Prestanak pušenja - 50h kasnije - iskustva

Jos ako je konobar neki pajdo pa donese kavu na plazu i iš, guštanje. Odje u Bijelu nema bas borovine tako da moze bez cigara :slight_smile:

cirka 100h bez

Kad bi me neko pito ja bi reko da tebi puca za takve tekstove. Eto kolko ne znam.

1 Like

Ma ovo je zakon, krepat ću od smijeha :joy::joy:
A ja mislila da su cigare “jor prešz”

Još malo pa nećeš ni znati koliko je prošlo :slight_smile: Svaka čast!

Na to sam posebno alergičan i odbojno mi je. Možda je slučajnost, ali i u tom slučaju mi je odbojno. Zato više ne pijem to piće :slight_smile:

York :smiley:

Neznam što tebi znači nikad, ali do aprila to sigurno nije. :slightly_smiling_face:
Ja recimo u svojom prestajanju sam nekoliko puta uspjevao prestajati pušiti po 9mj i onda kad bi taman pomislio da sam se riješio pošasti … pokleknuo pod nekom gluposti.

Nisam tada znao da neke navike koje imaju frekvenciju ponavljanja tek jednom godišnje (upravo more i plaža) … da čekaju i da nisu reprogramirane sa onih 9mj apstinencije.
Onda taman kad naletiš na takvu “zamku” i zabriješ kako si sad jak i da si smiješ to malo dopustiti i paf… poklekneš da niti neočekuješ slom. Kao pušit ćeš samo na moru, doma kad se vratiš nećeš…

… no navike mogu bit zeznute, pogotovo cigareta usađuje navike kao rak. Jer dok ti pušiš “samo na odmoru” … opet zapališ i tamo nakon ručka, pa nakon buđenja … pa uz pivu … a mozak bilježi situacije i svaku pokušava klasificirati po čemu je taj obrasac poseban.
I koliko različitih obrasaca ponavljaš, toliko navika kreiraš.

I onda dok se vratiš s odmora, pun si opet obrasaca kojih se moraš riješiti…jer nije to više bila cigareta samo na odmoru, nego je bila i na kavi, i iza ručka…itd.

Nema potrebe za opkladom, meni ni u džep ni iz džepa ako ti uspiješ ili neuspiješ.
Ja štoviše nemam nikakvu namjeru da te provociram kako to @Zdenga kaže … samo ti prenosim svoje iskustvo i svoja opažanja koja smatram da su uistinu vrijedna.

Ponajprije jer sam to sve iskustveno nekako povezao i onda našao identične stvari u knjigama koje govore o hipnozi, samopoći itd. Gdje ćeš ljepše potvrde?
Tako da sam poprilično uvjeren da nisam umislio to što sam opazio. … pogotovo što su iste taktike primjenjive na puno širi spektar kontrole i discipliniranja samog sebe…i tako mi se također potvrđuju. A sam veliš da ti to fali…onda jbmu poslušaj, probaj, eksperimentiraj. A ne shvaćaj kao napad.

Ja sam se eto borio s cigaretama …sigurno 6-7g aktivno pokušavao prestati… dok mi se konačno nije sve poprilično dobro razjasnilo, tad sam točno znao što treba činiti, koje zamke vrebaju…itd…itd… process je bio 100% predvidljiv i samo se trebalo odvažiti proći ga na ispravan način.

Iz ove perspektive, cigarete i tu prošlost vidim kao veliki dar… jer to znanje koje sam dobio vezano uz samokontrolu i svjesno modeliranje vlastitih navika je od neprocjenjive vrijednosti.

April sam stavio onako kao neki solidan period jer ne može opklada trajat do kraja života. Besmisleno je da tolko traje. Može da traje ako oćeš i do početka 2023. Oni što prave kvote ti ne bi dali više od 1,3 da ću zapalit, ja ti dajem kvotu dva. Ne dae pošteno. Sam znaš kroz šta čoek prolazi i kakve su prepreke, još nokte grizem što pokazuje dosta toga, majndset mi je nikakav. Kladioničari bi ti rekli da ti je dva poklon kvota.

Nisam ja zbilja shvatio tvoje pisanije ko napad no su mi inače malo beze ta mišljenja da nešta mora tako kako misliš, bilo šta u životu. Ono što prolazi neđe, kod drugog čoeka radi totalno suprotno. I paušalne ocjene čoeka, stanja uma i razloga za prestanak su onako takođe. Ulazak u filozofiju, samopoć, autohipnozu… to mene ne radi, i iritira me. Zato i htjedoh opkladu čisto da vidimo jel mogu na svoj način da prestanem za vazda, bez filozofije, samohipnoze, laganja sebe itd.

