Prostitucija u IT-u i place

Jedan oglas za typo3 programera za de.
Nude 2800 brutto(33600 eura brutto god), npr. u 1. klasi to ispada 1800 eura netto, 13500 kn netto. Juniorska god. placa u de je 40 k brutto. Moze netko tvrditi ovisi o kojem gradu itd., to je tocno, ali gleda se nivo drzave.

https://www.freelance.hr/jobs/2946/typo3-developer

Da se razumijemo svatko ima pravo traziti ljude i nuditi lovu koju hoce. Poanta ove teme je nesto drugo, a to je realno , da je IT postao prostitucija sa spustanjem cijena.

Trazi se typo, netko drugi ce traziti drupal, treci wp itd…, ako dodje gotov covjek koji zna odredjeni cms , ali onda kosta i puno vise. Ako dodje iskusan programer koji ne poznaje taj cms, opet kosta.

Mozda je ovo agencija, sto se tice love, svatko tko zna raditi posao, njemu se ne isplati otici iz hr u de, za manje od 60 ili 65 k brutto god, osim ako ga smeta stanje u drzavi.

Ako nisam smio objaviti link, neka moderatori maknu link.

Ponuda koji sam dobio pred nekoliko mj za de , isto je bila u tom rangu i onda se cude kako nemaju ljudi. Svaki dobar mestar vec ima dobar posao, ima ljudi koji rade za manje u hr, ali onda ocito ili nisu strucni ili nisu sposobni.

Druga ponuda koju sam dobio za de bila je 45-50 k brutto god.

Molbe nisam slao, ako bi isao na zapad, onda ce to biti nizozemska ili svedska eventualno.

2000 eura netto dobiju kvalitetni radnici: vozaci, elektricari i sl.

U de se sad vec ne moze naci vozac, a kamoli neki strucnjak. U hr npr. u nekim mjestima posta ne moze naci ljude za rad za salterom, ne mogu naci postare itd…

Kafici se zatvaraju jer ne mogu naci konobare/ice itdd. , firme ne mogu naci radnike jer nitko vise ne zeli raditi za 4000-5000 kn, itd…

Pa šta se sekiraš ? Ako si stručan i sposoban tebe ovo ne treba da brine…

7 Likeova

Ovo je ko da se neko buni što će kamen pasti na pod ako ga pustiš iz ruke.

Zakon ponude potražnje je jednako prirodan zakon kao i gravitacija…i cijena se kreće po tome zakonu.
Kako treba paziti da ti ne padne kamen na glavu koji je netko ispustio…tako treba paziti da te ne dohvati na tržištu cijena za koju nisi voljan raditi. …

…simple as that.

3 Likeova

@komentar

Tako je. Ne sekiram se ja, nego sto se to omalovazava, a to me smeta. Dok god to nije javno, svatko nek radi za koliko hoce. Ustvari kad razmislim cak je i ovo javno ok, jer ce se barem filtrirati takve firme s vrmenom na trzistu.

@bozoou

Nitko se ne buni. Nego kao sto sam napisao, da se prestane omalovazavati IT kao struka.

Potraznja je jako velika, pa ne vidim bas da se i place na trzistu krecu prema potraznji.

Opet jedna tema za zanimaciju :smiley:

Sigurno i čistaćice stubišta po zgradama misle da se omalovažava njihov rad jer postoji potražnja u doslovno svakoj zgradi. Svejedno, cijena je kakva je jer svako stubište uspije po toj cijeni pronaći svoju čistaćicu :wink:

Nije IT sveti gral. Nekome je neki drugi posao svet. Ima teta u Konzumu koje su uvjerene da su najbolje trgovkinje na svijetu i ljute se što imaju malu plaću. Kad nitko neće htjet raditi za 100 kn onda će cijena rada porasti na 120 kn. Zašto nitko ne nudi IT stručnjaku 1500 kn neto plaću? Zato jer nitko neće za toliko raditi. Zašto nude npr. 6000 kn neto? Zato jer ima onih koji će to prihvatiti.

