Skladište za web trgovine u Hrvatskoj

Pozdrav ekipa,

potrebno mi je vase misljenje. Naime, imam slobodno, natkriveno i grijano skladiste povrsine oko 1000m2 i mislim se kako da ga iskoristim. Dodatni bonus mi je sto imam i viličara pa mogu bez problema baratati paletama.

Opcija 1
Samo skladištenje robe

Opcija 2
Skladištenje + usluga slanja paketa poštom na adresu kupca

Opcija 3
Dropshipping usluga za podrucje Hrv.

Koje je vase misljenje, je li web trogina u hrvatskoj dovoljno razvijena za iti jednu od ove 3 opcije?
Imate li mozda 4. opciju koju bi napravili da ste na mom mjestu? :smile:

Imaš glumca, a nemaš scenarij.

Ako ima sanitarni čvori kakav mali ured svakako prvo probaj rentat. Možda ti putem sine kakva bolja ideja.

Nije lokacija za rentanje. Skladiste je udaljeno od Splita cca 60 km.

Mogao bi ga iznajmiti, ali nisu mi to zanimljivi novci, trazim dobru ideju kako ga konkretno unovčiti. Tj, ovdje me zanima prije svega misljenje ljudi koji imaju web trgovine ili ih planiraju raditi… zato ova tema, na ovom forumu.

Raspitaj se koliko bi dostavne službe naplatile po jednom dolasku. Vrlo brzo ćeš znati da li je isplativo za takav posao.

Da je bliže nekog većeg grada, a opet izvan naseljenog dijela svakako bi ti predložio rent-a-radionicu.

e vidis, ja sam nesto razmisljao ovako na ovu temu, kako mozda postoji trziste kod nas za fullfillment… znaci skladistenje, slanje i sl sve kao sto to radi FBA.

E sad, to bi bila bas velika prica kad bi se tako radilo, al bilo bi se mozda dobor raspitat koliko bi kostalo da ti dolazi brza posta da kupi narudzbe, koliko bi izaslo slanje na veliko, koliko bi ti mogao naplatit skladistenje i sam fulfillment itd… Siguran sam da postoje ljudi kojima bi tako nesto odgovaralo-.

Ima na fb grupa eCommerce Hrvatska, il tako nesto. Mogao bi objaviti tamo post na tu temu

1 Like

Eh, to je vec komentar :grin:

Razmisljam o tom i stvarno me izaziva ideja da tako nesto napravim… ali to mi je nekako velik zalogaj, to bi bio baš full time job i jos jedno veliko pitanje je moze li 1000m2 biti dovoljno prostora za takvu priču. Realno, ozbiljnim trgovinama je taj moj prostor garaža za pakiranje proizvoda pokraj skladista :sweat_smile:

Al pazi ovako, te velike vec imaju svoja skladista i neko se bavi time… a tvoja ciljna grupa su male i srednje… znaci neko ko nema dovoljno da bi zaposlio nekoga da radi full time samo na fulfilmentu, i onda da mu vise odgovara da ti to radis… a u ustalom, 5 ljudi u tvom skladistu rade efikasnije nego 5 ljudi u 5 razlicitih “garaza”/skladista (economy of scale)…

Znaci razlika izmedju pakovanja jednog paketa i predavanja posti, i pakovanja 100, je 100x… znaic 100 puta vise je poslano… ali posao nije 100x veci, nego mozda 20-50x, i zato je dobor kad ti imas skladiste i bavis se samo pakovanjem i predavanjem, dok onaj tamo neki mali mora prvo odradit svoj neki poso, pa onda kasnije pripremit za slanje, pa cekat postu da bi dao 5 paketa, potpisat i sl, a kod tebe tako nesto ide na brzinu… Kao da drzis bikove- ako imas 10 bikova umjesto 5, imas duplo veci proizvod, a posao je mozda “samo” 50% veci (imao 1 ili 10, opet moras fiksno nesot odradit, otic pripremit hranu, nahranit, otic ocistit i sl gluposti)

Malo sam se zapiso ko Bozzou, al nadam se da kontas sta pricam :smiley:

EDIT: Da dodam, neko manje ko solidno radi (a ne dovoljno dobro da bi zaposlio ljude full time za fulfillment+skladiste i sl), njemu se to jako isplati, jer ako radi dobro, daleko mu je bolje tebe platit nego se bakcat time, jer on u isto vrijeme zaradi vise nego sto tebe plati, a razlika je sto ustedi na vremenu

1 Like

Sorry, da li je lokacija Perković?

Pitam jer je za svaku nekretninu (pa tako i skladište) najvažnija lokacija.

Temu sam pokrenio da vidim ima li takvih :grin:

Lokacija je dosta loša, nema nade da bi tu netko pokrenio neku tvornicu jer nema radne snage itd itd.

Prednosti lokacije:

  • u selu ima ured HP i cjenik mi je isti kao da se salje iz St ili Zg
  • AC se nalazi na cca 40 km udaljenosti

Mislim da je skladište jedan od manjih problema kada se tek starta web trgovina. Svako može u početku skladištiti u vlastitoj kući/stanu/garaži, a onaj tko ima potrebe za većim skladištem već vrti neku lovu pa si može priuštiti rentanje, barem na nekoj lokaciji van turističke zone.

