Siva ekonomija :/

Obavijest na Vladinom webu:

http://www.vlada.hr/naslovnica/novosti_i_najave/2011/ozujak/vlada_zakonska_rjesenja_za_borbu_protiv_sive_ekonomije

Prijedlog zakona s tumačenjem:

http://www.vlada.hr/hr/content/download/161140/2352661/file/116.%20-%201.1.pdf

[quote=“Gigolo”]Ja nemem za osnovne potrebe, a kamoli da dajem Vladi porez na nezarađen novac!!
Ipak hvala ti na odgovoru.[/quote]Odgovor je dan u šali, ali zapravo je posve valjan. Nitko tebi ne može propisati cijenu tvog rada. Nitko ti isto tako ne može zabraniti da radiš besplatno.

Stoga naprosto odeš u poreznu upravu, prijaviš djelatnost (npr. radim web-stranice, pomažem susjedu udaljenom 505 m pljeviti vrt) i ispostaviš račun na 0 kuna. Koliki bi porez platio na to? Jedva čekam da čujem što će sve naša raja smisliti.

Evo na Legalisu kako upisati samostalnu djelatnost:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=10964&forum=28

Evo na Poreznoj upravi porezne obveze za prihode od povremene samostalne djelatnosti:

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/PROSPEKT_20.pdf

Porezni priručnik za građane:

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/porezi%20za%20gradane_2010.pdf

Oporezivanje drugog dohotka:

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/DrugiDohodak_134.pdf

Hvala, ali ja sam već prepravio svoju “poslovnu stranicu”:

http://itusluge.com.hr/

Kaže mi prijatelj da neću moći kod njega na kavu jer nema prijavljen ugostiteljski obrt. :slight_smile: Inače je umirovljeni poručnik HV-a ko i neki u mojoj bližoj rodbini.

Možeš možeš na kavo kod kolege, samo kad voda zavri ti ne smiješ zakuhat kavu, jer se to smatra kršenjem zakona o susjedskoj pomoći.

Ako je kava već skuhana možeš ju pit. Ali moraš pazit da slučajno ti prvi ne uhvatiš džezvu i natočiš jer to spada u ugostiteljsku djelatnost također.

Znači ako je kava skuhana i natočena u šalicu smiješ pit! :eu:

[quote=“sime_zd”]Ni ja se ne slažem sa vladom ali slušam ljude malo…
Sad kad uđemo u EU svi lude jer će sve biti strogo, neće se moći sadit masline bez papira, ribe lovit, porez će se morat plaćati na sve i sl. Uglavnom bi trebalo biti strogo i sređeno a to nikome ne paše. Jbg, bolje je na crno, više meni…

Ako svi tako želimo, ja predlažem da umjesto EU uvedemo ‘divlji zapad’ zakon i neće biti poreza uopće, moći ćemo se čak upucat susjedan ako je pušta glasnu muziku.

Hoću reći, svi bi sređenu državu ali nitko se ne bi odrekao ničega. Jbg, ja ne bi u EU jer ću morati porez na ček i sl, a htio bi da mi država bude Švicarska.[/quote]

Ti me mali znaš često iznenaditi svojim razmišljanjima. S jedne strane si jedan od najuspješnijih webmastera tu na webmajstorima a s druge strane pokazuješ čudno nerazumijevanje svega što se dešava s našom državom.

Ovo što vlada trenutno (i ne samo trenutno jer to rade od samog osnutka samostalne nam države) nema veze sa sređivanjem stvari već ima za cilj dokazivanje njihovog stava da je u državi sve bajno al eto narod je pokvaren pa vara,krade i živi na račun države!

Cijeli sustav je nakaradan i ne žele ga mjenjati vež su eto naumili mijenjati narod! Jedna strčnjakinja za tržište rada je lijepo objasnila u čemu je problem sa ovim zakonom: ako je nekome preskupo raditi ima samo dva izbora:ili raditi na crno ili uopće ne raditi pa sad ako se složimo da je država ■■■■■■ preskupa (a svi oni koji plaćaju poreze i doprinose će se složiti s time) ispada da je državi cilj da spriječi ljude da zarade i to malo za preživljavanje.

Pravi potez bi bio obrnut:smanjenje troškova države pa samim time i smanjenje poreza i nameta pa tek onda uvođenje reda na sivom tržištu.

Ovako, ne podržavam više HDZ jer su lopovi, ne podržavam SDP jer imaju neke čudne antihrvatske poteze. To je to, nebih se više mješao u politiku na forumu niti uopče u životu.

Ovo sve više postaje politički forum, bolje da ostane samo webmajstorski.

[quote=“sime_zd”]Ovako, ne podržavam više HDZ jer su lopovi, ne podržavam SDP jer imaju neke čudne antihrvatske poteze. To je to, nebih se više mješao u politiku na forumu niti uopče u životu.

Ovo sve više postaje politički forum, bolje da ostane samo webmajstorski.[/quote]

Politika nam svima hoće upravljati životima i u tome i je osnovni problem.
Ja nisam rekao da ti nekog podržavaš no volio bi malo čuti o tim antihrvatskim potezima sdp-a :slight_smile:
Čist onako da ih skužim. :wink:

Što misliš hoće dobiti Dinamo ili Hajduk večeras? Ja sam stavio da će Beqiraj dati prvi gol na utakmici, tečaj 7 :slight_smile:

Sport odavno nema veze sa sportom tako da mi je smiješno raspravljati o sportu. :slight_smile:
I to su uspjeli zagaditi političari.

