Poziv poreznim obveznicima FBiH

Da li iko zna šta je sa ljudima koji plaćaju porez van BiH, npr Usa witheld tax. Svake godine mi dodje izvještaj o uplaćenom porezu.

Ima i za to stavka, bas neki dan sam gledao. Moras dostaviti dokaz da placas vani porez i onda oni razliku neku prave tj. Od ukupnog iznosa zaradjenog izracunaju ti porez koji trebas platiti i kada dostavis papir da si u drugoj drzavi platio porez, e onda razliku placas samo. Npr. Zarada ti je 1000km, na to ukupan ti je porez 140km, a ti u usa platio 100km poreza. Sada oni te obavezuju da razliku od 40km njima uplatis.

A šta ako platiš u USA 140 KM a u BiH trebaš 100 KM? Hoćel’ ti nadoknaditi razliku? Heheheh
Ovo ti je **be lud zbunjenog. Toliko je očigledno da je ovo skupljanje novca za izbore.

@Gunslinger

Uz poreznu prijavu za dohodak ostvaren u inostranstvu, nadležnoj poreznoj ispostavi potrebno je dostaviti:

dokaz o ostvarenom dohotku (u ovisnosti od vrste dohotka od: nesamostalne djelatnosti, samostalnih djelatnosti, dohotka od imovine i imovinskih prava i dr.),

dokaz o plaćenom porezu u inostranstvu, a u cilju izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.

Tebi to svakako ide u korist, da ne platiš dvostruko. Mada izvući će ti makar po 4,5% da platiš razliku.

Nisam siguran al mislim da u tom slučaju treba platiti “samo” 4% za zdravstveno osiguranje od koga nemaš nikakve koristi :thinking: Naravno ako je u pitanju FBiH, mada to svakako treba provjeriti sa knjigovođom…

Hahaha kod mene je to slučaj, otprilike 20 posto sam vec platio vani. Porezna mi duguje :stuck_out_tongue:

Ma i kod mene je ista situacija, zato sam i napisao. Zato ću sve papire koje budu tražili predati na kineskom jeziku, pa nek unajmljuju prevodioca. S zakonske strane ja svoje ispunim, a pri tome ću ih maksimalno zafrkavati sa svime što mogu, čisto jer moram hodati, dostavljati im papire, a na kraju ispada da su oni meni dužni. Zato ću ih zatrpat papirima.

Postoji i mogućnost da oni raspolažu tim podacima, tako da ako te ne bude niko kontaktirao vjerovatno znaju.

Sada mnogi sele račune u Njemačku gdje priznaju troškove.

sve bi se ovo riješilo tako lako da postoji mogućnost otvoriti online račun u drugoj državi koji podržava paypal isplate i ima karticu koja isplaćuje na svakom ATM

Payoneer to moze ali ne moze se spojit njihova kartica sa Paypal

Možeš li ovo malo pojasniti:

estonija ? …

Estonija navodno ne nudi tax residence.

E-residency does not have any direct influence on the tax residency; holding Estonian e-Residency does not confer Estonian tax residency.

Regardless of someone’s e-Residency status, a person must always pay personal tax in the country in which he or she is a tax resident.

ti si samo spominjao račun i karticu

Grupa je aktivna, ima dosta zanimljivih prijedloga oko ovog sa poreznom, moramo se udružiti svi ako želimo riješiti ovaj problem retroaktivnog plaćanja, pridružite se…

Mislio sam na one koji žive u Njemačkoj a drže račune u BiH jer nije bilo poreza, sada im je bolje prebaciti nazad u Njemačku jer priznaju prikazane troškove hostinga, domena i sl.

Ah sto smo slozni i peticiju pisemo…

https://www.change.org/p/svi-freelancer-i-u-bih-ukidanje-retroaktivnog-plaćanja-freelancer-a-i-uređenje-statusa-freelancer-a-u-bih?recruiter=false&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=sign_checkbox&utm_term=sign_checkbox

Po ovome sto vidim i ovako cujem, velika vecina ih nece platiti ove 3 godine unazad.

Džaba sve, boli ih briga. Ja neću dok ne dođe koverta, kada dođe plaćam jer smatram da je to u redu.

Što duže čitam to više skontavam da nema spasa ni u vidu rashoda niti se može izbjeći plaćanje unazad do 2015. Po starom pravilniku:

Član 41.
Prihodi ostvareni obavljanjem samostalnih djelatnosti ‘‘na crno’’ tj. bez odobrenja
nadležnog organa podliježu oporezivanju prema odredbama Zakona s tim da
poreznu osnovicu čini ukupan ostvareni prihod, odnosno kod utvrđivanja osnovice ne
mogu se odbiti rashodi koje je imalo fizičko lice koje je te prihode ostvarilo.

Mada opet nisam siguran jer pravilnik kaže

(2) Izuzetno, od stava (1) ovog člana, porezni obveznici iz člana 12. stav (2), tačka 3)
Zakona, koji djelatnost obavljaju u skladu sa članom 12. stav (4), a poslovne rashode
utvrđuju u procentu u skladu sa članom 15. st. (4) i (5) Zakona, i porezni obveznici
koji porez na dohodak od samostalne djelatnosti plaćaju u paušalnom iznosu, ne
utvrđuju dohodak na osnovu poslovnih knjiga.

A kad nađem te članove u zakonu govori se o slobodnim zanimanjima, u koja mislim da mi freelanceri lako možemo upasti.

I onda na taj clanak 15 o utvrdjivanju rashoda i navedene stavove:

(4) Osobama koje ostvaruju dohodak od povremene samostalne djelatnosti iz članka 12. stavak (4) točka 3) ovoga zakona rashodi se priznaju u visini od 20% ostvarenog prihoda.
(5) Osobama koje kao znanstvenici, umjetnici, stručnjaci, novinari i druge osobe u okviru djelatnosti iz članka 12. stavak (4) točka 3) ovoga zakona, ostvaruju autorske naknade rashodi se priznaju u visini od 30% ostvarenog prihoda ili u stvarnom iznosu.