Usput…misliš da je slučajno što je cijela Afrika istovremeno nahrupila u Europu? :wink: Neki ne vjeruju u teorije zavjere, a neki gledaju malo šire.

3 Likeova

Poanta je da svaki posao treba biti placen onoliko koliko vrijedi i da covjek moze zivjeti.

Bas citam firma koja se bavi ciscenjem , otisla u stecaj jer nisu mogli pronaci dovoljno ljudi, a cistili prostorije nekih drzavnih sluzbi.

Pa sto su onda isli na natjecaj s niskom cijenom samo da dobe posao i otisli u stecaj?

Gdje je tu logika, ponuda se kreira na temelju ukupnog troska + marza + pdv , a ne samo zato da se dobije posao.

Svaki kvalitetan majstor , bio on elektricar, varioc, radio u IT-u , imat ce posla.

Probali njijemci sa migrantima popunit radna mjesta pa popusili.

Nije IT sveti gral, samo najmanje njih 60% radi lose i komplicirano. Zakrpa na zakrpu , a code smece.

I sto, dodju u europu i pusiona, kad nisu za radit i samo su trosak. Situacija je takva da se nece moci naci radnik, a znas zasto? Zato jer se svijet razvija i raste potreba za ljudima, a radne navike 0 bodova.

Prihvatit ce pripravnik 6000 kn, kad nauci kroz 1-2 godine ode on u drugu firmu, ako mu u ovi u prvoj firmi ne dignu placu.

Znam firme koje nude pripravnicke 9-10 k netto u IT-u.

Ali IT jeste generalno precenjen. Najvise zato sto ima puno samozvanih “strucnjaka” koji nemaju formalno obrazovanje u IT sektoru, nego su priuceni, a misle da su ne znam ni ja sta.

Ljudi oko mene cesto angazuju razne IT strucnjake da im odrade neki posao. Ja nekad ne verujem koliko ti samozvani “strucnjaci” naplacuju za smesne stvari, ili koliko traze novca da naprave obican wordpress sajt. I sto je najgore ljudi im to placaju. Debili! Npr. jednoj drugarici lik uzeo 200 EUR da bi joj napravio logo. Taj logo je obican FONT napravljen u photoshop-u sa providnom pozadinom i nista vise. Realno max minut treba da se napravi.

Ja nemam dodirnih tacaka po struci sa IT sektorom. Sve sto znam da radim vezano za photoshop, webdizajn, seo i sl sam samoinicijativno naucio i nije mi trebalo puno vremena. Sad kad bih uzeo da masno naplacujem to sto radim verovatno bih mogao poprilicno da se oparim i masa ljudi me ne bi ni pitala sta sam po struci, samo bi ih zanimao moj rad. Ali ja generalno ne mogu da se poredim sa nekim ko je studirao IT godinama npr na ETF-u, ili gde vec…

Znam da se mnogi mozda i nece sloziti sa mnom, ali ljudi su danas izgubili kompas vrednosti i sve je naopako. Zato nije ni cudo sto nam civilizacija srlja u propast.

2 Likeova

ja bih toj drugarici džabe napravio sve ahahahhha

1 Like

To je problem, ali danas kvaliteta i znanje koštaju.

Ima firmi koje za wp site sa gotovom temom uzmimaju po 1500-2000 eura, a site ima osnovne podatke, kontakf formu, reference, dakel samo čitanje iz baze i spremanje podataka kod contact forme i slanje emaila. I još je ka tome napravljen preko volje.

Tako je, treba biti na zemlji.

1 Like

Ajd da je neka riba, ali nije :wink:

1 Like

A tko definira koliko nešto vrijedi?
Nije li upravo da kod sklapanja bilo kakve razmjene, obje strane tim činom potvrđuju da im ta razmjena nešto vrijedi.

Znači sve cijene po kojima nešto prolazi su odgovarajuće cijene za te dvije strane.