Naravno da možeš da prestaneš kojom god tehnikom… put može biti teži ili lakši i to je to…stvarno ne ulazim u to jel ćeš ti uspjeti ili ne. Niti te osuđujem po ovome što sam ti iskomentirao, niti nije da ne vjerujem u tebe da ćeš uspjeti ako to jako želiš.

Ja sam vidiš došao baš da filozofiram oko tehnika koje su najefikasnije, ako te to ne zanima…nema potrebe da se mješam. Ionako sam dao već dovoljno hintova koje smatram bitnima. :wink:

Svaka ovisnost je teška, pušenje, kocka, droga, slatkiši. Predmet ovisnosti je drugačiji, ali se u suštini baziraju na istim principima kojim nas obuzimaju…

U suštini, ko što neko gore napisa, lako je prestati, čak i izdržati bez toga sve dok se osjećamo motivisano, dobro, spremno. No izdržati onda kada dođu teži dani, kada smo jednostavno nervozniji ili se lošije osjećamo, tad je mnogo teže. A uvijek ima takvih dana i na njima ljudi najčešće padaju.

Pušio nisam, ali sam imao jedan od drugih gore spomenutih poroka, pa mi je sasvim jasno sa čim se suočavaju oni koji žele prestati. I znam dobro koliko je iscrpljujuće te koliko je poraza potrebno prije nego konačno pobjedu ostvariš. Kliše je, ali zaista ne treba odustajati, ako stvarno želite da prekinete sa tim. Organizam se prilagođava svemu, samo mu trebate dati vremena.

Na kraju, snaga volje i karaktera će prevagnuti na jednu ili drugu stranu. Stari je pušač od petnaeste godine, pokušavao je nekoliko puta prestati, izdržao je najviše osam mjeseci, a deveti sam mu ja donio šteku cigara i natjerao ga da propuši, jer smo se u tih osam mjeseci krvili gotovo svaki dan zbog njegove nervoze.

Nije ni prestanak pušenja nikakva alternativa ako ćeš zbog toga biti nervozan ili iritiran sve vrijeme. :smiley:

1 Like

Ostavis jedno navuces se na drugo i sve u krug😂 ja sam jedan period bio navucen na coca colu to je ludilo bilo, ostavim to krenem sa kockom, bacim kocku …krenem sa travom, bacim travu krenem sa alkoholom.

Jedini vijerni porok je cigarete tu su i dan danas i alkohol tu i tamo, volim ono pijano stanje :joy:

Teško je i deklarirati kada je osoba prestala biti pušač.
Moment kada je zapalila zadnju cigaretu? … ili bi točnije bilo reći moment kada je ugasila u sebi želju za cigaretom.

Osoba koja odoljeva nepušenju godinu dana, a nije zagasila želju u sebi … ja ga nebi brojao nepušačem.

S druge strane… može se postati nepušač u svega nekoliko dana.

Ma ja, dobro poznati ciklus.

Drogu nisam konzumirao, jer nisam smio, iskreno. Može se reći da su oni dječji plakati, ako ih se sjećate, što su prije visili u osnovnim školama, heroin, kokain, ekstazi i slično sa likovima osoba na njima i opisima šta konzumiranje pomenutih droga radi tijelu, ostavili utjecaj tada na mene dovoljan da nikad ne zalazim u to. S vremenom sam pomislio da ako se na to navučem, neću moći ni prestati, što je možda jedini izazov u životu za koji nisam imao muda da ga prihvatim. A to nešto govori, jer sam kompetitivna osoba prilično. Doduše, marihuanu sam znao zapaliti, ali nju ni ne smatram drogom. :smile:

Alkohol obožavam, ali nisam ovisan o njemu niti sam ikada bio. Mogao bih piti svaki dan jednako kao što mogu bez problema i da ne popijem kap do kraja života. Alkohol fakat konzumiram iz ćejfa, a ne iz bilo kakve potrebe. I kad pijem, ne pijem da se napijem, više zbog tog osjećaja pripitosti koji mi, paradoksalno, nekad pomaže da se bolje fokusiram i isfiltriram misli, te bolje posvetim nekim radnjama. :smiley:

E s kockom već sam imao ogroman problem zbog kojeg sam dobro najebao, ali izvukao sam se. No morao sam dotaći i dno da bih se konačno podigao iz sivila.

