Promocija sigurnosti prometa na cestama

Nakon malo vise od mjesec dana evo nekih konkretnih (prvih) podataka o zainteresiranosti vozača:

  • Daleko najtraženiji pojmovi nemaju veze sa tehnikama vožnje - slika 1, slika 2. (Kao što se može vidjeti, tehnike vožnje su doslovno na posljednjem mjestu.)

  • Ipak, najčitaniji sadržaji na portalu su razne tehnike upravljanja vozilom, što mi je izrazito drago jer ukazuje na kakav-takav interes posjetitelja, čak i onih koji inicijalno dođu na stranicu tražeći slike i pozadine - analytics.

Zamolio bih sve vozače da napišu kratku recenziju o ovom portalu (kakva je kvaliteta tekstova, što bi promijenili/dodali, …). Uz recenziju bi trebalo poslati i godine iskustva u vožnji, tako da se može usporediti mišljenje mlađih (neiskusnijih) i iskusnijih vozača, te kako bi ubuduće pisao (bolje) tekstove prihvatljivije jednoj i drugoj skupini vozača. Sve to možete slati na ovaj email ili preko kontakt forme na portalu.

Evo kako izgleda jedan “radni” dan na ovom projektu :slight_smile:

http://www.petabrzina.com/priprema/video.html

Video traje 50 sekundi, a u njemu je sažeto najzanimljivije iz posljednjeg petosatnoga rada i testiranja…

p.s. video je amaterski, pa uključite i zvučnike za malo bolji dojam :slight_smile:


Portal je “redizajniran” te je sada, nadam se, još jednostavniji za upotrebu. Sve tekstove sam izmijenio u skladu sa pitanjima koja sam dobivao, npr. ovaj tekst:
http://www.petabrzina.com/pravilan-polozaj-za-upravljacem
, tu sam dobio najviše pitanja tipa “zašto baš to, zašto ovo…”

U tom, i ostalim tekstovima pokušao sam dati što preciznija i kraća objašnjenja, iako ima još stvari o kojima bi imao što za reći, ali jednostavno ne stane sve u jedan ovakav članak… Zato sam maknuo facebook komentare, te se od sada može i anonimno komentirati… Očekujem Vaša pitanja, za bilo kakvu nejasnoću… :slight_smile:

Koliko biste se dobro sada, nakon godina iskustva u vožnji, snašli na ispitu? :smiley:
Npr. znate li tko ima prednost prolaska: cesta s znakom Trokut ili znakom Stop?

Evo par primjera koja najčešće uzrokuju nedoumice: http://www.petabrzina.com/raskrizja-i-pravo-prednosti-prolaska

Komentari? :smiley:
Ili možda još koji primjer?

Na sličicama “Pravilo desne ruke i pravilo lijevog skretač” ispred crvenog je vozila iscrana puna crta zaustavljanja H11, bez opcionalne riječi “STOP” .

Stop je stop - nemaš što razbijati glavu. Kada ga vidiš, staneš i pustiš sve druge.
Inače ćeš vrlo vjerojatno nadrapati. :slight_smile: Kod mene na izlazu iz parkinga jednostavno moram propustiti sve koji idu ravno, jer kad ne bih, imao bih što za popravljati. To što im stoji znak stop, većinu ne tangira. Naprosto - oni idu ravno, dakle imaju prednost. :smiley:

Oko sokolovo :slight_smile: bit ce ispravljeno.

Ovakve situacije su relativno česte, stoga je veliki problem nepoznavanje pravila. U clanku imas primjer takvog raskrizja (Google maps), koji je btw ispred moje zgrade, i redovito tu nastaje nesporazum, a dva sudara samo u posljednjih mjesec dana govore sama za sebe… Ali kao sto kazes, radije stanem i uvjerim se da mogu proci, alternativa bi bila popravak auta svako mjesec-dva :smile:

Stop je stop - nemaš što razbijati glavu. Kada ga vidiš, staneš i pustiš sve druge.

