Putin naređuje prijelaz na Linux!

http://www.techi.com/2010/12/putin-loves-linux-orders-government-transition-to-open-source/ Putin naređuje prijelaz na Linux!!

Neka moja teorija je da su svi kompjuteri u Vladi Rusije bili na XP-u, a sada treba napraviti neke promjene i nadogradnje.

To sigurno kosta dosta novca pa se odlucio za besplatnu verziju!

To bi bilo dobro i za našu državnu upravi i lokalnu samoupravo. Koliko bi se samo love uštedilo. Kuba je odavno na svojoj distri Nova (upravo je skidan da vidin šta je to), a Kina ima Red Flag Linux. Kuba je na Linuxu jer CIA može ući u svaki Windows jer jednostavno zna di je skriveni ulaz.

Putin šalje na linux da ima :cuga2:

bolje da otiđe za rundu nego za proviziju:rotfl:

nikad kod nas, jer nema provizije:)

Putin nije pijanac. Pokojni Jelcin je bija kronični.

Vidjet ćemo hoće li se i koliko uštediti… Nije sve baš tako jednostavno. Ako mislite da je sjetite se Švicarske i/ili Njemačke… Može se dogodit da potroše duplo više love i na kraju još i otkažu prelazak, ne bi se začudio da budem iskren.

Mislim da nije stvar u uštedi…

Prije je stvar u tome da se bahata rusija sramoti korištenjem usluga americkog sinonima za kapitalizam (microsofta) u svrhu funkcioniranja vlastite vlade.

A isto je i s ostalim komunjarama iz teme.

[quote=“digits”]

A isto je i s ostalim komunjarama iz teme.[/quote]

A mislim da ako se gleda “strogo poslovno kapitalistički” onda je to dobar izbor.
Jer danas postoji kvalitetna open source alternativa (OpenOffice) i vrijeme je da se sagleda što taj open source nudi. Mislim ako postoji nešto što je jeftinije održavati i nadograđivati a opet zadovoljava svim potrebama, onda to ne uzeti je komunizam (ili bolje reći korupcija).

Neznam kako drugačije opravdati onu staru priču o tome da sve hrvatske škole imaju zadnji software (OS i Office) koji ne mogu pokrenuti.
Toga je bilo samo u komunizmu, zar ne?
Glavno da za paradu (ili na papiru) se ima što pokazati.

Mislim da je u ovom slucaju osnovna potreba prcnut amere i malo poljuljat brand microsofta pa onda sve ostalo :slight_smile:

ha taman sam i ja instalirao ubuntu 10 64 bitni i evo prošlo pet-šest dana a sve sam uspio pohvatat što mi treba.
Komp je iz 2005, atlon 3500 i fenomenalno radi u svom 64 bitnom modu.
Mogu reći perverzija jedini problem mi je bilo konfigurirati mail-moja greška (nisam znao da mi ide preko ssl-a).
Što se tiče javne uprave i korištenja open surce-a hm, 90 posto javnih službenika nema pojma ni o osnovnim stvarima nit ih interesira ušteda i napredak.
Dugo koristim openoffice i stvarno sam zadovoljan mogućnostima.
Što se tiče implementacije ušteda je sigurno velika, ko hoće malo mućnut glavom trebat će mu malo vremena da se prilagodi.
Da se nadopunim imam dva printera laser hp i inkjet epson P50- ubuntu ih je instalirao oba za nekih par sekundi.
Ispis solidan jedino navika da iz corela printam je mali problem jer bi se trebao prešaltati na neke od linuxovih programa poput inkscape ili gimpa.
Na moje iznenađenje sad postoji par dobrih programa i za 3D modeliranje pored poznatog Blendera.
ps. da se nadodam sin od 6 godina sam uključuje linux os , sam nađe instalaciju s neta igrica , koristi samostalno google chromium i td u svega par dana. Tolko o prilagođavanju.

Ako su britanici izračunali da im nadogradanja OS i hardware za škole dođe oko 2 miljiarde kune onda mislim da su u ruskoj administraciji još veće pare u pitanju.

definitivno su velike pare u pitanju (milijarde ), a administriranje linuxa više nije što je nekad bilo.

Samo bi malo u OT. Spomenili ste komunizam. Molim vas ne gledajte komunizan kroz politički sustav ex YU i danas živućih pandana. Komunizam je ono šta piše u Marxovom Manifestu KP. Ne spominjw se represija, zabrane, tlačenje čitavih naroda…, a toga je u ex YU bilo napretek. ExYU sustav nije komunizam nego represivni boljševizam!

