Prvi vs AdWords

Pozdrav,

tražio sam, ali nisam naišao na podatak. Zanima me ako lovim prvo mjesto za neku ključnu riječ i neprestano radim na site-u i jačam još više prvu poziciju…Hoču li time povečati cpc ovima koji plačaju AdWords ? Znači ako žele biti ispred mene morati će više platiti jer moj site rangira dobro za istu ključnu riječ ?

Mislim da ne, ne ovisi to od toga, nego od toga kakva je konkurencija za neki keyword uopšteno, sa ili bez tebe.

A to onda nije pravedno.

CPC im se ne mijenja ovisno o tvom rangiranju, međutim za paid rezultate CTR je samo oko 6%, odnosno 94% klikova odlazi na regularne neplacene rezultate.

[attachment=1]Paid-vs-natural-click-distribution.jpg[/attachment]

Hvala na odgovoru, al opet mi se nekako ne poklapa takav postotak pogotovo kod nishe koja nije toliko tražena…

[quote=“Zgubijumf”]Pozdrav,

tražio sam, ali nisam naišao na podatak. Zanima me ako lovim prvo mjesto za neku ključnu riječ i neprestano radim na site-u i jačam još više prvu poziciju…Hoču li time povečati cpc ovima koji plačaju AdWords ? Znači ako žele biti ispred mene morati će više platiti jer moj site rangira dobro za istu ključnu riječ ?[/quote]

Nop, nema veze jedno s drugim, odnosno paid cijena nije nikako povezana s organic pretragama.
Na cijenu klika ti utječe konkurencija kod samog paid oglasa. Dakle organic i CPC nisu povezani:)

I btw to je apsolutno pravdeno. Odnosno ne bi bilo pravedno kada bi bilo obrnuto pošto ovako na cijenu utječu samo oni koji se takmiče s tobom u plaćanju.

[quote=“SteelMaiden”]CPC im se ne mijenja ovisno o tvom rangiranju, međutim za paid rezultate CTR je samo oko 6%, odnosno 94% klikova odlazi na regularne neplacene rezultate.

[ATTACH=CONFIG]2447[/ATTACH][/quote]

Nisam baš siguran da je raspored ovakav.

Na nekom osobnom iskustvu rekao bi da ljudi klikaju na 3 načina:

1 - većina klikne na oglase na vrhu ( paid cpc )
2 - prva 3-4 rezultata na Google pretraga
3 - podcjenjeno zadnje mjesto na prvoj stranici koje ponekad daje bolje rezultate nego 4 ili 5 :slight_smile:

[quote=“ZekanPekan”]
I btw to je apsolutno pravdeno. Odnosno ne bi bilo pravedno kada bi bilo obrnuto pošto ovako na cijenu utječu samo oni koji se takmiče s tobom u plaćanju.[/quote]

Ako lovim prvu poziciju na pošten način onda neki drek i vrijedim. Ok, bilo kojemu gazdi ako daš lovu imaš prednost, al ne kužim dio koji se svodi na kvalitetu i sadržaj stranice i onda ti netko dođe sa index stranicom i prca te u mozak. I zato ih tu nabijem na onu stvar.
Btw. slažem se da ljudi više klikaju po plačenim oglasima…

[quote=“Zgubijumf”]Ako lovim prvu poziciju na pošten način onda neki drek i vrijedim. Ok, bilo kojemu gazdi ako daš lovu imaš prednost, al ne kužim dio koji se svodi na kvalitetu i sadržaj stranice i onda ti netko dođe sa index stranicom i prca te u mozak. I zato ih tu nabijem na onu stvar.
Btw. slažem se da ljudi više klikaju po plačenim oglasima…[/quote]

Nije tu stvar da ti ne vrijediš, dapaće ako si ulovio dobru poziciju Google te nagradio dobrom pozicijom za koju ne trebaš plačat da bi se prikazao.

S index stranicom može te preteć putem CPC-a ali tada će i platiti. Naime kod CPC-a se računa i kvaliteta landing stranice. Sve to utječe na cijenu klika.

Ali ponavljam ti si recimo dobio “besplatno” prve pozicije a onaj drugi plaća da bude gdje i ti. Dakle ti si ipak u prednosti jer je Google nagradio tvoj rad da ne moraš plaćat:)

Ono što mene počinje brinuti su Google places oglasi koji polako preuzimaju primat i počinju gurati ostale rezultate pretraživanja.

[quote=“ZekanPekan”]Nisam baš siguran da je raspored ovakav.

Na nekom osobnom iskustvu rekao bi da ljudi klikaju na 3 načina:

1 - većina klikne na oglase na vrhu ( paid cpc )
2 - prva 3-4 rezultata na Google pretraga
3 - podcjenjeno zadnje mjesto na prvoj stranici koje ponekad daje bolje rezultate nego 4 ili 5 :)[/quote]
Potpisujem.

