Prostor/vrijeme i vječnost, mišljenja? :)

Meni je zanimljiva jedna hipoteza koju sam pročit’o na drugom forumu prije godina i godina a to je da se na monitoru sa tek 16.777.216* [drugačije rasporedjenih] boja (nijansi) teoretski može prikazati prošlost, sadašnjost i budućnost - sve što je ikad bilo, jeste i biće. :slight_smile:

*Cifra uvedena zbog malo dramatike; moglo bi i sa 65.536. :smiley:

Otprilike da. Samo je ortak imao bradu, a završna konstatacija je bila “f*ck this shit”, a ne “nothing to see here” :smiley:

“Kada čovjek zaviri u čašu zanonosti, siguran je kako nema Boga. Kada dodje do dna te čaše, uvjeren je da Bog ipak postoji.”

1 Like

naravno da ima boga, jel ova misao tvoja ili si je negdje iskopao, jako je dobra. Pa nije ovo sve nastalo jer je neko prdnuo, ako i je prdnuo, opet ima boga jer je to bog prdnuo…

Ovaj topic ide parsec koracima Godwin’s law-a. :smiley:

1 Like
  • Adolf Hitler???

Pa krenuli smo od ima boga, nema boga. Strpi se malo. :smiley:

Priča o bogu je ista kao i priča o big bangu. Možda je tako a možda i nije. Iako je relativno lakše objasniti i dokazati big bang nego postojanje boga. Vjerujem u dokazivo i u ono što ima smisla i logike.
U bajke ne, iako ih je lijepo pročitati povremeno da se osjećaš bolje :slight_smile:
(molim vjernike da se ne uzbuđuju, vaše je pravo da vjerujete u što želite, ne podcjenjujem vas, niti sebe precjenjujem, samo iznosim svoj stav)

Čuo sam je negdje, nekad… nemam pojma tko je izjavio.

Ne znam zašto si toliko ogorčen na mogućnost da Bog postoji i da je on stvoritelj svemira?
Pri tom ne mislim da ga je stvorio u 7 dana, nego…

Slažem se.

I am out! :slight_smile:

Cekajte malo, pa kako vi mislite da je sve to nastalo? kako je nastao Big Bang? Slucajno?

Slucajno je kad ja trcim cestom pa sretnem jedno te istog covjeka 3 puta jer se muva cestom, ali nikako nemoze sve ovo biti slucajno. Samo procitajte nasa filozofiranja gore, dark matter, dark energy, svemir, big bang, ja vam garantiram da to nije slucajno i da je to netko sve kreirao. E sad tko, to neznam, ali mislim da ga slobodno zovemo bog, jer prema nama on to je i vise…

neznam koliko mu je trebalo da slozi taj Big Bang top, ali predpostavljam da mu je trebalo malo vise od 7 dana. A kada je ispalio iz tog big Bang topa svijet je nastao brzinom svjetlosti

Ogorčen? Nema razloga.
Što kaže čovjek, niko nikom ne brani da vjeruje u šta želi.
Ne pada mi na pamet da ubjedjujem bilo koga u bilo šta.
Mogu samo iznijeti svoje mišljenje i odredjene kvalifikacije (što svi i činimo).

mene zanima kako je onda nastao svijet ako ga nije netko kreirao?

Ljudi idu 40 godina u školu da bi ukapirali dosadašnje pretpostavke i povezali ih sa poznatim zakonima (i eventualno proširili svojim hipotezama).
Nisam siguran da ti ja mogu dati odgovor u obliku forumskog posta mada ne sumnjam da postoje specijalizovani naučni forumi koji se bave upravo tom problematikom.

daj neki link, spomenuti su ovdje ljudi koji su bitni, a mnogi koji i nisu, pa daj nekog spomeni da mogu googlat…

Evo. Preduslov je da posjeduješ dovoljno razumijevanje svakog od (inner-text) linkovanih pojmova. Naravno to je samo početak avanture u teoriju (za koju smo rekli da je na nivou pretpostavke) pa ti sad isplaniraj sopstveno vrijeme za izučavanje. Jer.

Većinu astrofizičara to i zanima, zato i istražuju i postavljaju teorije.
I upravo zbog toga većina znanstvenika i jesu agnostici (ne ateisti, ne vjernici, već agnostici).

Također, ako idemo da je bog stvorio svijet, tko je stvorio boga?

Njegov bog…

haha, morao sam brzo odgovorit.

EDIT:
Ja kad otvorim naprimjer No Mans Sky ja sam bog liku kojeg vodim, takodjer i drugim stvarima u igri. Ako ja odlucim da taj lik vise nece postojat, jednostavno ugasim komp.

