Procjena vrijednosti projekta?

Pozdrav,
slobodno pucajte svoje procjene za vrijednost sljedećeg projekta.
Projekt bi bio oglasnik prijevoza, nešto poput rideshare-a. …znači omogućava korisnicima da nude ili traže prijevoz, isto tako da nude ili traže putnike za prijevoz. Korisnički računi bi bili opisani osnovnim korisničkim informacijama, ali i feedbackom dobivenim od drugih korisnika, te imali standarne značajke poput slanja privatnih poruka itd.
Zanimljiv detalj, koji još nije bio rješen kod niti jednog sličnog projekta na ovim prostorima…pretraga prijevoza bi razmišljala o problemu “trgovačkog putnika”. Tako da kad bi korisnik tražio prijevoz na relaciji recimo Virovitica-Zagreb, program bi prepoznavao da za tu relaciju odgovara i prijevoz Osijek-Zagreb.

U grubo to je to…a sad slobodno i grube procjene, također me zanima i koliko procjenjujete da je potrebno love za marketnig da bi tako nešto zaživjelo na ovim prostorima? 500.000kn, više-manje?

Pa da, takvih web-stranica smo već vidjeli ovdje. Ništa nije zaživjelo. Sve ove fore, kao “trgovački putnik” i slično nisu bitne za uspjeh projekta. Uostalom, kombinacija i nije baš tako puno da se korisnik ne bi sam znao snaći.

Ključna stvar je marketing. Njuškalo nije postao de-facto jedini oglasnik zbog neke super-lude značajke, već zbog reklama na televiziji i jumbo-plakatima u koje je utučeno jako, jako puno novaca. S druge strane, Javno.hr se je dosta reklamirao svojedobno - koliki su bili efekti?

Drugi problem, koji Njuškalo nije imao, je razvijeno tržište. Vrlo je diskutabilno koliko postoji kultura za to u Hrvatskoj. Kolika je stvarna potreba? Dakle, istraživanje tržišta. Indikativno, po mome sudu, je što su tek do nedavno prihodi operatera autocesta kontinuirano rasli - to znači da se ljudi voze. Tek s ovim zadnjim poskupljenjem je prvi puta zabilježen pad prometa na autocestama, a na putu prema Jadranu su restorani na staroj cesti počeli bilježiti rast prometa.

S druge strane je portal kao što je “Moj Posao” koji je jednostavno došao kao kec na desetku, popunio novu nišu. Ali ovdje to jednostavno nije slučaj iz gore navedenih razloga.

Znači, istraživanje tržišta, pa eventualno ciljani marketing ako se uspiju dobro identificirati korisnici?

A to može koštati bilo koliko. Od oglasa u na pločama u Studentskom domu, oglasa na stranicama za najam stanova na Njuškalu, oglasa na željezničkim stajalištima prigradskih vlakova ili autobusa, do višemjesečne kampanje na HRT-u. Tko zna?

Za stranicu o turizmu kao booking.com si rekao da bi ju izradio za 20k kn, tu sad pričaš o nekih 500k kn marketinga za stranicu o prijevozu… Imaš li neku namjeru išta pametno reći na ovom forumu, ili samo trolaš??

problem je što su naši ljudi skeptični prema tamo ( da ih neko nebi napao, opljačkao itd. ) zato treba napraviti neku vrstu provjere identiteta registriranih korisnika a i mogućnost komentiranja.

a marketing za 200 000 kuna možeš napraviti vrhunsku kampanju

Ti se to šališ ili ozbiljno misliš, i kad kažeš vrhunsku kampanju na što točno misliš?

@autor - @susjed je sročio i uboličio moje misli točno onako kako je trebao, (thnx @susjed :slight_smile: ) tako da na tu temu neću ništa reći.

To sam ja svojevremeno mislio napraviti (i još mislim), ali treba se baviti s time.

Poslije Nove :slight_smile:

A projekt kao takav je nemoguće procijeniti.

Stranica za hrvatsku , konkurencija nije baš jaka.

Seo max 15 000 kn

sponzorirani članak + oglas na naslovnoj stranici index.hr net.hr dnevnik.hr max 85 000 kn

Letci (100 000 komada) cijena cca 20 000 kuna (po studenskim domovima trgovima itd)

Pokloni (1 000 komada) (majice) 30 000 kuna

reklama na forumima 10 000 kuna

facebook 20 000 kuna

Pa valjda je i tebi jasno da izrada stranice nema veze s budgetom za marketing i promoviranje iste??
Također, zapitaj se dali bi ovaj projekt ja promovirao…ili bi ga radio nekome koga zanima jako u grubo, o kojem redu veličine budgeta se radi, kad se priča o marketingu?? hmm? :wink:

Nebih se baš složio, ideja je i umrežiti Zagreb…jer većina vozača je sama u autu dok idu na posao. A tu je kombinacija oho-ho. Apsolutno nepraktično bi bilo da korisnik mora pogađat od kvarta do kvarta da bi pronašao sebi idealnog šofera ili putnika.

jep, spominje se ideja da se korisnici putem gradskih ureda verificiraju…, naravno po njihovoj želji, ali verificirani korisnici bi bili daleko pouzdaniji izbor potencionalnim putnicima ili vozačima.