Ako cijena nebi odgovarala, nebi dolazilo do razmjene. Npr. koliko meni vrijedi litra mlijeka od komarca? Pa iz fore bi mozda platio 50 kn litru takvog mlijeka. No koliko bi netko naplatio svoj rad da pomuze toliko komaraca? Sigurno nebi nitko za 50kn. …i zato je očito neisplativo prodavat mlijeko komaraca…i kao što vidiš takvog mlijeka onda niti nema na tržištu. (Dobro, možda je djelomično to i zbog toga što komarci ne daju mlijeko xd)
A kako programera ima na tržištu po tim cijenama…to onda očito nekome nešto vrijedi.

Različitih perspektiva i životnih okolnosti u ITu (kao i u svemu drugime) ima takoreći beskonačno…i krajnje je zapravo djetinjasto iz svoje kože donositi zaključke zašto se netko bi ili nebi prodao po nekoj cijeni. Ti ne možeš imati pojma koji su nečiji interesi, strategije i okolnosti… …a praksa ti pokazuje da takve ponude i potražnje ima i tu je gotova priča.

Prije 10 godina se meni @creatifcode zgražao kako sam se ja udostojio ponuditi da bih sustav poput booking.com pravio za 20,000 kn, ali sorry…ja sam tada bio gladan izazova i skoro da sam tako nesto kompleksno htio napraviti i za hobi …samo da učim i stičem iskustvo. U takvim okolnostima da mi je netko platio 20k kn za ozbiljan projekt…utrčao bi nikada sretniji na takvu ponudu.
Na kraju sam i zavrsio tako da sam uletio u jako velik projekt prakrički za djabe…samo da budem dio projekta i da učim. Znao sam da je znanje najveća korist koju zapravo dobivam…i sada nakon svih godina imam potvrđeno da sam dobro birao…jer se sve višetruko vratilo. Ali @creatifcode me i godinama kasnije sprdao zbog te moje ponude od 20k kn, jer očito nikada nije uspio razumjeti moju motivaciju u takvoj tadašnjoj ponudi.

Tako i ti…nisi onaj koji može suditi za koliko se nekome isplati ići nešto raditi. To može samo svatko za sebe.

1 Like

Ovo je kao da si rekao: “Gravitacija je velika, ali ne vidim baš da je kamenje njome toliko i privučeno”

Protiv fizike ne mozes…sila teže na kamenju je točno onolika kolika je uvjetovana gravitacijom. Ne može tvoja kalkulacija biti točnija od Božje.

Isto tako, cijene koje vidiš su točno rezultat ponude i potražnje. S tim da stvar nije stacionarna…te cijene se kreću. A njihovo kretanje je isto tako uvjetovano ponudom i potražnjom i to kretanje čini jednu širu sliku.
Osim toga, kretanje cijena je tek prva derivacija iznosa cijena po vremenu…a imaš i drugu, treću…N derivacija i to ti je ne moguće sve posmotrit ljudskim okom.
Ali uvijek možeš biti siguran u jednu stvar:
“Sve je točno onako kako mora biti”

Svako naše razmišljanje da je nešto trebalo drugačije biti od onog kakvo je u realnosti…proizlazi jedino iz našeg ograničenog razumjevanja realnosti. Kao što rekoh, ne možemo mi suditi koliko gravitacija treba da vuče … mi možemo samo mjeriti koliko vuče i pokušavati shvatiti zašto toliko vuče.

Isto tako i ovdje…možeš samo mjeriti kuda idu cijene i pokušati shvatiti zašto je tome tako. Za dobro shvaćanje nagrada je mogućnost predviđanja budućnosti.
Tako onaj koji shvaća gravitaciju i newtnonove sile…može da predvidi i kretanje planeta u budućnosti. A onaj koji shvaća model kretanja cijena trenutno na IT tržištu, može bolje predvidjeti kako će se to tržište ponašati u budućnosti…

1 Like

Ne samo to…nego ljudi koji ne znaju raditi skaču od firme do firme. Taman dok više u jednoj ne mogu krpat svoje zakrpe…pobjegnu u drugu.

