Projekat oglasi.ba

Hvala na komentaru, ali to nije uopšte relevantno poređenje, jer recimo broj korisnika interneta 1998,1999,2000,2001,2002,2003 je bio u odnosu ove godine je minimalan (negdje možemo sigurno doći do podataka), konekcije koje su bile tada su bile extremno spore, to znamo svi koji smo koristili internet u BiH u to doba, najviše vremena smo provodili na ircu iz jasnih razloga. Druga stvar je povjerenje korisnika u internet tada i sada, što također nije za usporedbu, i posljednja stvar je informatička pismenost bosanaca tada i sada.

Sa moje tačke gledišta oni nisu imali nikakav potencijal tada u BiH, ali možda kasnije da su htjeli mogli su. Ako negdje griješim, budi slobodan da me ispraviš.

Hvala svima na komentarima koje ste uputili.

@Haze @Q_Line Znate li vi razliku između prihoda i profita? Iako se slažem sa vama, čisto sumnjam da su radili u gubitku.

2 Likeova

Kad kazem imali priliku mislim na drasticno kasnije vrijeme period 2004-2007 kada su imali i posjetu i citanje.

Uglavnom u pravu si nije ni relevantno ni bitno. Poenta je bila samo da oglasi.com nisu prvi.

Prihod = Profit
Menni to izadje skoro pa isto kada imas prijavljenu firmu =D

Profit= Prihod-Troskovi :slight_smile:

1 Like

Ocito je da nikad nisi imao firmu, niti znas osnove trzisnog poslovanja.
@AMG ti je odlicno napisao izracun.

1 Like

U pravu si potpuno ControlEng, nisam imao firmu, nit ju imam…
Ali radi se o tome, da me lik želi ubjedit u to da mjesečna zarada na web stranici putem kupovine premiuma nije čisti profit? A usput i tvrdi da je sajt bio non-profit, i da su se vadili na “pojam” prihod, a ovamo dnevno prodaju 500 premium računa, ako je to non-profit… Kako god, poz

Pa logicno da nije cisti profit, ne znam o cemu ti pricas. Pogotovo primjer na koji je tamo funkcionisalo, kupovina premiuma putem mobitela. Gdje tebi ide 30%, ostalo ide telekomu i firmi preko koje poslujes.

2 Likeova

Pa nije cisti profit. Evo ovako na jednostavno primjeru sa par varijabli:
Imas Web stranicu na kojoj prodajes premium racune:

Prodao si 100 racuna pr. 10 eura = 1.000 eura (prihod)
Zatim imas dva zaposlena i placas ih po 100 eura mjesecno (ukupno 200 eura) (rashod)
Hosting web stranice na kojoj prodajes 100 eura (rashod)

Prihod - rashod = Profit

1000-200-100=700 eura

I sad tebi ugrubo ovih 700 eura dodje kao profit koji onda podlijeze oporezivanju od strane drzave ako si 100% legalan.

1 Like

nije isto neprofitan i neprofitabilan

neprofitan projekat nema namjeru da zaradjuje niti da akumulira profit

neprofitabilan projekat ostvaruje nezadovoljavajući profit i zato su skrkali još para u dernek da poboljšaju naplatu premiuma, oglasnih jedinica itd.

Meni ovaj sajt izgleda jako fina investicija treninga vjestine. Da, velika je to i rizicna investicija, ali bez rizika nema ni uspijeha. MIslim da momci zasluzuju pohvale sto imaju “muda” da se suprosave ovim olx/pik ili kako se vec zovu. Da, ovi su osvojili BiH trziste, ali ne znaci da su dugotrajni, pogotovo kad nas narod ili opcenito, narod voli “Besplatno”. Zato, trebali bi da gledate minuse i pluseve njihove i da sve to pretvorite u stvarnost u vasoj viziji.

Nema potrebe da sada ubijamo vrijeme i prepucavanje koliko je ovaj, onaj i pet i sesti digao za koji projekat, jer ta svrha ovog topica nije. Momci zele sugestije itd.

Ja bi vam licno skrenuo paznju na to, da uzmete olovku i papir i da napravite poslovni plan i po njemu to do listu ispunjavate s najvaznijim stvarima/zadatcima.