No evo ponukan slabim replyem od @tpojka sam iskopao ovo: Puno bolje objasnjenje:

I na kraju ono sto mene zanima, tko je pokrenuo Big Bang, kaze da ima puno spekulacija i to su samo spekulacije. Tak da odgovor na moje pitanje tko je kreira svijet je neodgovoreno, sto znaci da ipak mozda ima boga. Odnosno moj stav prema velikom creatoru je pozitivan, dok agnostici gledaju sa negativne strane…

EDIT:
@tpojka
kako bi nazvao civilizaciju na kardasevoj skali type 4? Da ti dodju doma, izvuku iz kreveta i odvedu u paralelni svijet?
Sta bi rekao, mali zeleni, vanzemaljci?
Ili bi poceo:
“oce nas, koji jesi na nebesima, svijetli se ime tvoje…”

Iz razgovora među znanstvenim krugovima o teoriji relativnosti znam sljedeće:

  1. Vrijeme različito protiče dvama promatračima koji se kreću različitim relativnim brzinama.
  2. Što se krećeme bliže brzini svjetlosti, to za nas vrijeme sporije teče s obzirom na promatrača koji se sporije kreće
  3. U trenutku kada bi se kretali brzinom svjetlosti, naše vrijeme bi stajalo za promatrača koji relativno spram nas miruje.

Stoga, iz gornjih stavki vrijedi sljedeće:
Ako osoba A stoji na zemlji i promatra osobu B koja putuje raketom (približno brzinom svjetlosti) do sunca i natrag. Osobi A će izgledati da je osobi B trebalo 16 minuta da ode do sunca i natrag. (Toliko jel, treba svjetlosti da pređe taj put),
No osoba B, koja je bila u raketi…njoj s obzirom na promjenu pozicije u koordinatnom sustavu prostor-vrijeme, dolazi do sažimanja prostora i dilatacije vremena…te iz te perspektive treba svega djelićak vremena da ode do sunca i natrag. recimo da je taj djelićak cca 1 sekunda.

Pri povratku osobe B na zemlju, osoba A i osoba B uspoređuju proteklo vrijeme na njohovim satovima, i zaista…osobi A je prošlo 16 minuta, osobi B tek jedna sekunda.

E sad, aproksimirao sam jedna sekunda isto kao što sam aproksimirao da raketa ide tek približnom brzinom svjetlosti. Kada bi raketa išla uistinu brzinom svjetlosti, osobi B bi prošlo NULA vremena da ode do sunca i natrag.

To je ono što znam da tako vrijedi u fizici, i poprilično sam siguran da tu nisam nešto unio svoga. Štoviše, primjer nije moj…nego ga prenosim.
Koliko god zvučalo nevjerovatno, ta dilatacija vremena se koristi u znanosti i kao što rekoh to je precizno dokazano. Današnji sustavi poput GPSa, čiji signal putuje brzinama bliskim brzini svjetlosti, mora uzeti u obzir faktor korekcije zbog dilatacije vremena, ili nebi bio ni blizu točan kao što je.

E sad, s obzirom na gornje…moja interpetacija istoga je:
“Svijetlost je uvijek i svuda”

Jer ako svjetlosti treba NULA vremena do sunca, zaključujem da joj isto tako treba NULA vremena do bilo kojeg kutka ovog svemira. Ona je nešto što očito nije ograničeno ovim prostorom i vremenom, kao što je naš um.
Moja interpretacija je moguće i kriva ako sam nešto krivo shvatio u teoriji relativnosti. No ako sam ju dobro razumio, onda mi se moja interpretacija čini poprilično logičnom.

Zanimljivo je nakon toga primjetiti da na fundementalnim razinama, upravo je svijetlost tkivo svemira…glavni gradivini element.
Također zanimljivo za primjetiti … naše misli (za koje smatramo da su ograničene unutar nas) …su zapravo u fizikalnom smislu elektromagnetski (EM) valovi koji napuštaju naše tijelo u vječni svemir. EM val je gotovo isto što i svijetlost.

Nadalje zanimljiva za znati … svjesni proces razmišljanja je zapravo proces prilikom kojega se stvaraju “munje” koje bljeskaju među neuronima…koje pak stvaraju te EM valove… isto tako je proces obostran! Mreža neurona izložena EM valovima će rezultirati munjama među neuronima, i tom prilikom će se u mozgu stvarati “misli” ili ti “osjećaji”. Stoga, imamo u sebi, rekao bih…radio prijemnik. Neću reći da je s druge strane dispečer, ali materija za koju smatramo da je “živa” materija, očito ima razvijene sofisticirane mehanizme pomoću kojih je u interakciji sa okolinom. Na kraju krajeva, sve je materija…stoga ta živa materija nije ništa drugo nego ta ista okolina…i treba to promatrati kao jedan mehanizam, ne doslovno separirati.

Ljudi koji osjete da okolina nekim čudom “osluškuje” njihove misli, ostaju uvjerenja da postoji Bog koji je tu da pomaže. No velim, sve je to jedan veliki mehanizam, i nije čudno da kako se mi krećemo ka cilju, da se taj cilj istovremeno kreće ka nama. To je divota i to je relativno lako spoznati. Ja sam 99% uvjerenja da je to tako. Osjetio sam to prije 10 godina, i svakim danom sam sigurniji da je to tako.