SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Mudar post i razmišljanje na mjestu, kao i obično Anja. :blush:
Slažem se s ovim što pišeš i odgovor je potvrdan s moje strane, mada, istina je da i ne plasiram neke članke trenutno. :slight_smile:

A vezano za ovo; možda čak možemo očekivati i promjene u slijedećim i naprednijim Google algoritmima. :o:

Desilo mi se 2 sajta iste niche, jedan star godinu i pol, a drugi tek otvoren. U ovaj od godinu ipol naravno, tu i tam se ulagalo u backlinkove i sve sto ide. Dok drugi tek u pripremi i dobije ban na fb. Ostavim ga po strani, gledan taj novi sajt dobije pozicije u top 10 za dosta kw sto san “ganjao” cilo vrime na ovom sajtu 1…A sajta 1 nema… Sajt 2 nema nijedan backlink…a ovaj 1 ima hrpu.

@igortomic jesi isprobao serpclix?

Nisam, nemaju plan od 20-30$, traže minimum 100$, a to mi se ne daje.

Evo ga jedan koristan tekst na domacem jeziku za SEO
http://www.seoexpert.rs/blog/seo-2018/

1 Like

Hvala tebi za koristan tekst o SEO, al ja na to gledam ovako.
Ako je neko expert za SEO mora ga biti na prvoj strani tražilice kad ukucam te termine.
SEO optimizacija sajta, optimizacija web sajta, optimizacija sajta i sl.
Ako sebe ne može dovesti na vrh kako će druge?
Ne tvrdim da ne zna SEO, daleko bilo, ali svakako nije expert.

3 Likeova

Slažem se! Tako bi se i ja mogao zvazi expert po par pročitanih textova i onda napisem svoj zaključak i neko svoje viđenje a svjetlosnim godinama sam daleko od toga :slight_smile:

Ali svakako koristan text :slight_smile:

Ja se ne bi slozila da netko nije strucnjak ako ga nema na 1.str za “optimizacija weba” i sl klj rijeci. Na balkanu ima oko 10 miliona ljudi a na Googlu je 10 pozicija na 1. stranici a sigurno za tu kljucnu rijec se bore sve agencije, firme i osobe koje se bave optimizacijom na Balkanu. Znaci nemoguce je da svi seo eksperti budu na 1. stranici Googla. A sigurno je i vise od 10 seo eksperata na Balkanu pa ne mogu svi stat na 1. str Googla.

Stvar je u tome što preko 50% tih agencija, firmi i sl. koje se bave optimizacijom slabo poznaju SEO.
Rade uglavnom sajtove, marketing, i onda ubace i SEO u ponudu, a dovoljno je pogledati sajt i videti da ne ispunjava ni osnovne SEO standarde. Za njih je SEO onaj WP alat sve u jednom i sl. :grinning:
Naše tržište je premalo i ako ovde ne mogu doći na vrh onda na Zapadu nemaju šta tražiti, jer je konkurencija mnogo veća.
Koliko sam pratio tamo se usluge SEO plaćaju ogromnim novcem.
Mislim da je sasvim u redu pitati nekoga ko radi SEO; "Izvinite a za koje reči ste vi optimizovali vaš sajt."
Uglavnom nema odgovora na to pitanje. :smile:

Milan (seoexpert.rs) zna posao. :slight_smile:

Ne slažem se da neka agencija treba da rangira za sve fraze koje vama padnu napamet. To je masa fraza i traćenje je resursa ako postoji drugi način do kojih dolaze do klijenata.

seo expert
prvi na google
top pozicija na google
kako da budem prvi na guglu
optimizacija weba
seo optimizacija :stuck_out_tongue:
SEO optimizacija sajta
optimizacija web sajta
optimizacija sajt

… i tako još milion varijacija, neke od kojih verovatno imaju skoro pa nikakav broj pretraživanja mesečno.

1 Like

Sada sam provjerio za neke termine i kod mene se nalazi na prvoj strani. Kada sam prije nekih godinu dana trazio domace SEO usluge, on mi je bio top 3 od domacih za vecinu keyworda zato sam ga i poceo pratiti.
Mozda nije nista radio posljednjih nekoliko mjeseci pa je i izgubio neke pozicije.
Igor ti je potvrdio da covjek zna posao ( u to sam se uvjerio kada je meni pomagao ) da ne zna ne bi bio dugi niz godina tu.

