Prostor/vrijeme i vječnost, mišljenja? :)

Ovo je lijep citat, mislim da izvorno se kaže: “… u zadnjem gutljaju čaše spozna Boga”.

No ja mislim da uopće nije potrebno puno filozofije na temu ima/nema Boga. …stvar može postati poprilično jednostavna ako se napravi konszensus oko riječi Bog.

Ako riječ Bog znači kakvog ga opisuje Biblija, nešto tu već ne štima…jer ima poprilično različitih interpretacija tog Boga. Stoga, trebamo nešto jednostavnije

…ako bi recimo rekli: “Bog je sve, sav prostor…svo vrijeme…svo znanje…jednostavno sve…”

Onda, iako ne možemo napraviti nekakvu imaginaciju što bi to bilo sve, mogli bi se složiti da postoji “sve”.
Tada postaje jasno da to “sve” i jeste uzrok svih uzroka…da to jeste mehanizam koji nas pokreće i koji nas je stvorio. Da to jeste ono u što ćemo se pretvoriti nakon ovog zemaljskog života…

Stoga, postaje prilično neupitno…ako Bog jeste sve, onda po toj definiciji Bog usitinu postoji …i ispunjava poprilično epitete koju mu pridružuju sve religije ovog svijeta.

Usto, paše se i relacija da smo mi djeca Božja…pošto mi nismo sve, ali jesmo ogranci toga svega…negove pojavke u prolaznim oblicima…a on kao sve, jeste vječan.

1 Like

Lijepo receno, samo bi ja ipak dodao da se mi ljudi volimo stavljat ispred boga, iako su nasa znanja, vjestine i sve ostale osobine za sramotu…

Takodjer se nebi nazvao djetetom boga jer mislim da boga nezanimam ja kao individualac previse, zasto bi se on bavio mnome? Tko sam to ja da bi se on meni posvetio…

kad umrem postat cu samo energija koju ce on opet iskoristiti kako ce je vec iskoristiti… To znade on, ne ja…

Ovo o religijama nebi, jer bi se ljudi mogli uvrijediti, o tome mozemo raspravljati tamo negdje 2050 ili tako nekako kazu da ce nestat religija… Zivi bili pa vidjeli…

@dmitrecic Pardoniram za reply na nevezan post.

Pa eto, nadje ga ti i sam (mada ne objasni s kojim dijelom [i zašto tačno] se ne slažeš) sa linkom koji sam ti ustupio.
Meni naidje jednom mjesečno faza istraživanja svemira gdje potrošim sate vitlajući poveznice i tekstove.
I naravno da zaboravim pola jer ne izučavam materiju redovno.
K’o npr, gire kad sam pomen’o parsec - bio sam već zaboravio da je to distanca od 2.6 svjetlosnih godina.
Možda ću zaboraviti još jednom, možda neću - da sam astrofizičar vjerujem da bi mi veličina bila na pameti.

Nisam uopšte upoznat, ali (obećavam da) ću pročitati šta nadjem o tematici čim uhvatim malo vremena.
Ne volim da raspravljam posjedujući samo polu-činjenice i polu-informacije tako da ću morati malo uložiti vremena u to. Do tad, ono što sam zaključio iz teme je da je skala kojom bi se opisao nivo razvijenosti (samo)svijesti.

Za mene je ovo osoba koja je izgubila nadu i cilj.
Boriti se do kraja za svoju egzistenciju pa makar bio zatočen u rezerv’aru koji se puni vodom.
Ne razmišljam defetistički niti o fatalnim ishodima.
Konkretn’o, vjerujem da bi mi prva reakcija bila k’o prema bilo kome ko me počne izvlačiti iz kreveta.
Ali i to je već suva ŠBB KBB apstrakcija, nije li?

Sa uvodnim dijelom se slažem i ne vidim zamjerku.
Ono što se ne slažem je tj. bolje rečeno smatram je to da ovaj zaključak nema nikakvu poveznicu sa uvodnim dijelom.

Naročito ovo

Jer sam uvodni dio (zaključci u njemu su doneseni tako da) unosi pretpostavku ili teoremu zasnovanu na tome da je brzina svjetlosti ~300.000 km/s
Za milion km treba 3 sekunde itd. itsl. U univerzalnim okvirima 1.000.000 km je ništa - neprimjetno.
Objekti su distancirani milijardam sv. godina.
Zato i potreba za parsec jedinicom - da ne bi govorili hiljadu gazilijona zilijardi kilometara, npr.

