Pozdravi, Cestitke Microsoftu i Bill Gatesu

Kao serviser racunala sa preko 20 godina iskustva 99 % sam siguran da update nema veze s tim.
Za vracanje podataka preporucujem Get Data Back for NTFS. Ali prvo probaj popravit disk sa HDD Regeneratorom.

Ja sam uradio:

gpedit ==> Computer Configuration ==> Administrative Templates ==> Windows Components ==> Windows Update and set ‘Do not include drivers with Windows Update’ to enabled.

i

Stavio disable u servisima i evo preko 8 mjeseci nije sam radio update.

Disk je USB, i koristim onaj Wester Digital sioftware jer je disk WD, a vecina tih programa ne sljaka za USB diskove. A bas zbog toga sto je USB disk se dogadjaju ova softwerska sranja gdje krepa disk zbog windows updejta.

Evo zgooglano:

Ima masu problema razno raznih priroda zbog Windows Updejta. A u 20 godina se vjerojatno nisi sreo jer em su Windows 10 novi, i malo ljudi ima External diskove, i malo njih se koristi na isti nacin kao ja computerom (znaci u trenutku updejta se kopalo, vrtile jos neke stvari i tako) I naravno ne desava se to uvijek, pa zatvorili bi ducan ovi iz MS-a. Ali da se nekom desi, se desi, evo ja tvrdim meni, a potvrdit cu uskoro kad formatiram disk ili kad ga pogledam prek linuxa.

Evo da javim da je disk crko da bolje nije mogao. Sad sam jos bolje ljut na tog Gatesa jer mi je buba u glavi da je on kriv. Multimilijunas mene kostao par stotina kuna. U takvom svijetu zivimo.

Nema tu Bill Gates nikakve krivice. Evo chalenge - pokušaj napraviti kod (aplikaciju) koja može uništiti HDD (fizički uništiti, a ne podatke) da ostaneš sa bad sektorima ili da elektronika zariba…?
Prije da je HDD proizvođač imao neke namjere da te zezne za tih par stotina kuna

Da, Win 10 Pro verzije mogu. U mene su kući sve Home licence, ali sam mislio na User Friendly opcije. Microsoft ima takvu politiku da će Win 10 još dugo služiti, pa je shodno time ugasio klasično On/Off Update pristupanje.

Naravno da nije besplatno (a što je MS do sad dao besplatno, jel’)?
LTSB je dio Enterprise skupine i predviđen je za licenciranje putem Microsoft KMS sustava, gdje trebaš prvo složiti KMS server (local ili remote, svejedno) a onda LTSB “sisa” licencu s KMS servera (Enterprise licenca). Inače ova verzija OS-a je predviđena za strojeve koji moraju biti 24/7 online, update bez restarta i slično (bankomati, nadzorni strojevi u industriji, medicini, labosima i slično). Ova verzija nema more MS smeća koje inače dolazi s WIn 10 - nema čak ni Edge, što me posebno veseli :slight_smile:

Loša vijest je što ovakvo licenciranje nije dostupno fizičkim osobama.

Dobra vijest je što smo mi prije nekih 20 dana virtualizirali LTSB verziju Windowsa 10. Službeno (još) nije u ponudi na web shopu, ali tko god zakupi WIndows server može besplatno napraviti rebuild i umjesto npr. Windows Server 2016 složiti si Windows 10 LTSB (X64) iz VPS panela - licenciran, of course.

1 Like

Da, nisam ja ni govorio da je on fizicki zeznuo disk. Mada ga mogu kriviti jer je disk crko preko noci, odnosno dok je napravljen windows updejt. E sad zasto tocno neznam. Mozda je doslo do preopterecenja, mozda je napon pao, svasta je moguce.

A ovo softwerski mislim da mogu napraviti za manje od 1 sat. U biti napravim ga za 1 minutu. Kako radim botove nije mi problem napraviti neku aplikaciju koja konstantno stvara file i brise. I to recimo u loopu da u jednom satu naparavi masu fileova i obrise. Ili da mounta i dismounta disk jer se radi o USB disku. mislim da bi takvo ruzno ponasanje prema disku preko noci unistilo disk…

Izvadi disk iz kucista i uzmi si fino HDD dock koji ide na adapter u struju i na usb i preko toga pogledaj disk. Ili ako ne ide tako spoji ga normalno u desktop komp. Mora nesto pokazat neki od softwarea.

Nema garanciju tak da cu ga sigurno restepst. Sad jos pokusavam softwerski to rjesiti tak da radim full erase sa njihovim programom. Disk ima bad sectore i to jako puno.

