Samo da preporučim VPS provajdera

Koristio sam dosad mnoge VPS/cloud provajdere (OVH, TransIP, Hetzner, Server4You, Time4VPS, Scaleway…)

Ali moram reći da me je ovaj oduševio u svakom segmentu: https://www.exoscale.ch/

Tako da ko ima ozbiljnije projekte, preporučavam ih. Ne isplati se za bezveze stranice ali eto, zavisi od vašeg budžeta.

Datacentar je u Švicarskoj, tako da ni svako ne može zavirivati na vaš storage tek tako.

Korisni linkovi:
https://www.exoscale.ch/compare/
https://www.exoscale.ch/pricing/

1 Like

Nije lose, ako je onaj compare istinit i ako su isti ko DO, i cijene su im iste onda se to jako isplati za sve koji zele Europe Server.

Godady je zakon za sve njih po svim parametrima

Nikad tamo nebih uzeo hosting jer jednom je infomaniak.ch zbog laznog maila od konkurencije ugasio moj sajt bez upozorenja, zbog embed koda neke nase serije sa YT.
Zato je contabo.com zakon, oni kazu da ih embed kod ne zanima, narocito ako abuse dolazi sa maila koji se zavrsava sa .rs, .hr ili .ba

Samo da kazem da imam sajt kod contabo vise od dvije godine i mislim da nikad nije bio off, naravno sada ce @dadaas odmah reci kako su to napuhani podaci za vps kod njih ali ja koristim cijeli prostor koji placam, mozda oni imaju dobru vezu kod cpanel-a pa lazira podatke za disk, memoriju, cpu…

I ja sam nekad bio uvjeren da je Godaddy najbolji hosting. Mozda cak ako netko ide kopat po mojim postovima naci ce psotove gdje ih hvalim.

Takodjer sam ignorirao sve reviewse o njima misleci ljudi pisu gluposti. Dok nije doslo sve na naplatu. A naplatilo se tako da mi je cijeli moj plan online zarade pao u vodu i nakon 1 godine natezanja s njima nisam se maknuo sa nulte tocke. Zamisli da ti najednom zarada padne na nulu sa svih stranica i nemozes ih vise vratiti na stare slave.

1 Like

Možeš li reći šta ne valja kod Time4VPS i Scaleway ? (ako nije problem da navedeš i za ostale koje si koristio - šta im fali)

1 Like

A mene zanima kako se pokazao OVH i da li ih preporucujes? :smiley:

Mozes pojasniti zbog cega hvala

@tomcat ne lupaj po svim parametrima

@start77 Time4VPS je OK za manje web stranice, malo ih zeza oversellanje to sam primjetio i ne dobijes SSD diskove. Ali sve u svemu ok za 1-2 wp sajta.

Scaleway nema re-install opciju, znaci koji OS stavis taj ti je do kraja. U suprotnom npr zelis promjenit na Centos onda moras kupiti novi server a predhodni obrisat, procedura.

OVH je sasvim ok, i najbolji je od ova dva nabrojana.

Znaci po mom iskustvu top lista:

  1. ExoScale.ch
  2. TransIP.eu
  3. OVH.ie
  4. Versio.eu
  5. Scaleway
  6. Time4VPS
2 Likeova

Mene sad zanima jedna druga stvar… Ovako, ako nije tajna cime se konkretno bavis?
Pitam iz razloga sto sam i ja presao nedavno na VPS (koji radi odlicno) ali ja kao vlasnik stranice, autor i mali meho za sitne stvari ne znam podici sajt na tome a kamoli nesto drugo… Po meni VPS nije za vlasnike stranica, prije za ljudi koji reselaju a u ponudi daju klijentima opciju kljuc u ruke. Dok sam bio na shared kod godaddy mogao sam lako podici site, ugasiti, prodati domenu isl… Sada to teze ide, drugim rijecima da mi podrska ne izade u susret ono maksimalno, najebao bih…

Zamima me cime se bave webmasteri koji znaju raditi konfiguracije servera, podesiti domenu i nameservere… Sta god to znacilo?
Jesi li vlasnik stranice koja je uspjesna, pa stignes isprobati sve te ponude po svijetu ili ti je primarni posao raditi serverski posao za druge…
Ovo pitam i sve ostale, koji znaju o serverima i ovi koji ne znaju…

Ja sam htio sam sebi sloziti najbolju mogucu konfiguraciju, pa sam si slozio LEMP VPS. A bavims e svim i svacim online.

