Prostor/vrijeme i vječnost, mišljenja? :)

Dakle, filozofski ili astrofizički, postoji li vječnost?
Jednoga dana svemir će nestati u ovakvom obliku, a jedan od scenarija je i da cijeli svemir kolabira natrag u jednu točku u kojoj bi nestao i pojam prostor/vremena kakvog danas poznajemo. Znači li to da vječnost zapravo ne može biti vječna, već i ona ima svoj kraj, odnosno da ništa (osim ljudske gluposti) zapravo nije beskonačno?
Ideje? Nekakav link gdje se vodi diskusija ili odgovor?

Mislis nasa ljudska vjecnost? Odnosno da ja kao sto sada u ovom trnutku sjedim tu i tipkam u mraku, da cu postojat vjecno?

Ili mislis psotojanje, svijeta, prirode, svemira?

Postojanje vječnosti u smislu vremena. Jer ako nema prostor/vremena, ne može postojati niti vječnost?

Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, koja je dokazana i primjenjena, svijetlost je uvijek i svuda. Ili ti ga…za nju nema ni prostora ni vremena ovakvog kakvog mi vidimo.

E sad…sto nam to govori o vjecnosti…hm…hm…
…nismo sposobni niti imaginaciju napraviti necega sto bi bilo izvan ovog prostora i vremena, a vrlo moguce od tamo smo “upaljeni”, heh.

Inače fascinantna mi je ta teorija relativnosti…ovaj prostor-vrijeme iz našeg ljudskog iskustva očito ni blizu ne uspijevamo percepirati s obzirom na real situaciju kakva je. I tu je zasigurno ogromna zagonetka sakrivena.

1 Like

To cemo uskoro znati dok ovi testirjau crne rupe u CERN-u, dali sto postoji u njima ili ne. A opet ako je nistavilo crna rupa, oan je rupa i ima granice, znaci izvan crne rupe uvijek ce necega biti…

Da, međutim moderni astrofizičari vjeruju kako bi sažimanjem svemira i novim big bangom mogli vrijediti sasvim novi zakoni fizike u tom novom svemiru, uključujući i prostor/vrijeme, što me navodi na razmišljanje da u tom slučaju ne postoji vječnost?

Otkud je ovo izvučeno?

Albert Einstein, in his theory of special relativity, determined that the laws of physics are the same for all non-accelerating observers, and he showed that the speed of light within a vacuum is the same no matter the speed at which an observer travels.

Uništenje kompletne galaksije a ne samo ovog sistema je izvjesnije.

A što se vremena tiče to je samo apstrakt kojim determinišemo promjenljivost materije (i izmjenu energije).
I poslije nestanka galaksije promjena ostalih galaksija će postojati, samim tim i vrijeme. Dok ima promjene ima i vremena.

1 Like

Govorim o kraju svemira, ne galaksije. U ovom postojećem svemiru vrijede zakoni fizike koji vrijede, međutim kao što rekoh, jedan od scenarija smrti svemira je i njegovo skupljanje u jednu točku (super masivnu crnu rupu) od koje bi ponovno big bangom nastao novi svemir u kojem je moguće da vrijede drugi zakoni fizike, a time i pojam prostora i vremena. Pa si zaključujem da niti vječnost nije vječna, već i ona ima svoj kraj?

Teško je reći jer nešto nema ni teorija šta je bilo prije (prvog™) Big Bang-a.

krenuvši sa stanovišta religije kontam da sve ima svoj početak i kraj … pa tako i svemir … da ih ima više, vjerovatno ih ima više i da je svaki nevjerovatno ogroman … ali mi je teško shvatiti da je nešto beskonačno

1 Like

U vremenu studentskih dana, cimer i ja znali smo zaleći u kauče, satima sjedit i raspravljati o ovoj temi. To je trajalo godinu dana, a bilo je večeri kad su razgovori trajali i po 10ak sati.

Moj zaključak: nismo dovoljno razvijena vrsta da skužimo takve stvari. Otkrivanje tih misterija je još uvijek stoljećima, možda i tisućljećima daleko od nas.
Mi obični ljudi (ne-znanstvenici) ne bi se uopće trebali zamarati tim temama.