Sve tri opcije koje si naveo su otvorene ali mislim da skladište samo po sebi nije dovoljno da bi na njemu temeljio biznis.

S dostavnim službama se može dogovoriti popust na količinu, tako da oni s uhodanim biznisom vjerojatno već imaju povoljnije cijene dostave od onih koji tek kreću.

što se tiče kurira, s njima se sklapa ugovor pa je za poslovne korisnike vjerojatno neki paket s popustom na količinu.

ono što možeš i vjerojatno na to misliš jest da ti nudiš drugim ECOM-ovima u Hrvatsku fulfillment uslugu?
(fulfil hr sam vidio da ima)

recimo ja sam imao jednu dobru shemu, dosta profitabilnu

ali je zapelo zbog skladišta. Imam jedan prostor ali da bi dobio minimalne tehničke uvjete (jer vjerojatno će doći inspekcija) bi trebalo dosta ulaganja što trenutno ne želim zbog fokusa na druge stvari.

Kao što je rekao steelmaiden prethodno, uz skladište vjerojatno treba nuditi neku uslugu (cijeli fulfilment) klijentima, jer ako nema uključenih usluga onda je to rentanje.

Da, definitivno bi to trebala biti full usluga.

Ono sto mene stvarno iznenađuje/šokira je činjenica da u Hrvatskoj ne postoji ozbiljan web shop koji nudi affiliate program. Cijela jedna industrija koja na zapadu vrti milijarde dolara, kod nas uopće ne postoji. Nedavno sam se malo zabavljao i analizirao šta se po tom pitanju događa na našem tržistu i zaključio da kod nas SEO kao takav praktični ne postoji. Neki google translate ruski portali drže vrhunske buying keyworde i zarađuju od display oglasa :nauseated_face::face_vomiting:.

Iskreno, nemam volje ni dovoljno novaca da pokrenem takvu priču, ali mislim da tko to prvi pokrene u Hrvatkoj da će u roku godinu-dvije postati uvjetljivo najjači webshop na tržištu. Zamisli samo taj potencijal gdje te cijelo tržiste čeka servirano kao na tanjuru :sweat_smile:

baš sam o nečem sličnom razmišljao…

evo npr.
napraviš recimo fitness sajt i stavljaš svoje slike, treninge, ako neki treneri zele besplatnu reklamu i daju intervjue

pa onda se dogovoriš za affiliate s ovim providerima za opremu i suplemente…i tu priča tek počinje…a kamoli taj dio o webshopu

tako ima potencijala i za ostale niche (ovo je samo primjer banalni)

U kojem času svizac odmotava čokoladu?

Upravo tako. Ovome se i ja cudim. Bilo bi mi jasno da postoji amazon.hr pa da vlasnici shopova ne vide smisao u aff programu, međutim nema ga i pitanje je da li će ga ikada biti. Ne razumijem kako već do sada netko nije uletio sa shopom koji ima sve od igle do lokomotive i ponudio affiliate program.
Također mi nije jasno kako primjerice ekupi nema nikakav affiliate program.
Sto se SEO tice kod nas je relativno lako doci na prvu stranicu za gotovo svaki keyword osim nekretnina, oglasnika i apartmana.

Ja iz “druge” ruke (poznanica mi je dosta visoko u amazonu) znam da amazon nema nikakvih interesa za nase trziste i da im nismo ni u primisli jos uvijek

Čak sam pisao ekipi iz bazzar, abrakadabra i ekupi upit imaju li u planu pokrenuti affiliate program… nitko mi se nije udostojio niti odgovoriti.

Istražio sam malo konkureciju, to je doslovno smiješno… nitko se u Hrv ne bavi SEO.

To je sve nepotrebna komplikacija. Napraviš affiliate program u shopu u kojem postoji sve za fitness i pusteš tržiste da se bori… neka sami treneri gledaju kako zaraditi. Ti im eventualno drzis besplatne seminare o aff programu i kako zaraditi.

Ajmo mi na forumu napraviti startup i pokrenuti prvi webshop na balkanu koji ce imati affiliate program :rofl::rofl:… ja nudim skladište :sweat_smile:

1 Like

Pa da znas da ti nije losa ideja. Evo ja se, kao svjeze polozeni junior SEO kod Nedima Šabića(inače se bavim s tim cca 15 godina), nudim da napravim SEO za cijeli sajt. Mogao bi i webshop ali samo WooCommerce :slight_smile: međutim za tako veliki shop to je dosta lose rjesenje. Puno bolji bi bio shopware.

Koliko je uopće komplicirano implementirati affiliate sustav s kvalitetnim praćenjem naplate, reklamacije, povrata i zamjene?

Za početak je to dosta jednostavno napravit kroz wp i woocommerce, ali čim bi priča pokazala potencijal trebalo bi raditi ozbiljno custom rješenje.

To ti je super za biti affiliate partner :smile:

Po meni je bitnije napraviti partnerstava sa manjim špedicijama tako da klijenti koji uvoze robu preko partnerskih špedicija mogu dobiti popust za tvoj fullfilment (skladistenje i dostava)

1 Like