nedavno sam opet poceo sa webstranicama. A prestao sma kada sam na Godaddyu se zarazio sa pharmahackom koja mi je desetkovala siteve, pa nakon toga kada sam si sredio siteve onak da budu fancy smency za moj ukus (heavy plugini i to sve) pa je Godaddy trubio da trosim previse resursa. Pa sam popizdio i presao jos neke sharede kao hostgator Site5 ako se sjecam imena i svi su trubili da torim previse resursa pa sam morao na VPS. Ovi shared su mi bili preskupi pa sam si sam slozio Webmin+virtuamin. Kako mi se nije svidjalo to sve skupa i cinjenica da sam taj panel trosi 30% memorije servera sam odlucio preci na bez PANELA LEMP. I sve sam onak sam sebi zastitio i sad ako se sto desi sam sam kriv.

@tomcat evo gore sam objasnio kako me Godaddy desetkovao, na njemu nebi hostao nista drugo osim spamerskih nepotrebnih stranica, pa sad zamisli da i ja i ti dodjemo na isti shared hosting, ti imas lijep site a u tvom susjetsvu ja spamer sa 20 PBN trash siteva. To je jos jedan razlog zasto izbjegavam shared hostinge pogotovo ove popularne, Godaddy, hostgator…

1 Like

@komentar kad jednom probas VPS i skuzis caku da podesis sve, shared hosting ti nece vise nikada biti na pameti.

Zasto djeliti sa nekim IP adresu, resurse itd. kad mozes za iste pare dobiti vlastiti IP i sam sebi skrojis web server.

OVH je najbolji za vecinu sa ovog foruma, posto vecina furaju sajtove sa igricama i clancima. P.S mala caka, korisnici iz Bosne, Srbije, Crne Gore, Albanije, Makedonije mogu zatraziti ukidanje VAT-a u racunima. Samo posaljite mail ovh supportu da vam maknu VAT sa accounta jer niste duzni placati evropski porez.

ExoScale je za ozbiljnije igrace.

1 Like

Hvala na odgovoru. Iako, po meni malo si sam kriv za situaciju u koju si se doveo.

Ja sam imao legalne sajtove, kupljene teme, a bio sam na serveru na kojem je bilo jos 700 domena (sajtova) i nikad virus ili neki drugi zlonamjerni kod. Doduse koristio sam plugine za zastitu i CloudFlare pa sam bio miran. Nikada mi se nije dogodilo da mi neki file bude nasnimljen, promijenut dio koda isl a da ja nisam to znao. (Barem mislim, jer sam sve promjene vidio kao security report od iThemes) .
Sada imam webmin+virtualmin. Znam one klasicne korake. Update nekog paketa, pronaci file i uraditi promjene + resetirati komponente :blush:
Evo konkretno, nemam pojma kako podesiti email za sajt… Moze neki tutorijal?

Za email ti je najbolji spojit domen sa http://domains.yandex.com ili http://zoho.com

i miran si, mailovi ti nece zavrsavati u junk/spam.

@komentar, ako nije tajna koji ti hosting koristiš, za koju vrstu sajtova?
Ja sam kod namecheap, support im je extra i ostalo, ali upravo kako id78 kaže malte ne za skoro iste novce možeš imati VPS. Planiram da pređem, ali voleo bih da znam šta me čeka jer nisam mnogo upoznat.

1 Like

Evo ti neki hint odakle krenut

1 Like

Nema dugo kako sam presao kod @ControlEng .
Imam WP portale, 3 komada na VPS. Jedan sajt radi dobro, drugi ceka bolja vremena a treci od danas starta. Sutra ga dovrsim i ide punom parom.

Zadovoljan sam, iako zbog loseg odrzavanja na prijasnjem serveru ovaj jaki sajt pravi probleme. Rjesavam bazu pomalo, pa valjda to sve bude ok.

Inace, sto se tice podrske imam samo najbolje za napisati. Preporucujem svakako, ako ti igra server lociran na HR IP adresi.

1 Like

Imajte na umu da inače obično na VPS-u - nema podrške. :slight_smile:
Ipak. moje je mišljenje Komentar da ti nije trebao VPS, no dobro, ti znaš najbolje. :sunny:

Znam za prvu recenicu, zato i kazem da vlasnicima stranice ne treba backend problematika da se nose sa njom.
Za drugi dio: U pravu si i nisi bas. Sigurniji i bolji hosting mi je trebao. Dugo vremena sam dvoumio pa odlucio kada je doslo do pada sistema. Imam u planu jos neke projekte pa ce mi (pretpostavljam) VPS dobro doci…

Najbolji od najboljih je Hetzner Online AG