Poziv poreznim obveznicima FBiH

Pa to je njima i cilj da nas ode sto vise i da mogu upravljati budalama kako hoce. Ja necu platiti ni 1 KM, samo iz razloga sto su me na svim konkursima za samofinansiranje odbili. Dao sam otkaz u firmi sa 25 godina, necu da idem iz države kako bih prao guzice po Njemačkoj, hocu da osnujem firmu u ovoj državi i da uredno izdajem racune + da zaposlimo nekog sa biroa. Naravno, svi konkursi za pomoc su već odavno zavrseni, samo dzaba papire vadis.
Kako funkcionise otvaranje firme u Estoniji, dizes pare na svim našim bankomatima bez ikakvog pravdanja?

čitao sam ja jedno vrijeme to za estoniju, navodno dječija igra otvaranje firme … dobijes neko e-drzavljanstvo estonije ha hu sta ja znam čak nam je i profesor na fakultetu pričao o e-firmama u estoniji

ako sam dobro skontao dobitak ispod 100 km nije oporezovan, znači država ne uzima porez na dobitke manje od 100 km … a velika većina dobitaka su ispod 100 km :smiley: sve ostaje kladionicama

trebam li napomenuti da je najveća kladionica u bih registrovana u čitluku i da je gazda dobar jaran sa draganom čovićem predsjednikom HDZa BiH ujedno i članom Predsjedništva BiH?

Valjda dobitniku listića? Neće se porez udarati na listiće koji nisu isplaćeni…

pa od onih koje isplate a manji su od 100 km kladionica treba platiti državi određen procenat a dobitniku listića punu cifru koju je dobio … isto kao kada poslodavac da uposleniku punu platu mora državi procenat uplatiti

Pa ti opisuješ to drugačije. Po gore napisanom, tebi poslodavac plati 500KM plaću, pa ti od toga platiš porez. Ne ide tako. Poslodavac plati tebi Neto, + 70% prinosa na plaću = bruto

Kladionicama ne ostaje ništa od dobitka ispod 100KM jer on u cijelosti ide dobitniku. Kada je dobitak 200KM onda se postotak uzima od dobitka i plaća državi (dobitnik dobije 200 - xx%). Ne plaća kladionica taj porez iz svog fonda… Kužiš?

razumijem te šta mi govoriš, pogrešno sam se izrazio … ništa ne ostaje kladionicama, ali bi svakako državi trebali platiti procenat, ipak je kocka kao i alkohol i cigare nešto što treba da podliježe “akcizama” … isto kao što na pivo i vino i rakiju idu akcize tako treba državi da se plati nešto i za dobitke ispod 100 km kao što ide na one iznad

Tu je problem. Ne treba državi plaćati porez od dobitka, nego od uplaćenog iznosa. Dobitak je tek (pretpostavimo 10%) od ukupno uplaćenog. I kada se plati porez na tih 10% i to se skida od dobitnog listića. Trebaju kladionice plaćati od uplaćenog iznosa, bez obzira dali je netko dobio ili ne… I ja se slažem sa tobom. To je čista lova i treba je posebno regulirati, kao duhan i alkohol…

Edit: U biti, po mom, čim nije proizvodnja u pitanju treba pojačati porez na prihode firme. Ja bih proizvodnju izdvojio i smanjio poreze, posebno tvrtkama koje izvoze barem 30% od ukupne proizvodnje. Onda uslužne djelatnosti na neku srednju poreznu stopu, a kladionice i sve igre na sreću udariti maksimalno koliko je moguće da i oni rade, ali da nemaju previše.

1 Like

Mislim da advokatima treba nabiti porez,oni nista skoro ne prijavljuju drzavi.

Mislim da advokati i notari imaju najveće troškove od svih u državi :smiley:

Izasao je spisak u poreskoj upravi Tuzla, ko je imao preliv sredstava od 2015 god dužan je platiti porez.

Koliko vidim ovo je nemoguce izbjeci, pa sam odlucio i ja da platim jer mi u ovom momentu nisu potrebne krivicne prijave, zbog nekih drugih stvari :slight_smile:

Bio sam u banci neki dan (Raifeissen) i trazio izvod za INO uplate u periodu od 01.01.2016 - 31.12.2017 (2015 sam slabo zaradjivao), medjutim filtriranje po tom kriterijumu je nemoguce - tako mi rece uposlenica u banci pa mi je izadala sve zajedno (uplate i isplate), sto je naravno uzas za izracunati.

Zna li neko neki nacin da dodjem do izvoda kakvog zelim, je li to uopste moguce ili moram potrositi nekoliko dana da prodjem kroz sve zive transakcije od 2016 godine ? :slight_smile:

Pa zar ne možeš te podatke dobiti u poreskoj? Tj reći evo došao sam da platim porez, recite mi koliko treba?

Iskreno pojma nemam, nikada nisam bio tu.

Postoji jos jedan problem, a to su razne vrste refunda koje su se desile u periodu od 2015-2017 tako da ne zelim i na to placati porez.

Da poreska ima te podatke davno bi počeli slati zahtjeve za uplatu poreza :smiley:

Poreska ima samo podatke o iznosima uplata koje si prijavio i ništa više…

Pa ako nemaju te podatke kako će se onda utvrditi koliko treba da plati i da li uopšte išta da plati ako oni nemaju te podatke?

Pa tako što prijaviš koliko si imao uplata. Ako si imao 10k prihoda reći će ti koliko treba da uplatiš i to je to…

Isto kao što meni knjigovođa na osnovu prihoda popuni uplatnicu i ja odem u banku i platim.

Poreska nije nikad imala te podatke, e sad jedino ako su baš počeli da sarađuju sa bankama pa da im ovi šalju sve izvode o uplatama to je nešto drugo…

To ispada onda vrlo proizvoljna varijanta. Ako oni nemaju tačne podatke i ne mogu ih utvrditi (a verujem da mogu ako žele), onda ostavljaju prostora ljudima da prijave npr 1.000 eura prihoda, a ko zna koliko su možda prihodovali…

Nije meni, ali pristiže raji :D.

Pa recimo ovako. Imaš firmu na koju ti liježe dio isplata od AdSensa, međutim imaš i devizni račun kao fizičko lice na koje ti liježe dio isplata. Ti platiš porez na te prihode koji su legli na račun firme a ono što ti je leglo na račun (devizni) fizičkog lica niti prijaviš niti platiš, dok ne počnu češljati :smiley:

Da traze samo 2017 godinu, sad bih otisao i platio to da ne mislim :smiley: