Predsjednički izbori

još jedna stvar,

suprotno od šljakera, moje mišljenje je da znanje nikad nije bilo dostupnije i cjenjenije.

pitanje moći i njene pravilne upotrebe ostaje, no činjenica je da nikad veći broj ljudi na zemlji nije bolje živio.

na tom bi trebali biti Bogu zahvalni i to znati očuvati i cijeniti.

[quote=“Sljaker”]Uh, neki tvoji navodi možda i stoje.
Međutim, što bi rekao na činjenicu da ta “organizacija” po povijesnim činjenicama djeluje na zapadu oko 1200 godina te da broji preko 50 milijuna članova (u pravilu oni koji drže političku i ekeonomsku moć)?
Po njihovoj legendi, ta “organizacija” djeluje od potopa ili barem od Babilona!!!

Da, za korupciju krivim masone.
Za glupost, nažalost, krivim Boga jer je ljudska glupost jedina konstanta ljudske povijesti.
Ali, zato i smatram da je demokracija teror nekvalificirane većine nad kvalificiranom manjinom, a po diktatu manje interesne skupine…[/quote]

Jedno osobno pitanje, ali zanima me radi boljeg shvaćanja rasprave. Dakle, ti imaš problem sa činjenicom da određen broj ljudi drži ekonomsku i političku moć ili ti je to u redu, ali imaš problem s tim što ti ljudi ne djeluju, po tvom mišljenju, u smjeru u kojem bi trebali?

Problem i osnovno obilježje modernih “intelektualaca” je šutnja, što je uostalom i općehrvatski problem.
Naime, ja vjerujem da su hrvatski intelektualci većinom nacionalisti (NE šovinisti), ali da zgroženi razvojem situacije jednostavno šute i - čekaju priliku. To je ono što si nazvao “desnicom” (s tom se klasifikacijom ne slažem).

O vrištavoj “ljevici” ipak ne bih jer smatram da se ne može generalizirati. Naime, vjerujem da svaki intelektualac dolazi uglavnom do istih pitanja i odgovora. Međutim, način rješavanja problema ne mora biti isti pa se ne bih usudio uzdizati niti “desnicu” niti “ljevicu”.

Ante nije bio pastir.
On je samo unazadio pravaštvo, najsvjetliju hrvatsku političku misao.

Ja smatram da je ova civilizacija pred potpunim kolapsom. Uočavam dodirne točke sa svim propadajućim civilizacijama u ljudskoj povijesti te želim izbjeći iste pogreške.

Smatram, jako ukratko, da je jedini mogući spas okretanje očuvanju prirodnog tijeka i kruga, očuvanju naše planete, povratku tradicionalnim vrijednostima od kojih izdavajam obitelj i naciju.

Također, smatram da ne treba raditi odmak od prirodnih znanosti, ali definitivno treba dozvoliti i poticati alternativu. Nadalje, smatram da je u potpunosti zanemarena njega duhovnih znanosti, a sve su velike civilizacije u povijesti cvale isključivo kad je postojala ravnoteža, da ne kažem prožimanje…

Dakle, imam problem sa KOMPETENCIJOM uskog kruga nositelja moći.
Također, imam problem i sa smjerom. :smiley:

[quote=“dd1”]suprotno od šljakera, moje mišljenje je da znanje nikad nije bilo dostupnije i cjenjenije.

pitanje moći i njene pravilne upotrebe ostaje, no činjenica je da nikad veći broj ljudi na zemlji nije bolje živio.[/quote]

Što je, po tebi, “znanje”?
Da li prihvaćaš mogućnost različitih znanja o istoj problematici, a iste vrijednosti?

Što znači “bolje živiti”?
Govoriš o materijalnom, duhovnom ili nekom drugom smislu?
Da li akceptiraš činjenicu da nikad u povijesti veći postatoak čovječanstva nije gladovao, a još veći bio potpuno duhovno dezorijentiran?

[quote=“y-fashion”]Naravno da nije obrazovanje. Pogotovo ne formalno.

E ovo je sasvim drugo pitanje. Intelektualizam je pravac u filozofiji. A ima ga malo i u umjetnosti;).

Nije pak. Gore ti napisah što je to intelektualizam.[/quote]

Potpuno se slažem.
Samo bih dodao da je intelektualizam izrazito aktivan i u znanosti, barem u definiciji znanstvenih metoda te otvaranju uma svim MOGUĆIM, a ne samo zamišljenim rješenjima. Ako se već mogu povlačiti čvrste granice između filozofije (uz logiku, izvorište ljudske misli), umjetnopsti i znanosti, u što osobno ne vjerujem.

[quote=“Sljaker”]Ja smatram da je ova civilizacija pred potpunim kolapsom. Uočavam dodirne točke sa svim propadajućim civilizacijama u ljudskoj povijesti te želim izbjeći iste pogreške.

Smatram, jako ukratko, da je jedini mogući spas okretanje očuvanju prirodnog tijeka i kruga, očuvanju naše planete, povratku tradicionalnim vrijednostima od kojih izdavajam obitelj i naciju.

Također, smatram da ne treba raditi odmak od prirodnih znanosti, ali definitivno treba dozvoliti i poticati alternativu. Nadalje, smatram da je u potpunosti zanemarena njega duhovnih znanosti, a sve su velike civilizacije u povijesti cvale isključivo kad je postojala ravnoteža, da ne kažem prožimanje…

Dakle, imam problem sa KOMPETENCIJOM uskog kruga nositelja moći.
Također, imam problem i sa smjerom. :D[/quote]

Slažem se da je za očuvanje naše planete potreban povratak tradicionalnim vrijednostima, u prijevodu - strahu od nečeg. Strahu od Boga, boga, ili kako god da tko nazove utjelovljenje tog nečeg čega će se bojati i što će obožavati. U tom scenariju je očito da zemlja opstaje, ljudska vrsta opstaje i vozimo status quo, s malim amplitudama koje nazivaš “ravnoteža”. Ali gdje naći ravnotežu između čuvanja tradicionalnih vrijednosti i izbjegavanja tradicionalnih vjerovanja, koja su sad smiješna? Drugim riječima, ako red i mir među djecom održava otac koji tvrdi da će ih u protivnom išibati krampus, onda imamo li pravo reći da je to ispravan način za postizanje cilja?

Diploma svakako ne!! Intelektualac se rađa, a ne postaje.

Ma slobodno ih povuci, malo je umjetnosti u filozofiji… Filozofija je uglavnom - blef.

Nemam se živaca nadmudrivati po forumima, ali ti moram reći da imaš previše ekstremne stavove. Te priče o tradicionalnim vrijednostima i spasu čovječanstva slušamo već 300 godina. Zlo je lijevo, još veće zlo je desno. A ni u centru ne vidim ništa lijepo (Što je rekao jedan pjesnik iz susjedstva: “Od fašizma je, ipak, gori kretenizam”;)).

Ukratko, iskreno i nekorektno: Spas čovječanstva me ne zanima, gledam sebe… kao pravi “postmoralni” čovjek:).

Vezano za temu: Političke stranke su po svojoj definiciji zločinačke organizacije, moj glas vidjeti neće. Pritom mi se živo jebe za njihovu reklamnu krilaticu “između dva zla treba birati manje”…

Uh, naravno da je ravnoteža potrebna.
Međutim, ja ne smatram da je to problem, barem ne kod normalnih ljudi (dakle, onih koji razmišljaju). Jednostavno, podrazumijevam nadopunu umjesto iksljučivanja.

Strah je dobra stvar, slažem se. Često i jedina moguća…
Međutim, osobno vjerujem u nagradu, ne u kaznu.

