Problem sa spam mailovima - gmail

Događa nam se velik problem, jedan dio gmail mailova odlazi korisnicima pod spam i ne znamo kako to riješiti. Problem je što se to događa samo djelu korisnika što je još više zbunjujuće jer je skripta ista za sve.

Ovo je primjer jedne kontakt forme koja nekima radi, nekima ne http://apartments-bibinje.rezerviraj.hr/upit.php

A ovako smo to namjestili. Svima upiti dolaze preko emaila [email protected] a odgovor ide pošiljatelju

Bilo kakva ideja kako riješiti ovaj veliki problem?

Gmail je jako rigorozan, moras imati mail server podesen ko bebica da bi to funkcioniralo za sve korisnike, odnosno da mailovi budu na whitelist.

nisam neki strucnjak, ali sam istrazivao tu problematiku, uglavnom googlaj mail DNS records for GMAIL ili nesto tako, uglavnom cini mi se da moras imat oko 3-4 dodatna recorda koja mnogi po defaultu nemaju.

Bojim se da nije to pravi put. Ako mailovi stižu i idu u SPAM folder, to znači da su mail serveri u redu. :frowning:

Ovo je vjerojatnije uzrok, Gmail znači ne voli te automatske mailove, i to se neće lako riješiti (ako uopće). Slično je sa newsletterima. :frowning:
Osobno nemam nijedan Gmail email. :o:

Naravno da postoji rješenje.
Svi su se ovdje primili CloudFlare free usluge k’o pijan plota :wink: pa i ti.
CloudFlare ti ne daje rDNS/PTR.
Složi si pristojan VPS kod providera koji dozvoljava (i podešava na zahtjev) rDNS, koji bi trebao ovako izgledati:
XXX.XXX.XXX.XXX PTR rezerviraj.hr
Kladim se u svojih punih 20 godina hosting iskustva da ti više niti jedan mail neće završavati u spam/junk folderu ukoliko su ti headeri na skripti koja šalje mailove dobri. I da, ne treba ti reply-to gmail…čemu?
Isto tako, ne koristi PHP mailer, složi si SMTP i to sa SSL (465) konekcijom.

Tko će prihvatiti kladu? :wink:

1 Like

Sve ovo mi zvuči komplicirano i dosta posla. Promjena servera, micanje sa CloudFlare, projekt je na cca 100 domena.

Misliš da bi ovaj quotan dio mogao pomoći sam?

Sve dok koristis CloudFlare lokalno slozeni rDNS ti nista ne znaci.
Mail server je prava ‘kuharica’ za sloziti. Jednom pidesen kako spada, slat ces mailove i na .gov domene. Naravno, nije jednostavno i kosta.

Okladu postavljam konkretno na 1000 €. Ispod toga mi se ne da zahebavat :smile:

2 Likeova

Koristi http://zoho.eu

slozeno sve

Ja koristim Postmark servis za transactional slanje mailova, a delom i Mailgun, na VPS. Ovaj prvi daje jednom oko 25000 mailova free, a Mailgun daje 10000 free svakog meseca.
Po meni, kad sam isprobavao CloudFlare, besplatnu verziju, ne valja nista, te ga ne koristim.

Da o ovome sto @ControlEng govori sam ja mislio isto. kad sam to istrazivao vidio sam da je to ziva koma za podesiti, nakraju sam si sredio neko weird rjesenje sa postfixom, jer meni netreba mail server za primanje i slanje. No znam da tebi treba jer se ti biznis na tome nosi. Pa mozes ili unajmiti majstora koji ce se s time igrati, ali mislim da bi to moglo ispast prilicno skupo, ili mozes preci na servise koje je @drmko spomenuo.

@c3po , najmanji problem s mail serverom je kada mailovi ne stizu, to se rijesi bez problema jer znades odprilike u cemu je problem, daleko veci je problem kada si sve podesio, a mailovi i dalje idu u spam, onda je to:

Uopće nije coma, samo treba znati kako i što. Naravno, uz uvjet da IP adresa već negdje nije blacklistana.
Mi smo skoro imali situaciju s jednom HR organizacijom koja je na “državnoj sisi” a kojim je bilo od iznimnog značaja mogućnost slanja mailova na *aol.com
RIješeno za 48 sati (dok su prošle sve propagacije) i rade najnormalnije.

Ehh bogati, samo treba znati? Evo ja znam, teoretski, nikad to nisam radio, jer mi nije trebalo, a da i trebam to sve podesiti i istestirati radije nebi… tak da tebi mozda je lako koji to radis na dnevnoj bazi, nekom laiku je to ziva coma.

