Pucanje kapilara u oku i glavobolja

@c3po Za pocetak predlazim da nam ubacis podkategoriju zdravlje :smiley:
Naime, u zadnjih 10 dana vec drugi put mi se desava da mi pucaju kapilari u ocima i imam jaku glavobolju. Uzrok naravno dugo sjedenje ispred laptopa i manjak odmora
p.s odmaram samo kad zena pocne galamiti da malo vremena provodim s njom :smiley:

Uspio sam juce malo odmoriti i jutros sam se probudio bez glavobolje, medjutim kad sam sjeo za laptop, opet sam dobio uzasnu glavobolju, mantanje i neki pritisak u ocima. Pocelo me malo zabrinjavati, ipak su oci u pitanju.

Zanima me da li je jos neko imao slicnih problema, ako ne s kapilarima, da li imate glavobolju od racunara ? Kako rjesavate, sta preporucujete za zastitu ?
Koristi li mozda neko zastitu preko monitora, foliju neku ili zastitne naocale ? Koliko je to sve efikasno ?

Bio sam u sličnoj situaciji nisam mogao gledati u monitor, kapilari, suze, crvenilo, glavobolja, danima samo se pogoršavalo…
Jednostavno sam desetak dana krenuo nositi sunčane naočale (ne pre tamne) pred monitorom i tako radio, i koristio kapi za ovlaživanje očiju… to mi je postepeno i riješilo problem…

Morat cu danas otici do apoteke da trazim nesto, ali je to vjerovatno privremeno rjesenje, treba nesto uzeti za duze staze da se nebi vracalo.
Probat cu naravno i sa suncanim, nema veze sto nisu originalne :smiley: ?

Također imao problem na starom monitoru, sad sa ovim novim nikakvih problema, ja sam također koristio obične sunčarice i pomoglo je…

Takodje sam ima problem sa pucanjem kapilara, glavni uzrok je bio mnogo rada za racunarom. Pravi vise pauza kada radis duze na racunaru i dobar odmor, a i suncane naocare mogu pomoci

Probaj da nakapas 3% bornu kiselinu.

Ovo je provjereno rješenje…

Jedno od najboljih rješenja je biti manje za kompom i više se kretati po prirodi, ili barem negdje po otvorenom :wink:

Drugo donekle dobro rješenje je da se svaki dan naspavaš, ako si u mogućnosti. Ja sam neki dan ustao u ponoć :smiley: jer sam u 2-3 pm vidio da još nisam naspavan pa sam se okrenuo na drugu stranu i nastavio :wink: To su krajnosti, ali puno manje štete radi biti dosta za kompom ako se svaki dan dobro naspavaš nego ako spavaš samo par sati.

Ne bi bilo loše i da provjeriš očni tlak jer to može biti upozorenje za gadne probleme.

Da li radis nocu, i to sa ugasenim svetlom a samo upaljenim racunarom?
Ovo je verovatno i najopasnije, a malo ljudi zna nazalost.
Radi se o tome da oci svo vreme imaju jak kontrast - izmedju svetlosti monitora i crne/mracne pozadine (ako je svetlo ugaseno), i pokusavaju da to nekako izjednace, sto je nemoguce zbog prevelike razlike, pa tako nastaje brainfuck, tj.prenaprezanje i dalji problemi,

Pored toga, ceste a krace pauze su super korisne, po mogucstvu sa gledanjem u daljinu, u neku prirodu, zelenilo bar drveca u kraju ako imas, ali da nije daljina monitora i da nije nista elektronski.
Imas i neke programcice male i nezahtevne za instalirati, na kojima sam definises kad trebas pauzu (nakon svakih 45 minuta npr) ako se tesko mozes sam naterati da to radis ili izgubis pojam o vremenu rada za racunarom, sto vecina ljudi radi.

Preterana kafa isto, gazirana pica, cak i junk food, ako nemas provetravanje lobanje na vazduhu, sve se skuplja jbg.

