Skidanje fotografija sa weba i stavljanje na izlog trgovine

Znači za Uskrs sam sa obitelji otišao na more. Šetamo se ja žena i klinci kad pogledamo jedan izlog i odmah prepoznam 2 moje fotografije uvećane X puta preko cijelog izloga prodavaonice. Čak i logotip moj se vidi kad se baš jako približim. Uletim unutra i odmah dođem do dvije prodavačice i kažem na glas: “Prekrasne su vam fotografije na izlogu” - a one se veselo zahvale. Nadovežem se i odmah kažem: “samo što su to moje fotografije, mogli ste barem pitati prije nego ste ih skinuli”

Odmah je jedna od njih rekla da one samo tu rade i da bi bilo najbolje da porazgovaram sa vlasnikom jer je on baš “tu otraga”

Ja kažem da može, neka pozovu gazdu. Realno i rukuna srce, zašto nebi? Možda sam trebao prešutiti i nastaviti svojim putem i nasmijati se jednoj anegdoti, ali sam baš namjerno rekao da pozovu gazdu.

Čujem ja ja neko šaputanje iza vrata, ženska se nakon minutu pojavi i kaže da gazde nema. Vjerojatno mu je rekla o čemu se radi i on nije želio izaći.

E sad, mene zanima što da radim? Dali da pređem preko toga kao da se ništa nije dogodili ili da pokrenem nešto oko toga? Što bi vi učinili na mom mjestu?

Baj d vej poslikao sam izlog izdaleka, izbliza i sa svih strana te otišao a ženske sa samo gledalo za nama

To je povreda autorskog prava (prema ovom sto je napisano) , imas pravo da tuzis i trazis nematerijalnu i materijalnu stetu, podji kod advokata i pojasnice ti tvoja prava koja imas i sta dalje da radis

2 Likeova

Da, nije mi jasno sto si htio sa gazdom? Razbiti mu nos? Pa se vrati po sacmarnicu i evo ti na divlji zapad zbog dvije slike.

Trebao si poslikat kao sto jesi i unajmit odvjetnika ako mislis da imas pravo. Ako krenes tim putem ajd nas updejtaj ovdje jer me bas zanima kako ce cjela prica zavrsiti… Koliko ces ti dobiti novca satisfakcije dlaic e vlansik izloga dobiti jos i kaznu i tako… dali se mozete nagoditi…

Ma neee, samo sam mu želio vidjeti facu tj. reakciju kad mu kažem da je skinuo moje fotografije i stavio na izlog. Nije mi palo na pamet brijat neku agresiju, pogotovo ne pred klincima. Inače na izlogu je ukupno oko 8 - 10 fotografija od kojih su dvije moje. Vjerojatno ni ostale fotke nisu njegove. Iskreno, ni sam ne znam šta da radim i dali da poduzimam daljne korake u vidu tužbe i slično. Kako se ono kaže “nisam pametan” u ovoj situaciji

kazes u izlogu, a o cemu se uopce radi, sto je taj izlog, sto prodaje, suvenire?

Iskreno ni sam neznam da se moja fotografija negdje pojavi sto bi napravio. Neznam dali bi osobu privatno tuzio, dali se to uopce isplati raditi i dali si na kraju u plusu ili minusu, to me sad zanima. U plusu ili minusu mislim da se sve uzme u obzir, cijena odvjetnika, sudski troskovi, vrijeme koje moram posvetiti tome i tako…

Lijepo s dokazima do njega, trazi 1000kn ili ces ga tuzit. Kladim se da ce ti dat 1000kn.

Ahh tesko, danas ljudi nevjeruju kad ih zaustavi policija, psuju im mater, traze brojeve znacki i nevjeruju da su to policajci. Kako bi sad da ti neki random lik udje i dade ti neke internet slike i kaze da su njegove…

Ako zeli pravdu mora tuziti, osobno bi tako tuzio da moj odvjetnik sve rijesi a ja ostanem totalno anoniman…

Plus bi morao zaraditi barem 1000kuna, znaci svi troskovi da se pokriju i ja da dobijem jos u djep 1000 kuna.
A nekako nevjerujem u to. Mozda u USA…

Zato sam i rekao dokaz.

Evo vam informacije iz prve ruke iz vlastitog iskustva.
Obiteljski kućni prijatelj je odvjednik s jako velikim pedigreom (tata sudac, brat javni biljeznik, on ima 3 odvjetnička ureda i puno radi na crno :joy:) - uglavnom nije neki muto tko je jucer izasao iz skole. No da prijedem na stvar.:

Potpišem ja ugovor s XY osobom na odredeno vrijeme za odredeno posao i dam određeni iznos koji je bio xxxx kuna, surađujemo mi 3-4 mjeseca sve divno krasno i odjednom osoba odluči to prekršiti. Zovem njega pitam za savjet i kaže mi da pustim to jer od toga neće biti ništa. (naravno iznos se za taj posao smanjio tako da gubitak nije cjelokupni iznos nego nekih 40%)
Dok se naplati sud, odvjetnik i dok se igramo povuci - potegni mogu biti u pravu što neznači da mogu dobiti svoj novac nazad. Baš funny.

