Problem sa Google Adsense zaradom, veliki pad zarade

Prije svega pozdrav svim webmajstorima.

Želio bih sa Vam podijeliti jedan problem koji imam u posljednjih nekoliko dana.

Znam da je ljeto, da je sve slabije… imam iskustvo sa adsense vec 5-6 godina…

U posljednjih možda 7 dana veliki pad zarade, u postavkama nisam ništa mijenjao. Reklame nisam dirao. Jednostavno ctr je pao na nekih 1%, a cpc na 0.03-0.04 … rpm je oko 0.50e … sve se umanjilo za duplo…

Nemam nikakvih upozorenja o kršenju pravila… jednostavno ne znam šta se dešava… imam iskustva sa adsense vec oko 5 godina… ali do sada nisam imao ovakav pad nikada…

Ima li neko isti problem?

1 Like

Pao je cpc i kod mene za 30% mislim da je to zbog pocetka mjeseca.???

To je normalno. Krajem 6 mjeseca kod mene najveca crkavica. Povezujem stime da ljudi koriste stari godisnji kojega je potrebno iskoristiti do kraja 6 mjeseca, a i djeci skola zavrsila. Pa tamo kod velike gospe isto slabo. Onda na jesen krene.

Znam druze, pocetak mjeseca i svaki ponedjeljak imam mali pad zarade… ali ovo je previše

Meni je pao pageview a sa time vidim i cijena po kliku.

Izgleda kao da i kada je veca posjeta bude nesto veci cpc.

Ja sam recimo 22. lipnja od adsense dobio 47 eura na nekih 75 tisuca page viewsa!

A jucer mi zagori stranica i pokaze 140 tisuca page viewsa,a dobijem jedva 20 eura!

Katastrofa… srecom pa je Instant articles vrhunski ali ovo je bilo dno.

Sezona godišnjih odmora… ovaj i sledeći mjesec će biti slabo pa početkom devetog mjeseca će ići polako gore…

Ako pogledas statistiku na Adsensu zadnjih 5 godina svake godine jul i avgust su najlosiji mjeseci. Krajem 6. to krene padati i sto kazes zavisno od teme i tipa sajta mogu se i prepoloviti prihodi. Vratice se sve sredinom 9. mjeseca.

Sto se tice ctra od 1% to ti je ekstra :D.

Zadnje dvije godine, svaka statistika sto se tice Adsensa ne igra vise ulogu. Nekada se znalo da ces u decembru “nalupati” lovu za vrijeme blagdana, vise to ne igra nikakvu ulogu. Isto se znalo da januar bude ocajan, no ni to vise nije tako…

Tako da sve statistike vise nisu ni blizu ravnodavne, meni je prosli mjesec bio fantazija. Prosto domaci cpc je poludio, te nakon toliko i toliko vremena, prvi put onaj odnos na proslu godinu i prethodne ide u +…nakon debelog minusa.

Prva dva dana ovog mjesec, takodjer fantazija, dok danas nesto slabije. A i ja bih se slozio sa hellas ctr od 1% je san :joy:

Ne znam momci koje tematike radite, ali ja sam na većini ovih sajtova godinama imao ctr preko 2% bez ikakvih problema. RPM se uvijek kretao oko 1€ na 1000 prikaza.
Znam da ljeti opadne posjeta, što je sasvim logično… ali da se prepolovi cpc i ctr to mi ne ide u glavu…

A zasto? Ne znaci ako ti se to nikad nije desilo da je to nemoguce. Evo ja cu ti napisati jedan od razloga:
Adwords kampanja koja ti je donosila najvise para na adsense je ugasena tj. lik je potrosio novce i prikazuju se slabije placeni i manje relevantni oglasi. Nije nemoguce da je otprilike u isti dan ugaseno nekoliko takvih kampanja i eto ti odgovora.

1 Like

Dosta webmastera je javilo u zadnjih godinu dana da se desava (pogledaj webmasterworld) im neobjasnjeni pad zarade po 50% po par dana u proteklih godinu dana, s tim da nitko iz Adsensa nikad nije nista odgovorio osim uobicajenog odgovora da cijena zavisi od oglasivaca i smanjenje potraznje itd… s obzirom da je ovaj tjedan 4th of july week ocekivan je neki pad koji se desava oko blagdana… uobicajeno je od 10-20% pada…

ja se sjecam velikog pada 1.10 prosle godine, koji se desio meni ali i mnostvo drugima gdje je ctr naglo pao s cpc, te je potrajalo oko 15 dana, nikakav konkretan odgovor nismo dobili…
imajuci na umu da google nonstop isprobava nesto takve stvari se desavaju, ako ti account ulovi recimo taj test dok recimo neke ne…

pozdrav

Kod mene ista stvar, od početka mjeseca umrlo sve, inače imam ctr oko 2 do 2.5, cpc o inače 005 i rijetko veći, rpm pretežno oko 1 ali od zadnja 3 dana sve prošlo u 3 lijepe, cpc 3 dana 003 i nemice se, ctr jedva 1.6, rpm 0.50. Mislio sam da je do SSL certifikata koji sam ubacio tek 2 jula a sad više nemam ideje kad vidim da se mnogi žale. Da napomenem da mi je jului prošle godine bio jedan od boljih mjeseci. Ne kontam ovo nikako

I nakon 7 dana kod mene i dalje ista situacija, sa 15-20.000 pregleda dnevno nakon onog aprilskog fijaska, pao sam na jedva 6-7000 i to kad je dobar dan, o zaradi da ne pričam, cpc 003 i nemiče cio ovaj mjesec, strašno :frowning:

Pa znaci da ti je pala posjeta ako je pao broj pregleda,eto ti uzrok.

1 Like

Meni je Juli kao Januar.
Uzas

Meni prva 3 mjeseca bila boli glava, kod svih loše kod mene ubijalo brašno. Mart bio daleko bolji od decembra, a sad mrtvo sve, ovaj novi algoritam na facebooku nas je sve izuo…

Ja sam nakon 40k dnevno u martu/aprilu spao na evo danas u juce- 10-12k… (prosle sedmice bilo 20-30k)

čega, reach? …

pregleda na sajtu…,.,