I ja ne pravim crawlere i ne petljam se u to :slight_smile:
Naravno da ne znamo sve, ja osobno i ne želim znati sve. Čovjeku smo zaspamali temu - @bugi imaš nekoliko prijedloga kako riješiti problem. Ako ti je taj “veliki problem” toliko bitan, sigurno ćeš se potruditi.

LP

Ma nismo zaspamali, mislim da smo mu jako pomogli. Nebrojeno puta dobijem od nekih vecih stranica savjet da njihov email stavim na whitelist, eto toliko da se zna koliko je to veliki problem i da neki veliki igraci to si neznaju srediti, hehe

A istina je i da ti kao posiljatelj emailova se moras pridrzavati pravila, jer ako i sve podesis kak treba a spamas sve u sesnajst doci ces na blacklist i onda ti nitko nemoze nikako pomoc.

Dali se ovi servisi mogu koristiti ako su domene smještene na CloudFlare? Problem je što se to nalazi na 100tinjak domena, imam jak server koji mi posuđuje prijatelj, on ga plača hrpu para a nešto je spominjao da domene ne mogu biti kod njega jer za svaku domenu plača $, a ne mogu si sad nabiti još neki trošak od 50-100 eura mjesečno za novi server, da ne pričam o selidbi svega toga koja bi to muka bila.

@ControlEng niste mi zaspamali temu, svaki savjet je dobrodošao. Ovo je velik problem, ako ga ne riješimo propasti će mi projekt jer stranica postoji samo da bi se slali upiti.

Možda je problem u tome što smo mi na znali slati newslatere na par tisuća adresa odjednom preko servera, moguće da su neki klikali gumb spam i sada imamo problem.

@bugi, verovatno moze da se koriste i preko CloudFlare, samo moras da znas da podesis. Ja ih nisam koristio preko CloudFlare, a pretpostavljam da bi to slanje preko tih servisa CloudFlare kocio i usporavao. Ovde ima strucnijih ljudi za servere i ta podesavanja, pa ce ti odgovoriti vezano za to.

Nikako nisi smeo da saljes taj newsletter preko servera koji koristis za te poruke koje su ti bitne, jer uvek ima neispravih email adresa, ili ti neko salje u spam, namerno, ili slucajno.

U pocetku smo mi tako radili sa serverom, koristili ga za slanje mailovima iz newslettera, na peko 30.000 mailova i za slanje bitnih mailova na sajtu. Uocili smo problem, pa smo bitne mailove preusmerili na slanje preko onih servisa dok newsletter mailove i dalje saljemo preko servera. Mailovi koji su neispravni, ili iz nekog drugog razloga se vrate, obavezno se brisu, jednom nedeljno.

Moze preko cloudflarea. A prijatelja ne kosta nista da doda domene na svoj server, nego je vjerojatno ili se on nezeli zahebavati sa bindanjem domena i podesavanjem DNSa na serveru ili ima sys admina kojeg mora platiti da to uradi.

Ali sito ti je preko cloudflarea, sve one opcije koje bi mogle pravit probleme iskljucis i samo podesis DNS recorde.

Primijetio sam da onaj alat koji spominješ gore; Mailgun baš ima opciju provjere da li uopće postoji upisana email adresa, što je super stvar. :thumbsup:
Jesi li koristio njega za newsletter, kakav je? :o:

@c3po, probao sam da saljem mailovima iz newslettera putem Mailgun-a, preko smtp i njihove aplikacije ili putem php mailera, direktno sa servera, da vuce iz baze, ali mi je jako sporo slalo dok sam server salje brze, a isplativije je jer saljemo 4x mesecno na oko 40.000 mailova.
Vidim da ima opciju za otvaranje kampanja i kreiranje liste mailova, za direktno slanje na njihovom sajtu, ali nisam to koristio, a vidim da je i neaktivno, trazi neko aktiviranje (dodavanje nekih tagova domenu)

1 Like

Hvala ti Drmko, :slight_smile:

Trebao si to koristiti. Svi ti newsletter tool-ovi, pa tako valjda i Mailgun šalju mailove sa svog servera, u tome i jeste stvar, da ne opterećuju tebe. A to ako traži domenu, to bi trebalo biti samo zbog registracije, da prikaže odakle šalje mail pretplatniku, ili zbog osiguranja. :o:

Za masovno slanje sam koristio jednom usluge Elastic sajta koji ima isto mogucnost za Transactional slanje i za kreiranje Campaign i liste mailova. Koliko se secam, malo su rigorozni, ako se dobro secam, mora da im se pise, ako hoces da predjes s jednog tipa slanja na drugi.
Cesto koristim mailChimp, za neka manja slanja, do 2000 subscribera, a nedavno sam koristio i Zoho koji takodje ima mogucnost slanja do 2000 subscribera.