Kao primjer što mislim, navest ću veličanstvenu civilizaciju Šumera (iliti Sumera, preteče Akada, Baibilona i Egipta). Iako je jasno da svi pravci ljudskog znanja nedvojbeno potjeću iz Šumera, sve religije imaju ishodište u Šumeru, prije Šumera nema dokaza o niti jednoj smislenoj civilizaciji, a usprkos nemjerljivoj masi pisanih i materijalnih dokaza; te se činjenice potpuno zanemaruju. Zašto? Pa samo radi isključivosti i interesa.

Dakle, ne mislim da treba ograničavati kao što današnja “znanost”, na koju se pozivaju liberali, čini. Smatram da treba proširiti vidike, prihvaćati i ono što u prvom času ne djeluje smisleno. Ukratko, nadopunjavati!

Također, iskreno vjerujem da je ispravan put prema tome povratak mikro zajednicama (obitelj, nacija) te mikro državama.

Nastavno uz temu, povratak takvim “tradicionalnim” vrijednostima u našem društvu zastupa samo Crkva i “desničari”. Ako je to tako, a jeste, onda smatram da je bolje promicati njih, premda nam ciljevi ne moraju biti isti, kao ni strategije. Ukratko, iskoristiti ih, što kod tzv. “ljevice” ne mogujer zastupaju potpuno oprečne metode (okrupnjivanje, daljnja liberalizacija po sustavu “dok ide”).

E, sad, jedini kandidat koji otvoreno zastupa željene metode na ovim izborima jest Tuđman. Bez ulaska, ponavljam, u motivaciju i strategiju…

[quote=“y-fashion”]Ma slobodno ih povuci, malo je umjetnosti u filozofiji… Filozofija je uglavnom - blef.

Nemam se živaca nadmudrivati po forumima, ali ti moram reći da imaš previše ekstremne stavove. Te priče o tradicionalnim vrijednostima i spasu čovječanstva slušamo već 300 godina. Zlo je lijevo, još veće zlo je desno. A ni u centru ne vidim ništa lijepo (Što je rekao jedan pjesnik iz susjedstva: “Od fašizma je, ipak, gori kretenizam”;)).

Ukratko, iskreno i nekorektno: Spas čovječanstva me ne zanima, gledam sebe… kao pravi “postmoralni” čovjek:).

Vezano za temu: Političke stranke su po svojoj definiciji zločinačke organizacije, moj glas vidjeti neće. Pritom mi se živo jebe za njihovu reklamnu krilaticu “između dva zla treba birati manje”…[/quote]

Blef ili ne, teško je povući granice. Ili bar vjerujem da pali jedino prožimanje. :wink:

U tih 300 godina (premda bih ja rekao od početka renesanse, dakle 500) su se dogodili najkrvaviji ratovi u povijesti, najviše ljudske nesreće i bijede.

Zlo nema svjetonazor, pogotovo ne politički. :slight_smile:
Politički svjetonazor samo određuje daljnji put…

Kad sebe i svoje osiguraš, moraš se okrenuti “svjetskim problemima”, vjeruj. :wink:
Inače stagniraš, tj. ne razvijaš se, tj. propadaš…

Ja vjerujem da između dva zla treba birati manje, ali samo kad dobra nema na vidiku.

Na Facebooku postoji aplikacija “predsjednički izbori 2009.” koja zbraja glasove a) svih korisnika Facebooka koji je instaliraju b) nečijih prijatelja koji je instaliraju. Po ukupnim glasovima (trenutno 6453 korisnika aplikacije) vode Josipović, Pusićka (19,7%), Vidošević, (itd) a po glasovima među mojim prijateljima (kojih ima skoro 500, ali je jasno samo dio instalirao tu aplikaciju) vode Vesna Pusić 41,7%, Josipović i Kajin (svaki 19,4%), Vidošević (8,3%), Jurčević (5,6%), te Primorac i Hebrang (2,8%).

Dakle, samo među korisnicima te aplikacije ima više od 1000 njenih glasača, a među mojim prijateljima ona vodi. Ona nije moj izbor, ali očito nitko iz mog društva na njeno ime ne baca uvrede i psovke.

[quote=“Sljaker”]Smatram, jako ukratko, da je jedini mogući spas okretanje očuvanju prirodnog tijeka i kruga, očuvanju naše planete, povratku tradicionalnim vrijednostima od kojih izdavajam obitelj i naciju.[/quote]Kakve veze očuvanje planeta ima s obitelji i nacijom?
Ovo ne provociram, nego ozbiljno pitam. Za očuvanje planeta bitno je racionalno raspolaganje resursima, ekologija, svjesnost koja se razvija edukacijom i provođenje dobrih zakona.

Obiteljske i nacionalne vrijednosti su ok, ali ispred njih bi (u Hrvatskoj, s obzirom na stanje u državi) trebale biti borba protiv korupcije i kriminala te unaprjeđenje učinkovitosti sudstva, jer razlozi siromašenja države i bogaćenja loših pojedinaca leže u dosadašnjem nefunkcioniranju policije i sudstva.

[quote=“bbsantic”]Na Facebooku postoji aplikacija “predsjednički izbori 2009.” koja zbraja glasove a) svih korisnika Facebooka koji je instaliraju b) nečijih prijatelja koji je instaliraju. Po ukupnim glasovima (trenutno 6453 korisnika aplikacije) vode Josipović, Pusićka (19,7%), Vidošević, (itd) a po glasovima među mojim prijateljima (kojih ima skoro 500, ali je jasno samo dio instalirao tu aplikaciju) vode Vesna Pusić 41,7%, Josipović i Kajin (svaki 19,4%), Vidošević (8,3%), Jurčević (5,6%), te Primorac i Hebrang (2,8%).

Dakle, samo među korisnicima te aplikacije ima više od 1000 njenih glasača, a među mojim prijateljima ona vodi. Ona nije moj izbor, ali očito nitko iz mog društva na njeno ime ne baca uvrede i psovke.[/quote]

Ti si kao Tuđman
http://www.net.hr/vijesti/radna/page/2009/12/23/0051006.html

hrabriš sam sebe!

[quote=“bbsantic”]Kakve veze očuvanje planeta ima s obitelji i nacijom?
Ovo ne provociram, nego ozbiljno pitam. Za očuvanje planeta bitno je racionalno raspolaganje resursima, ekologija, svjesnost koja se razvija edukacijom i provođenje dobrih zakona.

Obiteljske i nacionalne vrijednosti su ok, ali ispred njih bi (u Hrvatskoj, s obzirom na stanje u državi) trebale biti borba protiv korupcije i kriminala te unaprjeđenje učinkovitosti sudstva, jer razlozi siromašenja države i bogaćenja loših pojedinaca leže u dosadašnjem nefunkcioniranju policije i sudstva.[/quote]

Dakle, jako simplicirano: prirodni krug podrazumijeva da biljožderi uništavaju bilje, mesožderi uništavaju biljoždere, mikroorganizmi i strvinari uništavaju mesoždere, stvara se plodna zemlja koja opet pogoduje razvoju bilja itd. u krug. Uglavnom, sve što postoji u prirodi ima svoju svrhu, služi očuvanju prirodnog kruga.

Problem nastaje kad neka vrsta (ajmo je tako nazvati) dolazi na vrh hranidbenog lanca i nema prirodnog neprijatelja. Još je veći problem kad ta vrsta:
a) namjerno uništava sve POTENCIJALNE prirodne neprijatelje
b) troši više nego što joj treba, tj. stvara prekomjerne zalihe

Tada se stvara strahovita prirodna neravnoteža koja rezuiltira manjim resursima za sve, uključujući naravno i tu vrstu. Manji resursi izazivaju daljni manjak resursa, što elementarnom logikom dovodi do izumiranja svega, ako se dovoljno daleko ide.