I takvi kada bježe ne pitaju preveć koliko je plaća u idućoj firmi. Daj što daš…dobro su oni zadovoljni sa svakom nadprosječnom plaćom kad znaju tko su i što su. A neki se još i bune. xd

Naravno, i firme znaju da većinom doljeću takvi prolazni “štetonoše” i naravno da onda radi mjere opreza ih se treba dočekat sa nižim početnim plaćama. Tako da ako se pokaže da je netko bio samo u prolazu…nisu puno gubili na njega…a netko ako ima znanje, bez brige…brzo će on zaslužiti kod njih ogromnu plaću i oni će ga rado platiti koliko treba, ako im vrijedi.

Eto, sad sam ti objasnio samo jedan detalj…ali bitan detalj koji utječe na cijenu!
Najbolje još da ljude koji imaju 10godina IT iskustva (ali iskustva da samo naprave štetu pa pobjegnu dalje) …najbolje da direktori firmi takve dočekavaju sa premium plaćama…tako da se ovima isplati neograničeno skakat od firme do firme? Ma jel…kako da ne! Pa nisu ti direktori direktori jer vesla sisaju…znaju se i oni postaviti, zato i jesu gdje jesu.

Rekoh, sve je kak treba bit. Svatko tko zasluži plaću, imat će je.
Pričao sam i o derivaciji cijena…pa ako cijene trenutno padaju, to znači i da ove početne plaće koje trenutno jesu, da su prevelike…jer ih spomenuti iskoristavaju. I zato padaju…dok se trziste ne ustabili…

Ako ćemo na osnovu ovoga analizirati budućnost, onda možeš zaključiti da će se tek razviti mnogi servisi koji će filtrirat kukolje od žita. Tako da će plaće jednima biti i puno niže…a nekima puno veće. To se naravno dešava već danas, pa tako možeš primjetiti servis toptal koji je upravo zasnovan zbog toga. No na počecima smo…čeka nas još puno novih sistema i kontrolnih metoda da svako dobije po zasluzi.

Nego reci ti nama, po koji puta mijenjaš poziciju? :stuck_out_tongue:
Što se bojiš početnih plaća? …ako ostaneš negdje malo duže, sigurno ćeš biti plaćen po zasluzi. Ne vidim problem…osim ako…

1 Like

Ne mijenjam. Zasto bi mijenjao? Nema potrebe.
Ljudi mijenjaju zbog izazova i vece place. Ali opet ako je izazov banana onda nema ni promjene. :grin::grin::grin: Nekome je cilj da ide svako malo na bolju placu, puno ljudi mijenja firme svaih 1.5-2 godine, meni su te promjene katastrofa. Imam neke ponude iz nizozemske, lova dobra, ali mi se ne seli bas za sada i ne mijenja mi se posao. Ima vise razloga.

Napisao sam vec, radije radim zanimljive stvari za x kn, nego nesto sto ne volim za 2x kn.

Ovi sto su u prolazu, naprave stetu i onda se za njima krpa i popravlja jer nisu bili sposobni napraviti u startu kako treba. A takvih je najmanje 60 %. Nekad je bitna i sreca, da budes na pravom mjestu u pravo vrijeme.

I što se onda čudiš cijenama?

Što bi bilo logičnije da poslovnjaci plaćaju programere kao da su suho zlato prije nego uopće spoznaju jel im išta vrijede?

Ne samo da ne vrijede…nego će im još napraviti i štetu koju će morati za njima ispravljati…a što će ih koštati dodatnog novca.
I to onda može tako ići u krug …jedan štetonoša popravlja za drugim… pa nema nikakve logike da su početne plaće nešto velike dok se osoba ne pokaže u pravom svjetlu.

Realno max minut treba da se napravi.

weblinks, koliko košta minuta tvog rada?

2 Likeova

vjerovali ili ne djeca u mom gradu kao programeri rade za 300 € …

Što rade ti programeri?

pretpostavljam oko weba

Pa što oko weba? Pojmovi programiranje i programer danas više nego ikad ne znače ništa. Koji jezik, koji framework, cms, fontend, backend…? Ili se pod pojmom programer misli da instalira wordpress, par pluginova i naklika site?

1 Like