Tko zna vjerojatno je disk crkavao duze vrijeme, a ovaj Gatesov restart preko noci ga je dokrajcio.

Javim dali ce full erase sto postic. Znam jos iz vremena pentiuma da kad je disk imao bad sectore da se to dalo nekako popraviti, pa je disk radio, obicno format to sredi ili nesto tako, naravno ako disk nije pun bad sectora, a ovaj moj bi mogao biti.

Ako zelis sacuvat podatke moze ti pomoc jedino HDD regenerator. Imali smo nedavno slucaj sa HDD-om koji je imao preko 2000 bad sectora. Kad je HDD popravio disk podigli se windowsi bez problema,nakon toga napravljen HDD scan.
0 bad sektora, health good.

Skinuo ovih par podataka koji mi bili bitni ostalo obrisao.

nego vidim da se bavite s time, pa koliko kosta recimo da povratite podatke, koliko citam vani za to naplacuju masnu lovu, jel tako i u nas?

Mi to ne radimo osim u laksim slucajevima,ali rade recimo https://www.infolab.hr . Pitaj njih ako ti je zbilja bitno.

Tko bi rekao sto sve nude. Nije mi bitno, jer sam spasio sto mi je trebalo a ostalo je ionako bilo smece koje se nakupljalo svih godina. Interesantno je da sam bacio oko na garanciju i istekla je tocno prije 6 mjeseci. Svaka im cast. Ma znam da USB diskovi su sranje, ali akd mi je to uvalio Tcom ako se dobro sjecam. Sad cu kupiti obicni disk HDD STA spojen, ti traju duze.

Pazi HDD sa godinu dana garancije. Dobio sam ga na poklon, nebi to nikad kupio. A sad malo citam i vidim da svi smanjuju garanciju i to masovno, sa 5 na 1 godinu, sto se kvragu dogadja?

Pa koliko bi ti godina? Ma daj, ja na HDD ne bi dao garanciju nikako. logično

Kak mislis koliko bi. Pa do nedavno su vecina HDDova imala po 5 godina garanciju a neki i vise. Da bi nedavno WD i Seagate smanjili to na 1 godinu.

Izmedju redaka se dade procitati da su se prije radili puno kvalitetniji HDDovi. A jos dalje ako citas onda se moze zakljuciti da su informacije postale itekako vazne i ima ih jako puno, pa se radi backupovi, vise se trosi HDDova i navodno ovi tamo u Aziji nemogu ih tako brzo i tako kvalitetno raditi.

Zamisli, idemo prema tehnoloskom napretku a tehnologija je bila prije pouzdanija…

Kao subjektivni primjer mogu navest da imam doma HDDove koji rade ko urice i nakon 15 godina, a ovo externo ■■■■■ crklo nakon godinu i par mjeseci.

Stojadin je pouzdaniji od naprednog Tesla modela. Koji se prodaje/kupuje?

Što se HDD tiče, sve veći napori da se iz diska izvuče maksimum dovodi do veće mogućnosti za otkazivanjem tog uređaja. Sklop “klasični” koji se koristi je došao do vrhunca i nema tu većih mogućnosti za napredak. Idu SSD diskovi, pa se radi na njihovom usavršavanju. Svaki HDD već nakon što napusti tvornicu ima bad sector ali u granicama tolerancije. Vrijeme pokaže koji će izdržati a koji ne.

Sjeti se LCD monitora. Cijene su bile paprene sve dok se proizvođači nisu dogovorili sa potrošačkim uredima da se tolerira par mrtvih pixela. Ne vidiš ih i ne smetaju ti , pogotovo jer su cijene drastično opale.

Greške se događaju i nema stvari koja je perfektna. Ne postoji .

Dobro kak onda tumacis da je disk prije imao garanciju vise od 5 godina a sad svi ili ce svi imat 1 godinu.

Iskreno ja se bojim drzat bilo sto na tim diskovima koji su napravljeni tako. Da ista stvar sa LCDima, imam doma 20 godina star CRT koji radi i vjerojatnoc e radit 100 godina, dok mi je vec krepalo masu LCDova. Jednostavno mi nije jasno kako mogu napraviti tako lose stvari. Znam bilo je prica da to namjerno rade, koriste slab materjal koji se s svremenom potrosi i onda krepa… Mislim dobra taktika za zaraditi novce…

Zašto nisi stavio da nema automatskog updatea ili da nema nikakvog updatea.