Još bih dodao, možda se čini kao glupost ali definitivno nije, činjenicu da dosta ljudi ima “dno” LCD monitore, znači ono najeftine na tržištu i nikada se nisu sjetili porihtat contrast i brightnes koji je po defaultu u pravilu visok, naime puno puta sam sjedio ispred monitora na kojemu se taj bljedoliki žuti box oko CPC oglasa ne vidi, 0 bodova. Apsolutno sam siguran da google ovo zna i da je to razlog te nijanse žute jer je >90% LCD monitora “dno” klasa.

Jedna druga zanimljivost koja je ispitana na 20ak ljudi, dakle nije neki uzorak za stvaranje nove teorije je da većina mojih poznanika nikada ne klika na “žuti” box, kažu da je to navika i da ga ignoriraju. Ja osobno uvjek preskočim CPC i otvorim prva 3-4 rezultata u novim tabovima.

Treća stvar, apsolutna enigma mi je kako netko može plaćati više tisuća kuna mjesečno CPC dok mu je za optimiziranje puno dati par tisuća ??? Yebi me ako ovo kužim, znam konkretan primjer gdje čovjek plaća CPC 200-300kn dnevno a stranica mu nije među top30 na guglu…a sa 2-3 soma je 99% na prvoj stranici barem.

Ovakvih i sličnih primjera ima more i neki te stvarno scimaju da se zapitaš gdje su granice ljudske retardacije i sjetiš se one Ajnštajnove: apsolutna je jedino ljudska glupost!

Pozdrav

[quote=“Uber_Gosu”]Potpisujem.

Još bih dodao, možda se čini kao glupost ali definitivno nije, činjenicu da dosta ljudi ima “dno” LCD monitore, znači ono najeftine na tržištu i nikada se nisu sjetili porihtat contrast i brightnes koji je po defaultu u pravilu visok, naime puno puta sam sjedio ispred monitora na kojemu se taj bljedoliki žuti box oko CPC oglasa ne vidi, 0 bodova. Apsolutno sam siguran da google ovo zna i da je to razlog te nijanse žute jer je >90% LCD monitora “dno” klasa.

Jedna druga zanimljivost koja je ispitana na 20ak ljudi, dakle nije neki uzorak za stvaranje nove teorije je da većina mojih poznanika nikada ne klika na “žuti” box, kažu da je to navika i da ga ignoriraju. Ja osobno uvjek preskočim CPC i otvorim prva 3-4 rezultata u novim tabovima.

Treća stvar, apsolutna enigma mi je kako netko može plaćati više tisuća kuna mjesečno CPC dok mu je za optimiziranje puno dati par tisuća ??? Yebi me ako ovo kužim, znam konkretan primjer gdje čovjek plaća CPC 200-300kn dnevno a stranica mu nije među top30 na guglu…a sa 2-3 soma je 99% na prvoj stranici barem.

Ovakvih i sličnih primjera ima more i neki te stvarno scimaju da se zapitaš gdje su granice ljudske retardacije i sjetiš se one Ajnštajnove: apsolutna je jedino ljudska glupost!

Pozdrav[/quote]

Hm, ovo za LCD-eve mi nije palo na pamet:)

Ono što znam, recimo s 99,9% sigurnošću je da ljudi ne razlikuju cpc oglase od organskih rezultata. Dakle oni stišću na prvih par rezultata koje vide, što su naravno cpc oglasi.

Dapaće i kod njih ima caka koji daje bolje rezultate a koji manje ovisno o poziciji.

Što se tiće dna meni je to nekako bilo uvijek logično jer čovjek će odskrolat do dna skoro uvijek pa mu tu sama pozicija zadnjeg rezultat ako je relevantna opet ok dođe.

Inaće CPC je po meni dio SEO-a dakle funkcinoriaju zajedno. Dapaće dok stranica nije pozicionirana pametno je gurat CPC a polako raditi na SEO rezultatima a kasnije mjenjat odnos uloženog u cpc naspram SEO-a.

S tim da kod i CPCa ako se pametno posloži možeš dobiti upravo onu ciljanu publiku a bez vremenskog okvira čekanja da se pojaviš na tražilici što je bitno, uz dodatke izgradnje branda, vidljivosti stranice i sl.

I važno za napomenut ljudima je adwords ili ti ga cpc poznat dok im je SEO nešto u magli.

Dakle treba kombinirati sve:) Naravno dok google ne promjeni oet nešto pa nanovo sve.

[quote=“ZekanPekan”]Nisam baš siguran da je raspored ovakav.