Kad skužiš da postoji određena (ekstremno mala) šansa da je cijeli ovaj svijet zapravo iluzija i da sve što ti “vidiš” zapravo i ne postoji, niti se događa bilo što od onog što ti “misliš” da se događa.
To je bio trenutak u kojem sam ja osobno ugasio lulu mira i zaključio da to nije tema o kojoj više želim razmišljati i raspravljati :smiley: haha
Isto preporučam svim ne-znanstvenicima koji svoj život ne namjeravaju posvetiti rješavaju tih misterija :slight_smile:

2 Likeova

Einsteinovu teoriji relativnosti oborio je ruski znanstvenik Kozirjev, koji tvrdi da brzina svjetlosti ide do u beskonacnost. Imas dokumentarce na youtube o tome. Takodjer tvrdi da je vrijeme ono sto nasem Suncu daje energiju.

Znaci to samo teoretski da neka rupa proguta svemir. Nevjerujem da je to moguce jer je ona dio svemira, a i kako bi ga progutala kada je svemir beskonacan, a rupa konacna. Druga stvar je sto se svemir siri, pa je mozda zato i beskonacan, jer svaki put kad bi se nesto priblizilo svemiru on bi se prosirio.

Ja na to gledam sa aspekta igrica, zvuci smjesno ali predpostavljam da je system tako jednostavan, no na svoj nacin skaliran i zbog toga za nas um prekompliciran.

Znaci igras igricu open world (nijedna nije open world, sve imaju limit, znaci mi nemozemo ni to napraviti beskonacnim) kako se ti kreces tako se rendira prostor i sve oko tebe, postoje dokazi da isto to se desava u pravom zivotu, kad su napravili onaj pokus sa cesticama, kada su gledali cesticu ona se ponasala na jedna nacin, kad nisu ond ana drugi nacin:

Od tud je krenula tema da je svijet iluzija. Pa ako je svijet iluzija i ako ga generira neko racunalo iza quantnog onda si mozes samo zamisliti predispozicije i vjerojatno mogucnost da to racunalo generira beskonacnost na tako maloj scali kao sto je nas zivot. Kada smo vec mi u mogucnosti generirati prekrasne svijetove na nasim slabim racunalima. Primjer toga je No Mans Land igrica, toliko svijetova generirano, a tako malo resursa potroseno, naravno nije ona ni 0.000000001% slicna pravom svijetu, ali zamisli racunalo koje dolazi iza quantnog. Ako se tako postavimo onda mozemo reci i da vjecnost moze prestati svake sekunde jer netko moze to racunalo iskljuciti. mene vise bi zanimalo filozofiranje na temu tko upravlja tim racunalima i zasto…

Druga stvar su paralelni svijetovi, odnosno big bang, zasto bi postojao samo jedan big bang, i to su teoreticari pokrenuli.

A o ovome da ako nestane vremena nestane svemira nije tocno, ti znanstvenici si dokazali da je svemir nastao brzo, ovo blize big bangu je nastalo u milisekundama dok taj big bang jos uvijek traje i navodno se kako ide u daljinu to generiranje usporava, sto logicki ima smisla.

Ti i golobradi ortak ste to raspravili i to je to? Move along, nothing to see here?
Šta je alternativa: redovna misa nedeljom ili nešto drugo?

Kako je astrofizičar Nikolaj Kozirjev došao do saznanja da sadašnjost, prošlost i budućnost postoje u istom trenutku. Hiljade ljudi u eksperimentima “putovalo” vremeplovom iz Sibira.

Cijenim da bi mi YouTube preporučio dovoljnu količinu flatearthers & anti-vax videoklipova kad bi’ ovo potražio.

covjeka unistio zatvor (Gulag)… kazu da nije bio svoj kad je izasao, a kako i bi bio kad su ih tamo antrpali u koncentracione logore.

Vec imamo mogucnost koristiti druge dijelove mozga, vec postoji drugacija perspektiva svijesti razlicita od 95% ljudi na zemlji.

Vrijeme je relativan pojam. Iz ociju 95% ljudi je percepcija organizma na okolinu.