E, sad, ljudi su odavno prešli granicu, nadam se da se svi slažemo.
Također, pojavom ogromnih kompanija i velikih multinacionalnih država ta kontrola ne samo da nije veća nego se potpuno otela nadzoru. To su nusprodukti globalizacije i nadam se da ih akceptiraš kao činjenice.

Što je najgore, obzirom na duboko ukorijenjene ekonomske postulate te halapljivost za umjetnom tvorevinom znanom kao novac, samo rast ekonomija prihvaća kao normalno stanje stvari, pa ustvari uništavanje vlastitog planeta ide eksponencijalnom progresijom.

O silovanju prirodnog tijeka kroz nekontrolirane genetske eksperimente, poticanja protuprirodnog razmnožavanja (npr. nekontrolirana umjetna oplodnja) te nametanja nakaradnih stavova o postanku mislim da nema smisla, ali vezano je uz temu u smislu logistike i opravdanja pred neukom masom.

Također, činjenica je da čovjek zahtijeva zajednicu, tj. ne može i ne treba biti sam.

Kad se sve to (i još mnoštvo argumenata i detalja) uzme u obzir, a akceptirajući samo realne mogućnosti, potrebno je vratiti se mikro zajednicama od kojih je najpogodnija obitelj, a maksimum nacija s vlastitom mikro državom. Povijest je pokazala da u takvim okruženjima ljudi najviše napreduju, tj. gljiva znanja ide u visinu nasuprot širini. Također, tada je najmanji rušilački utjecaj na prirodni tijek.

Kao logistika takvim mikro zajednicama ne može služiti isključivo prirodna znanost jer znanost nije samo tehnologija, mada je nephodna. Dakle, potrebno je uvrstiti duhovnu komponentu, barem u jednakoj mjeri, a po mogućnosti isplanirati prožimanje. Opet, povijest je pokazala da religija najbolje izvršava tu funkciju duhovnosti, a još je bolje kad religija ima korijene u znanosti (kao npr. u Šumeru ili starom Egiptu).

Uzmi u obzir da je ovaj prikaz samo jako jednostavni model i sastoji se od još mnoštva varijabli, od kojih je većina poremećena. Npr. kod ljudi agresija je neusporedivo normalnije stanje nego pasivizacija…

Vezano uz temu, Hrvatska ima puno veću šansu od mnogih drugih zajednica (npr. USA ili EU) da napravi manje bolne rezove u takvom smjeru. Razlozi za to su mnogobrojni, od veličine, količine prirodnih resursa na raspolaganju, skoro pa potpune “ćistoće” nacije itd.
Opet, povratak takvim vrijednostima zagovara u Hrvatskoj samo “ekstremna desnica” i Crkva.

Ja ne znam da li su motivi tih skupina ispravni, ali to me i ne interesira. Mene interesira krajnji cilj i spreman sam podržati i crnog vraga ako ga se može iskoristiti u vlastitu korist, da parafraziram fra Lasića.

Ili, u duhu pokojnog Bušića ili Luburića: trebalo je stvoriti hrvatsku državu, a kako će biti obojana, manje je važno. Ako se općim pomirenjem može doći do konzensusa, super. Ako ne, neka državljani sami odluče kakvu državu žele. Bitno je samo da nezavisnost nikad ne dođe u pitanje, a upravo je to ono što dolazi u pitanje od '98 naovamo.

Slažem se s istaknutim problemima, ali mislim da zaključci nisu nužno točni. Problem je kad se (zbog loših zakona i prakse) obogate krivi ljudi. Kad se obogate Pevec ili Kerum koji osiromašuju svoje radnike, a vođeni su jedino materijalnom koristi.

