta se stvarno desilo i kako je ta promena uticala na sam razvoj foruma i u kom pravcu i u kom stadijumu se nalazi ovaj forum.

Jednostavno ako je ovo bilo besplatno mesto na kom se ljudi okupljaju, traže savete onda i to očekuju u budućnosti, motivacije u nekim virtuelnim valutama i kako ko zasluži da bi dobio privilegiju da odgovori, mislim da takav koncept vodi u propast, ali bukvalno i ovo malo korisnika će lepo da ode na neke forume gde ne postoje tako rigorozni uslovi.

Generalno se slažem s tobom. A mislim da je stvar u tome što korisnici ovdje očito misle da bi izgubili forum, ili da bi ga netko ubio. Zbog toga otpor.

Kao što je netko već komentirao, da bi bolje bilo da je moj prijedlog odvojeni projekt. U slučaju da je predstavljen kao takav, pretpostavljam da ne bi bilo ni približno ovakve negativnosti. Sve je stvar perspektive, jer ovaj projekt nije samo za postojeće korisnike, nego i za buduće, a na njih također treba misliti. Oni nemaju uteg starog foruma oko vrata nego bi im taj eventualni susret s novim Webmajstorima bio prvo iskustvo. A što se njih tiče, mislim da je tu User persona pravilno identificirana.

Treba podhitno uvesti reputaciju i broj postova, i prema broju postova postaviti neke kategorije korisnika: newbie, webmaster, skilled webmaster, ultimate webmaster, na primjer. Izgled nije toliko bitan, nego je puno bitnija funkcionalnost i sadrzaj. Sad ce se neki koji polazu puno na dizajn nac uvrijedjeni, ali ovo sto sam nabrojao je puno bitnije od dizajna. Ovakvi forumi sluze za kvalitetne rasprave i da bi covjek nasao odgovor na pitanje. A glupost o nekakvim “novcicima” necu ni komentirat.
P. S. Nemojte sad opet da izgleda kao stranice od Davor_R_Bergam :slight_smile:

I već kada se pozivaš na stručnjake, hajde da postavimo ovo na jedan drugi pogleda. Kažeš da su stručnjaci to i to rekli da je navika korisnika i prilagođavanje pokazalo to i to. Odlično, uporedni prikaz ti kažeš da menjaš celokupno sve, gasiš forum, postavljaš novu skriptu i to je to, Ok “SEO” to se već da nekako rešiti.

A sad kada pozivaš na argumente, možemo i ovako da okrenemo priču primer Google, za korisnike je ostao isti, a ono što se nalazi ispod i što pokreće Google se menja i to korisnik ne primećuje, (jako bitna stavka), Gmail menja svoj dizajn ne drastično, ali ne gasi korisničke naloge, ne utiče na korisnika u korišćenju to radi neprimetno, Facebook i slično.

I sad mi navedi primer da Google ponovo natera korisnike na registraciju, izmeni sve i postavi nešto novo, uništi njihov dosadašnji rad, i kaže korisnicima “Trebaće nam par godina da sve ponovo vratimo u normalu”, pa od Google ima da ostane samo prašina, i korisnici odmah kreću na alternativu, kao što imaš niz primera kako su neke stvari odvijale i kako su ljudi tražili alternative.

Znaš kako kažu ovde korisnici na forumu, iz različitih niša “Jedna tema ima bolji učinak klikova na banere jer su bolje pozicionirani, u odnosu na prethodnu temu” isto postoji tamo neki Warez-BB forum koji se skoro pa ako me sećanje dobro služi nije menjao više od 10 godina, i dalje PHPBB skripta pokreće sve, i to je to od prilike.

Vidiš, umjesto da si trošio vrijeme na psihoanalize, mogao si jednostavno pročitati uvodni post do kraja. Ne bi se dopustilo da dosadašnji doprinos korisnika nestane makar se morao svaki do jedan od 6,8 tisuća korisnika i 195 tisuća postova ručno unositi.

Ne bi bilo ponovne registracije, samo odabir korisničkih imena i povezivanje računa sa Vingdom, dobili bi jedan email i to je to. Prelazak preko noći. Do tada bi forum radio kao i inače. Mogao bi upregnuti dizajnere da već sada odrade UI pa da se vidi kako bi to izgledalo pa onda dobiti reakcije, ali stvar je što imam vremenski rok za odluku oko ulaganja.

Ali, znaš šta me fascinira? Kako se apsolutno nitko od kolega ovdje nije potrudio saznati što je to Vingd, ma nisu ni dokučili da bi zapravo svojim vremenom i aktivnošću skupljali vingd, a kamoli i da se zapitaju zašto je uopće u ovoj priči, nego još vingd zovu “novčićima”…

U kratkim crtama i da sublimiram sve ovo “pojedinci” i istaknuti članovi foruma su lepo rekli da ih nikakvo skupljanje “virtuelnih valuta” i igrica sa sličnim stvari neće zanimati, hoće jednostavno ljudi jasno i glasno slobodu komentarisanja, slobodu postavljanja pitanja i slobodu govora bez ikakvih ograničenja.

I ponovo ću se vratiti na jednu bitnu stavku tj. propalu ideju gde je NOVAC bio glavni motiv da pokrene ovaj forum, da podstakne ljude da prave bolje članke, da što više ljudi uključe u zajednicu, privuku takvom idejom nove članove, i to je propalo, u prvih 15 dana pojavilo se par dobrih i kvalitetnih članaka, posle toga se sve nastavilo po starom.

Jednostavno mene uopšte ne čudi zašto niko nije želeo to da istražuje oko Vingd i da ti da povratnu reakciju, jer jednostavno to ljude neće zanimati, odmah je stavljeno do znanja šta misle o tome i o tome ne treba posebno komentarisati, nego tražiti alternativni način implementacije takve ideje, integrisati u postojeću bazu i dati mogućnost korisnicima da polako prelaze na novu platformu (ne nasilno prebacivati korisnika protivno njegovoj volji) i pratiti reakciju ljudi i polako spajati ovaj forum i novu skriptu i doći do konačnog rešenja.

Ma, uopče nije stvar u sustavu, u tome koji je forum, niti u dizajnu, mogučnostima…
Ovaj forum je mala zajednica, gdje se svi više-manje virtualno poznajemo. Ja već unaprijed znam
koji će član na koje koje kako odgovoriti.

Kod ovakvih manjih zajednica se nema što inovirati, sve je več izmišljeno. Bilo kakva promjena funkcionalnosti neće utjecati na niti na kolličnu niti na kvalitateu sadržaja koje članovi objavljuju. Dapače, krenuvši od sebe mislim da neke radikalne promjene ne bi bile dobro prihvačene od članova. Kao što je to bilo sa starim WM forumom. Mislim, meni je ova skripta OK, ali da me je netko onda pitao, ja bih glaso da ostane stari WM forum.

Svakom radikalnom promjenom sustava se izgubi određena iskoristivost, na koju su članovi navikli, pa se sa time izgube i neki članovi. Mislm da bi to bilo kontraefektno, kao i u slučaju preseljenja na ovu skriptu. Nije stvar u skripti, već u navikama ljudi. A navike ljudi je teško mijenjati i u stvarnom životu a kamoli virtualno.

  1. Vratiti forum na staru domenu
  2. vratiti stari forum kompletno. Znaci aplikacija koja se koristila i na starom forumu, vbulletin ili sto god da je bilo, bilo je super
  3. Moderatore i administratore koji ce brinuti dnevno o forumu.

Ove kerefeke navedene u uvodnom postu mozete postavljati na ovu jadnu poddomenu i raspisati oglas da trazite beta testere, a nama starim i novim clanovima, najvrednijem sto ovaj forum ima, vratiti ono sto zelimo(vidi iznad).

1 Like

Izgleda da taj tvoj strucnjak ipak nije toliki strucnjak. A “strucnjaka” u zivotu mi je opcenito puna kapa, kao i, vjerujem, vecini korisnika ovdje.

1 Like

Možda nisam pravi za komentare, jer sem nov na ovom forumu, ali ipak moram nešto malo reč.

Traženje rešenja sa tehnologijom je sasvim pogrešan put. Ovo je zajednica i komunikacija mora bit otvorena. Sve što je ograničava znači smrt foruma.

Možete pogledat slovenski webmaster forum (internetmojster.com). To je vlastita skripta, koja nema ni smajlije, ni email obavštavanje, katastrofalan search (uvjek trazis sa “google site:” :smile: ) ali ipaq je bez konkurencije prvi forum u Sloveniji i svi konkurentni pokušaji sa bitno boljom tehnologijom su propali …

Jedino što imamo, i što bi i ovdje veoma dobro došlo je vidljiv broj postova, datum kreiranja racuna in broj lajkova (+/-).

1 Like

Evo da kazem tipa jednu prednosti novog foruma naspreg starog.

