Seo q&a

[quote=“MarioFr”]recimo jedna zgodna stvar kod
http://www.domena.com/stranica/
oblika linka je da se moze mijenjati fileove po zelji…dakle, recimo da imamo
http://www.domena.com/stranica.html
i to nakon nekog vremena promijenimo to u
http://www.domena.com/stranica.php

  • pretrazivaci bi imali problema sa pronalaskom te stranice bez nasih uputa (301 redirect). Enivejz, mod_rewrite dozvoljava da bezbolno mijenjamo taj sadrzaj jer trazilice vide
    http://www.domena.com/stranica/
    i ne zanima ih sta se nalazi ispod (.html ili .php).

Tako da ne bi rekao da je bas skroz svejedno ]

Moj odgovor je trebao pojasniti da .php stranice nemaju nikakvu prednost pred .html stranicama i ostalo. Googlu su sve verzije iste i ne daje prednost ni jednoj verziji.

Ovo što ti pričaš je ok, no mislim da je čovjek pitao da li ekstenzije utječu na google ranking.

I prema tome sam ja odgovarao.

[quote=“zokiiii”]Moj odgovor je trebao pojasniti da .php stranice nemaju nikakvu prednost pred .html stranicama i ostalo. Googlu su sve verzije iste i ne daje prednost ni jednoj verziji.

Ovo što ti pričaš je ok, no mislim da je čovjek pitao da li ekstenzije utječu na google ranking.

I prema tome sam ja odgovarao.[/quote]

Ma no problem…iako…IMHO, zdrava logika nalaze da su .php i .html jednaki pred Velikim G-om tako da to prakticki ni ne treba naglasavat. Mislim, to su web standardi…enivejz, isprike sta sam uletio ko padobranac, samo reko da malo to prokomentiram :wink:

Imam još jedno pitanje pa ako može odgovor. Več 2-3 tjedna mi google nemože indexirati stranice koje se nalaze 2 klika od naslovnice…jeli to normalno, dali trebam samo čekati ili… i što mogu pudezeti da mi se brže indeksiraju osim da ih sve postavim na index gdje naravno nema mjesta?

napravi sitemap dostupan na svakoj stranici

mmm… sto se onpage optimizacije tice, dobro je kljucnu rijec istaknuti na stranici!
Sto SEO kaze o koristenju taga, ili , ili da to isto definiram u CSSu?
Je li to svejedno?
Koliko znaci podcrtavanje kljucne rijeci?

I jos pitanje…
Sto ste culi o tvrdnji da su .biz i .info su downrate-ane?
info je svakako maknut od strane msn-a! sto je sa ostalim trazilicama

Moje pitanje:

Kakav utjecaj na tražilice ima ?

[quote=“HrAstro”]mmm… sto se onpage optimizacije tice, dobro je kljucnu rijec istaknuti na stranici!
Sto SEO kaze o koristenju taga, ili , ili da to isto definiram u CSSu?
Je li to svejedno?
Koliko znaci podcrtavanje kljucne rijeci?
I jos pitanje…
Sto ste culi o tvrdnji da su .biz i .info su downrate-ane?
info je svakako maknut od strane msn-a! sto je sa ostalim trazilicama[/quote]

Bilo bi dobro da imaš ili u samom HTML kodu.
Osobno tako koristim te tagove a i mislim da je bolje crawleru odmah vidjet direktno u kodu jer nisam siguran koliko oni zaziru u sami CSS.

Sva podebljavanja, nakošenja itd. ključnih riječi crawlerima naglašava da je to neka fraza ili ključna riječ koju želimo naglasiti na određenoj stranici i oni prema tome mogu “zaključiti” da određena stranica obrađuje tematiku vezanu uz tu frazu.
Recimo ako imamo u title tagu stranice riječ “forum”, boldano na stranici više puta “forum” i heading nam je “forum”, crawler će “zaključiti” da se radi o forumu.

Provjeri ovdje
http://www.seo-browser.com
da li vide tražilice ta podcrtavanja - moglo bi imati nekakav utjecaj tipa naglasak na ključnoj riječi kao i na podebljavanju, nakošenju itd…

Ovo sa .biz, .info domenama da su downrate-ane mi je prvi glas.
Ne mora to biti pravilo, ali uglavnom vidio sam jako puno spam webova na .info domenama tako da možda postoji mogućnost da su tražilice više oprezne sa sa .info TLDom…

A ko ti je to rekao da je .info maknut sa msn-a.
Mene uredno izbaci mežu prvih 10.

