Pozdravi, Cestitke Microsoftu i Bill Gatesu

Nazalost stoji sve to sto kazes.
Garancija, tj smanjenje iste, je ocigledan i direktan pokazatelj kvaliteta robe, nevezano samo za hard diskove.
Nema to veze sa izvlacenjem maksimuma iz tehnologije, nego klasicno shishanje ovaca i igranje na kartu, pa data junkies ce kupovati jos vise hdd-ova kad im riknu ti nakon godinu dana,…
Tempiraju ih tako zbog potrosackog drustva jbg, kao i televizore, ves masine, sve je to nekad radilo mnogo duze.
Ja sam skoro ovde u Srbiji kupovao par hdd-ova, mislim da je na sve, tj najjeftinije isla garancija 2 godine, nigde nisam video 1 godinu, to je bas kriminal i za zaobici u sirokom luku.
Ali na one malo jace i proverenije verzije kao WD Gold, Red i slicno, garancija je i dalje 5 godina, 3 godine, itd.
Prema tome, koliko para toliko muzike, kao i uvek.

Inace, kako stvari stoje, moracu uskoro jos par hdd-ova uzeti.
I zbog toga sto sa starih hdd-ova pokusavam polako srediti gomilu odranije nakupljenog contenta sa neta ali i svojih fajlova (game dev, grafika,…), nakupilo se svacega, nemam ni vremena sve to pregledati detaljno a ocekujem da diskovi riknu uskoro jer vec dugo traju.
Ali pre svega sto je jedina zastita, a i ona nije bulletproof, da u svakom trenutku imas vazne podatke sacuvano na minimum 2 razlicita mesta, tj hdd-a.

Npr u tvom slucaju dadaas:
crkao hdd 01, vadis drugi hdd 02 - sa istim, ili priblizno istim podacima (u zavisnosti od toga kad je backup napravljen), pa njega kopiras na novo kupljeni hdd 03, nakon toga kopcas hdd 02 u pipeline da radi svoje, mining - sta god,…, hdd03 sklanjas na sigurno mesto, a hdd01 nosis na popravku.
Simple as that, najdebilnija varijanta rotacije i pravljenja novih kopija, ali koliko god da te mrzi da radis backup ili da ulazes u rezervni hdd, jedino ona nudi kakvu takvu sigurnost.

Da ne bude sve tako crno, cene hardvera, pa i hdd-a, pa i za najjacu klasu, su x puta manje nego nekad, kompjuteri jednostavno odavno nisu geek ekskluziva vec bela tehnika za siroke narodne mase.
Barem ti sa garancijom od godinu dana i slicno, to ide u konfiguraciju za nekoga ko ne zaradjuje od racunara i podataka na njima, neka bakica sto koristi skajp, student neki, gejmer i slicno.
Zato je ludo sto neko, a i ovde sam na nekim temama video istu pricu, pokusava ustedeti na hdd-u ili slicnim stvarima, cak sam prvi put cuo za neke hdd brandove ovde skoro na nekoj temi.
Pa sta ima vaznije od toga, tj podataka koje ces cuvati na njima, valjda je nemoguce tj bezbroj puta skuplje da sve to radis opet od nule ponovo?

1 Like

Ti si to malo pojednostavio. Nije riječ o šišanju.
Evo primjer sa laptopima. Kolegica traži laptop u budžetu. Ide na jeftinije i slabije kvalitetne modele. DELL joj je skup, ali ne vidi da oni daju 3g garanciju. Nije možda ni to dobar primjer.
Gledaj ovo, potrošačko društvo tako funkcionira. Aparati ne trebaju trajati 10 godina. Fora je prodati što više, po razumnoj cijeni. Da se to dogodi, stvari trebaju crkavati. Zašto win10 kada je win7 bio vrh? Da su nastavili support mogao je i danas biti vrh. Ali kako će Microsoft raditi na nečemu što je naplatio prije 10 godina i sve pare otišle u tekuće troškove?

Još jedan primjer. Govorilo se prije 10 godina da je među najpreciznijim stvarima koje se proizvode baš HDD . Eh sad zamisli koliko tehnologije i razvoja proizlazi iz toga. HDD koji kupiš jednim znatnim dijelom financira mnoge projekte za budućnost. Treba iskoristiti maksimum iz postojećeg HDD-a da bi se postiglo (financiralo) nešto još bolje za što nismo ni čuli. SSD nije više toliko nedodirljiva znanost, i on će otići u zaborav možda i prije nego mislimo.

Postoje stvari u univerzumu koje definiraju naše mogućnosti. Mi ih razumno (koliko možemo) koristimo u našu korist.

Mogli bi o tome još. ■■■■ vas HDD krepavaju i kod mene stalno. Green serija WD odlazi kroz par dana korištenja. Zaobilaziti u širokom luku …

Pa bas WD je najavio smanjenje sa 5 na 1, sto mi to govori? Kako su mogli prije dati 5 godina sad daju jednu godinu, zaobilaziti u siorokom krugu, a kamo ici kad je Seagate isto tako radi.