Naravno da teško jedan ljudski mozak može čak i pojmiti samu veličinu svemira (Svemira) a kamoli njegovu smrt. Međutim astrofizičari imaji nekoliko scenarija za “smrt” svemira. Jedan od njih je i beskonačno širenje svemira u kojem bi se čak i veze unutar atoma rastrgale, pa bi nakon tih veza se rastrgali i elektroni, protoni…dok ne bi na kraju ostao samo prostor (i vrijeme). U tom slučaju bi vrijeme ostalo u beskonačnosti jer bi i prostor postao beskonačan. Međutim kako se svemir u ovim trenucima (sada) još uvijek širi - znači da nije beskonačan još uvijek (to što je nama ta veličina nepojmljiva je druga priča).
Ali ako se Svemir stane jednog dana širiti zbog veza koje ga drže na okupu, i počne se skupljati (kao kad pušeš balon, pa ostaneš bez daha i odmakneš usta da ga napušeš pa se on krene ispuhavsti), cijeli svemir će se početi zagrijavati i vratiti u jednu točku. I tu nastaje pitanje - kad se kompletan svemir sažme u tijelo manje od 1mm, svi zakoni fizike koje poznajemo i koji vrijede (uključujući i teoriju relativnosti) prestaju vrijediti. Nakon ponovnog širenja te točke vrlo je moguće (gotovo sigurno) da će nastati novi zakoni fizike, a moguće je i da bi taj svemir izgledao sasvim drugačije od sadašnjeg. Pa bi i prostor vrijeme dobili drugačiju definiciju ili čak i bili razdvojeni (sada su prostor i vrijeme vezani, jer ne možeš imati prostor ako nije u nekom vremenu i ne možeš imati vrijeme ako se ne odnosi na neki prostor).
Dakle niti vječnost nije vječna
Moje osobno razmišljanje, navode preuzeo od Degrassija :slight_smile:

Skupljanje svemira je pretpostavka koja izlazi iz druge pretpostavke, kad se uzme u obzir druga pretpostavka da se svemir sada sporije širi nego što se širio.
Mi sada nemamo definitivan zaključak a kamoli zakonitost po kojoj se svemir širi ili po kojoj se taj intenzitet širenja smanjuje. Izvlačiti više zaključke na osnovu nedokazanih pretpostavki je za mene poprilično pogrešno.
'Oću da kažem - reći da će zakoni fizike biti drugačiji u odnosu na one koje ne poznajemo danas mi ne znači puno. Stvar je da je dosta toga (prim. aut. većina) u domenu pretpostavke i limitiranog znanja.

1 Like

U teoretskoj fizici većina teorija je nedokazana, pa se kasnije nastoji potvrditi/dokazati. Neke možeš lako dokazati, neke malo teže, a neke nemoguće jer ne postoje resursi da ih možeš sprovesti u djelo. Primjer je teorija postojanja Higgsovog bozona, za kojeg je 60-ih Higgs složio teoriju o polju i načinu na koji čestice dobivaju masu. Tek 40-ak godina kasnije napravljen je stroj koji bi mogao dokazati tu teoriju (i dokazao je).
Ali razumijem što želiš reći.
Imam i ja teorija, ali one ne vrijede ništa jer nisam fizičar koji ima tim ljudi koji bi ispitali ostale relevantne preduvjete za moje teorije, stoga su moje teorije na razini “ljudi guštera koji mijenjaju izgled i hodaju među nama - majke mi”, pa ih niti ne iznosim javno :smiley:

Meni je fenomenalno kako ljudi vide svijet oko sebe totalno drugacije nego drugi ljudi. I tu bi trebalo malo dublje zagrepst, jer mozda se u nama samima krije tajna svemira.

A sto se tice fizickih zakona, pa mi jos neznamo nista o nasem svemiru.
https://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy

Dark energy i Dark matter cine vise od 95% svijeta, samo 5% normal matter, ovo sto mi ajmo rec znamo. Tak da spekuliranje o bilo cemu je samo to spekuliranje. Nitko nezna pravu funkciju ovih 95%, samo nagadjanja.

meni jedna od najdrazih rankinga i najdrazi wiki page:


Type 4 i 5 civilizacije su one koje znaju odgovor na ova pitanja, s tim da se vjeruje da type 5 ne postoji, mismo type 0 i nesto sitno, ali idemo laganim korakom prema type 1. Numericki smo blizu, ali samo numericki gledano…

1 Like