P.S. svim nevjernim Tomama, iznenadili bi se tko je potencionalni investitor u ovaj projektić :slight_smile:

[quote=“kres0”]Stranica za hrvatsku , konkurencija nije baš jaka.

Seo max 15 000 kn

sponzorirani članak + oglas na naslovnoj stranici index.hr net.hr dnevnik.hr max 85 000 kn

Letci (100 000 komada) cijena cca 20 000 kuna (po studenskim domovima trgovima itd)

Pokloni (1 000 komada) (majice) 30 000 kuna

reklama na forumima 10 000 kuna

facebook 20 000 kuna[/quote]

Ovaj SEO mi je jedino nevjerovatno da 15k , opet će me zaskočiti, ali ruku u vatru da ja cijeli site bez problema odradim za 15k (bez dizajna)…zato pitanje s početka teme i dalje stoji. Koliko realno mogu tražiti za ovaj projekt?? Ili, koliko bi vi tražili?
Ja sam očito došao iz jeftinih SC poslova u skupe vode :smiley:

A sto se marketinga tice, zanimljivo je da ima dosta grupa ove tematike na fejsu,tipa relacija RI-ZG. Ima vrlo aktivnih grupa, s nesto preko 10 000 korisnika … i s porastom oko 30-ak članova dnevno. Vjerujem da bi se to dalo pokupovat i u startu dobit korisnike :slight_smile:

Erm… Ti si lud :slight_smile:

Cijena takve skripte kao programa sa dizajnom 200€ otprilike.
500 soma kuna na reklame? Jesi ti lud? 10-ak K kn ni lipe vise ne bi dao. Ako tad ne uspije nece nikad. bacit ces pare. Nadji par spamera plati im da reklamiraju i to je to :slight_smile:

[quote=“Stol3x”]Erm… Ti si lud :slight_smile:

Cijena takve skripte kao programa sa dizajnom 200€ otprilike.
500 soma kuna na reklame? Jesi ti lud? 10-ak K kn ni lipe vise nebi dao. Ako tad ne uspije nece nikad. bacit ces pare. Nadji par spamera plati im da reklamiraju i to je to :)[/quote]

Brate, rekao bi nižu cijenu, ali se bojim :smiley:
…inače ipak si malo prenisko spustio ljestvicu, 1500kn??? aaahmmmm?
A i ovaj drugi dio, fulao si pristup. Radi se o ozbiljnom investitoru i ako bog da reklama će ići i na televiziju…definitivno nema prostora za spamanje. A ja necu izgubiti nista…mogu samo dobiti ako se projekt pokrene, a još više ako i zaživi!

[quote=“bozoou”]Brate, rekao bi nižu cijenu, ali se bojim :smiley:
…inače ipak si malo prenisko spustio ljestvicu, 1500kn??? aaahmmmm?
A i ovaj drugi dio, fulao si pristup. Radi se o ozbiljnom investitoru i ako bog da reklama će ići i na televiziju…definitivno nema prostora za spamanje. A ja necu izgubiti nista…mogu samo dobiti ako se projekt pokrene, a još više ako i zaživi![/quote]

Paaa ja gledam sa realnog stajalista. CMS sa povezivanjima u bazu, par sesija podataka o useru i algoritam za related lokaciju. Msm nema puno posla da je cijena velika. Ako pare nisu tvoje, trosi brate mili koliko mozes, sto vise to bolje. Ali ako su tvoje onda probaj sa sto manje :smiley: If you know what i mean :wink:

Rekao sam ti u prošloj temi i opet ću. Ostavi se čorava posla, pokazao si u 10 ak postova da ne znaš osnove o web dizajnu, programiranju, marketingu, web biznisu opčenito i puno obrazovaniji ljudi od tebe nisu uspjeli u tako teškom poduhvatu pa ne vidim razloga da uspje netko tko nema pojma o ničemu kao ti.
Novac nije dovoljan, novac može dobro iskoristi onaj tko se kuži u biznis u koji ulaže, tebe će samo opljačkati tko god i gdje stigne.

Kako vratiti 500k kn uloženih u marketing?

