Poziv poreznim obveznicima FBiH

U Indiji je najbolje rešen taj problem, čim legnu pare iz inostranstva skinu 10% od te sume za državu, ništa se dalje ne treba plaćati.

I uprkos tome milioni Indijaca bez problema rade online.

1 Like

Koliko si siguran u ovo ?

Sve kazne u državi tako funkcionišu, valjda :smiley: Možda i ovdje ima ono u prvih 7 dana, pola manje :smiley:

100% mama mi je imala problem sa poreznom i kaznama od njih. Skoro sve su zastarile kroz 5 godina, par njih je ostalo na 8.

Jedino da nisu sta promjenili u ovo godinu-dvije, ali cisto sumnjam.

Zakon postoji otkad je drzave, najvjerovatnije. Pod zakonom mislim na porez na prihod koji se uvijek i svudje placa, bar bi trebalo. Ovo sto su oni u zadnjih par godina aktuelizovali ne znaci da se ranije nije trebalo placati, no da nisu informisani i da ne znaju se sami organizovat pa ocekuju ljudi da im na noge donose pare.

Kad krenu naplacivati porez moje misljenje je da nece naplacivati retroaktivno no od datuma kad se sve organizuje. Nisam ni ekonomista ni pravnik no cisto moja pretpostavka.

Kum mi je ekonomista i on mi je spominjao neku opciju otvaranja nekog frilance obrta ili nesta slicno dje moras imati jednu osobu prijavljenu minimum i dje ti je porez 2% ukoliko ti zarada (ili profit ne sjecam se) ne prelazi 50k KM tako da to u neku ruku nije losa solucija da sve bude legalno s tim da mjesecno mora se placati nekih 200-300km (ukoliko je plata prijavljenog na neki mali iznos) za penziono, zdravstveno i sl stvari koje se vec placaju kad je neko prijavljen.

Tako je u RS-u. Plaća se 2% poreza ako su prihodi do 50k godišnje. Preko 50k se plaća 10% poreza. Na tih 2% odnosno 10% se plaćaju doprinosi za PIO i zdravstveno oko ~260 KM + knjigovođa ~60-100 KM kako gdje.

Znači neko ko ima 2000 eura mjesečno prihoda, plaća oko 320 KM za PIO i knjigovođu + 80 KM za porez. Takođe se od tih prihoda odbije oko ~100 KM (bubam ne znam tačno) za naknade banke za prilive i održavanje računa.

3 Likeova

U Srbiji ovaj zakon postoji od 2010. god i nisam cuo da je iko imao problema. Ja radim 2 i po godine i nisam platio nikad nista. Kad god sam pitao nekog receno je ne budi budala da platis to

Ako je to ono sto ja mislim posto jedan bivsi kolega sada tako radi za jednu firmu iz Novog Sada ovdje u BL, registrujes se kao samostalni poduzetnik i onda se placa porez na tu zaradu ali nesto malo jer si zapravo samozaposlen, tj. nisi na grbaci drzavi. Naravno, za ovako nesto ne smijes biti na birou, itd.

Mislim da vecina (ozbiljnih) freelensera radi na taj nacin.

Pogresno odgovorih , mislio sam da si citirao prethodni odgovor. Za ovo nisam siguran, vec mislim da tako treba. Tako je kad se radi o firmi npr duzan si poreza ( dobijes tu kovertu , izlistano sve sto moras uplatiti u roku tom i tom), trebalo bi i ovdje biti isti slucaj.

Ti na kaznu, mozes uloziti zalbu, ides pred sud gdje u najgorem slucaju se mozes vaditi, da nisi obavjesten o tome. Zato vjerujem da ce biti isti slicaj, kao i sa firmama. Dobit ces izlistano sve, rok placanja, nakon toga kaznu. Ne mogu ti oni tek tako poslati kaznu, to je 100%…

No pitanje je sta dalje, sta sa novim isplatama. Mislim da je pametnije se na ovo ne odazivati , dok bas ne stegnu. Barem ja necu…

1 Like

Ima li iko od vas ovdje da misli nešto konkretno poduzeti oko ovoga?

Ja sam platio za proslu a i platit cu za ovu. Kod mene su vece cifre ja nisam mogao ostati ispod radara.
A da zaradjujem neke manje iznose ne bih isao prijavljivati.

Koliko vece, ako nije tajna ? 10k mjesecno ?

$10K+ mjesecno (dvadeset karaktera)

3 Likeova

@edis, opet nam golicas mastu! Jel sve od YT?:slight_smile:

Jeste, sve YT + Adsense.

1 Like

Kolko naplačuješ promociju na end screen-u… :sweat_smile:

1 Like

Ne radim to ali mislim da ti ne bi pomoglo osim ako nije kanal iste tematike.

Ja garantujem da na YT-u moze svako da uspije samo ako dovoljno dugo radi, dovoljno dugo i dovoljno kvalitetno da to lici na nesto.

1 Like

I jos da napisem za porez, po novom ono pise 10% ali mora se jos platiti i dodatnih 4% u zdravstveni fond tako da ukupno bude 14% i nema vise onih 20% da priznaju kao neki trosak da bude neoporezivo (Ovo se odnosi na FBiH).

1 Like

ako tako radi može uspjeti u bilo čemu, SEO, yt, instagram profil, grafički dizajn, prevodi, CPA, affiliate itd. itd.

haha ovo je sjajno, prakticno das im 4 posto da im se nadje :man_facepalming:

Vec nekih 6mj radim u regularnoj firmi, gdje sam prijavljen na puni iznos plate, i naravno placa se i zdravstveno i sve ostalo po propisima.Kolega trebao da radi neki UZV, dosao u bolnicu (pocetak Maja 2018), teta mu rekla da moze doci na red tek nekad u Augustu.Naravno, nije lud da ceka na obicni UZV do Augusta, vec ode privatno i opet plati.

Toliko o tom fondu i zdravstvenom osiguranju.