Tipa neka se dnevno otvori 20 tema (primjer) na starom forumu se trebalo klikat pod odredeni podforum i vidjet te nove teme …

Dok na ovom novom forumu napravimo samo skrol dole i odma vidimo te nove teme…

Izgleda da sam ja potpuno s krivom percepcijom radio prijedlog projekta i služio se krivim izvorima. A ovdje baš svi imaju apsolutno jednostavna rješenja koja niti zahtjevaju ulaganja, niti poseban rad, ni planiranje, nego jednostavno se vratiti par godina natrag. Ne znam zašto sadašnji vlasnik nije primjenio tako jednostavnu forumulu za uspješnost, ili još bolje, zašto netko od članova, ili više njih ako jedan nema financije, jednostavno ne otkupi udio i provede ove jednostavne mjere. Pitam se, jesam li ja baš toliko zaslijepljen idejom svog modela da ne vidim ono očito.

S obzirom na to, evo ponuda. Ja se spremam dakle otkupiti 50% udjela, dajem potpuno besplatno pola svoga, dakle 25% onome tko je voljan biti svojevrsni projekt menadžer. Sve što treba uraditi jest poslati konkretan prijedlog i spisak mjera. No, da ne bude toliko jednostavno da netko napiše “vrati domenu i stari forum” kao rješenje što je smiješno, prijedlog bi trebao sadržavati:

  1. Problem. Koji stvarni problem(e) imaju ljudi koji posjećuju ovaj forum?
  2. Rješenje koje vi nudite.
  3. Tržište. Koliko potencijalnih novih članova forum može imati?
  4. Poslovni model. Kako zaraditi nešto od foruma?
  5. Tehnologija. Kako, što, sa čim napraviti?
  6. Analiza konkurencije.
  7. Marketing plan. Kojim kanalima se oglašavati, koliko će to koštati.
  8. Tko će napraviti sve to što ste zamislili? Vi ili nekoga zaposliti?
  9. I na kraju, koliko će sve to koštati?

Eto, toliko. Poprilično pojednostavljeno, ali opet bi svi koji bi radili prijedlog trebali odraditi nekakvo istraživanje i složiti konkretan plan. Prijedloge možete slati ili ovdje javno, ili na privatnu poruku, ili na mail, a njega isto možete dobiti na PM. Znači, evo jedinstvene prilike svima kojima je ovaj forum drag da ga skroje po sebi, da dobiju udio u vlasništvu i sve to potpuno besplatno.

Nadam se da i sada netko opet neće naći neku negativnost u svemu ili skrivene namjere, ovo je ozbiljna i iskrena ponuda i stvarno se nadam da će je se netko ozbiljno i prihvatiti.

1 Like

Nije istina. I tamo si imao kategoriju Unread post ili Newest threade ili tako nesto i tamo su bili izlistani svi novi postovi u temama koje pratis.

1 Like

Točka 4. je zanimljiva.

Ne vidiš.
Pa forum.hr ima par sto tisuća posjeta dnevno pa nije nikada promijenio dizajn ili skriptu iako ova sadašnja jedva da gura a isto je najposječeniji forum na ovim prostorima, monitor isto iako je dizajn iz 90tih godina pa ima masu korisnika. Znaš što bi se dogodilo da promjeni dizajn, teško da bi to preživio i jedan i drugi, i nije im vlasnik glup, nego pametan.

Evo ti odgovor na sva tvoja pitanja dali bi ovo uspjelo ili ne:
Pa sami webmajstori su prije koju godinu napravili veliku promjenu i dizajna i funkcionalnosti, pročitaj prvi post taj dan, steelmaiden se kladio da će biti veliki boom nakon toga, pogledaj što se dogodilo, veliki pad poslije toga. Daj mi jedan argument zašto misliš da bi sa novom promjenom bilo obrnuto?

Ti ne razumiješ neke stvari, ovo je usko specijalizirani forum i on ima jako ograničenu masu korisnika? Kakvi novi korisnici? o čemu ti pričaš, pa one koje zanima web neće sigurno doći radi novog dizajna, da bi netko bio tu prvo treba biti webmasjtor, i svi iz hrvatske ili balkana smo tu ili na nekom od ostalih par foruma, kakva masa korisnika, možeš dobiti jedino da izgubiš ovu masu.

Nešto pokušavati na poddomeni ili vanjskom linku je drugo, sve drugo je gašenje foruma.

7 Likeova

Onda Ok nevidim razloga u cem je nova bolja od stare :smile:
Sve je to isto…

Dok se ne promjeni mindset na forumu nema nam pomoći tooo dooo doooo…

1 Like

Ova skripta je zakon, vracanje na vbulletin ili nesto slicno nema smisla.
Treba je samo malo unaprijediti.Kao da je problem naci Ruby developera da izradi neki modul/plugin za reputaciju, vrati stare datume registracije i sl.

