Prestanak pušenja - 50h kasnije - iskustva

izdrzi … ja sam se jedva otkacio cigara… trebalo je nekoliko hospitalizacija na plucnom, kopb ,emfizem i pluca na 40% da konacno prestanem…

1 Like

Meni su ovi tvoji pronalasci super. Ne bacaj to. I zbilja mislim da bi bila sjajna izlozba, ne salim se. Marina Abramovic bi od tog napravila svjetsku atrakciju.

Dobro se drzis, svaka cast.
Ja nikakve te krize nisam imala kad sam prestala pusiti. Ili se ne sjecam samo. A ako se ne sjecam, bice i da nisu bile strasne. Adrenalin me valjda picio od trudnickih hormona.

Da se oslobodis fizicke ovisnosti od nikotina, ne treba dugo. Poslije dugo traje da ne znas sta ces s rukom, koja kao da sluzi samo za cigaru…I jednog dana, kad tad, dodje dan da vise i ne pomislis na cigaretu.

Poznajem curu koja je pusila preko 3 pakle dnevno. Ona je bukvalno non stop pusila. I prestala je. I sad ima faze kad pusi i kad ne pusi. Istrenirala se da switchuje. Ali ona je fanatik u vecini stvari koje radi u zivotu. Ona moze i da jede samo sirovu hranu godinu dana i tako to…

A poznajm i covjeka koji vec desetljeca pusi i to tako sto nekad pali 15 cigara dnevno, nekad 15 dana ne zapali…i to sve spontano. Npr. zimi ne pusi jer mu je ledeno oci na terasu. Ocito nikad nije ni bio ovisnik. I takav je karakterno isto, ne ljepi se lako za nek navike. Btw. on pucka, ne uvlaci u pluca…

Svasta ima. Razliciti ljudi, razlicite cudi, i prvenstveno razlicite predispozicije za ovisnost.

Ja znam za sebe da sam ovisnicki karakter, volim ceif, pa nek ide zivot…i zato znam da ako bih pocela opet da zapalim samo uz kafu, bila bih ocas posla opet ovisnik.

Izdrzi i roni!

1 Like

I sinoć isto ko i preksinoć se probudih, ovaj put spavah od 24-03, ali nije intenzitet krize bio ko preksinoć no jedno tri put slabiji, i to se dalo izgurat poprilično lako. Po danu mi nije neki problem i nemam nekih prevelikih kriza, pane na pamet e sad cigara, al mi ta misao brzo izvjetri i ne pravi dublji problem.

Ovo mi za sad uopšte ne predstavlja problem.

Ja ako sad opet zapalim nikad ne bi presto pušit.

Vidi se kod pušača kod cuga dima ko je pravi narkoman, ko je rekreativac.

Nema više ronjenja mnogo, još max dan dva, jer je zaladilo, najavljuju kiše, počelo puvat pomalo. Danas sam jedva uvatio dva sata ronjenja.

Ma lagano ja ovo duram, šta god i kakve god krize da nadođu.

Pa da prodajem na izložbi kašiku za dop za par iljada, zarđalu šnalu, čauru iz dvaes prve prošlog vijeka, još uz svaki predmet da priču dodam istinitu 100%. Ključ zardjali, od vecea ilirske kraljice Teute.

Ovo je od juče, lokacija Plavi Horizonti. Pobaco sam gluposti ko lim od vrha limenke, hepeke od limenke, čepove i sl. Da se viđet da mi nisu gluposti zarđali ključ, kašika za dop, i klin za ko zna šta.

Danas ronjah kratko ko što rekoh, par novčića i više nekijeh govana, nije bilo moćnijeh stvari ko štoe olovo. Nekako volim olovo nać. Prvi put u život danas viđoh neku živuljku u moru, nešta bijelo providno podsjeća na pijavicu, ima onu sisaljku veliku. Eo nađoh naziv i štae Pontobdella muricata. Ovako otprilike izgledalo

2 Likeova

Zašto?

Ako se spotakneš, nije drama. Obzrvaj zašto si se spotaknuo i nastaviš dalje pametnije.
Spotaknut se ne znači da nešto ne možeš…niti da je bitka izgubljena… samo znači da si pod određenim okolnostima popustio i te okolonosti moraš prepoznati i drugi puta pametnije kroz njih proći.

Bio si na XX cigareta dnevno prije…sada si na 0 cigareta dnevno …i ako zapališ samo 1, to nije razlog da se vratiš na prethodnih XX.
Ta jedna je ko nijedna ako se nećeš vratiti na XX. A još k tome je prilika da nešto naučiš o tom spoticanju…

Kada bi prestao pušiti radi neke opklade ili nešto slično …onda jeste ta 1 kraj tvoje misije. Ali nisi na takvoj misiji…nego si na misiji da udišeš čim više svježi zrak i bacaš čim manje para na smrdljiv zrak.