Izbačen je s MSN-a (IM,) kad šalješ unutar poruke .info domenu, primatelj neće dobiti nikakav link.

ima li smisla trošiti gro vremena na upisivanje stranica u web direktorije?

za DMOZ je sigurno odgovor DA!!! No što je sa drugima?
(ovdje govorim prvenstveno o stranim direktorijima)

[quote=“HrAstro”]ima li smisla trošiti gro vremena na upisivanje stranica u web direktorije?

za DMOZ je sigurno odgovor DA!!! No što je sa drugima?
(ovdje govorim prvenstveno o stranim direktorijima)[/quote]

Isplati se trošiti vremena na samo par direktorija. (yahoo, dmoz, joeant etc.)
Jer ne valja imati previše linkova sa jednakih webova i ne valja bazirati link profile weba na takvim linkovima.

Jako puno direktorija je izgubilo svoju vrijednost nakon nedavnog updatea.

Znači zaključak je da se isplati ali vrlo malo vremena i to samo na jako kvalitetne direktorije, generalne tematike ili usko specijalizirane (još bolje).

postoji li kakav popis tih samo kvalitetnijih direktorija?
ja sam našao popise, ali brijem da tu ima svakavih

Znaci da rekapituliram;
dobar seo ukljucuje:

  • on-site SEO : pridrzavanje svih pravila prilikom izrade stranica (to je recimo lako:)
  • off-site SEO : backlink building
  • SEM: kolko para-toliko muzike, uz predpostavku naravno da se pravilno vodi keyword research i google kampanja

Moje pitanje je u biti vezano za uslugu SEO-a: kada dodze klijent sa sajtom na kojem treba izvesti seo, i recimo da se bavi nekom djelatnoscu sa jakom konkurencijom (recimo nekretnine, apartmani…), kako bazirati SEO? Dali krenuti od dugih keyword fraza pa na tome bazirati daljnji rast? Sto ako je potrebno cijeli sajt mjenjati da bi bio targetiran za odredzeno podrucje gdje nema jake konkurencije, a klijent ne zeli velike promjene?
Koliko je tu vazan backlinking?
Koliko su vazne “cake” oko slaganja meta tagova; npr redosljed pojmova u Title-u, ono da prvo ide usluga/proizvod na onda tek naziv sajta?
Vidio sam par velikih igraca da imaju veliki broj domena sa “trash” targetiranim contentom, radi backlinkinga na glavni sajt - ali za izradu recimo 10-20 blogova,wikia i sl je potrebno dosta vremena/novaca, dali je to isplativa promocija s obzirom na ulozene novce?

Zakljucak nakon svega: sajt treba poceti graditi tek nakon analize konkurencije za odredzene keyworde, inace je SEO puno tezi i skuplji.

evo malo tips
Your Specific Keyword does not appear in the first 90 visible characters (i.e., numbers, letters, and spaces) of your BODY copy.

It’s good practice (but not absolutely critical) to include your Specific Keyword early in your page. Include it once, if you can do so without making the page read awkwardly (if not, use it as soon as it “fits”). Use it exactly the way that you entered it in the KEYWORDS box for this page (no typos).

Your Specific Keyword does not appear in the FILE NAME of this page.

Include it (once only), exactly the way that you entered it in the KEYWORDS box for this page. If you left your Specific Keyword out because the FILE NAME you want is already in use, merely modify slightly. Since the Specific Keyword for this page is composed of more than one word, put a dash (dashes are better than underscores and no-space) between those words when entering your keyword into the FILE NAME box.

Importance? Recommended 8/10

jedno pitanje koje me full zanima

koje su neke osnovne razlike izmedju yahoo-a i google SEOa
(nikako da uocim neku razliku, a SERP im se koji put itekako razlikuju)

mislim, ja svoje stranice optimiziram iskljucivo za google, a drugdje kako ispane

Jel ima netko kakav savjet što još da napravim na svojoj stranici što se SEO-a tiče. Trudio sam se koliko sam mogao i znao pošto nisam neki SEO expert, pomagajte ili je dobro i ovako?

Partneru ja bi s tvojim sajtom došao do 5 000 + uniq dnevno za 1-3 mj. rada, uvjeren sam u to, imaš velik ugled kod googla!

Kako?

Kako ?
(I mene interesuje :slight_smile: )

Pa samo sa sadržajem i ključnim riječima, samo ih gomilaš…ja sam ovih dana pregledao stotine sličnih sajtova i njihove statistike i sakupio na papir 20-ak riječi koje će mi sigurno donjeti puno posjeta, poslije nove godine kad kupim jači hosting i napravim sadržaj za te riječi očekujem jedan veči skok.
Ti bi mogao još više od mene jer imaš veči ugled zbog starosti domene i becklinkova!