Uglavnom školsko pravo, knjiga i praksa nemaju veze. Ja osobno za takve žnjj stvari jednostavno više se ni nerazmisljam upuštati u takve akcije jer ionako to u ovoj zemlji nema smisla, nema pravde! To odvjetnici znaju i svjesni su toga zato i igraju razne igrice i svatko je šerif u svom kvartu/gradu.

Npr u jednom djelu HR u družavnoj službi mi nemoze srediti nesto jer se nemoze dok u svom gradu sredi u drzavnoj sta hoce… itd itd

Uglavnom oni prodaju jako dobro. Svakodnevno imaju sigurno i minimum 20.000 - 30.000 kuna prometa a možda sam malo rekao jer to u sezoni su to nezamislive brojke i deseci tisuća kupovina.

Ne želim napisati sa čim se bave i što prodaju jer želim ostati anoniman a netko bi mogao povući paralelu kad bi rekao što prodaje ta trgovina. Znači, poznat sam ne samo u Hr već i šire. Javna sam osoba. Imam tamo kuću na moru i mali je grad, ne želim poslije da netko upire prst za mnom a znate kakvi su ljudi po tim manjim mjestima. Neće njega popljuvati i reći da je ukrao i da je učinio nešto što ne smije, već ću ja ispast shupak što sam poduzeo neke radnje i da glumatam a kao nije mi potrebno. Ne znaju da ja živim od interneta, već misle da imam milijune od sponzora a u stvari živim od interneta i adsensea, to mi je primarna zarada od youtubea i weba.

Ako je 1000 kuna u pitanju, onda se neću uopće zamarati. Mogu jedino zatražiti da bez naknade maknu moje slike ali to je malo veći trošak obzirom da je na ogromnom staklu, ali to mene nebi trebalo biti briga. Gle, u glupoj sam situaciji, sa jedne strane me smeta što je ukrao a sa druge strane bi želio da “plati” za to što je učinio, tj. da snosi posljedice svoje greške. Ja da sam koristio tuđi materijal u videu, onda bi sigurno bio u “sivoj zoni” da dobijem “strike” i slično a njega boli ona stvar. U svakom slučaju ću napisati ovdje kako je to završilo a kontaktirati ću ga sigurno pismenim putem da se očituje o tome što je učinio.

2 Likeova

30 000 kuna prometa dnevno? Da nisi fulao neku nulu? Odi kod odvjetnika odmah, i to nekog dobrog kazi fifty fifty djelite i neka izvuce iz njegovog problema sto vise moze. Mogao bi dobiti lijepu svotu ako ducan radi tako veliki promet svaki dan, jer ako ovo ode na sud on bi mogao i zatvoriti taj ducan, znaci da sigurno nece riskirat zatvaranje ducana koji radi 30 000 dnevno sto je milijun kuna prometa mjesecno, meni se cini da si fulao nulu, sad moras rec o kojem se ducanu radi jer ionako lako saznamo koji je to ducan s obzirom da samo mali broj njih radi takve svote (ako uopce koji)… haha

1 Like

Ne kazem da ih tuzis, samo da spomenes tuzbu i da trazis 1000kn, ako nece otidi do odvjetnika da im posalje pismo gdje pise sto ih ceka ako dode do tuzbe (spominjanje velikih cifri za povredu autorskog prava), odvjetnik ce ti to naplatiti 350-450kn, sto automatski znaci da ces ih traziti 1500kn da isplatis odvjetnika.

Ja sam nedavno uradio ovo zadnje gdje je odvjetnik poslao covjeku pismo i svi problemi koje sam imao s njime su rijeseni u roku 3 dana.

Losa strana: Ako odbije jedino ga mozes tuziti, a kako ima trgovinu mozda i inspekciji? Neznam kako to ide, ali uglavnom, kada ides do njega, ako odbije to pismo od odvjetnika, u oba slucaja sve nabrajaj zivo i nezivo sto ga ceka.

Savjet: Boli koga ona stvar jesi li javna osoba ili ne, sto ce drugi pricati ili ne, to je jako velik problem kod ljudi kada se gleda sto ce ovaj reci, sto ce onaj reci. Tvoje je i gotovo. Ovo sto si gore rekao je ravno tome da napises, idem slikavat, sto god objavim mozete koristiti besplatno kako god zelite. Ukratko radis besplatno da bi drugi imali korist od tebe.