Sve je to super Bozoou, hvala ti na interpretaciji, :blush: meni jedino izgleda da ako…

…tada…

Vrijeme ne teče sporije, nego brže. :blush: :o:

Nešto me nisi najbolje razumio. Tko kaže da se “sve” u išta zanima? Već izrečeno nema smisla…
Ako postojiš, “sve” se očito “bavilo” time da postojiš…tvoje postojanje je nepobitan dokaz tome…da si ti jedan od produkta rada toga “sve”.

Ovo se slažem, iz priloženoga je vidljivo da sva kreacija toga “sve” daleko nadmašuje našu kreaciju. Također, treba biti svjestan da sva naša kreacija ujedno je također i kreacija toga “sve”.

Lakše je razgovarati i tumačiti kada se umjesto riječi “sve” koristi riječ Bog, ali to ne smije dovoditi do iluzornih pretpostavki…što često vodi. Zato ja vrlo često koristim umjesto riječi Bog, riječ svemir. Ali ni to nije dobro, jer mi ne znamo da je ovaj naš svemir uistinu SVE.

Mozemo se mi zvati djecom bozjom, ali vjerujem i siguran sam da u ocima tog boga mi nismo njegova djeca, mi smo manje od toga, ako je njegova kreacija svemir, pa kako mi onda mozemo biti djeca bozja, a zamisli ako je on kreirao vise tih svemira, pa kako se ond ami mozemo staviti tako blizu njemu?

@tpojka
nije naglasak na izvlacenju iz kreveta nego teleportiranje u drugi paralelni svijet, naravno to se nece dogoditi, to je samo teorija, a ako si iskren sam sa sobom, brzo bi potekla neka molitva, ako pak stvarno neznas nijednu ubrzo bi je smislio… Ja sam stavio ovu koju ja znadem, netko drugi bi molio neku njegovu, ali u tom trenutku definitivno bi potekla molitva ili makar neka pjesma, cisto da se taj koji te je odneo smiluje nad tobom i cisto da mu pokazes koliko je on velik, a ti malen i da si u njegovoj samilosti… Na to sam indicirao kad sam krenuo sa Oce nas sthovima…

Mislim da je ovo vjerničko učitavanje koje možeš zadržati. NHF
Ali još jednom apelujem da me se ne traži religiozna rasprava u bilo kom obliku. Ako ikako može.
Evo još jednom sam pročit’o kako je krenula i ne vidim gdje sam ja to prebacio da uvedem boga i religiju u raspravu. Stvarno nisam. :slight_smile:

Hm…hm, rekoh znači ovako:

  1. Što se krećeme bliže brzini svjetlosti, to za nas vrijeme sporije teče s obzirom na promatrača koji se sporije kreće

Znači, osobi A je prošla 1 sekunda, ona je bila u raketi. Osoba B koja je bila na zemlji, njoj je prošlo 16 minuta.
Osobi B je prošlo više vremena, stoga njoj vrijeme brže teče.
Stoga, ako osobi B vrijeme brže teče, osobi A sporije teče :slight_smile:

…a ja rekoh, sporije teče s obzirom na promatrača koji se sporije kreće. Znači, mislio sam upravo na osobu B.

Morao sam raspisati, jer nisam bio suguran jesam li pogriješio predznak. Čini mi se da ipak nisam.
Glavno da se poanta kuži :wink:

Ok, sad se vise bojim. Jel si mozes zamisliti da te netko katapultira u drugi paralelni svijet usred noci?
I kaze ti evo, ja to mogu. Sto bi ti rekao?
nemoj samo reci da bi skulirao situaciju, jer ti nitko na forumu nece povjerovat.

To je čisto programerski (a i općenit) pristup: parent-child relacija. Child je child, bez obzira na kojem levelu hijerarhije egzistira.
Ako ćemo računati kojeg stupnja rekurzije smo mi child instanca…e onda ti nebi znao reći. xd.

No bitna je samo relacija parent-child, ništa drugo…i ništa sentimentalno.

“Boli te ■■■■■.” (da izvinu forumske dame).