Obojica se dakako kunu u obiteljske i nacionalne vrijednosti. Jedan je već dokazao da u obiteljske u praksi nimalo ne vjeruje, a vrlo brzo bi se vidilo da ne vjeruje ni u nacionalne kad bi bilo prilike.

Kad tvrtku vode dobri ljudi, onda su na prvom mjestu radnici u toj tvrtki, a uzima se u obzir i briga za okoliš. Kad državu vode dobri ljudi, onda njeni državljani i okoliš isto tako imaju dobre šanse. Samo, za razliku od tvrtke, kod države nije dovoljno raditi dobro nego i imati odlučnost sankcionirati loše stvari, a na ekstremnoj desnici ne vidim tu sposobnost. Štoviše, dio problema koje danas imamo isplivao je upravo od tamo (privatizacija, uništavanje sudstva, rođačke veze umjesto sposobnosti, itd…)

[quote=“Sljaker”]Ja bih rekao “fanatik”. :smiley:
Što nužno ne znači negativnost, ali vjerojatnoća je dosta velika.
Ustvari, sve ovisi koliko njegov razum može kontrolirati taj fanatizam…[/quote]

Ne znam kako bi ga tocno okarakterizirao, al uglavnom, njemu bi zadnjem dao vojsku u ruke. :smiley:

[quote=“Sljaker”]
Ja osobno ne mislim da obrazovanje ima iole značajniju ulogu u definiciji pojma intelektualca. Naime, duboko promišljati, postavljati pitanja, tražiti i nalaziti odgovore može i potpuno neobrazovan čovjek. Pogotovo kad pričamo o zapadnim mjerilima obrazovanja…[/quote]

Naravno da intelektualac nije nuzno covjek sa fakultetom. Nego sam misljenja da ~ statisticki gledano ~ netko sa zavrsenim fakultetom ima veci umni potencijal od nekog sa osnovnom skolom (jer, prvo treba upasti na faks, a kao drugo faks kao takav bi trebao razvijati covjekov um).
Naravno, pitanje je da li i kako se taj umni potencijal koristi, no to u ovoj temi mozda i nije toliko bitno.

Ono sta zelim reci je da sigurno ima vise intelektualaca medju Pusickinim biracima sa zavrsenim fakultetom, nego medju Bandicevim sa zavrsenom osnovnom skolom.

[quote=“Sljaker”]
Prije '98 je postojao smisao i kontinuitet. Naravno, uz mnogo popratnih loših rješenja.[/quote]

Ne znam, meni je sve to dobroga sta je bilo nekako palo u vodu sa pljackanjem (iliti privatizacijom). Ne vidim smisao, krvavo dobijes svoju drzavu i ona je opljackas? S moralnog gledista, meni je to jako niska stvar.

[quote=“Sljaker”]
Ovo s masonima ne kužim: podržavaš, ne podržavaš, nemaš dovoljno saznanja ili ne vjeruješ u njihovu zavjeru?[/quote]

Ne vjerujem u njihovu zavjeru.
Literatura o Masonima mi je vise zabavna nego ozbiljna literatura. :smiley:

[quote=“Sljaker”]
Problem je u tome što bi većinom glasovali za Tuđmana, ali se svi plaše da će im glasovi na taj način otići “u vjetar”. Naime, obzirom na medijsku mašineriju, svi se plaše da glas za Tuđmana ustvari rascjepkava masu nacionalističkih glasova, pa će korist izvući oni koji Hrvatsku ne vole na naš način, bez ograda.
Tako da je alternativa Hebrang, uz nadu da je cijela ova predstava u kampanji bila samo predizborna retorika izazvana neukim savjetnicima ili stranačkim diktatom.[/quote]

E vidis, ja gledam bas suprotno. Prije samog cilja stavljam ispravnost.