Gledanje u koliko je ko zaradio i prodao je out za sada. To je samo gubljenje nade i energije za radom.
Najvaznije je da imate zelju i energiju da to radite sto vam se svidja, a vazda ce biti “zasto, kako i sta mislis”…

Mislite da ovi isti momci sto su digli toliki novac na te projekte mislili o tom istom novcu ispocetka? Ne, nego su se fokusirali 100% na ideju i realizovali je uz dodatne dodatke od sugestija s vremenom. Nebi da vise “pametujem”, svijesni ste vi svega toga, jer po opisu zvucite mi jako ozbiljni i gladni uspijeha momci.

Ja vam zelim SVE najbolje, i da u buducnosti citamo novosti o vasim uspijesima. Good luck mates!

3 Likeova

koji to privatnik ulazi u projekt u kojem nema namjeru da zarađuje i akumulira profit?

1 Like

Balkanski političari :blush:

1 Like

neprofitne organizacije?

Ništa, hvala svima na komentarima i sugestijama.

Mada bi Više volili da dobijemo koju sugestiju, šta Vama lično smeta na projektu,
dali šta treba popraviti i tako te stvari.

Trenutno smo sretni, jer nemamo gubitaka osim vremena (trenutno), dok ne krenemo sa marketingom.
Što se tiče ostalog dijela posla programiranja tu sam ja koji vršim sve.

Zato Vam zahvaljujem na svakoj sugestiji, jer želimo od sveg srca da napravimo ovo.

I da, ovo što govore da je slično OLX-u (piku), trenutno i ciljamo da 60-70% bude slično,
kako bi naš narod mogao reć, a fina stranica (jer novo ne vole), a kasnije planiramo uvoditi i nove stvari.

Još jednom hvala svima!

I da, imali smo mali problema oko registracija, jer smo koristili SMTP od hotmail-a, pa se dešavalo da neki pri registraciji nisu dobili aktivacijski kod. (sad smo prebacili na smtp servera, većina ide u junk [to ćemo kasnije riješavat]).

I iz tog razloga sam napravio skriptu koja briše na dnevnoj bazi račune koji nisu aktivirani, pa koji su pokušali a nisu dobili aktivacijski kod, mogu ponovno registrovati.

I ako bude problema, javite nam…

Imati namjeru i ostvariti je su dvije različite stvari :).

Ne znam kako ces sa ovom konkurencijom…


Na fejsu viđo’ reklamu i oplakah…

1 Like

Kad ste toliko sad uradili nema odustajanja :slight_smile: . Imate sanse ukoliko iskoristite sve PIK/OLX-ove mane ako bi to ispravili kod sebe i uveli neke novine.
Treba uloziti i dosta u marketing, hiljade $. Treba doci do kriticne mase.
Kao korisnik PIK-a mogu reci da se ne bih prebacio s njih na drugi servis sve dok su oni to sto jesu, ali ako bi postojalo nesto dobro bar kao 30% PIK-a mozda i bih. A to znaci milionska posjecenost mjesecno.
Na PIK/OLX-u auto i nekretnine je nemoguce prodati bez kupovine kredita. Kad su smanjili cijene i omogucili razna izdvajanja artikla kredit je postao bezvrijedan jer sad svi izdvajaju i jednostavno se ne isplati to raditi za sitnije artikle, osim toga i sajt im cesto ima probleme: cesto je down, sporo se ucitava, kasne poruke, ne stizu notifikacije, problemi oko dojmova itd…
Osim PIK/OLX-a imate jos dosta konkurencije ali s obzirom da u BiH radi bar 10 brzih posti (kurirskih sluzbi) znaci da ima posla za sve jer svako ima neke svoje klijente.
Sretno!

1 Like

Hvala na informacijama,

@eAffiliate
Kao što si i rekao, da je napraviti bar 30% pik-a za početak, jer ne može se odmah sve, isto razmišljam i onda sa vremenom unapređivati, jer nisu ni oni imali ništa tokom početka, sve je se razvilo s vremenom.

@Zdenga
Ludilo brate, na kraju ću odustati radi njih… ne radi olx-a… :smiley:

Uglavnom za projekat ima još mnogo rada, nešto smo i uradili ali još nije pušteno online.
Hvala svima!