Potpisujem u potpunosti. A što se tiče samog topica, to je sve skupa load of crap. Neko je spominjao uštede, koje btw. uopće nema. Bila je nedavno super rasprava na tu temu na newsgrupi. Nitko ne uzima ubzir da i sami prelazak košta, a kasnije održavanje da ne spominjem. Netko je spomenuo kako i njgov sin od 6 godina koristi linux, samo implementacija serverskih, aplikacijskih, mrežnih i inih ostalih servera i servisa u državnu upravu, prelazak s windows okruženja na linux, adekvatna obuka kadrova i sve ostalo se ne može usporediti s kućnom uporabom. Itd, itd, ali ne da mi se danas nešto tipkat previše.

ne bih se baš složio s tobom @creatifcode.
više od pola cijelokupnog weba leži na linux platformi.
U principu lova potrebna za nove windoze u državnim ustanovama je reda veličine više od 50 miliona kuna (šacometrijski ).
Za te pare moglo bi se zaposlit nezaposlenih programera, administratora i uposlit domaće softwerske kuće da odrade posao prikupljanja usklađenja i proizvodnje odgovarajućih softwera za javne službe.
Drugo kad se već nešto pravi i postavlja , pa to moš prodat dalje u države koje također razmišljaju o tome ( razradit eng verziju )
neda mi se nemogu i nemoguće su uglavnom odgovori ljudi koji rade u javnim državnim službama, primaju plaću i osigurana im je egzistencija bez imalo napora.

[quote=“mikibm”]
Za te pare moglo bi se zaposlit nezaposlenih programera, administratora i uposlit domaće softwerske kuće da odrade posao prikupljanja usklađenja i proizvodnje odgovarajućih softwera za javne službe.[/quote]

Investirali bi sami u sebi, tako da i izađe isti trošak opet bi bolje potrošiti na plaće nego na cd sa keyem. Jer cd ne plaća PDV itd.:slight_smile:

Kao što rekoh danas nisam nešto raspoložen za pisanje, ali

Ne uspoređuj kruške i jabuke, web != država

Ustvari skoro pa duplo manje, nekiih 30 milijuna kuna.

Zaboravljaš da su administratori za *nix puno skuplji od onih za windows, čak po nekim pričama i za duplo. A osim toga ne želiš valjda da dođeš negdje u poreznu, ili ne zna ni ja gdje pa da ti se dogodi isto ka i s e-maticom, pada sustav svako malo. Treće, znaš koji bi se gubitci stvorili u javnim ustanovama kada bi se išlo na edukaciju trenutnih korisnika da prijeđu na neki drugi OS. Ne zaboravi da su sve to manje više ljudi u zrelijim godinama kojima baš i nije do stjecanja novih znanja, pa i ovako im treba vremena da nešto naprave, a kmaloi da ih baciš na OS bez ikakve edukacije. Ne ide to baš iz neba pa u rebra.

Ne možeš, nije to php framework, a i svaka država je različita.

So what? Nije to baš tako lako kako se na prvi pogled čini. Treba vremena i novaca itd.

I na kraju više para se vrti u OS svijetu nego kod MS-a i sličnih. Suludo je uspoređivati home distribucije Linuxa i enterprise riješenja, isto kao što je i suludo uspoređivati prelazak jednog “kućnog” korisnika s nekim kao što je drž. administracija.

Valjda nisam ništa preskočio, ako jesam nadopunim sutra. :slight_smile:

Creatifcode je ovdje u potpunosti u pravo još bi se nadovezao i rekao koliko samo hardwarea ima za koje će se moći pisati driveri od tipa čitača kartica nekih posebnih specifičnih hardwarea, da ne govorim koliko različitih knjigovodstvenih programa čak niti ne postoji za *nix OS, a njihove cijene za linux bit će i duplo veće nego za windows, a cijena windowsa u usporedbi s cijenom tih programa je smješna, na kraju če ušteda biti u debelom debelom minusu, lijepo je to ovako gledati samo sa strane kućnog korisnika, ali ovo je nešto sasvim drugo, nisu badava neke države krenule na to spiskale milijarde eura i na kraju odustale…
Putin to radi više iz inata MS-u nego zbog uštede, jer uštede nikakve neće biti, dapače

neznam baš nisam neki expert, pokušavam razmišljati otvoreno.
Samo bi nadopunio još jednu vrlo bitnu stavku Sigurnost softwera, stabilnost.
Opće poznata činjenica je da virusa nema ili ih ima vrlo malo za unix sustave.
Pucanje sistema u sadašnjim državnim ustanovama se dešava mal malo.
U par situacija sam i sam prisustvovao od hzz do hzmo i dr.
Nisam siguran da su windoze sigurnije od unix platformi.

Copyright © 2022 WM Forum - AboutContact