SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Nije nego nije baš najjasniji problem.
Dakle, title ti je jedan, a Google pokazuje drugi? :frowning: :o:

Na yoast pluginu ima opcija za mijenjane titla koji će se prikazivati u guglu. Inače je podešeno automatski da ide ime članka separator ime sajta, ali ima opcija na yoastu da se edituje titl i da se u guglu prikaže naslov za svaki članak kakav god želite. Isto kao što unosite u yoastu meta deskripšn tako možete i titl. Zar niko ne koristi yoastov plugin?

Sada mi je jasno. Ja stavljam u yoast drugi titl koji je više SEO friendly dok je onaj originalni title više user friendly. U SERP mi Google stavlja ove yoast titlove i short description.

1 Like

Zanima me dali je po vama linkanje drugog članka unutar teksta vrjednije od thumbova na dnu prema drugim člancima. Ako ispod članka ili u sidebaru postoji thumb, dali je dobro dodati i tekst link prema istom članku unutar teksta ili to ima isti učinak.

U tekstu je dobro jer možeš anchor odrediti koji ti treba, proširiti ga i sl. Po meni prvi parametar je što više to bolje tj. linkovi iz headera, menija ali i linkovi iz uvoda članka su bolji od onih iz zaključka članka. Gugl je davno smanjio vrednovanje linkova iz footera, sjećate se linkova iz footera, a meni se čini da se isto odnosi ne samo na homepage no i na same članke, što niže link bude manje vrijedi, naravno ovo je samo moje nagađanje. Drugi parametar je posjeta koja dolazi preko linka i tu je lako moguće da thumb dobije više posjete. Ja bih bez obzira na thumbove ispod članka i u sidebaru dodavao i tekstualne linkove i dodavao bi (tj. tako radim) npr oću linkovat članak “najbolje paste za zube” i gledam da ne bude u anchoru samo ta fraza no stavim anchor “ovdje možete pročitati više o najboljim pastama za zube u 2017 godini” ili “saznajte koje su najbolje paste za vaše zube” uglavnom da fraze budu duže različite. To sam od nekog na yt vidio i sviđa mi se takvo linkovanje i izgleda prirodnije no da stalno stavljam “najbolje paste za zube” i tako linkujem.

2 Likeova

Uzeo sam jedan sajt koji nije bio predvidjen za AMZ, ali je takva nicha da moze da se radi AMZ. Dobro je sto sajt vec ima autoritet i neku posetu pa se nadam da ce mi to pomoci u rangiranju. E sad ono sto mene interesuje je, sta mislite o tome da iz clanaka koji su vec rangirani i imaju posetu, da sa njh linkujem na drugu kategoriju tj na AMZ clanke koje planiram da ubacim? Da li bi to dalo snagu tim novim clancima i brze ih gurnulo napred? Generalno sam razmisljao da ceo sajt linkuje na te clanke koje planiram da ubacim.
Sta mislite o tome? Da li ce to da “ubija” clanke koji su dobro rangirani? Da li bi tako uspeo brze da rangiram nove clanke?

Tako i ja mislim, što više to bolje, barem on-site linking nije kažnjiv, ne može se pretjerati s time. Konkretno vezano uz plaže, ako grad ima 10 plaža, gledati ću da odredim 3-4 bolje i njih ću linkati na svih 10. Anteloff je bio spomenuo u onoj temi da je međusobno povezao sve članke iz iste kategorije i preko noći skočio za 20ak mjesta.

Ja sam mislio kad sam rekao više na poziciji u samom članku (visinu ne količinu). Header je najviša tačka footer najniža, što bliže headeru to bolje, kako na homepageu tako i na samom članku.Thumbnails za povezane članke su u samom dnu članka pa bi samim tim njegova vrijednost po meni mogla biti manja nego linkova u tekstu članka. Mada mislim da je dobro i količinski više linkova ka bitnijim stranicama.

@Jeronimo034

Ja bih rekao da se baš mnogo tema može povezati sa amazonovim proizvodima pa možda i u te teme koje rangiraju možeš ubaciti custom native reklame sa odabranim proizvodima vezanim za topik članka, ako već članak nije prepun adsens reklama. Ja linkujem van kategorija redovno ako se u članku spominje nešta vezano za topik koji je obrađen i u drugoj kategoriji, mislim da to ne bi trebalo problem da predstavlja. Ne bih ja ništa baš preforsirao, pomalo, pa ako ne ide pojačaj.

1 Like

Tako sam i ja razmisljao. Vec sam dodao native reklame sa nekim uopstenim stvarima iz te niche a koje su relevantne na temu sajta. Pa cemo da vidimo kako ce i to da ide.