[quote=“iggysick”]Ti me mali znaš često iznenaditi svojim razmišljanjima. S jedne strane si jedan od najuspješnijih webmastera tu na webmajstorima a s druge strane pokazuješ čudno nerazumijevanje svega što se dešava s našom državom.

Ovo što vlada trenutno (i ne samo trenutno jer to rade od samog osnutka samostalne nam države) nema veze sa sređivanjem stvari već ima za cilj dokazivanje njihovog stava da je u državi sve bajno al eto narod je pokvaren pa vara,krade i živi na račun države!

Cijeli sustav je nakaradan i ne žele ga mjenjati vež su eto naumili mijenjati narod! Jedna strčnjakinja za tržište rada je lijepo objasnila u čemu je problem sa ovim zakonom: ako je nekome preskupo raditi ima samo dva izbora:ili raditi na crno ili uopće ne raditi pa sad ako se složimo da je država ■■■■■■ preskupa (a svi oni koji plaćaju poreze i doprinose će se složiti s time) ispada da je državi cilj da spriječi ljude da zarade i to malo za preživljavanje.

Pravi potez bi bio obrnut:smanjenje troškova države pa samim time i smanjenje poreza i nameta pa tek onda uvođenje reda na sivom tržištu.[/quote]
:zhuja:

[quote=“iggysick”]Politika nam svima hoće upravljati životima i u tome i je osnovni problem.
[/quote]:zhuja:

buaahahahaaaaaaaaa!

[quote=“sime_zd”]Ovako, ne podržavam više HDZ jer su lopovi, ne podržavam SDP jer imaju neke čudne antihrvatske poteze. To je to, nebih se više mješao u politiku na forumu niti uopče u životu.

Ovo sve više postaje politički forum, bolje da ostane samo webmajstorski.[/quote]

Franjo je postavio temelj ovim papcima danas, da je uredio drzavu kako spada umjesto gubio vrijeme na snovima o bosni bilo bi puno bolje danas ali bolje ne o tome stvarno.

Nego evo moja cura pomogla oprat sudje prijateljici i dobila kaznu od 30 000 kn, bit ce vicofa oko toga. Mislim da ljudi ne pribjegavaju sivoj ekonomiji jer zele nego jer nemaju.

Zanima me jel se “siva ekonomija” odnosi na profesore, apsolvente, studente koji daju instrukcije ?
Nisam profesor, al prenio sam svoje skromno znanje jednoj curi i dečku (osnove DW i FW) i dobro su me shvatili pa možda bi zavrtio koju reklamu i probao kako bi išlo u tome području. Al malo me prpa Jace da me nebi išla tražit :ehm:

[quote=“webjumfer”]Zanima me jel se “siva ekonomija” odnosi na profesore, apsolvente, studente koji daju instrukcije ?
Nisam profesor, al prenio sam svoje skromno znanje jednoj curi i dečku (osnove DW i FW) i dobro su me shvatili pa možda bi zavrtio koju reklamu i probao kako bi išlo u tome području. Al malo me prpa Jace da me nebi išla tražit :ehm:[/quote]

Zanimljivo, ako ja napišem blog post i to procita ucenik marketing ai pomogne mu da prođe test, ja sam mu dao instrukcije besplatno a on ne živi u krugu od 500 metara, jesam ja sad na*ebo? :kmech:

Drugo je ovo što si ti napisao. Ako ja napišem da moj školski sat košta npr 50kn i to vide Jaca i Čobanković, što će onda biti ? Hoće webjumfer iči u zatvor ili će me pustiti na miru ?

Zatvor. Spomenuli su i profesore i studente koji daju instrukcije. Moras otvorit obrt za instrukcije…

Vrag ih ■■■■.

Meni nije jasno zašto Hrvatska još nije uvela fiskalne kase.
Možda Todorić onda ne bi kupovao firme u regiji? :zub:

Svakako da radom na crno ne štetite ni Jadranki ni Čobankoviću nego drugim sugrađanima. Jaca i co. su svoje egzistencijalne probleme riješili. Problem je šta mi varamo državu misleći da varamo vlast.

Nije dobro da sa pojedinačnog zaključujete na opće pa onda ispada da baš svi zarade 200kn od rada na crno jer su pojedinci zaradili toliko formatiranjem PC-a. Moja obitelj je platila za postavljanje pločica u wc-u 300 €, 3 dana posla, bez računa i garancije. To znači da taj dotični majstor može zaraditi bar 900 dodatnih € mjesečno, a nema ni približne kompetencije za današnje tržište rada (strani jezik/jezici, poznavanje informatike).

Ova ideja je neizbježna jer je problem u strukturama koje se kupuje novcem iz proračuna (milijun umirovljenika, seljaci kroz poticaje, velike državne tvrtke itd.). Usahla je državna sisa, ka u vještice. :slight_smile: I to je dobro.