Sve u svemu, sam predsjednik moze djelovati u skladu sa svojim ovlastima. Mislim da ljudi opcenito krivo misle da predsjednik moze nesto puno promjeniti. Mislim da ne moze jer - nema ovlasti. Nama treba jedan moralan predsjednik koji ne gleda prvenstveno svoje i stranacke interese, nego interese nacije i kao takav djeluje za interese i promociju nacije u svijetu. U toj ulozi ja osobno najvise vidim Pusicku. :slight_smile:

Bojane, sve što si rekao stoji.
Ja bih nadodao da ne vidim niti na “ljevici” niti na “desnici” nikog, tj. u cijeloj hrvatskoj politici ne vidim nikog tko bi bio sposoban utvrditi čvrstu piramidu u kojoj će se znati tko što radi i kako. Još je manja šansa da bi se piramida ustrojila po takvim, pozitivnim principima…

Ali, ja najveću prijetnju Hrvatskoj ne vidim iznutra nego izvana, kako kratkoročno, tako i dugoročno. Konkretno, ako uđemo u tu EU, onda doista više nema spasa iz već istaknutih razloga. Naime, tada postajemo samo kotačić nezaustavljivog halapljivog stroja.

S druge strane, duboko sam uvjeren da upravo jedna mala Hrvatska (uz još par zemalja koje imaju tu sreću da su se poklopili određeni činioci) može svijetu pokazati kako spriječiti uništenje civilizacije i ponovno kretanje od početka.

Dakle, prvi korak je zaustaviti put prema EU, po BILO koju cijenu. Osim toga, ne mislim samo ja tako nego i preko 50% Hrvata. Sve drugo je, uvjeren sam, manje zlo.

Nažalost, tih 50% Hrvata ne zastupa nitko, osim povremeno te “desnice”. Zato je i podržavam sada jer nemamo vremena na rođenje nekog novog Paradžika ili Bušića ili buđenje Tadića ili…

Uh, ja u to nisam siguran.
Ali, siguran sam u to da njezini birači (ako ih doista ima) nisu radi stavova nego uglavnom radi interesa.

[quote=“ivan.skugor”]Ne vjerujem u njihovu zavjeru.
Literatura o Masonima mi je vise zabavna nego ozbiljna literatura. :D[/quote]

Upravo to i oni žele.
Zato literatura i izgleda kao mješavina bajki i basni, barem ona literatura koja je lako javno dostupna.
Dovoljno je, npr. proučiti njihovu strategiju i ciljeve pa usporediti sa stanjem današnje civilizacije. Tada se shvati da je zavjera pluskvanperfekt jer oni doista vladaju svijetom.

Ovlasti su određene Ustavom. Ustav se može mijenjati, baš onako kako je mijenjan na početku Mesićeva mandata.
Osim toga, ovlasti su i sada puno veće nego što se koriste i nego što to neki žele prikazati.

[quote=“Sljaker”]Upravo to i oni žele.
Zato literatura i izgleda kao mješavina bajki i basni, barem ona literatura koja je lako javno dostupna.
Dovoljno je, npr. proučiti njihovu strategiju i ciljeve pa usporediti sa stanjem današnje civilizacije. Tada se shvati da je zavjera pluskvanperfekt jer oni doista vladaju svijetom.[/quote]

Ma necu se upustat sad u te rasprave, predugo ce trajati.
Al upoznat sam sa Masonima, a i dosta drugih “tajnih” drustava, od kojih mi neki djeluju puno opasnije od Masona, a bome i sami tvrde da potjecu od od Sumerana i Babilonaca. :wink:

[quote=“Sljaker”]
Ovlasti su određene Ustavom. Ustav se može mijenjati, baš onako kako je mijenjan na početku Mesićeva mandata.[/quote]

Mislim da je bitnije tko ga mijenja, od cinjenice da se moze mijenjat. :slight_smile:

[quote=“Sljaker”]
Osim toga, ovlasti su i sada puno veće nego što se koriste i nego što to neki žele prikazati.[/quote]

Sta konkretno?