Znak Stop ne izriče naredbu propuštanja svih, već zaustavljanja :wink:

p.s. ako i dalje nisi siguran - https://www.google.com/search?q=stop+ili+trokut+koji+je+vazniji&oq=stop+ili+trokut+koji+je+vazniji

Upravo zbog ovakvih situacija mislim da se ne radi dovoljno na promociji sigurnosti u prometu.

EDIT: situacija koju si spomenuo je izuzetak. I bez znaka dužan si propustiti sve koji se kreću po cesti na koju se uključuješ - ZSPC članak 45. stavak (1):
“Vozač koji se vozilom uključuje u promet na cesti ili drugoj prometnoj površini (izlazak vozila iz garaže, dvorišta, parkirališta, stajališta, s površine na kojoj se ne obavlja promet vozila ili s drugih sličnih površina) dužan je propustiti sva vozila i pješake koji se kreću cestom, odnosno prometnom površinom na koju se uključuje.”

Kod mene su oko zgrada velika parkirališta. Dakle, imaš široke ceste koje su ujedno i parkirališta. Naravno, kada izađeš s parkirnog mjesta, sve propustiš, ali onda si na… pa na normalnoj cesti, zapravo, jer ulica koja je moja adresa inače ne bi niti postojala. Tako da postoje dva raskrižja gdje se tri pristupne ceste (koje kruže oko zgrada i koje su sve ista ulica) spajaju u jednu i onda ta izlazi na glavnu cestu gdje je promet. Na jednom raskrižju nema znakova i mora vrijediti pravilo desnog, a na drugom postoji STOP, ali je udaljen kojih desetak metara od samog raskrižja, jer zbog parkirnih mjeta nije moguće bliže pozicioniranje. Taj STOP svi zaborave u ovih deset metara, a ono prethodno raskrižje je T-oblika i ja dolazim kroz ovu “okomitu” cestu slova T.


Evo jedno pitanje za tebe. Stojiš na niže prikazanoj lokaciji, skrećeš iz Savske desno u zeleni val. Nema tramvaja, ali cesta do iza tramvajske pruge popunjena vozilima koja čekaju semafor. Gdje ćeš zaustaviti vozilo? Na tramvajskoj pruzi i tako uzrkovati da ZET-ovac dobije moždani udar zvoneći ti, ukoliko naiđe dok čekaš zeleno, ili prije pruge i tako zablokirati cijelu Savsku i uzrokovati bijes vozača iza tebe koji vide da možeš skrenuti, samo trebaš stati na prugu?


Drugo pitanje. Stojiš na Sveticama, pored Ekonomskog faksa. Na semaforu je zeleno, ali ako kreneš, morat ćeš se zaustaviti u raskrižju, na žutom bojom šrafiranom području koje označava pristupni prlaz za autobus gradskog prometa koji dolazi s Kennedyjevog trga na stajalište ispred stadiona. Ako se zaustaviš, međutim, svi te će vozači jednostavno zaobilaziti i doslovno ćeš ostati blokiran na tom mjestu. Znam to – bio sam isprobao u par navrata. Kako u pismu oprati načelnika postaje prometne policije u Heinzelovoj?

Kako nisam iz Zagreba pomoglo bi da vidim na mapi taj tvoj slučaj, ovako ti ne mogu bez sumnje reći “ovako je” ili “onako”…

Odgovor na pitanje je, bez sumnje, da se trebaš zaustaviti na Savskoj ulici, nikako ne na tračnicama. (ZSPC članak 82. stavak (1). točka 2. i 3.).
Naravno, u praksi ćeš se zaustaviti po procjeni, nećeš bespotrebno ometati ove u Savskoj ako se ili će se uskoro na semaforu upaliti zeleno, a iza sebe ne vidiš (pregledan je pravac) tramvaj… Ovo posljednje je samo razmišljanje na glas, nije po pravilima!

Drugo pitanje nisam razumio u potpunosti. Žute oznake, u ovom slučaju, se ne odnose na tebe, iskreno ovakvu šrafuru nisam do sad vidio (lista oznaka na kolniku: link ili s obajšnjenjem - STPS). Pošto nije standard vjerojatno služi za navođenje autobusa iz ove jednosmjerne ulice lijevo, ili?