Na nekom osobnom iskustvu rekao bi da ljudi klikaju na 3 načina:

1 - većina klikne na oglase na vrhu ( paid cpc )
2 - prva 3-4 rezultata na Google pretraga
3 - podcjenjeno zadnje mjesto na prvoj stranici koje ponekad daje bolje rezultate nego 4 ili 5 :)[/quote]

Velik broj stranih portala, uključujući i sam Google koji je to jednom izjavio na svom blogu (mada su onda search rezultati bili samo na desnoj strani, ne sjećam se više :D), a i moje iskustvo iz analiza CTR-a za keyworde za koje rangiram, govori da više od 90% klikova ode na organic search rezultate.

Također, pošto sam cijelu obitelj (dobro, možda je u genima :D) i mnoge prijatelje educirao osnovama korištenja interneta, primijetio sam da svi spontano klikaju na organic rezultate, a plaćene jednostavno ignoriraju.

Za koji točno keyword primjećujete da više klikova ode na paid search rezultate? Jer obično, u mom slučaju, kada je to slučaj, znači da organic rezultati nisu relevantni za korisnikov upit i možda to možete popraviti izmjenom META naslova i opisa? Možda su paid oglasi po nečemu relevantniji od vaših rezultata?

Sad sam opet malo proguglao i stvarno sam naišao na neke portale koji tvrde da većina klikova odlazi na paid rezultate. Možda se radi o specifičnim slučajevima koji pogađaju određenu dob, nacionalnost, određeni tip pretrage… U svakom slučaju nebih volio da su u pravu.

[quote=“SteelMaiden”]Također, pošto sam cijelu obitelj (dobro, možda je u genima :D) i mnoge prijatelje educirao osnovama korištenja interneta, primijetio sam da svi spontano klikaju na organic rezultate, a plaćene jednostavno ignoriraju.

.[/quote]

gle,ovo me podsjeca na tipicno hrvatsko razmisljanje “neka susjedu crkne krava”. i uz veci mentalni napor nisam uspio skontati kakve medjusobne veze imaju edukacija / ili “edukacija” / i placeni oglasi.

dali cu kliknuti ili ne zavisi samo i jedino od sadrzaja samog oglasa.uz pogodjenu “tematiku” iskljucivo od toga koliko je netko “umjetnik” u toj jednoj jedinoj krnjoj recenici.
znaci ,ako si ih vec educirao na ignoriranje , a covjek malo toga podsvjesno ignorira / osim genetski urodjenih strahova zbog osjecaja prijetnje neke opasnosti / vec je ignoriranje “svijesna razina” - onda si im u najmanju ruku morao reći: “cuj,to su placeni oglasi .nemoj na to klikat jer ce “na tebi” netko zaraditi.” pa si tako tom svojojm edukacijom stvorio “svjesnu” odbojnost.
bit ce da nama kao naciji ne treba niti turizma,niti poljoprivrede, niti ekonomije…orijentiramo se samo na izvoz tradicionalno poznatoga “jala” na recimo bogatije skandinavsko i azijsko trziste - i ubrzo nas eto medju bogatijim zemljama na svijetu.

btw,i ovdje na WM sam kliknuo oho-ho puta - ali ocito mi glede toga jos poprilicno nedostaje edukacije.
pa, ako imas jos koji slobodan termin mogu li se kako predbiljeziti…

[quote=“vir2al”]gle,ovo me podsjeca na tipicno hrvatsko razmisljanje “neka susjedu crkne krava”. i uz veci mentalni napor nisam uspio skontati kakve medjusobne veze imaju edukacija / ili “edukacija” / i placeni oglasi.

dali cu kliknuti ili ne zavisi samo i jedino od sadrzaja samog oglasa.uz pogodjenu “tematiku” iskljucivo od toga koliko je netko “umjetnik” u toj jednoj jedinoj krnjoj recenici.
znaci ,ako si ih vec educirao na ignoriranje , a covjek malo toga podsvjesno ignorira / osim genetski urodjenih strahova zbog osjecaja prijetnje neke opasnosti / vec je ignoriranje “svijesna razina” - onda si im u najmanju ruku morao reći: “cuj,to su placeni oglasi .nemoj na to klikat jer ce “na tebi” netko zaraditi.” pa si tako tom svojojm edukacijom stvorio “svjesnu” odbojnost.
bit ce da nama kao naciji ne treba niti turizma,niti poljoprivrede, niti ekonomije…orijentiramo se samo na izvoz tradicionalno poznatoga “jala” na recimo bogatije skandinavsko i azijsko trziste - i ubrzo nas eto medju bogatijim zemljama na svijetu.

btw,i ovdje na WM sam kliknuo oho-ho puta - ali ocito mi glede toga jos poprilicno nedostaje edukacije.
pa, ako imas jos koji slobodan termin mogu li se kako predbiljeziti…[/quote]

Krivo si me razumio.