Dobar upload i online backup.

WD niti jedan mi nije izdržao garanciju a imao sam ih tri…radi se o eksernima 2.5" … frendu crkla isto dva, sve pod garancijom, dvije godine nisu izdržali…
Samo imaju dobar marketing, reklame posvuda (časopisi) , a proizvodi krš…

1 Like

@dadaas
Za koje tacno serije tj svoje brandove hdd-a je WD najavio smanjenje sa 5 na 1, mozes li biti precizniji?
Nema sanse da je za sve moguce proizvode jer ciljaju razlicite potrosace.
Daj neki link ako kupujes online da uporedim, bas me zanima, 1 godina garancije je kriminal.
Ja ti rekoh konkretno:
Gold (5), pa onda mislim da ide Red (3), itd, a najniza garancija ovde koju sam video generalno je bila 2 godine.

Za Seagate ista prica, preslikana.
Imaju par razlicitih opcija - SkyHawk, IronWolf, Barracuda.
Svaka ima specificne karakteristike i preporucuje se za odredjenu namenu, jedna za storage, druga za rad sa velikim brojem razlicitih fajlova, treca za sigurnosne kamere i 24/7 kontinuiran zapis, itd.
Takodje sa razlicitim garancijama, nijednu ne videh da je ispod 2 godine.

@Thunder_Wolf
Sve sto sam pricao bilo je za klasicne hdd-ove, ne za externe.
To je bas nebo i zemlja, i sto se tice kvaliteta proizvoda ali i kako ih koriste ljudi.
Bezbroj puta sam video da ljudima ti eksterni ispadaju na pod, ubacuju ih u ranac kao da su djubre, nose u zadnjem dzepu po zimi, kisi ili vrucini, cupaju iz kompa bez safely remove…, i posle se pitaju sta im se desilo.
Btw ima li koji brend da je dobar za externe hdd-ove, sta sada koristis?

Ali ajmo opet na najvazniju stavku - cena.
4TB sam uzeo Seagate sa 2 godine garancije za 100e.
Mozda za 10 - 20e dodatnih, sam mogao uzeti WD Red ili Seagate neku “jacu” opciju, sa 3 godine garancije.
Stvarno ne vidim da moze ici cena nanize jos mnogo, a sto je najludje ici ce sigurno polako jos malo nadole.
Ko se bavi nekim programiranjem ili klasicnijim web-om, njemu nesto mnogo hdd-a i ne treba realno.
Jedino ko pravi originalni video/photo content ili pruza neku korisnicku uslugu, pa cuva sve radne fajlove i slicno.
Ali on valjda i pravi neke pare ako mu je to posao, a ako je hobi ili bolest (skidanje svih mogucih filmova i muzike, igara,…), jbg, kosta kao i svaki drugi hobi tj bolest.

Dakle pravo pitanje je ovde sta je najveci problem u celoj prici:
01,kvalitet hdd-ova
02.cena hdd-ova
03.sam proces pravljenja backupa-a
04.gomilanje i cuvanje bespotrebnog digitalnog contenta
Ja cenim da je 03 i 04 najcesci odgovor za vecinu korisnika, sto amaterskih sto profi.
Vrlo mali broj zemalja i kompanija je uopste u stanju da proizvede hdd-ove i ima modernu tehnologiju za to, tako da je 01 i 02 odnos trenutno vise nego dobar sta znam.
A to je najlakse proveriti zvanjem neke od firmi koje rade vracanje podataka sa hdd-a i uporedjivanjem cene sa cenom da smo te podatke imali na jos jednom hdd-u.
Ili npr koliko je nekada kostala izrada/razvijanje fizickih fotografija, cd, ploca, audio/video kaseta,…, da li su i one vremenom crkavale, menjale kvalitet,…?
Sada ljudi to gomilaju u x puta vecim kolicinama na nesto potpuno neprirodno kao hdd a uopste ne prave paralelu sa cenama, tj prave se naivni.
Pa ne moze brale, ako ti jedan dvd ili cd kosta 10 - 20$ a 100$ hdd na koji stavis bezbroj takvih stvari, onda i ocekuj da ce i rizik biti toliko puta veci, ili napravi jos jednu identicnu kopiju i miran si a opet si prosao x puta jeftinije.

1 Like

Još jedan WD Green is down. Nisam ni znao da ih više imam.

Cloud drugovi, samo vjerujem cloudu, ovi HDDovi su ■■■■■. Valjda ima previse podataka na svijetu. A nesto sam cuo da i SSD nije neka, navodno ih se nesmije defragment pa onda ide papa

Kad si somenuo, ode i jedan SSD taman oko nove godine. Ne sjećam se samo koliko ima da je u pogonu. Zadao mi je muke jer je na njemu bila manja aplikacija (baza) za gotovinsko plaćanje. Potrajalo je dok sam podesio sve što treba

1 Like

E isto brate u zadnje vrijeme sve na cloud, jer od HDD nema srece 3 put sam do sad gubio sve podatke

1 Like