Kod skretanja lijevo, općenito, važi članak 56. stavak (2). Ako sam dobro shvatio nedoumica je ovdje zbog nepostojanja luka koji spaja te dvije prometne trake. Pravila su i u tom slučaju jasna:

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se prostire uz središnju crtu i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje crte bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se prostire uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.

Znači od semafora, pa prema žutoj površini, išao bi dotle dok ne dođeš do zamišljenog luka koji spaja tvoju traku i onu u koju skrećeš. Da li je to do sredine žute površine, ili iza nje, ne znam - teško mi je ocijeniti jer google deformira sliku, ali to i nije bitno.
Da li je to odgovor na tvoje pitanje?

To je zapravo više bilo opažanje.

Na raskrižju je negdje stajao prometni znak koji je upućivao da se na šrafiranom području ne smije zaustavljati. Ne mogu ga sada pronaći na Stree Viewu. Zamisao te signalizacije je da se vozači nikada ne zaustavljaju u tom prostoru kako bi gradski autobus koji dolazi s lijeva uvijek mogao preći preko svih traka i ući na autobusno stajalište koje je skroz desno. Međutim, nitko to ne poštuje. Primjer kako se kod nas donose pravila, nitko ne osigurava njihovu kontrolu (u ovom slučaju policija), nitko ih ne poštuje, a oni koji ih žele poštivati ne mogu, osim po vlastitu štetu (u ovom slučaju, ne možeš proći kroz raskrižje). Naravno, kada se jedan dan došeće neki prometni policajac i sve poglobi, onda je kriv i onaj koji nije kriv.

Ujedno, to ti je zanimljivi primjer signalizacije.

Hmm… Evo dvije stvari:

  1. Po ovom - link, postoji semafor i za vozače autobusa?
  2. Evo znak koji si trazio: link

Autobusi ne mogu proći kada je u ulici Svetica zeleno svijetlo, to bi bilo suludo.

U autoškoli “prva” stvar koju se uči polaznike je “Trokut upravljanja” (policajac, semafor, pa tek onda znak), s tim da istovremeno raskrižjem može upravljati samo jedan od njih trojice. Prema tome, dokle god semafor radi, znakovi ne važe - tj. ovaj znak nema ni namjeru* niti pravo da ograniči kretanje unutar raskrižja :wink:

Znak označava zabranu zaustavljanja i parkiranja, s tim da zaustavljanje (čl.2. stavak (69)): " je svaki prekid kretanja vozila na cesti u trajanju do tri minute, osim prekida koji se čini da bi se postupilo po znaku ili pravilu kojim se upravlja prometom," - u ovom slučaju to je semafor…

Poanta ovog znaka je da se ne parkira po sredini raskrižja, kao što se radi na dosta raskrižja, zbog mogućeg prolaska autobusa, mislim da je to bila namjera znaka i ove šrafure.

Da, našao si!

Nisam siguran koliko tako interpetiran taj znak uopće ima smisla. Na raskrižju jednostavno nije moguće parkirati - niti po sredini, niti bilo gdje. Vidi iz ove perspektive, gdje bi se netko sparkirao?

Ima prostora od znaka za obavezno obilaženje s desne strane, pa do početka šrafure, ali opet taj dio nije prekriven šrafurom, tako da znak uistinu nema smisla. Nije to ništa čudno :smiley:

I ne samo zbog toga; parkiranje je općenito zabranjeno na udaljenosti manjoj od 5m od raskrižja…

Da rezimiramo:

  • raskrižjem upravlja semafor (time je zabrana zaustavljanja na šrafuri dana znakom - poništena)
  • lijevi skretač je obavezan doći do zamišljenog ili obilježenog luka koji spaja bočne prometne trake

To je to što se prometnih pravila tiče.

A sada da li znak ističe nešto što samo po sebi nije potrebno isticati (u konkretnoj situaciji), ima li smisla ta šrafura, itd., možemo raspravljati koliko nas volja.