[quote=“Bugi”]Rekao sam ti u prošloj temi i opet ću. Ostavi se čorava posla, pokazao si u 10 ak postova da ne znaš osnove o web dizajnu, programiranju, marketingu, web biznisu opčenito i puno obrazovaniji ljudi od tebe nisu uspjeli u tako teškom poduhvatu pa ne vidim razloga da uspje netko tko nema pojma o ničemu kao ti.
Novac nije dovoljan, novac može dobro iskoristi onaj tko se kuži u biznis u koji ulaže, tebe će samo opljačkati tko god i gdje stigne.[/quote]

Ljudi smo, učimo dok smo živi…kako ti rješavaš svoje probleme?? Odustajanjem?
Tema ima konkretno pitanje…ali ovakva kvazi pametovanja me još više vesele. :slight_smile:

…a to sto je tebi sve tesko, vrijeme je da se trgnes!! Sretno!

[quote=“bozoou”]Ljudi smo, učimo dok smo živi…kako ti rješavaš svoje probleme?? Odustajanjem?
Tema ima konkretno pitanje…ali ovakva kvazi pametovanja me još više vesele. :)[/quote]
Slazem se. Mozda je tebi 500 000kn kao meni 50kn pa nije nikakav problem da ih baciš na učenje, ako je tako onda samo naprijed, to će biti dobro uložen novac.

Dobro pitanje…brz povratak novca sigurno nije, ali ako bi projekt zaživio, na duge staze je dakako vrijedniji od uloga.

khmmmm, po meni baš i ne.

Neki su usporedili s njuškalom, njuškalo je utukao nekoliko mil kuna u marketing i još uvijek ulaže!
A ono što ovaj projekt razlikuje od njuškala je njegov opseg korisnika, njuškalo se hvali s 300k posjeta dnevno!
Koliko bi tvoj projekat mogao imati korisnika usluge i posjetitelja?
Po meni ne više od 5k godišnje (korisnika) a posjetitelja? Po meni baš i ne puno.
A njuškalo to ima pa ima i mogućnosti prodati oglasni prostor i tako mjesečno zaraditi 20,50,100k kuna… + uvijek ima mjesečne pretplate na izdvojene oglase.
A kako ti misliš zarađivati?

Uostalom
AjmoSkupa je internet portal za potrebe dijeljenja vožnje (eng. carpooling - ridesharing - carsharing) građana. - ajmoskupa.com
TrazimPrijevoz.com - u nekoliko sekundi do prijevoza (pitaj člana (Gosaric da ti proda skriptu)

[quote=“mestro67”]khmmmm, po meni baš i ne.

Neki su usporedili s njuškalom, njuškalo je utukao nekoliko mil kuna u marketing i još uvijek ulaže!
A ono što ovaj projekt razlikuje od njuškala je njegov opseg korisnika, njuškalo se hvali s 300k posjeta dnevno!
Koliko bi tvoj projekat mogao imati korisnika usluge i posjetitelja?
Po meni ne više od 5k godišnje (korisnika) a posjetitelja? Po meni baš i ne puno.
A njuškalo to ima pa ima i mogućnosti prodati oglasni prostor i tako mjesečno zaraditi 20,50,100k kuna… + uvijek ima mjesečne pretplate na izdvojene oglase.
A kako ti misliš zarađivati?[/quote]

Hmm, skakljivo je to pitanje, uveliko se slazem s primjedbom…iako vidim i drugu stranu medalje…jer kad bi na ovo pitanje:

…znali odgovor, onda bi sve bilo lagano.
Ali ja ako sebe zapitam:
Jesam li češće kupovao nešto preko oglasnika ili putovao? Odgovor je putovao…blago me vodi sumnja da je tako kod većine.
To što će netko odabrati javni prijevoz kao skuplju opciju ili podjelu troškova je samo pitanje mentaliteta našeg naroda. Taj mentalitet osim što bi se mogao probiti marketingom i zaštitom putnika i vozača, vjerujem da će ga probijati i sve veći porast cijena goriva. Te da će u skoroj budućnosti biti nezamislivo da pojedinac putuje sam u autu na posao.

Ne govorim da nisi u pravu, ali samo zagovaram i drugu stranu. Ne vidim razlog da ovakav servis ima manje korisnika od njuškala? Studenti putuju na faks skoro na bazi tjedna…a tko kupuje na bazi tjedna nove stvarčice?

Što se tiče ovih servisa koji nisu zaživjeli poput ajmo-skupa,ridebook, gorivo.com << koji još ima najviše korisnika i koji je daleko najstariji samo što izgleda gore od dječjeg paint uradka. Mislim da je jasno da niti jedan od tih servisa nije dobio pristojan marketing, ako je uopće ikakav. S druge strane kod svih tih servisa sam našao takve propuste u interakciji s korisnicima da zaboli glava. I onda naravno da je ljudima jednostavnije tražiti prijevoz putem fb grupa, što vrlo aktivno i rade! Grupe se konstantno povećavaju…što i odaje potrebu za djeljenjem prijevoza među mladim ljudima.