Poziv poreznim obveznicima FBiH

Nije problem u plaćanju poreza, već u tome što znamo u kakvoj državi živimo i šta se s tim novcem radi.

2 Likeova

To sam i ja govorio, al briga drzavu sto si ti izrevoliran trenutnim stanjem - oni hoce pare, i postoji zakon na osnovu kojeg ih mogu dobiti.

Tako blizu a tako daleko… :joy::sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Naravno. Slažem se sa vama i suosjećam. Iz iste smo kategorije.

Pa da. Jer, pomislio sam ja da ne platim (po preporuci šefice računovodstva), ali kontam ne znate vi što ja znam… Bolje poklopit se i šutit.

2 Likeova

Druže nemam na sebi ništa znači nemaju šta oduzeti , nikakva nekretnina nije na meni, neka me pritvore nije problem odrobijam i haj’ Jovo na novo :smiley:

4 Likeova

Hahahah druze tako i ja razmisljam. Ako nas pritvore idemo u istu celiju.:joy:

Majke mi nek me vode’ dušu jedino da mi uzmu. Jebeš državu koja ti ne dozvoljava unos novca u državu i trošenje u istoj. Nekada su puštali kriminalce sa drogom prolazak u druge zemlje pomagali im prokrijumčariti drogu da bih se došlo do novca koji će biti uložen u državu.
Danas hoce da znaju gdje je svaka marka potrošena…
Naplate porez 20x dok nešto dođe do tebe, pa evo da se naguzim nek me i jebuu…

Izlazim iz ove rasprave počet’ ću se nervirati bem ti politiku i govna :smiley:

5 Likeova

Zasto ne primate pare na Payoneer pa da nemate problema s ovakvim stvarima?

Kod mene se radi, a vjerujem i kod vecine o Adsense zaradi, pa to nije moguce…Koliko znam Adsense ne prihvati taj racun.

zvaće pomalo, svuđe je isti zakon odavno, treba da se plati 10% što je zaista u odnosu na druge države baš nizak porez na prihod. naravno ni ja ne plaćam za sada. to što se u poreskoj ne mogu organizovat i veze nemaju ne vjerujem da će još predugo trajat.

Npr već par puta Agencija za bankarstvo Republike Srpske tražila od moje banke (Rajfajzen banka koja nikad ništa o porijeklu para nije pitala kolika god da je isplata, čak i preko 10k KM) da im dostavim izvode sa pejpala i objasnim priliv sredstava i popišem subjekte koji mi isplaćuju novac kao i sve moguće podatke koje znam o subjektima. U slučaju da im ne dostavim izvod i podatke mogu mi ugasit račun i zamrznut sredstva.

Ta agencija za bankarstvo je otvorena i radi ovaj posao jer je neko iz Evrope ih pritisnuo da im polažu račune i oni hvala Bogu nikakve veze sa Poreskom nemaju. Tako da ako vam iz banke traže porijeklo novca i sl. podatke to je vjerovatno vezano za ovu Agenciju za bankarstvo koja se bavi sprečavanjem finansiranja terorizma i pranja novca, to je nevezano za porez i totalno su odvojeni od Poreske.

Inače zakon odavno postoji, a prošle godine su iz Poreske izdali i zvanično saopštenje šta i kako frilanseri trebaju da plaćaju.

Po meni naš posao i većina zarađenih para (ne sve zarade) ne bi trebale biti u istom kao npr plata u opštini, školi i sl. Npr ako ja imam sajt za holandsko tržiste i svaki dinar koji sajt zaradi je od Holandskih državljana i to je čista para koja većinom ostaje u državi. Malo drugačiji je sistem za domaći adsens sajt, no nebitno. Mislim da bi bilo fer da postoji neoporezivi dio za frilansere u visini prosječne plate koja je kako kažu nekih 800KM. Ostali dio je ok da operezuju po mom mišljenju, to što su oni neorganizovani i ne znaju radit svoj posao to je druga priča, kad se organizuju (tj. neko iz vanka ih natjera) nema toga frilansera koji porez neće platit

1 Like

Nije u pitanju samo terorizam, nego i pranje novca, ja sam imao ponudu da primam novac sa raznih računa, a potom šaljem na neke druge. Za sve to imao bih 2500€ mjesečno.

1 Like

Napisah ja i to…

Ako sam dobro shvatio zakon postoji od prosle godine (2017), a oni ocekuju da im se plati sve od 2015 pa do 2017 ?

BTW zna li neko nacin kako dobiti total svih ino transakcija (uplate) u navedenom periodu ? Bilo je tu i dosta refunda sa PayPala (eBay) i naravno da ne zelim jos i na to placati porez.

1 Like

Meni su svi stariji racuni od ispod 2018 godine banovani,i sve sam racune u banci zatvorio koji su bili povezani na te racune hah,inace mom su drugu prosli mjesec u nekoj banci traszili da ode u poresku i da uplati porez,

Kakve to ima veze sto su ti zatvoreni ? Banka i dalje mora imati uvid u transakcije koje su vezane za taj racun.

pa crni jasmine šta si radio pa su ti blokirani

Treba provjeriti od kojeg je iznosa imovina oporeziva, mora postojati donji prag, možda 500KM+ ili 700KM+.

Ja sam negdje procitao da je 300KM a po novom zakonu ce biti 700KM

Pa nije facebook profil da te banuje, narocito ako ima sredstava na racunu, eventualno ga mogu zamrznuti. Ugasiti mogu racune, koji se nisu dugo koristili i gdje je stanje 0.

Inace, porezna ti prije svega mora poslati plavu kovertu u kojoj se nalazi lijepo naznaceno, sta trebas da uplatis i rok uplate. Nakon toga te tek mogu kazniti.