Da, ali gdje smo tu mi? Ako je big bang vazan, a je. Pa mi smo toliko daleko od njega, a jos iza nas ima dosta toga, i to jos sve raste. Pa nakon toga tu je svemir, pa jos 95% svemira kojeg mi ne razumijemo, pa su tu galaksije, pa nas sustav, pa tek u tom sustavu nasa zemlja. A samo si mozemo postaviti pitanje koji je najbitniji planet u nasem sustavu? Svi znamo da nije zemlja… I onda dodjes na zemlju i tek onda tu vidis toliko toga bitnijeg… I onda mozda tek tu na rkaju smo mi.

ja bi rekao da smo manji od makovog zrna sto se tice bitnosti, a mi sebe volimo stavljat na prvo mjesto… zbog toga i je takvo sranje na planetu… od ratova, pa do ostalih nebuloza, hordanja novca, iskoristavanja slabijih…

He he, :blush: dobro ako to spada pod nadopune gorespomenute teorije.
S ostalim se slažem, naravno, a nije potrebno ni ovo elaborirati dalje. :o:

Pazi, udaljenost sunca od zemlje je cca 150.000 000 km. Stoga svjetlost koja putuje ~300.000 km/s, zaista joj treba cca 8 minuta da pređe tu udaljenost.

No ta matematika vrijedi za promatrača sa zemlje koji promatra tu svijetlost kako stiže sa sunca. Kada bi uistinu bio u raketi koja putuje brzinom svjetlosti, matematika se mijenja i treba ti da stigneš sa sunca do zemlje NULA vremena.

Stoga, savim je nebitno što su objekti distancirani milijardama sv. godinama…to su distance koje vrijede za promatrača koji relativno miruje.

…prema Einsteinu, kada bi neka materija mogla doseći brzinu svijetlosti, sav prostor bi iz te perspektive kolapsirao u jednu točku…stoga zaista bi bio svugdje. A i uvijek, jer iz te perspektive vrijeme nebi teklo…

Ali opet, to vrijedi samo u slučaju kad bi brzina svjetlosti bila neograničena.
Iz primjera ovaj koji je u raketi miruje u mjestu. I putuje veoma ograničenom brzinom od 300.000 km/s.

Zanimljivo da ovo vidimo “zrcaljeno”. …jer ja vidim obrnuto, hehe.

Recimo da punimo dvije kante vode…u istom vremenu ti napuniš jednu litru, ja napunim 16 litara. Čija pipa brže pušta vodu? :smiley:

Ne razumijem što želiš reći?

Ajmo čisto matematički, ako ti treba 1 sekunda vremena da pređeš udaljenost 150 000 000 km od zemlje do sunca, koliko ti treba vremena da pređeš

-300 000 000 km?
-300 000 000 000 km?
-300 000 000 000 000 km?

A sada, ako ti treba NULA vremena da pređeš udaljenost 150 000 000 km, koliko ti treba da prođeš gornje udaljenosti…ili bilo koje druge?

Složio si se sa prvotnim tezama i činjenicama oko teorije relativnosti, ovo dalje je suviše jednostavna matematika koja iz toga proizlazi…

Jedino što iskustveno može biti neshvatljivo da se udaljenost može preći za NULA vremena, ali to nisam ja rekao nego Einstein. Štoviše, dokazao je to…i kao što rekoh, današnja tehnologija to praktično primjenjuje.

Dok čovjek ne shvati pojam beskonačnosti, ili ti, ako je svemir određen, što je iza, ili gdje se nalazi.
Večina na pojam toga, gubi pogled, viziju.
Dakle pre elementarni smo, za sada, potrebna je veća razina svjesti.

Mi još zemlju nismo do kraja istražili, tek sada satelitima oktirvamo strukture i svašta što čak i u prošlim godinama, mijenja neke stavke u povijesti bitno.

Sve to mislim da je daleko za nas još, a dok dođemo do toga, oni sa manjom razinom svesti potruditi će se da ostane samo misao, ideja da može biti drugačije sve, društvo orijentirano na nešto drugo, što bi i dalo odgovore kao ovo gore možda, ili smjernice, ali za sada… još uvijek smo ekipa koja lupa kostima pred monolitom:) i jednostavno ne shvaća, jer ne može, nije ni moguće da shvati u tom trenutku povijesti.

Dobro je netko gore rekao to su različiti pogledi i neiscrpna tema.

1 Like

Da, to je točno, tako si u pravu. :blush:
Ovisno je “s koje strane” gledamo taj protok vremena. Nije ni čuditi se ovakvom nesporazumu pošto je riječ o tematici koja nam nije bliska, a niti ostvariva u realnom Svijetu, za sada. :o:

1 Like

Naravno, ali to ne znači da neke stvari ne možemo znati. Na nama je da promišljamo…to nam je jedna od esencija…a znat ćemo koliko možemo znati.
Što ne znači da se možemo ikako približiti apsolutnoj istini, ali možemo sazrijeti znanje koje nam je dostupno. I ništa loše u tome…

…sloj po sloj … to je sve jedna divna predstava, mi smo publika …