3 Likeova

Pokušao sam jednom na sličan način pregovarati s masom od 40,000 korisnika…izjeli su sve moje ideje…koliko god one konstruktivne bile. To me dovelo do sljedećeg videa: http://www.ted.com/talks/simon_sinek_how_great_leaders_inspire_action (Vrijedi pogledati za shvatiti kojim putem moraju ići ovakve promjene)

Konkretno, moje mišljenje…

…novčići imaju smisla i svoju svrhu. No njihova je svrha da filtriraju/ograničavaju stvaranje sadržaja tamo gdje ima prekomjerno postova i svega. Ovdje je zajednica realtivno mala…rijetko se vide nove teme… tako da novčići nisu ono što fali, slično vrijedi i za ostale spomenute značajke.
No, ako se ima plan sa novčićima poticati korisnike da pišu konstruktivne teme…onda dobivaju svoj smisao. Recimo, svaki mjesec korisnik koji je pobrao najviše novčića, uzima neku nagradu (neki % prihoda foruma ili kako već se osmisli)

Znači, novčići se mogu dobro iskoristiti i loše…kao uostalom i sve u životu!

E sad, da se vratim na video koji sam stavio koji objašnjava da ne možeš čovjeka prisiliti na nešto…sve da mu daš i najbolju stvar na svijetu.
Ispravan pristup je svojevoljni prelazak kojeg spominje @MojNalog.
Vi možete u ovu skriptu implementirati novčiće…i recimo raspisati neke nagradice za osvojene novčiće. Korisnici sami nek biraju hoće li u sustav nočića ili neće. Autor teme pri pokretanju označi da li će za postanje u temi biti uvjeti novčići ili neće…itd itd. Tu sada ima milijon ideja kako bi se to sve moglo realizirati da bude po konceptu gornjeg videa.
Video to lijepo objašnjava (u 11.00 minuti), ugrubo:
-nove feature će u startu koristiti 2.5% korisnika (inovatori)
-njih relativno odmah slijedi 13.5% korisnika (early adopters)
-no tek kada ta kritična masa zaista prihvati nova rješenja, njih će sljediti svi oni skeptici koji čine većinu populacije.
-jednog dana dobivaš i one koji bi najradije i dalje koristili telefone s krugom, da se još proizvodi … :smile:

To je jedini način da se da ljudima prirodan postepeni prelazak…gdje će prelazak uspjeti jedino i isključivo jedino ako su novo ponuđena rješenja dovoljno dobra!! U suprotnom…neće se ljudi navući na njih…
To je ujedno način da garantiraš ljudima da im nećeš oduzeti ono što trenutno imaju…a to je mala zajednica, gdje se, kako reče @Horz, ljudi virtualno poznaju…već unaprijed znaju tko kako razmišlja…i ima to svojih čari. Nagli prelazak tu unosi nered… kao što se to već jednom desilo…

E sad, naravno da je glavni problem implementirati rješenja na ovakav način…jer treba nešto i raditi u tom slučaju :slight_smile:
Najlakše je instalirati skriptu, i nadati se da je upravo ta skripta zlatna koka… Uostalom, takav pokušaj je već bio i sa ovom skriptom…

Treba biti u poznanstvu sa alatima koji se koriste, kako bi se oni mogli konstantno modificirati prema novonastalim potrebama…jer u suporotnom, doći će nova potreba pa će i ta nova skripta jednog dana biti nedovoljno dobra… (kao što je sad ova, za koju se govorilo da je to budućnost foruma, da je iza nje tim stackoverflowa…itd.)

Znači, moja sugestija je da vidite koja opcija vam je najbitnija…da sjednete i implementirate je u ovaj sustav na najbezbolniji način za korisnike… i tako lagano značajku po značajku, u skladu s time kako će forum disati i što će faliti u kojem trenutku… Tek tako zaista možete pronaći tu nit koja će podizati količinu pisanja, posjeta…i konačno vama zarade na što normalno ciljate.

Ovo da ćete promjeniti skriptu i da će odjednom forum postati zlatna koka. Teško…
…može ostati isti u najboljem slučaju. U realnom slučaju opasti za koji stepen…
Sve da stavite isti sustav stackoverflow-a, dolazi do pitanja zašto su ljudi ovdje…a ne tamo, ako žele točno takav sustav.
Znači, vi imate ove ljude…koji su prihvatili ovakav sustav i trebate pronaći ono što njima treba. Ponuditi im to na način da mogu prihvatiti ako žele…ako ne žele, da se postojeće ne urušava…

Pitanje je samo jel to možete izvesti i da li vam je isplativo.
…jer ovaj forum vrlo moguće nema toliku vrijednost da se takav pristup isplati. Ako nema, onda morate barem sebi priznati (ako ne drugima) …da vaša ideja naglog prelaska je ipak stavljanje na kocku ovoga što trenutno postoji u pokušaju da popravite situaciju.

2 Likeova