Ako zapališ samo jednu i vratiš se dalje na ispravan put… ispravna misija nije narušena sa tom spotaknutom jednom.

Ali to ne znači da možeš zapaliti samo jednu pod izlikom “zapalit ću samo jednu”. To neće funkcionirati. :slight_smile:

Pogotovo što pušenje nije samo jedna navika…i ako se čak spotakneš i zapališ tu jednu pod određenim okolnostima…primjetit ćeš da ti to neće natrag povećati želju u svim situacijama u kojima si pušio …nego to znači da samo ta situacija gdje si posrnuo je i dalje kritična …

Ma čisto malo autosugestije i samohipnoze.

Jel hladno more za plivanje? Jesi nabavio kakvo robilacko odijelo?:slight_smile:

Ja razmišljam da prestanem pušiti ali neda mi se, govorim sebi sutra ću. :smiley: Ne znam šta bi radio kad bi OPET prestao. Prestajao sam nekoliko puta, najduže je trajao 7 mjeseci, ostalih nekoliko puta 15-20 dana ili mjesec-dva i bilo mi je neobično. Šta da radim sa rukama, kako da pijem pivo bez cigare, šta kada odem u goste, kako kad sam nervozan, itd. :smiley: Od 10-15 cigara dnevno, kako kad nekad i kutija, možda 3-4 cigare maks. da mi se pravo zatraže, ostalo je navika. Čitam nešto i zapalim, ispušim pola cigare i ugasim.

Nije još uvijek hladno more za plivanje. Nisam gledo moja procjena je oko 23 stepena. Eo pogledah na netu kažu herceg novi 24. Meni je to ok temperatura. Jutros je palo tona kiše i još grad udario. Ođe kad kiša pada za po sata zna istrest ko u kopnenim gradovima što napada za dva dana. Najkišovitije mjesto u evropi Crkvice je tu blizu iznad boke možda 15ak km vazdušne linije. Ne znam što sve ovo ispisah, al eto. Dakle ok je more još uvijek i vani je bilo ok, poslije nevremena jutros od nekih deset i po sunčano bijaše. Iako je zeru zaladilo vani lijepo je bilo danas jer nije puvalo i nije bilo oblačno. Biće još koji dan more lijepo ako ne zapuva.

Sad malo je ladnije ronjat i detektovat jer sam vazda na dnu mora, kontam dva stepena bar da je ladnije na dnu no na površini na nekoj dubini od metar, metar i po. Al opet može se bez nekijeh problema ronit sat i po dva, onda zeru sunčanja i grijanja pa opet ronenje i u krug tako.

Neam ronilačko odjelo, da živim ođe bi ga bome kupio. No sad kad se vrnem u bl ne dolazim najvjerovatnije do juna nagodinu. A od juna pa do oktobra ne treba ronilačko odjelo zbog temperature mora.

Sedam dana bez cigara :muscle:

I ja sam sigurno bar 500 puta to reko i istinski to mislio.

Jel ti bude žao i budeš ko posran nakon ili si ok kad ponovo zapališ? Jel u izlascima uz alkohol si se vrćo cigarama? Ja sad ne znam kolka kriza il želja za cigarom da mi dođe spreman sam u svakom trenutku da idem pod vreo tuš, bukvalno na šurenje ako treba dok ne izađe ta misao iz glave, pa taman bio u gradu i moro iznajmit hotel da bi došo do tuša.

Mogu reć da sam ja očekivao strašne krize, kao ono neku noć kad me sastavilo. Samo očekivao sam svakodnevne i više puta takve krize. Jes da bi to zbilja bila patnja al spreman sam i za to ako se desi. Ja zbilja od sebe očekujem da nikad više ne zapalim cigaru, al bukvalno nikad, nijednu. I baš sam ponosan na svaki dan bez cigara.

2 Likeova

Nije mi bilo krivo kad god sam počinjao ponovo pušiti, a počinjao sam baš u izlascima, ili npr na roštilju, okupi se nas više nakon dugo vremena i popije se koja više i zapalim pa onda sutra nastavim pušiti. :smiley: Nisam imao ni kriza kad sam prestajao, funkcionisao sam normalno. Imao sam jaku želju zapaliti jedino u trenutcima kad sam bio jako nervozan zbog nečega (to je bilo rijetko) i tako kad se okupimo na nekom roštilju nakon dugo vremena. Žena jeste imala krize, pogotovo prvih 7-10 dana. Na kraju smo zaključili da nam je žao prestati pušiti. :smiley: Jedini razlog što razmišljam povremeno o prestanku pušenja je zbog zdravlja, mada to ništa ne znači. Neko puši i pije cijeli život pa ništa, dok se neko pati a zdravo se hrani, ne puši, ne pije, itd…

1 Like

Moja neka dalja baba Zorka ima oko devedeset dere preko dvije kutije dnevno, zdrava prava. Vazda mi je bila primjer za istu priču :slight_smile: svaki pušač ima neku babu il neki drugi dobar primjer.