Da li je iko primjetio da članci za traženije pojmove sporije rangiraju iako su kvalitetniji no konkurentski iako možda nije previše ni dobro pokrivena ta oblast (fraza kejvord kakogod). U zadnje nekih 5-6 članaka napisanih u oktobru su počeli rangirat za par dana i donosit posjete, dok neki opširniji, duži i po mojoj procjeni kvalitetniji članci napisani za malo traženije teme uopšte ne rangiraju. Dešava li se i ostalima to? Ne pričam tu o nekim keywordima od 5000 10000 traženja no 400-900. Malo mi je i od gugla glupo da izbaci masu jakih i kvalitetnih članaka kad se traži ta fraza, a članci nisu previše vezani za tu frazu no se samo neđe u članku na jednom ili dva mjesta usputno spomene, al valjda sam kvalitet, dužina i beklinkovi mu daju snagu pa on pokrije fraze i za koje nije namjenjen.

Jedan lik je nazvao mračno doba prvih par mjeseci za sajtove kad ih gugl skoro skroz ignoriše. Može li se desiti to i sa člancima ako su o nekoj traženijoj temi?

1 Like

Mudar post i razmišljanje na mjestu, kao i obično Anja. :blush:
Slažem se s ovim što pišeš i odgovor je potvrdan s moje strane, mada, istina je da i ne plasiram neke članke trenutno. :slight_smile:

A vezano za ovo; možda čak možemo očekivati i promjene u slijedećim i naprednijim Google algoritmima. :o:

Desilo mi se 2 sajta iste niche, jedan star godinu i pol, a drugi tek otvoren. U ovaj od godinu ipol naravno, tu i tam se ulagalo u backlinkove i sve sto ide. Dok drugi tek u pripremi i dobije ban na fb. Ostavim ga po strani, gledan taj novi sajt dobije pozicije u top 10 za dosta kw sto san “ganjao” cilo vrime na ovom sajtu 1…A sajta 1 nema… Sajt 2 nema nijedan backlink…a ovaj 1 ima hrpu.

@igortomic jesi isprobao serpclix?

Nisam, nemaju plan od 20-30$, traže minimum 100$, a to mi se ne daje.

Evo ga jedan koristan tekst na domacem jeziku za SEO
http://www.seoexpert.rs/blog/seo-2018/

1 Like

Hvala tebi za koristan tekst o SEO, al ja na to gledam ovako.
Ako je neko expert za SEO mora ga biti na prvoj strani tražilice kad ukucam te termine.
SEO optimizacija sajta, optimizacija web sajta, optimizacija sajta i sl.
Ako sebe ne može dovesti na vrh kako će druge?
Ne tvrdim da ne zna SEO, daleko bilo, ali svakako nije expert.

3 Likeova

Slažem se! Tako bi se i ja mogao zvazi expert po par pročitanih textova i onda napisem svoj zaključak i neko svoje viđenje a svjetlosnim godinama sam daleko od toga :slight_smile:

Ali svakako koristan text :slight_smile:

Ja se ne bi slozila da netko nije strucnjak ako ga nema na 1.str za “optimizacija weba” i sl klj rijeci. Na balkanu ima oko 10 miliona ljudi a na Googlu je 10 pozicija na 1. stranici a sigurno za tu kljucnu rijec se bore sve agencije, firme i osobe koje se bave optimizacijom na Balkanu. Znaci nemoguce je da svi seo eksperti budu na 1. stranici Googla. A sigurno je i vise od 10 seo eksperata na Balkanu pa ne mogu svi stat na 1. str Googla.

Stvar je u tome što preko 50% tih agencija, firmi i sl. koje se bave optimizacijom slabo poznaju SEO.
Rade uglavnom sajtove, marketing, i onda ubace i SEO u ponudu, a dovoljno je pogledati sajt i videti da ne ispunjava ni osnovne SEO standarde. Za njih je SEO onaj WP alat sve u jednom i sl. :grinning:
Naše tržište je premalo i ako ovde ne mogu doći na vrh onda na Zapadu nemaju šta tražiti, jer je konkurencija mnogo veća.
Koliko sam pratio tamo se usluge SEO plaćaju ogromnim novcem.
Mislim da je sasvim u redu pitati nekoga ko radi SEO; "Izvinite a za koje reči ste vi optimizovali vaš sajt."
Uglavnom nema odgovora na to pitanje. :smile:

Milan (seoexpert.rs) zna posao. :slight_smile:

Ne slažem se da neka agencija treba da rangira za sve fraze koje vama padnu napamet. To je masa fraza i traćenje je resursa ako postoji drugi način do kojih dolaze do klijenata.

seo expert
prvi na google
top pozicija na google
kako da budem prvi na guglu
optimizacija weba
seo optimizacija :stuck_out_tongue:
SEO optimizacija sajta
optimizacija web sajta
optimizacija sajt

… i tako još milion varijacija, neke od kojih verovatno imaju skoro pa nikakav broj pretraživanja mesečno.

1 Like