Prijatelji, poznanici, susjedi, pretežno stariji ljudi su me zamolili da im pokažem kako se koristiti internetom, čitati vijesti na portalima, poslati mail, kako pretraživati na guglu i slično. Tada sam primjetio da nitko od njih nije kliknuo na paid oglase. Nikoga nisam “educirao” o tome da ne klikaju na plaćene oglase, kako je tvoj mozak uz poveći mentalni napor zaključio.

Možda da promijeniš avatar.

[quote=“SteelMaiden”]Krivo si me razumio.

Prijatelji, poznanici, susjedi, pretežno stariji ljudi su me zamolili da im pokažem kako se koristiti internetom, čitati vijesti na portalima, poslati mail, kako pretraživati na guglu i slično.
Tada sam primjetio da nitko od njih nije kliknuo na paid oglase. .[/quote]

mozda nisi dovoljno dugo gledao.kad si otisao mozda su ipak kliknuli.
btw kad nitko ne klika od kuda onda Googlu toliki novci.

[quote=“SteelMaiden”]Krivo si me razumio.
Nikoga nisam “educirao” o tome da ne klikaju na plaćene oglase, kako je tvoj mozak uz poveći mentalni napor zaključio…[/quote]

Možda da promijeniš avatar.[/QUOTE]

psihologija ti je ocito jaca strana .a svi prihodi od markeringa danas us 90 posto psiholgija.sto se je vec psiholog to je rezultat bolji.dalje zakljuci sam vec po sposobnostima.
daj mi pojasni kako se to covijek moze podsvjesno ignorirat gljivu ludaru ako ne zna sto je gljiva ludara?
ignorirat ce istu samo onda ako mu netko pojasni sto je gljiva ludara.

jer ignoriranje je reagiranje koje je ,kao sto rekoh,podignuto na nivo svijesti.o tome covjek svjesno odlucuje.a za “svjesnost” je potrebna “spoznaja”.
potpuno ista stvar je i sa G. oglasom.

jednom izjavom koja potpuno nedolikuje jer i sam zivis od G oglasa zapetljas se u trnje i sad guras ego ispred svega.pa me cak i savjetujes.
hvala na savjetu ali zadrzat cu isti…avatar.

Sto se cudite pa ggl kao i vi zeli sto vise zaradit.

Steel, vjerovatno je 90% u odnosu na sve moguce rezultate, gdje mnogi ni nemaju oglas. 1 na 1 nema sanse da je tako mali broj, na kraju i placeni oglasi znaju ponudit bas ono sto korisnik trazi pa time postaje i validni rezultat.

Kad guglam “organic vs paid results”, prvi rezultat kaže:

Organic vs. Paid Search Results: Organic Wins 94% of Time - Search Engine Watch (#SEW)

Tko je izračunao da se više klika na plaćene oglase?

Tebi je zato pravopis jača strana, slabije si već pokazao.

[quote=“vir2al”]
daj mi pojasni kako se to covijek moze podsvjesno ignorirat gljivu ludaru ako ne zna sto je gljiva ludara?
ignorirat ce istu samo onda ako mu netko pojasni sto je gljiva ludara.[/quote]

Usporedba ti je smiješna. Na gljivi ludara ne piše natpis “Gljiva ludara”, dok na Google paid oglasima jasno piše “Sponsored links” i obojeni su drugom bojom.

jeli ti palo na pamet mozda da forum / a i sam internet/ ne drzim / osobni stav / nekim medijem koji treba “patiti” od pretjerane forme.
pa ne pisem godisnjak , zbornik radova ili enciklopodijiski clanak.vec pisem najobicniji post.
i ne vidim razloga zbog cega bi trebao paziti na interpunkciju ili gubiti vrijeme na podizanje “shifta”.
al opet,mozda sam i “slijep” pa dobro ne promatram ulogu foruma u ljudskom bitku.
dopustam.

mozda je smijesna a mozda ti nisi osoba koja je ovlastena na takvu “kvalifikaciju”.
dopustas li tu mogucnost ?
btw,u drzavi u kojoj zadnjim premijerima nije uspjevalo sloziti par recenica na engleskom cisto sumnjam da ti pretezno stariji ljudi koje si naukovao uspjevaju prevesti “spoznored links”.

[quote=“gambo”]Kad guglam “organic vs paid results”, prvi rezultat kaže:

Organic vs. Paid Search Results: Organic Wins 94% of Time - Search Engine Watch (#SEW)

Tko je izračunao da se više klika na plaćene oglase?[/quote]

Uvjeren sam da se tu radi samo o raznim upitima, ne nuzno da su svi imali i oglas, taj dio nigdje ne pise i tako se obicno manipuliraju statistike kada se zeli nesto dokazat. Ja sam citao text i gledao infografiku koja je bila na relevantnom webu, tipa seoland/seomoz i slicno koja ima prilicno suprotno stajaliste, ako je nadjem postam.