Ima vala, sem najvaznijeg zdravlja, još tona razloga protiv, bar iz mog ugla.

No kako nađoh onaj prsten iz gospodara prstenova, postah sam gospodar prstenova

@bozoou vidi mi nokat, oćemo se opkladit?

Danas sam obilazio plaže đe sam znao da će bit mnogo smeća metalnog i bukvalno dva tri sata nisam nikakav ni novčić našao, samo smeće, i tek poslije nekih tri sata dođe pokoji novčić i prsten. Baš je seksi ovaj prsten, izgleda kao prsten koji bi Jovanka Broz nosila. Šifra mu je 925 što je 92,5% srebro, sa još nečim.

2 Likeova

Zakleti nepušač od pamtivjeka, gospodar prstenova, prijatelj riba, pola čoek pola detektor

Sest i po sati ronjah i detektovah danas. Pretjero sam, i poslije me pukla vrtoglavica, eo tek sad prošla. Al mi baš lijepo bilo. Izgotivih se prao. Toeto od ronjanja, do sljedeće godine.

Presto pusit, ronjo, izgotivio se, naso zlata, srebra, dvije kasike, kljuc od audija, evara, novijeh dinara iz 94te… Dobar odmor

9 dana bez. Idemooo

12 Likeova

15 dana bez…

7 Likeova

Kada sam prestao kupovati cigarete, jedno pola godine sam žicao od svih na poslu, doma nisam pušio, frendu kupio kutio dao, pa onda žicao od njega, onda kad mi je više postalo neugodno i sramota prestao sam konačno i pušiti. Tako već ne kupujem cigarete jedno pet godina, osim kada idem na neku pijanku onda zapalim, a to je rijetko 2-3 puta godišnje znači kupim kutiju. Mogu živjeti s tim.

1 Like

Provjerih prije neki dan u zlatari jel zlatno ovo prstenje što izronih
image
image
image

i jes sve je zlato. pitam je ja može li mi kamenje provjerit na ovom bjelom jel dijamant i kakav je kamen na ovom crvenom
image
veli mogo bi bit dijamant al nema ona onaj aparat za provjeru jel dijamant, a ovo drugo joj djeluje da je neki pravi kamen al da nije rubin jer joj pretamno i da mi o drugom kamenju sem dijamantima nema ko šta reć u BL. uglavnom reče da malbašić zlatara u bl mi može provjerit jel dijamant. danas pođoh i saznah da ne samo da imam zlata no imam i dijamant :muscle: ovi u bl ne rade procjenu jer ona zavisi od čistote dijamanta tako da nekad kad odem u bg moram ponjet na procjenu jer me čisto nako interesuje. za samo zlato ona teta iz prve zlatare (celje) mi je nudila 530 il 560 maraka, zaboravih tačnu cifru ova tri prstena imaju oko 11 il 12 grama, al nisam rad prodavat. pošto nisam na vrijeme u bitkoin na ovaj način ću u zlato ulagat.

počeh malo više jes, zadnja dva dana, to se ne smije tolerisat. nije mi problem sjedat za laptopom, nije mi problem u kafani sa pušačima cugat, izjest rebaraca, ili pice sa slaninom, ne traži mi se cigara, neam nekih kriza iole značajnih, ide sve ok. samo ne smijem povećavat jelo. u kući vazda tona slatkiša i onda se valja kontrolisat. počeli su ljudi djeci donosit tonu slatkiša, pa kako ko dođe u goste samo puni kuću kalorijama, a volim ja slatko, i džank fud pa se malo opustih. a i više se sad provodi vremena u kući i to će se samo povećavat pa se valja malo kontrolisat i ne ždrat.

7 Likeova

26 dana od kako sam presto čadit.