2 Likeova

Hvala na savjetima, mislio sam ga pismeno obavijestiti i možda on sam kaže neki prijedlog. Ako bude bahat i nepristojan, onda bi iz inata išao “do kraja” uz sve pravne mogućnosti

Stvar je u tome što bi on, da baš budem iskren, isto dobro radio sa mojim fotografijama ili bez njih na izlogu. Moje fotke uopće ne utiču na prodaju proizvoda. Siguran sam da im se nije dalo slikati svoje fotke već su samo skinuli najljepše sa neta te stavili na izlog misleći da nitko nikada neće primjetiti. Oni to isto proizvode. Nemaju foto iskustva i bili su škrti platiti fotografa pa su išli ovako. To naravno ne mijenja stvar i ne opravdava njihov postupak.

P.S. Dadaas, nisam se prevario za nulu. Kada je turistička sezona, od jutra do mraka imaju čak puno više dnevnog prometa. Znam jer mi jedan kolega ima takvu vrstu prodavaonice pa mi je jednom rekao cifru. Doduše ima troška i dok se plate ljudi i to sve ali opet nezamisliv je promet ali i oprema koja košta…

Nemoj ti pisat email niti slucajno.

Imas para ako si rekao da dobro zaradjujes, unajmi odvjetnika neka on posalje email u tvoje ime ODNOSNO jos bolje enka posalje preporuceno pismo napsiat cu ti akkav to ima efekt.

Osobno isksutvo:
Puno tih kompanija su bulingi, imao sam jedan site gdje sam jedan proizvod posrao, mislim da sam ovdje napisao cak i o tome topic, i lik mi je rekao da ce me tuziti preko bare je, jso je slao drugim vecim kompanijama da se udruze da me tuze jer sam i neke njihove proizvode posrao. Nakraju sam napravio tos to je htio teska srca jer sam bio u pravu ali nemam niakkve satisfakcije od toga…

A drugi primjer je gdje sam dobro zeznuo stavljajuci link na svoj site, ili ej bio forum ne sjecam se, imao sam oko 1000 linkova prema jednom siteu nesjecam se vise sto je tocno bilo. Lik me kontaktira na skype i kaze mi da ako ne maknem sve njihove linkove da ce me tuziti, i da ce mi se javiti nejgov odvjetnik, ja reko U bogati odvjetnik ce mi se javiti, malo sam bio i ponosan da sam VIP. Nisam jos odgovorio, a vec sam mu mislio napisati sve i svasta, sta on misli, to je moj site i ja mogu raditi sto hocu i linkatis to hocu, kad za minutu pozvoni postar i donese mi ogromnu kovertu FEDEX, meni doslo u manje od 1 dana preporuceno pismo sa 30 stranica isprintanos to sve moram maknuti inace tuzba, potpisao odvjetnik, googlam ga ja i vidim to je stvarno odvjetnik, brzo sam maknuo sve…

U pismu razvij fotografije koje si sliknuo iz izloga i trazi 10 000 kuna to ce te valjda zadovoljiti ilis am razmisli sto ce te zadovoljiti i vidi… Samo pazi da nije neki mafijas pa da te kroz sake ne provuce ili malo se raspitaj ako je u politici onda lijepo sve zaboravi jer bi te mogao mrak pojest…

1 Like

može tražiti i milijun ali u praksi nema šanse.

Bojim se da je Master Yoda u pravu, pogotovo jer:

Javi nam Semolina što je bilo s ovim, a Masteru:
May the Force Be With You :blush: :o:

1 Like

Always pass on what you have learned my friend :slight_smile:

2 Likeova

ne razumijem zasto bi bilo bitno ako je javna osoba i poznat u HR i sire. zakon je zakon. Sad neznam sto znaci pod javna osoba, predpostavljam da je slikar buduci su slike tako dobre da ih je kompanija koja stanca miljune na mjesec ukrala…

To sto je poznata osoba je smao plus, neznam zasto bi to bio minus, poznata osoba ce prije svoj problem objavit u novinama i odvjetnik bi sigurno dao bolje uvjete ako si poznat nego neki anonimac.

prije bi rekao da se c3po zeznuo kod qouatanja :wink:

Gdje?? to kod nas nije slučaj sigurno i toga ljudi trebaju biti svjesni.

svakog pravog odvjetnika boli briga za to.On gleda novac sigurno neće osobi zato što je “popularna” raditi povoljnije od nepoznate za isti slučaj.

Kako ne? Vjeruj mi da nije isto kada dodjem ja u trenirci neobrijan i kazem ajmo tuzit ovog ili dodje Severina u minjaku i kaze ajmo tuzit tog istog.