To možda neki tako rade web pa usput ubace i SEO u ponudu. Većina onih koji se bave samo (isključivo) SEO uslugama u biti rade uglavnom sa google oglasima i cijela priča se svodi na podešavanje oglasa, jer drugo se ništa niti ne isplati raditi

Ne treba, niti može, da se rengira za sve, već za neke najbitnije fraze koje se iz te oblasti traže. Preko AdWords Planera mogu se videti najtraženije. Naveo si u postu, uglavnom to je to. S tim što ako je ime sajta isto kao i ključna reč, to ne smatram nekim SEO uspehom.Ako ukucamo seomajstor dobićemo sajt seomajstor. Isto kao i expert.

Slučajno sam naveo seoexperta, nemam iskustva s njim, niti tvrdim da ne zna posao.
Jednostavno to je neki moj kriterij da odredim ko bi mi radio SEO.
Algoritam se stalno menja i ne vidim boljeg načina nego videti nekog na delu, vrhu…

Danas su svi eksperti, evo ljudi iz moga grada, grupa studenata otvorila neku firmu za pravljenje stranica, nude i seo, zavrsili u novinama, internet portalima kako se moze uspjet itd, a odes na njihovu stranicu i pod reference vidis samo 10 stranica sve wordpress sa themeforest temama i yoast pluginom.

Upravo o tome pričam, sve ih je više koji rade sajtove i ujedno ubace i uslugu SEO iako nisu dovoljno stručni za to.Unutrašnji SEO im svodi se na par WP dodataka a spoljni na prijavu pretraživačima. Zato ne vidim šta je problem pitati ih za koje ključne reči se njihov sajt kotira dobro. To im treba biti prioritet.

Da se razumemo, usluge SEO uopšte nisu jeftine i plaćaju se unapred pa svakako treba razmisliti kome ukazati poverenje.Moram priznati i da je teško naći se na vrhu za termine kao izrada sajta, ili seo optimizacija, jer je velika konkurencija, ali ko uspe skidam kapu. Iz nekog mog iskustva ko dobro radi sajtove najčešće slabije radi SEO ili marketing.

best treadmill 2017 - 6600 pretraga po keywordseverywhere

ne mogu se sjetiti kako je nazvao onaj momak ovaj sistem kad npr u 2017 godini napraviš sajt za 2018 godinu i na vrijeme zauzmeš poziciju jer si prvi za taj termin. upravo to je uradio ovaj sajt https://besttreadmill2018.org/ sa samo jednim člankom na cijelom sajtu je prvi za termim koji je baš bajing i koji je visoko profitabilan i koji se sigurno ne završava sa samo ovih 6600 pretraga. i ovaj sajt će vjerovatno držati ovu poziciju bar još nekoliko mjeseci

ovo je samo jedan od primjera kako lako napraviti amz aff sajt, ima tona ovakvih sajtova

inače momak kog spomenuh tehniku je nazvao timeroid technique http://nichepie.com/timeroid-technique/ a sajt je vrlo dobar, šteta što nema više sadržaja, ali ovo što ima je vrlo poučno

2 Likeova

Evo sta kaze Ahrefs, nije bas to tako jednostavno odraditi. Ima tu i dosta jacih linkova koji su sve to pogurali. Da daje jedan veliki plus u startu to je sigurno, ali ipak nije toliko lako.

Ovo je primjer za poprilično težak i tražen i poprilično skup proizvod, sa manjom skupoćom, količinom pretrage, konkurencijom bi to išlo i lakše. Nekad sam spominjao i moj najposjećeniji članak (ili jedan od najposjećenijih) koji je best 2017 i poslije njega je došlo još dosta članaka iste tematike možda i bolje napisanih, sa vjerovatno više linkova ka tim člancima jer moj nema nijedan beklink, ipak je moj članak do kraja godine bio 1-2 pozicija, a mislim da je jedan od razloga što je objavljen januara 2017 godine tj prije ostalih.

Sajt je ok, ali može se nadati banu pošto koristi official amazon logo u buttonu.