5 Likeova

Jesi li već primjetio neke promjene, u tijelu ili u okusu hrane naspram ranije ili nešto slično? Osim da ti se jede slatko? :lollipop::lollipop:

jesam, primjetio sam ogromne promjene na tijelu, pojavili su mi se trbušnjaci i sav sam u golemijem mišićima prao niotkud.

ništa novo nema što se tijela tiče, bitno mi je da se nisam udebljao otkako sam se vrno s mora. zanimljivo mi je da uopšte ili sam vrlo vrlo malo kašljao za svo ovo vrijeme. očekivao sam da ću dobro ripati po pričama mnogim. takođe nikakve razlike u ukusima ne osjećam, a to su skoro svi spominjali, da im se čulo mirisa i ukusa pojačalo. ja ne osjetim. ne ije mi se slatko isključivo, no sve, al nije baš sad da se to ne može iskontrolisat. možda me manje zajebava glava i sinusi i začepljen nos ali još je rano za reć, jer u zadnje vrijeme me prilično rijetko zajebavaše sinusi. uglavnom sve je poprilično isto sem što sam sam sebi kralj jer ne pušim i svima se kurčim kako sam batalio.

2 Likeova

Pitam ovo jer je moj suprug, nakon što je prestao pušiti (a pušio je skoro 30 godina), počeo kašljati kao manijak. A nije nešto specijalno kašljao kao pušač…
To je trajalo mjesecima, mislila sam da će dušu iskašljati, a prestalo je tek oko godinu dana nakon prestanka pušenja. Zaključih da su pluća izbacivala nakupljeno smeće tako dugo…:woman_shrugging:t2:

1 Like

ja ranije čitah da većina kašlje, čak neđe čini mi se pročitah da je i dobro to da se kašljanjem izbace ■■■■■. Sad nisam čuo il čito da je neko toliko dugo kašljao ko tvoj čoek, al biće da to sve bude drugačije od osobe do osobe. I ja ko što rekoh očekivah da ću ripati ko magarac, ali eto nisam skoro uopšte.

sračunah, 38 dana ne čadim.

aj malo da se vrnem na ranije ono što je božou pisao. ranije nisam imao volje za neke dublje rasprave, pa sad jopet sve iz teme iščitah pa reko aj da odgovorim il prokomentarišem ova pisanja

prvi dan ostavljanja cigara i raspodjela cigara je upravo bio isplaniran tako da se smanji količina nikotina unjeta tog posljednjeg dana čađenjada. i isplanirano je bilo da tog dana budu veći razmaci međ cigarama nego što je normalna doza za mene ispušenih cigara. takođe bitno mi je bilo da imam cigara uz put jer sam vjerovao da mi cigare drže koncentraciju u vožnji. nisu tu nikakve igrice se igrale nit sam išta lagao sebe. nema tu nikakvog predstavljanja cigara ko odvratno il odlično, samo kalkulisanje o raspodjeli i smanjenu doze nikotina i sati borbe bez nikotina.

odluka je jasna bila otkad dođem u Crnu Goru da prestanem pušiti, ne prije ili kasnije. ja sam inače naveče hiljadu puta donio odluku od sutra ne čadim ali nisam naravno sebe poslušao. ova odluka o prestanku i cijeli plan je ispoštovan bez ikakvog odstupanja od plana.

po mom shvatanju upravo promjena lokacije je meni izuzetno pomogla, jer ko što rekoh nekad ranije, na staroj lokaciji, doma sa ženom i djecom i svim navikama, sve bi meni bilo kudikamo teže, vjerujem i nemoguće. promjenom lokacije, fizičkom okupiranosti i ronjenjem mislim da sam sjajan posao napravio prvo da pokažem sebi da mogu izdržat 24h pa 48h. a to mi je djelovalo nemoguće jer se to nikad ranije nije desilo, iako sam pokušavao mnogo puta. dokazivanjem da to mogu mi je bila izuzetna motivacija i podstrijek jer sam masu puta sam sebi bio prilicno zalosan sa nemogucnosti da izdrzim jedan dan, tako da prvi i drugi dan i detaljan plan su u neku ruku meni pored lokacije su bili izuzetno bitni da si dokazem da mogu izdrzat. Poslije tih prvih 48h sve mi je bilo mnogo lakse. A tek je bilo mnogo lakše poslije 11 dana i povratka kući sa mora.

Ovaj dio podebljan o tome kako treba uci u sukob i suociti se sa stvarima i da se osjeti kako te svaki sukob ispravlja. Ovo je napisano cini mi se na moju opasku da sam izbjegavao s pocetka laptop jer mi je bilo neugodno bez cigare. takodje bitno u cijeloj prici a koja cini mi se nije sagledana sa tvoje strane je vrijeme. Vrijeme je kljuc za trezvenije i racionalnije razmisljanje i suocavanje. Po meni ne valja natovariti na pleca previse odjednom, treba lijepo rasporedjivati tezinu. Nije isto da sam bio uz komp cijeli dan u kuci u ta doba pocetka prestajanja ili da to cinim nakon deset petnest dana.

Eto ne znam jel pojasnih malo moju glavu i moja razmisljanja u doba prestajanja.