@rdamorei Ovo je prava stvar. Vjerovatno i dosta povoljnije nego da odes kod nasih opticara. Samo moram skontati transfer u BiH, jer ovi naravno ne salju.
@mitok Vjeruj mi da sam svako jutro naspavan, obicno ustajem oko 6 pola 7, a legnem oko 11. Rijetko kada da spavam preko dana, ali cim osjetim potrebu odspavam. Slabo sam izlazio zadnjih 15-20 dana, imao sam guzvu sto se tice posla i onda samo navece na kafu par sati i kuci. Vjerovatno mi je to i presudilo. Danas mi je najgori dan, non stop mantanje i jako pulsiranje u prednjem dijelu glave.
@kixxxstarter ne radim nikada nocu, obicno zavrsavam oko 7, a pocinjem u 7-8 ujutru. Svakako da cu poceti praviti pauze, ima dovoljno zelenila oko mene da se mogu opustiti malo.Kafe sam pio oko 4 solje dnevno, dvije espresso popijem ujutru.

1 Like

probaj tražiti ebay ili neki shop sigurno postoji način :slight_smile:

1 Like

Ne mora biti iskljucivo noc, ali klasika ono za IT-evce/programere,…,spustene roletne, zamracena soba 24/7, i samo racunar sija, to je ubica ociju.
A najgore je sto se ne provali odmah, nego se skuplja, skuplja, i onda samo prsne neki nerv ili tako nesto, znao sam svojevremeno i strucan izraz, jedan dobar drugar bas najebao tako i evo i dan danas neki lekovi, provere,…

Te pauze su keva, pogotovo ako imas neku opciju za sport kratak, laganu setnju, terasu, sta god, da je neki vazduh i nesto (kako god malo) radis i aktiviras telo - zato postoje po firmama oni stolovi za stoni tenis, teretane,…, kicma, oci, jbg, ne mozes ih jos uvek naruciti i zameniti stare, a retko ko ume ljude da upozori u startu da to cuvaju.

Najbolje provjereno rješenje je >> SYSTANE® ULTRA Lubricant Eye Drops + EyeLeo

@mitok je dao najbolji savjet i mislim da je vrijeme da stvarno smanjim malo… Radim na poslu od 08:00-16:00 i onda jos navečer od 23:00 - 02:00,03:00 ujutro i već je to uzelo maha… organizam kaze da nemože više… Mislim da cu uskoro to promjeniti… jednostavno previše toga…

Onda vjerojatno nije do nenaspavanosti. Probaj se više kretati i biti na otvorenom, ali ne bi bilo loše niti pitati liječnika što misli o svemu.

To ti nije dobro :wink: Dok sam bio mlađi sam i ja radio do 16h, pa onda poslije toga udarao po gradskim lokalima do jutra ili u boljim slučajevima pred jutro da odspavam bar koji sat, pa nakon par dana iscrpljivanja spavao od posla do posla. I takav ritam je trajao. Ako si mlađi može se, ali u jednom trenutku tijelo kaže dosta :smiley:
Sinoć sam legao oko 4am i evo maloprije se probudio. Ne znam što bi se moralo dogoditi da bi me danas diglo i u podne, a kamoli u 8am :slight_smile:

Ne znam kako drugima, ali meni je jako bitno naspavat se. Puno ljudi kaže da je najbitnije spavat po noći. Ja mislim da je bitnije spavat najmanje 8 sati u komadu u bilo koje doba, nego recimo spavat 5 sati od 2-7am. Mada to može biti i individualno.

Mnogo je vazno nocu spavati, jednostavno tada san vise vredi i oporavlja - zbog prirodnog ritma tela i organizma.
Ali opet se vracamo na radne navike programera i developera, vremenske zone za outsorcing i generalno ritam 21-veka, sto znaci skoro pa da nema sanse da se legne na vreme.

@mitok kod mene ovo traje već godinama a kad sam bio mlađi onda sam znao i po 2 dana oka nesklopim i tako uglavnom imam taj problem da mrzim spavati to mi potrošeno vrijeme i onda se borim s time preko dana i jednostavno sam skužio da mi je aktivnost zbog toga opala ajme… Samo tad nisam provodio vrijeme za kompom nego vani i s društvom :slight_smile:

Kvalitetan san je jako bitan :wink:

1 Like

Nema ništa bolje od poslijepodnevnog bjuti slipa od sat vremena. Nakon toga k’o nov :slight_smile:

Slabo se krecem totalno, jednostavno sam propustio puno toga dok sam imao real life posao i sada hocu sve da nadomjestim. Nisam s drustvom izasao, ima…