@boozou

Jako dobra opservacija. Ne mogu o cigarama govoriti, ali mogu o generalnom utisku na osnovu svoje ovisnosti. Moje iskustvo je da možeš biti apsolutno lišen tog osjećaja ili želje za tim veći dio vremena, ali da će se prije ili kasnije pojaviti trenutak kada će ti to biti potrebno, i tijelo i organizam izgarati za tim. Mislim da je najvažnije prevazići takve trenutke, koliko god rijetki bili.

Ali u biti da, cilj konačni treba biti tretiranje uzroka, a ne posljedice, odnosno, suzbiti želju za cigarama, a ne samo kontrolisati je. Jer koliko god se dobro kontrolisao, to ćete s druge strane odvesti u neke druge krajnosti i nećeš biti zadovoljan. A ■■■■■ sve ako nisi zadovoljan.

1 Like

Ja bas i govorim za to stanje, samo sto mene ne usmjerava ni malo na rad, vec na druge stvari hahahaha…i to je ono sto mi i jeste strah, volim taj osjecaj ali me sputava u poslu…vise mi povlace lose stvari nego dobre.

1 Like

Sta, jel radis i pricas gluposti? :joy:

Mislim, to je u biti i normalno, vise sam ja nenormalan sto mi pripitost pomaze u fokusu. :relieved:

Ali razumijem zasto se bojis. Najgorih scena sam se nagledao od ljudi koji piju. Piti, a nemati kontrolu je…uzas.

Pa obicno napravim glupost ali u slucaju prepijan, ali valja stati kad krenes, izlasci i nemas kontrole…tipa kad kuci pijes to je ok, dobijes taj osjecaj i zaspes. Ali najvise gluposti sam pijan pravio, a u biti strah je od one propasti sto ih vidis svakodnevno, gdje se sve zadnje daje za to. A lako se navuci, nekad sam znao po dva tri mjesec da bez dana ne stanem piti.

I npr kad uporedim travu i alkohol jer sam oboje konzumirao, vece je zlo alkohol…

Ali da ne spamamo @anja1 kad si vec ovoliko prevalio ubjedjen sam da neces vise ni zapalit

1 Like

Juče zaspah oko dvanes naveče i probudih se u 1 i tries, i bome me baš opizdilo po mozgu na nepodnošljivo i neizdrživo. Tačno mi je loše bilo nekih dva sata. Neki pritisak ogromni. Prvo malo sjemenke, pa cedevita, pa legoh nazad i isto jednako loše, baš loše u glavu. Tuširanje po sata. I tokom tuširanja dobro mi, nakon zavrsetka opet loše. Onda Šer

Nimalo mi nije sjela. Pa onda vježbe, pa gledanje sporta, pa svašta nešta i tek se malo umirilo i popustilo nakon neka dva sata. Najgore do sad mi bi

No ima nešta drugo novo

1 Like

3 Likeova

Opa dobar ulov zadnji …jbt kako si sad opisao tacno nikad necu pomisljati vise

Kad sam onda pokusao ludjak izadjem reko prelomit cu, i za stolom djevojka pusi okrenu glavu ja nastavim njenu cigaru :joy::joy: jer sam toliko bio odlucan da ih nisam ni kupio haha…od tada nisam vise pokusavao, a ovo nije bilo bas motivirajuce od tebe kakve patnje

Ja očekivah i više ovakvih stvari ko juče. Rekoh da mi je najzajebanije do sad bilo. Nea uljepšavanja kod mene no onako kako je.

Inače pogledah utakmice u kafani i Zvezdu i Partizan, popih i pivo, sa pušačem, i to mi ne predstavlja problem. Mada ja sam tanak alkos pa nije bilo ni za očekivat da će mi kafana tj alkohol neki problem pravit. Pogotovo što se nisam napio baš dugo i baš ne pijem često.

Mogu reći i da mi kava nimalo ne fali. Nezamislivo mi bilo ne popit kafu izjutra, al mi se ne traži ič. I ne boli me glava il da mi više treba da se razbudim il dodatne energije

1 Like

Blago ti se i ne odustaj…

Istina je ovo sto anja1 kaze. Znamo se dugo :slight_smile:

Inače kad smo kod lakijeh droga nađoj juče i ovo detektujući

1 Like